بازیابی اطلاعات گوشی با بهترین برنامه‌های ریکاوری اندروید
موبایل

بازیابی اطلاعات گوشی با بهترین برنامه‌های ریکاوری اندروید

نویسنده: تحریریه آن‌دیجیتال

اطلاعات موجود در گوشی طبیعتا اهمیت فراوانی دارد که حذف شده آنها نگرانی فراوانی را برای کاربران ایجاد کرده و می تواند برای او مشکل ساز شود. اما حذف شدن اطلاعات گوشی پایان راه نیست و روش هایی وجود دارد که با استفاده از آنها می توان اطلاعات حذف شده را بازیابی کرد. در دنیای موبایل برنامه های اندرویدی مختلفی تحت عنوان «برنامه ریکاوری گوشی اندروید» وجود دارد که قابلیت بازیابی و ریکاوری کردن اطلاعات گوشی شما را دارد. در ادامه تعدادی از بهترین موارد را به شما معرفی می کنیم تا با استفاده از آنها اطلاعات پاک شده خود را بازیابی کنید.

احتمالا شما هم با این مشکل مواجه شده اید که اطلاعات و فایل های موجود در گوشی تان همچون عکس، فیلم، مخاطبین یا فایل های مهم شما به صورت عمدی یا سهوی حذف شود یا فرمت شدن حافظه شما را با یک حافظه خالی مواجه کند. در این صورت قطعا ناراحت می شوید و تصور می کنید که دیگر فایل های شما از دست رفته است.

لازم است بدانید که بهترین کار برای رفع مشکل حذف شدن اطلاعات از گوشی تهیه نسخه پشتیبان (بک‌آپ) از اطلاعات ضروری گوشی است. در این صورت دیگر مشکلی از بابت حذف شده اطلاعات مهم و حساس خود نخواهید داشت. فایل های تصویری همچون فیلم و عکس را در حافظه SD یا فلش ذخیره سازی کنید. از مخاطبین خود هم نسخه کپی داشته باشید. با انجام این کار دیگر نگران حذف شدن اطلاعات خود نخواهید بود.

اما به هر حال ممکن است نسخه پشتیبان کاملی از اطلاعات خود نداشته باشید یا اصلا فراموش کنید که اطلاعت مهم را در جای دیگر ذخیره سازی کنید. در این صورت هم جای هیچ نگرانی نیست؛ چراکه برنامه های متعددی مخصوص بازیابی و بازگردانی اطلاعات حذف شده از گوشی اندروید وجود دارد که به راحتی فایل های پاک شده را بازگردانی می کنند.

برنامه های بازیابی و ریکاوری چطور کار می کنند؟

همانطور که می دانید برنامه هایی موبایلی و رایانه ای وجود دارد که به شما اجازه می دهد فایل های حذف شده از حافظه دستگاه تان را بازیابی کنید. روش کار این برنامه ها به ساختار حافظه دستگاه مربوط می شود. باید بدانید که حافظه کامپیوتر (هارد) یا حافظه داخلی گوشی و به طور کلی هر حافظه ذخیره سازی همچون یک کاغذ است که با مداد روی آن نوشته می شود. ذخیره کردن فایل و اطلاعات روی حافظه همچون نوشتن مداد روی کاغذ است. حذف فایل ها از حافظه هم دقیقا شبیه به پاک کردن نوشته ها با پاککن است.

زمانی که با پاککن نوشته های مداد را از روی کاغذ پاک می کنید ردی از آنها روی کاغذ باقی می ماند که به سختی می توان آنها را خواند. یعنی بخشی قابل خواندن است و بخشی هم غیرقابل خواندن. حال اگر روی بخش های پاک شده دوباره با مداد نوشته شود دیگر امکان خواندن رد باقی مانده از نوشته قبلی وجود ندارد. حافظه رایانه و گوشی هم به همین صورت است.

زمانی که فایلی از روی گوشی حذف می شود ردی از آن در حافظه گوشی باقی می ماند که بخشی از آن قابل خواندن است. برنامه های مخصوص بازیابی اطلاعات می توانند بخش خوانای آن را بررسی کرده و فایل های موجود در آن را بازیابی کنند. اگر قسمت پاک شده از حافظه فایل جدیدی قرار دهید در واقع مثل این است که با مداد روی نوشته های قابلی بنویسید. در این صورت دیگر امکان بازیابی فایل های حذف شده وجود ندارد چون فایل های جدید جای فایل های قبلی قرار گرفته اند.

به همین دلیل هنگام بازیابی اطلاعات با استفاده از برنامه های ریکاوری الزاما تمام اطلاعات حذف شده بازیابی نمی شوند و ممکن است برخی از اطلاعات دیگر هیچگاه بازیابی نشوند. به همین خاطر است که گفته می شود بهترین کار داشتن نسخه پشتیبان از اطلاعات موجود در گوشی است. 

فهرست بهترین برنامه های ریکاوری گوشی اندروید

در هر صورت هنگام مواجهه با فرمت شدن ناگهانی حافظه و از دست رفتن فایل های مهم در گوشی اندرویدی خود اگر نسخه پشتیبان از آنها نداشته باشید تنها راه چاره شما استفاده از اپلیکیشن های مخصوص بازیابی اطلاعات است. در دنیای اندروید و گوشی های موبایلی اپلیکیشن های متعددی برای ریکاوری کردن اطلاعات حذف شده از حافظه داخلی و خارجی گوشی وجود دارد. در ادامه ما تعدادی از بهترین و مشهورترین برنامه های ریکاوری اندروید را به شما معرفی کرده ایم.

