چند روش جهت افزایش امنیت جیمیل و اکانت گوگل
شبکه و امنیت

چند روش جهت افزایش امنیت جیمیل و اکانت گوگل

نویسنده: تحریریه آن‌دیجیتال

با گسترش گوگل و افزایش استفاده از آن دیگر همه افراد در گوگل ثبت نام کرده و برای خود یک اکانت گوگلی ساخته اند. همه سرویس های گوگل از جمله جیمیل بر اساس حساب گوگل به کاربران ارائه می شود. پس مشخص است که اکانت گوگل اهمیت فراوانی دارد. در صورتی که یک هکر یا شخص ثالث بتواند به حساب کاربری گوگل دسترسی پیدا کند در واقع به کل اطلاعات شخصی فرد دسترسی پیدا کرده است و همه آن اطلاعات فاش می شود. برای جلوگیری از چنین اتفاقی باید امنیت حساب گوگل و جیمیل را افزایش داد. ترفندهای متعددی برای حفظ و افزایش امنیت اکانت گوگل و سرویس های مرتبط با آن وجود دارد که همه آن روش ها در این مطلب ذکر شده اند. پس با ما همراه باشید تا با آموزش این روش ها حساب گوگل خود را امن تر کنید.

در دنیای دیجیتالی امروز گوگل محور همه فعالیت های اینترنتی است و استفاده از هر سرویس و خدمت آنلاین مبتنی بر گوگل و حساب آن انجام می شود. کاربران برای ثبت نام در سایت های مختلف و بهره مندی از سرویس ها آن ناچار هستند از ایمیل گوگل استفاده کرده و یا در آن حساب کاربری ایجاد نمایند. به همین دلیل اکنون گوگل محور همه فعالیت های اینترنتی است و درصد بالایی از اطلاعات آنلاین کاربران در اکانت های این شرکت می باشد. پس مشخص است که امنیت حساب های گوگل و حفظ و نگهداری از این اطلاعات تا چه اندازه اهمیت دارد.

افزایش امنیت Gmail و حساب گوگل

شرکت گوگل برای محافظت از اطلاعات شخصی و خصوصی کاربران که در اکانت گوگل ذخیره سازی شده است راه های مختلفی را معرفی نموده است. این راه ها که در حقیقت روش های افزایش ضریب امنیت حساب گوگل هستند به کاربر کمک می کند تا امنیت حساب خود را افزایش داده و از سرقت اطلاعات و ایمیل های خود جلوگیری کند. استفاده از این روش ها به طور ضمنی افزایش امنیت جیمیل را هم به دنبال خواهد داشت.

بنابراین برای بهبود امنیت حساب خود در گوگل وارد بخش امنیتی اکانت گوگل شوید. در بخش مذکور هر آنچه که مربوط به امنیت حساب باشد قرار گرفته است. علاوه بر تنظیمات امنیتی و مدیریت پسورد، موارد امنیتی و ناامنی های احتمالی هم به شما گوشزد می شود. در بالای صفحه مذکور بخشی تحت عنوان Security issues found یا «موارد امنیتی پیدا شده» وجود دارد که نکات و موارد امنیتی مهم را به شما نمایش می دهد. با انتخاب گزینه Secure account در پایین همان بخش می توانید تنظیمات لازم مطابق با موارد امنیتی را انجام دهید تا امنیت حساب شما افزایش پیدا کند. 

افزایش امنیت اکانت جیمیل

اما این بخش تنها نکات و موارد حساس را به شما یادآوری می کند که ممکن است باعث سرقت اطلاعات کاربری شما شود. لازم است به نکاتی دیگر هم توجه کنید تا علاوه بر جلوگیری از سرقت اطلاعات، امنیت حساب خود را هم افزایش دهید. چند مورد از این نکات جانبی و البته مهم در ادامه ذکر شده است. 

