آموزش فعال‌سازی ویندوز ۱۰ تنها در چند دقیقه
نرم افزار و سیستم عامل

آموزش فعال‌سازی ویندوز ۱۰ تنها در چند دقیقه

نویسنده: تحریریه آن‌دیجیتال

پس از نصب ویندوز اولین کاری که باید انجام دهید فعال سازی آن است. چراکه ویندوز تنها برای ۳۰ روز به صورت رایگان قابل استفاده از و پس از آن غیرفعال خواهد شد. در حالی که شما با فعال سازی یا اکتیو کردن (Active) ویندوز ۱۰ می توانید از تمامی امکانات آن بدون محدودیت زمانی استفاده کنید. در این مطلب روش های فعال سازی ویندوز ۱۰ به شما آموزش داده می شود تا بتوانید بدون صرف هزینه و در کمترین زمان ویندوز خود را اکتیو کرده و از امکانات آن به صورت رایگان استفاده کنید.

در دنیای کامپیوتر کمتر برنامه و نرم افزاری را می توان پیدا کرد که به صورت رایگان قابل استفاده باشد. اکثر نرم افزارها در نسخه آزمایشی (Trial) قابل استفاده رایگان به مدت ۳۰ روز می باشند. پس از این مدت تنها در قبال پرداخت هزینه امکان استفاده از برنامه فراهم خواهد شد. 

چرا باید ویندوز ۱۰ را اکتیو کنیم؟

سیستم عامل ویندوز مایکروسافت هم همچون بسیاری از نرم افزارهای رایانه ای تنها برای ۳۰ روز به صورت رایگان قابل استفاده می باشد. در این مدت هم استفاده شما از نسخه آزمایشی آن است و محدودیت هایی دارد. یعنی تمام قابلیت های ویندوز در اختیار شما قرار نمی گیرد.

 به عنوان مثال بخش Personalizes که جهت شخصی سازی محیط ویندوز مورد استفاده قرار می گیرد در نسخه آزمایشی غیرفعال می باشد و تنها در صورت فعال شدن ویندوز قابل استفاده می باشد. برخی از محدودیت های موجود در نسخه های آزمایشی و بدون فعال سازی ویندوز ۱۰ عبارتند از:

 • غیرفعال بودن بروزرسانی ویندوز ۱۰
 • دریافت اخطارهای متعدد جهت فعال سازی ویندوز
 • محدودیت های متعدد در بخش های مختلف ویندوز ۱۰
 • امنیت پایین تر نسبت به نسخه فعال (به خاطر بروزرسانی نشدن)
 • عدم امکان شخصی سازی ویندوز 

به علاوه این که پس از گذشت فرصت یک ماهه، شما با پیغام پایان زمان استفاده مواجه خواهید شود که از شما می خواهد تا با خرید سریال قانونی آن، ویندوز خود را اکتیو یا فعال سازی کنید. 

اکتیو کردن ویندوز ۱۰

یعنی به طور کلی فعال نبودن ویندوز برای شما تبدیل به یک معضل می شود که دائما جلوی چشم شما خواهد بود و به کلی ذهن شما را درگیر خود خواهد کرد. پس بهتر است اقدام به فعال سازی ویندوز ۱۰ خود نمایید.

روش های فعال سازی ویندوز ۱۰

گفتیم که برای جلوگیری از مشکلات متعدد آتی در ویندوز بهتر است ویندوز ۱۰ را اکتیو کرده و فعال سازی نمایید. اما چطور می توان ویندوز را فعال سازی نمود؟ این مطلب در همین خصوص نوشته شده است. در ادامه روش های اکتیو کردن ویندوز ذکر شده است تا شما با مطالعه آن اقدام به فعال سازی ویندوز ۱۰ خود نمایید.

به طور کلی دو روش قانونی و غیرقانونی جهت اکتیو کردن ویندوز ۱۰ وجود دارد. روش اول روش قانونی است که طبق قوانین کپی رایت محصولات کامپیوتری و قوانین مایکروسافت می باشد. روش دوم روش غیرقانونی یا روش کرک است که با استفاده از برنامه های کرک، ویندوز فعال سازی می شود.

