روش‌های اصولی جهت تشخیص فالوور فیک اینستاگرام
دنیای وب

روش‌های اصولی جهت تشخیص فالوور فیک اینستاگرام

نویسنده: تحریریه آن‌دیجیتال

این روزها تعداد زیادی صفحه اینستاگرام ساخته شده است که برای تشخیص صحت و اعتبار آنها از میزان فالوورها کمک می گیرند. یعنی هر صفحه ای که فالوور بیشتری داشته باشد اعتبار و ارزش بیشتری دارد. با توجه به این موضوع برخی افراد برای افزایش اعتبار صفحه خود و فریب کاربران اقدام به خرید فالوور فیک می کنند. از این طریق هم می توان اعتبار ظاهری پیج را افزایش داد و هم با فریب کاربران دیگر کسب و کار را رونق بخشید. اما خوشبختانه روش های خوبی وجود دارد که به کمک آنها می توان فالوورهای فیک و جعلی اینستاگرام را شناسایی نمود. در مطلب پیش رو ما تعدادی از بهترین روش های تشخیص فالوور فیک اینستاگرام را به شما معرفی می کنیم تا با کمک آنها به راحتی پیج و فالوورهای تقلبی و جعلی را بشناسید.

شبکه اجتماعی محبوب اینستاگرام که در ایران نیز میلیون ها کاربر دارد بر پایه فالوور (دنبال کننده) می باشد و هر پیجی که Follower بیشتری داشته باشد اعتبار بیشتری خواهد داشت. بنابراین برخی افراد از با استفاده از روشهای تقلبی اقدام به افزایش فالوورهای خود می کنند. در حال حاضر تعداد زیادی از فالوورهای پیج ها فیک (Fake) و تقلبی هستند و این موضوع باعث شده برخی افراد گمراه شده و نتوانند فالوور واقعی را از فالوور تقلبی تشخیص دهند. برخی از این پیج ها هیچ پست و مطلب با ارزش و جذابی ندارند در حالی که شما شاهد تعداد بالای فالوور در این پیج ها هستید!

شناسایی فالوور فیک با روش‌های مختلف

در برخی موارد اما این موضوع به راحتی قابل تشخیص نیست. به همین دلیل با رونق گرفتن استفاده از فالوور فیک دیگر نمی توان به هیچ پیجی اعتماد کرد. این موضوع زمانی اهمیت پیدا می کند که Page در رابطه با کسب و کار باشد و شما قصد خرید از آن را داشته و یا می خواهید در آن تبلیغات انجام دهید. در این صورت باید مطمئن باشید که تعداد فالوورهای آن واقعی می باشند. بنابراین لازم است روشهایی را بدانید که به وسیله آنها از واقعی بودن فالوورها اطمینان حاصل کرده و Follower واقعی را از فالوور فیک تشخیص دهید.

در ابتدا و پیش از معرفی روش های شناسایی فالوور فیک لازم است به این نکته توجه شود که استفاده از فالوورهای فیک هیچ سودی برای خریداران آن ندارد و تنها هزینه آنها را بالا می برد. از جمله مضرات استفاده از فالوور فیک اینستاگرام کاهش اعتبار پیج شما می باشد که در صورت شناسایی آن توسط کاربران به کلی کسب و کار شما از بین خواهد رفت. بنابراین بهترین کار فعالیت اصولی در اینستاگرام می باشد. حال به ادامه موضوع و معرفی روش های تشخیص فالوورهای جعلی می پردازیم.

- بررسی آی‌دی و تصویر پروفایل

اولین و ساده ترین روش جهت تشخیص فالوور فیک که به سرعت نیز قابل انجام است بررسی آی دی (ID) و تصویر پروفایل پیج می باشد. معمولا پیج های جعلی و غیرواقعی از آی دی های بی معنی استفاده می کنند. در اینگونه پیج ها همچنین تصویر پروفایل وجود نداشته و یا بی ربط به موضوع می باشد. همچنین توضیحات پروفایل نیز می تواند وضعیت پیج را برای شما مشخص کند.

فالوور فیک اینستاگرام

اگر پیجی وجود داشت که موارد مذکور در آن صدق می کرد و در عین حال چند هزار دنبال کننده نیز داشت به این معنی است که پیج مورد نظر تقلبی و فیک بوده و فالوورهای آن نیز غیرواقعی می باشد. اما باید توجه داشت که بدترین نوع پیج های جعلی اینطور هستند و معمولا مدیران آنها این نکات پیش پا افتاده را رعایت می کنند. بنابراین برای تشخیص فالوورهای فیک از روش دیگری استفاده می کنیم.