۱ - انتخاب گذرواژه قدرتمند 

اولین و مهم ترین اقدام برای افزایش امنیت جیمیل و دیگر حساب های کاربری استفاده از گذرواژه قوی می باشد. همانطور که می دانید دسترسی به اکثر حساب های کاربری از طریق رمز امکان پذیر است و در صورتی که فرد پسورد و رمز کاربری را داشته باشد می تواند وارد حساب او شود. بنابراین اگر پسورد اکانت شما در گوگل ضعیف باشد و افراد بتوانند آن را حدس بزنند دیگر کار تمام است! باید از رمزی استفاده کنید که قوی و قدرتمند باشد تا احتمال حدس زدن آن توسط اشخاص ثالث یا هکرها به صفر برسد. برای تغییر رمز عبور جیمیل مراحل زیر را انجام دهید.

 • وارد صفحه اصلی اکانت گوگل شوید.
 • از منوی کناری گزینه Personal info را انتخاب کنید.
 • در صفحه جدید به بخش Profile مراجعه کنید.
 • گزینه Password را انتخاب کنید.
 • در صفحه جدید رمز خود را در بخش لازم ثبت کنید.

منظور از رمز ضعیف رمزی است که در آن از حروف و کاراکترهای قابل حدس و ساده استفاده شده باشد. در علم رایانه و کامپیوتر عبارات و اعداد قابل حدس همچون نام، نام خانوادگی، شماره تلفن، تاریخ تولد و از این دست عبارات ضعیف به حساب می آیند و استفاده از آنها امنیت حساب شما را به شدت کاهش می دهد. پس در اولین مرحله از افزایش امنیت حساب خود سعی کنید از گذرواژه سخت و یا طولانی استفاده کنید.

۲-  ثبت شماره موبایل بازیابی

دیگر مورد موثر در افزایش امنیت حساب اضافه کردن شماره بازیابی یا شماره ریکاوری می باشد. گوگل برای اطلاع رسانی رخدادهای مرتبط با حساب شما از جمله موارد امنیتی از شماره موبایل استفاده می کند. یعنی موارد مذکور را از طریق پیامک به شماره موبایل شما ارسال می کند. در این صورت اگر فردی تلاش کند وارد حساب شما شود و یا این که به نحوی به حساب شما دسترسی پیدا کند، گوگل سریعا شما را از طریق پیامک مطلع می کند. برای ثبت شماره موبایل مراحل زیر را انجام دهید.

 • وارد صفحه اصلی اکانت گوگل شوید.
 • از منوی کناری گزینه Personal info را انتخاب کنید.
 • در صفحه جدید به بخش Contact info مراجعه کنید.
 • گزینه Phone را انتخاب کنید.
 • در صفحه جدید شماره همراه خود را در بخش مربوط به شماره ریکاوری بنویسید.

با انجام این کار شماره موبایل شما در سیستم گوگل ثبت می شود و از این پس در صورت بروز هر مشکلی گوگل پیامکی به شماره موبایل بازیابی اکانت شما ارسال می کند. در عین حال با استفاده از این شماره می توانید در صورت فراموش کردن رمز اکانت خود، به آن دسترسی پیدا کنید. اضافه کردن شماره تماس ریکاوری به اکانت Gmail می تواند تا حد زیادی امنیت اکانت شما را افزایش دهد.

۳- ثبت ایمیل ریکاوری

در کنار شماره ریکاوری ایمیل ریکاوری هم وجود دارد که کارکردی دقیقا همچون شماره ریکاوری دارد. گوگل از شماره بازیابی جهت ارسال اخطارهای مهم یا دسترسی به حساب بدون رمز عبور استفاده می کند. از ایمیل ریکاوری هم جهت دسترسی به اکانت بدون داشتن رمز عبور استفاده می نماید. در عین حال اخطارهای امنیتی و دسترسی های غیرمجاز به حساب را هم به ایمیل ارسال می کند. برای ثبت ایمیل بازیابی مراحل زیر را انجام دهید.