- برنامه Android Data Recovery

یکی از بهترین و مطمئن‌ترین برنامه های موبایلی مخصوص بازیابی اطلاعات در اندروید Android Data Recovery است. برنامه به شما اجازه می دهد برای جلوگیری از از دست رفتن اطلاعاتتان از آنها بکاپ بگیرید. البته این یک قابلیت جانبی است و قابلیت اصلی برنامه قابلیتی فوق العاده در پیدا کردن فایل های حذف شده دارد، به این صورت که موتور اپلیکیشن حافظه داخلی گوشی و کارت SD را با سرعت بالا اسکن می کند و هر نوع فایل حذف شده از گوشی شما را شناسایی کرده و آن را بازیابی می کند.

این برنامه توانایی دارد علاوه بر بازیابی فایل های مختلف موجود در گوشی، پیامک ها، تصاویر، ویدیوها و موزیک های حذف شده از گوشی شما را نیز به راحتی بازیابی کرده و در اختیار شما قرار دهد. اپلیکیشن Data Recovery با برندهای مختلف گوشی همچون سامسونگ، سونی، هواوی و ... سازگاری دارد و می توانید بدون مشکل از آن استفاده کنید. 

- برنامه EaseUS MobiSaver for Android

یکی دیگر از برنامه های مشهور و در عین های قوی برای بازیابی اطلاعات گوشی EaseUS MobiSaver است. این نرم‌افزار به صورت اختصاصی جهت بازیابی اطلاعات حذف شده از گوشی های اندرویدی ساخته شده است و این توانایی را دارد که علاوه بر بازیابی فایل های حذف شده همچون فیلم و عکس، اطلاعات گوشی همچون پیامک و مخاطبین را نیز برای شما ریکاوری کند. بنابراین با داشتن این برنامه دیگر نگرانی از بابت حذف شدن اطلاعات خود نخواهید داشت.

با برنامه EaseUS MobiSaver تفاوتی ندارد که از کدام برند گوشی استفاده می کنید یا این که چه نسخه از اندروید در گوشی شما نصب شده است. تنها مسئله مهم این است که اطلاعاتی از گوشی شما حذف شده است و می خواهید برنامه آنها را برای شما بازیابی کند. حتی نحوه حذف شده اطلاعات هم اهمیتی ندارد. با سرعت بسیار بالا می توانید فایل های خود را بازیابی کنید.

- برنامه Tenorshare Android Data Recovery

برنامه موبایلی Tenorshare Android Data Recovery از جمله برنامه هایی است که کار کردن با آن بسیار آسان است. یعنی شما هر چقدر هم که با فضای گوشی و موبایل ناآشنا باشید به راحتی می توانید با این برنامه کار خود را انجام داده و اطلاعاتتان را بازیابی کنید. بازیابی اطلاعت با این برنامه بدون کوچک‌ترین نقص و ایرادی در فایل‌های انجام می شود. برنامه مذکور از جمله برنامه های پرسرعت در بازیابی اطلاعات است که هنگام حذف شدن اطلاعات شما بسیار مفید واقع می شود.

دیگر برنامه های بازیابی اطلاعات گوشی

حتما می دانید که حوزه فعالیت اپلیکیشن های اندرویدی بسیار گسترده است و در هر حوزه تعداد زیادی برنامه با هدفی یکسان ساخته شده است. بنابراین برای بازیابی اطلاعات هم تعداد زیادی اپلیکیشن اندرویدی ساخته شده که در بالا تنها تعدادی از بهترین موارد آن را معرفی کردیم. در ادامه تعدادی دیگر از برنامه های ریکاوری اندروید را به شما معرفی کرده ایم.

  • RecycleMaster
  • Data Recovery
  • File Recovery
  • DiskDigger photo recovery
  • GT Data Recovery 

برای استفاده از برنامه های بازیابی اطلاعات توجه داشته باشید که هر چقدر زمان بیشتری از پاک شدن اطلاعات شما بگذرد احتمال بازیابی کمتر شده و فایل های کمتری ریکاوری می شوند. علت هم این است که گوشی موبایل به صورت مداوم از حافظه استفاده می کند و اطلاعات روی آن را دستکاری می کند. هر چقدر که زمان بیشتری بگذرد بیشتر احتمال دارد که گوشی بخش های حذف شده از حافظه را با داده های جدید پر کند. در این صورت شانس شما برای بازیابی کاهش خواهد یافت. 

مشاهده کردید که چه برنامه هایی برای بازیابی اطلاعات پاک شده از گوشی وجود دارد و این برنامه ها به چه صورت فایل های حذف شده را ریکاوری می کنند. بنابراین از این پس دیگر می دانید که در صورت فرمت شدن گوشی و حذف شدن کامل اطلاعات باید از چه برنامه هایی استفاده کنید. در صورتی که شما هم برنامه ای خوب و قوی برای ریکاوری سراغ دارید حتما آن را در بخش نظرات به ما معرفی کنید. 

به این مطلب امتیاز دهید (امتیاز ۴ از ۵ از مجموع ۵ رای)

مطالب مرتبط

نظرات کاربران (۰)