- بررسی کلی فالوورهای پیج

یک روش ساده دیگر برای تشخیص فالوور غیرواقعی مشاهده لیست فالوورهای پیج است. به راحتی می توانید در بخش فالوورهای پیج مورد نظر لیست کاربرانی که این پیج را دنبال کرده اند مشاهده نمایید. با بررسی لیست می توان فهمید که کدام کاربران واقعی و کدام جعلی هستند. معمولا کاربران واقعی از تصاویر مناسب (که بعضا تصویر خودشان است) به عنوان پروفایل استفاده می کنند.

علاوه بر این از آی دی های خوانا و دارای مفهوم استفاده می کنند. اما Page های جعلی و فیک که باعث ایجاد Follower فیک می شوند معمولا از این ویژگی ها محروم هستند. از طریق این لیست می توانید دنبال کنندگان را بررسی کنید. اگر در لیست شاهد تعداد زیادی دنبال کننده با نام های عجیب و بدون تصویر و یا نام های خارجی شدید به احتمال زیاد Follower ها تقلبی هستند. همچنین اگر با باز کردن پیج یکی از این دنبال کننده ها شاهد آمار بالای دنبال شونده (Following) برای آن پیج بودید این احتمال به شدت افزایش پیدا می کند. 

- بررسی محتوای پست های پیج

روش اول جهت تشخیص فالوور (Follower) فیک بررسی پست های پیج و محتوا درون آنها می باشد. باید بررسی کنید که صفحه اینستاگرامی مورد نظر چه تعداد پست دارد و درون پست ها نیز چه محتوایی قرار گرفته است. علاوه بر این تاریخ آخرین ارسال آن نیز مربوط به چه زمانی است. تعداد پست ها زیاد باشد و تاریخ ارسال آنها نیز اخیرا بوده و محتوای درون آنها نیز محتوایی مناسب و متناسب با تعداد فالوورها باشد می توان به این نتیجه رسید که پیج مورد نظر واقعی است و فالوورهای آن نیز واقعی می باشد.

تشخیص فالوور غیرواقعی در اینستاگرام

اما پیجی را در نظر بگیرید که ۵۰ پست منتشر کرده است و بررسی تاریخ پست ها نیز نشان می دهد که تمام آنها در یک روز ارسال شده است و پس از و با گذشت چند ماه دیگر هیچ پستی در  پیج منتشر نشده است. این موضوع خود شبهه برانگیز است. علاوه بر این مشاهده می کنید صفحه مورد نظر 100K یعنی ۱۰۰ هزار فالوور دارد. خب به نظر خود شما این طبیعی است که چنین پیجی بدون داشتن هیچ محتوای مناسبی این تعداد دنبال کننده داشته باشد. قطعا چنین نیست و اینگونه پیج ها حتما فیک بوده و فالوورهای آنها نیز جعلی می باشد.

پیج های جعلی با موضوعات مختلفی وجود دارد. به عنوان مثال صفحات فروش کتانی یا یک کالای ساده که روزانه چند پست در مورد مدل های جنس خود را منتشر می کند. برای چنین پیجی حداکثر تعداد فالوور معقول و منطقی تنها چند هزار می باشد. اما بعضا دیده می شود که این پیج ها ۵۰ هزار دنبال کننده دارند! چرا باید این تعداد کاربر این صفحه را دنبال کنند.در این پیج تنها چیزی که منتشر می شود عکس کتانی است که آن هم چند مدل بیشتر ندارد. بنابراین لزومی ندارد تعداد زیادی کاربر بخواهند این صفحه را دنبال کنند تا از مدل های تکراری کتانی مطلع شوند. در این مورد هم دنبال کنندگان جعلی و فیک هستند.

البته لازم به ذکر است که برخی از پیج های فروشگاهی در اینستاگرام وجود دارند که به طور مداوم محصولات خود را برای کاربران ارسال می کنند. مثلا فروشگاه لباس زنانه که می تواند به طور روزانه انواع مدل های لباس را منتشر کند. در این گونه موارد احتمال این که این صفحه تعداد بالایی دنبال کننده برای مشاهده مدل های جدید لباس داشته باشد طبیعی است.