 • وارد صفحه اصلی اکانت گوگل شوید.
 • از منوی کناری گزینه Personal info را انتخاب کنید.
 • در صفحه جدید به بخش Contact info مراجعه کنید.
 • گزینه Email را انتخاب کنید.
 • در صفحه جدید ایمیل خود را در بخش مربوط به ایمیل ریکاوری بنویسید.

پس از ثبت ایمیل ریکاوری دیگر مطمئن هستید که در صورت بروز مشکل گوگل از طریق این ایمیل شما را مطلع می کند. همچنین از ایمیل و شماره بازیابی برای بازیابی ایمیل و رمز فراموش شده هم استفاده می شود. در صورتی که آدرس ایمیل خود را فراموش کرده و یا رمز آن را از یاد ببرید، می توانید با ارائه ایمیل بازیابی یا شماره بازیابی به گوگل آدرس و رمز ایمیل فراموش شده خود را پیدا کنید. اضافه کردن ایمیل بازیابی به اکانت جیمیل تا حدی زیادی امنیت حساب گوگل را افزایش می دهد.

۴- فعال‌سازی تایید هویت دو مرحله‌ای

تایید هویت دو مرحله ای قابلیتی است که در بسیاری از سامانه های آنلاین وجود دارد و تاثیر فوق العاده از در افزایش ضریب امنیتی حساب ها دارد. در حساب های گوگل هم این قابلیت تحت عنوان 2-Step Verification تعبیه شده است که در صورت فعال شدن آن از این پس دسترسی به اکانت گوگل و حساب جیمیل تنها در صورتی قابل انجام می باشد که هر دو مرحله تایید هویت انجام شده باشد. به منظور فعال سازی تایید هویت دو مرحله ای مراحل زیر را طی کنید.

 • وارد صفحه اصلی اکانت گوگل شوید.
 • از منوی کناری گزینه Security را انتخاب کنید.
 • در صفحه جدید به بخش Signing in to Google مراجعه کنید.
 • گزینه 2-Step Verification را انتخاب کنید.
 • در بخش جدید روی دکمه Get started کلیک کنید تا وارد مراحل فعال سازی تایید هویت دو مرحله گوگل شوید.
 • در این بخش نوع دریافت کد فعال‌سازی را انتخاب کرده و Next را انتخاب کنید.
 • در ورودی مربوط به کد، کد ارسال شده به گوشی خود را وارد کنید و Next را انتخاب کنید.
 • در پایان گزینه Turn on را انتخاب کنید تا عملیات فعال سازی به پایان برسد.

با انجام آخرین مرحله عملیات فعال سازی تایید هویت دو مرحله ای جیمیل به پایان می رسد و از این پس شما برای ورود به Gmail یا اکانت گوگل خود باید علاوه بر وارد کردن رمز عبور، کد امنیتی ارسال شده به شماره خود را هم وارد نمایید تا دسترسی به جیمیل برای شما امکان پذیر شود.

در این مطلب چند ترفند و روش برای افزایش امنیت حساب Gmail به شما آموزش داده شد تا بتوانید به این وسیله امنیت اکانت خود را افزایش دهید. البته موارد مذکور تمام موارد امنیتی موجود برای امن سازی جیمیل نیست. نکات امنیتی و موارد دیگری هم وجود دارند که از ذکر آنها در این مطلب خودداری شده است. 

مشاهده کردید که چه روش هایی برای بهبود امنیت حساب جیمیل وجود دارد و به چه صورت می توان امنیت اکانت را افزایش داد. در پایان به شما توصیه می شود که اگر اطلاعات خصوصی و حساسی در جیمیل یا دیگر حساب های خود دارید حتما با استفاده از مراحل فوق، امنیت اکانت خود را افزایش دهید. همچنین در صورتی که هر مشکلی در این مورد داشتید حتما آن را در بخش نظرات با ما در میان بگذارید.

به این مطلب امتیاز دهید

مطالب مرتبط

نظرات کاربران (۱)

alireza

اصلا گوگل خودش همه راه های افزایش امنیت رو به شما پیشنهاد میکنه

۴ سال پیش