- تناسب میان تعداد فالوور و تعداد لایک

اگر پیجی واقعی و دارای کاربران طبیعی باشد باید یک نسبت طبیعی بین تعداد فالوورهای آن و تعداد لایک ها وجود داشته باشد. نه این که تعداد فالوورها چند هزار باشد و در عین حال پست ها هیچ لایکی نداشته باشند. واقعی پیجی ۲۰ هزار دنبال کننده دارد. به این معنی است که این تعداد کاربر پیج مورد نظر را پسندیده اند و با دنبال کردن آن تمایل خود به پست های آن را نشان می دهند. اگر از این تعداد دنبال کننده تنها نیم درصد آنها پست ها را لایک کنند. آمار لایک پست های این پیج باید به طور میانگین حداقل ۱۰۰ لایک برای هر پست باشد. در صورتی که بعضا مشاهده می شود پست های چنین پیجی کمتر از ۱۰ لایک دارند!

فالوور جعلی اینستاگرام

بنابراین مشخص است که ریگی به کفش مدیر این پیج می باشد و به احتمال زیاد اقدام به خرید Follower فیک کرده است. اما باید گفت که اینجا پایان کار نیست و در کنار فالوور فیک برخی لایک فیک نیز خریداری می کنند. همین باعث سردرگمی بیشتر کاربران شده است. بنابراین باید روشهای دیگر تشخیص فالوورهای فیک را نیز مطالعه کنید.

- بررسی تعداد کامنت پست ها

همچون قاعده قبلی باید بین تعداد فالوورها و تعداد کامنت ها نیز تناسب وجود داشته باشد. کامنت (Comment) یا نظر به معنی توجه کاربر به پست و درگیر شدن با آن می باشند. بنابراین اگر پیجی تعداد زیادی Follower داشته باشد طبیعتا باید تعداد زیادی نیز کامنت داشته باشد. مثلا پیجی که چند هزار دنبال کننده دارد باید تعدادی نیز کامنت در پست های خود ثبت داشته باشد. برخی نظر دارند که به طور میانگین باید ۰.۲ درصد از تعداد فالوورهای پیج کامنت در پست ها ثبت شده باشد.

مثلا پیجی با ۱۰ هزار دنبال کننده باید حدود ۲۰ عدد کامنت در هر پست آن ثبت شده باشد. البته این مقدار تقریبی است و باید حدودی همین مقدار باشد اما در صورتی که تعداد کامنت ها برای چنین پیجی انگشت شمار بود مشخص است که در این پیج مشکلی وجود دارد که استفاده از فالوور فیک یکی از آن مشکل هاست. در عین حال توجه داشته باشید که پیج های جعلی و دارای فالوور فیک معمولا با کامنت هایی مصنوعی و تکراری همچون «پست خوبی بود»، «خیلی ممنون»، «پیج خوبی دارید» و از این دست نظرات مواجه هستند که می توان به راحتی آنها را شناسایی نمود.

در مورد وضعیت کامنت ها یک روش تخصصی هم وجود دارد و آن بررسی زمان ارسال نظرات است. معمولا کسانی که در اینستاگرام فعال هستند و دیگران را فالو می کنند حداقل هر روز یک بار اینستاگرام خود را چک می کنند. بنابراین اگر یک صفحه دنبال کنندگان زیادی داشته باشد حداکثر تا ۲۴ ساعت پس از ارسال پست عمده بازخورد آن را مشاهده می کند. می توانید بررسی کنید که در این بازه زمانی پس از ارسال پست چه تعداد نظر به پست اضافه شده و تعداد لایک های آن در چه وضعیتی قرار داد. 

- تعداد بالای دنبال شوندگان

همانطور که تعداد دنبال کنندگان یک صفحه باید وضعیت عادی داشته باشد، تعداد دنبال شوندگان آن هم باید متعادل بوده و عادی باشد. معمولا صفحات اینستاگرام طبیعی که توسط افراد مدیریت می شود در کنار هزاران دنبال کننده، تعداد کمی دنبال شونده دارند. در واقع هر فردی تعداد محدودی دوست در فضای مجازی اینستاگرام دارد که بخواهد آنها را دنبال کند. مثلا صفحه ای که صد هزار دنبال کننده دارد کمتر از هزار دنبال شونده دارد. اما یک صفحه جعلی که از فالوور های فیک استفاده کرده باشد به احتمال زیاد چند هزار دنبال شونده دارد. آیا واقعا مالک آن پیج چند هزار صفحه مورد علاقه دارد و به صورت روزانه مطالب آنها را بررسی می کند؟!

هنگام بررسی چنین صفحاتی مشاهده می شود که تعداد دنبال شوندگان تقریبا برابر تعداد دنبال کنندگان است. در این حالت مشخص می شود که فالوورهای این صفحه فیک هستند و مالک پیج افراد دیگر را دنبال کرده تا آنها هم او را دنبال کنند.

- استفاده از برنامه های فیک سنج

آخرین روش برای شناسایی پیج های جعلی و فالوورهای فیک استفاده از برنامه های فیک سنج اینستاگرام می باشد. در اینترنت اپلیکیشن هایی تحت عنوان فیک سنج وجود دارد که مدعی شناسایی فالوور فیک هستند. دقت عملکرد این نوع برنامه ها به درستی مشخص نیست اما اگر شناسایی فالوور فیک برای شما اهمیت زیادی دارد می توانید این روش را هم امتحان کنید. یکی از این برنامه ها «فیک فالوور سنج» است که می توانید آن را از کافه بازار دانلود کنید.

در نهایت باید گفت که هر روز روش های جدیدی برای ساخت پیج های تقلبی در اینستاگرام ایجاد می شود که به وسیله آنها اعتماد به کسب و کارهای واقعی از بین می ورد. خرید فالوور و لایک فیک هیچ ارزشی ندارد و اعتبار خریداران آن را نیز بالا نمی برد. تنها اعتماد به کسب و کارهای واقعی از بین می رود. خوشبختانه Instagram در روند مبارزه با صفحات تقلبی تصمیم به حذف پیج های فیک و تقلبی گرفته است. بنابراین به جای خرید فالوور و لایک تقلبی بهتر است به فکر استفاده از روشهای افزایش فالوورهای واقعی پیج خود باشید.

مشاهده کردید که چه روش های ساده خوبی برای تشخیص و شناسایی دنبال کنندگان فیک یک صفحه اینستاگرامی وجود دارد. بنابراین از این پس دیگر می دانید که چطور باید از واقعی بودن فالوورهای یک صفحه اطمینان پیدا کرد. در صورتی که نظری در مورد این مطلب دارید و یا این که روش دیگری را برای شناسایی فالووهای فیک در نظر دارید حتما آن را در بخش نظرات با ما در میان بگذارید.

به این مطلب امتیاز دهید (امتیاز ۴ از ۵ از مجموع ۳ رای)

مطالب مرتبط

نظرات کاربران (۴)

ناشناس

تورو خدا یک سایت معرفی کنید با اموزشش نه فقط اینستا بلکه همه شبکه ها فیسبوک توییتر که تشخیص بده لطفا جواب بدید

۴ سال پیش
آن‌دیجیتال

با توجه به مواردی که برای تشخیص فالوور فیک ذکر شده، به نظر نمی رسد سایت یا برنامه کاربردی برای تشخیص دنبال کنندگان جعلی وجود داشته باشد. در مورد فیس بوک و توییتر هم وضعیت به همین صورت است و برای تشخیص اکانت های فیک در این شبکه های اجتماعی خودتان باید آن را بررسی کنید.

کاربر

برنامه های تشخیص فالوور فیک خیلی مفید هستند. من خودم از برنامه «فیک فالوور سنج» استفاده کردم و از نتیجه راضی هستم. تو کافه بازار هست

۴ سال پیش
namady

تخصص من دیجیتال مارکتینگ در شبکه های اجتماعی مخصوصا اینستاگرام است و به همین دلیل در این خصوص اطلاعات خوبی دارم. به نظرم روش های دیگه هم برای تشخیص فالوور فیک هست که در زیر ذکر می کنم.
۱. نزدیک بودن تعداد فالوور ها و فالو شوندگان
۲. اکانت هایی که کامنت های رایج و ساده ارسال می کنند (پست خوبی بود، خیلی ممنونو ...)
۳. عدم ارتباط میان نام پیج و تصویر پروفایل
۴. استفاده از برنامه‌های تحلیلگر پیج

۴ سال پیش
ppiroz

همه دیگه برا پیجشون فالوور خرید می کنن اون هم فالوور فیک. کاربران عادی اینستاگرام هم خیلی متوجه این موضوع نمیشن و به خاطر همین مشکلی بوجود نمیاد

۴ سال پیش