طبعا استفاده از روش قانونی همیشه بهتر است اما این روش دو مشکل در خود دارد. یکی این که برای فعال سازی قانونی ویندوز کاربر ملزم به پرداخت هزینه محصول است. در ایران و با این وضعیت ارز شما باید چند ده دلار بابت خرید نسخه قانونی ویندوز ده صرف کنید که اصلا به صرفه نیست. به علاوه این که در ایران قانون کپی رایت بین المللی اجرا نمی شود و اغلب محصولات و نرم افزارهای جهانی به صورت رایگان و کرک شده در ایران وجود دارد. افراد نیز به جای صرف هزینه همیشه به دنبال نسخه های کرک شده برنامه ها و ویندوزها می باشند.

- نحوه فعال سازی ویندوز ۱۰ به صورت قانونی

برای فعال سازی قانونی ویندوز باید نسخه اورجینال ویندوز ۱۰ را خریداری کرده یا این که لایسنس ویندوز ۱۰ را بخرید. لازم است بدانید که لایسنس ویندوز ۱۰ در انواع مختلفی وجود دارد که هر نسخه قابلیت های مختلفی دارد و قیمت هر نسخه هم با دیگری متفاوت است. نسخه Enterprise کامل ترین نسخه می باشد که همه قابلیت های ویندوز در آن فعال است. پس از خرید لایسنس ویندوز ۱۰ برای فعال سازی ویندوز به کمک سریال خریداری شده باید مراحل زیر را انجام دهید.

 • وارد بخش تنظیمات (Settings) ویندوز شوید
 • روی گزینه Update & Security کلیک کنید
 • در منوی کناری صفحه روی گزینه Activation کلیک کنید
 • درصفحه جدید گزینه Change Product Key را انتخاب نمایید
 • در بخش نمایش داده شده لایسنس خریداری شده را وارد کنید و Next را انتخاب کنید

فعال سازی ویندوز ۱۰ با لایسنس قانونی

پس از انجام این مراحل ویندوز شما فعال می شود و می توانید از تمام قابلیت های آن استفاده کنید. در برخی موارد جهت فعال سازی محصولات مایکروسافت از جمله ویندوز ۱۰ لازم است اکانت Microsoft داشته باشید.

- نحوه فعال سازی ویندوز ۱۰ با کرک

در قسمت قبلی روش قانونی فعال سازی ویندوز ۱۰ به شما آموزش داده شد. اما با توجه به اینکه روش قانونی فعال سازی ویندوز در کشور ما طرفداران زیادی ندارد ما روش غیرقانونی یا روش استفاده از کرک را برای شما فراهم کرده ایم تا به راحتی بتوانید ویندوز خود را رایگان اکتیو کنید.

در این روش فعال سازی از یک نرم افزار کرک کننده استفاده می شود. نرم افزارهای متعددی برای کرک کردن ویندوز وجود دارد که برنامه KMSAuto یکی از آنها می باشد. برنامه KMSAuto یک برنامه کرک کننده ویندوز ۱۰ است که با ایجاد تغییرات در ویندوز باعث می شود شما تمام قابلیت های نسخه اصلی را در اختیار بگیرید. پس مراحل زیر را انجام دهید.

 • ابتدا برنامه KMSAuto را از اینترنت دانلود کرده و در ویندوز نصب کنید.

 • برنامه را اجرا کنید و گزینه Activation را انتخاب کنید. سپس گزینه Activate Windows را جهت فعال سازی ویندوز انتخاب نمایید.

 • نرم افزار کار فعال سازی خودکار ویندوز را آغاز می کند. منتظر بمانید تا عملیات به اتمام برسد.

 • پس از پایان یافتن عملیات فعال سازی ویندوز، پیام Product successfully activated در قسمت پایین برنامه نمایش داده می شود. 

اکتیو کردن ویندوز با برنامه KMSAuto

توجه داشته باشید که فایل های کرک با پسوند exe ممکن است توسط Windows Defender و یا دیگر آنتی ویروس ها ویروس شناسایی شوند. مخصوصا این برنامه که قصد فعال سازی ویندوز و دور زدن مایکروسافت را دارد. به همین دلیل حتما قبل از دانلود کرک یا خارج کردن آن از فایل فشرده zip، آنتی ویروس ویندوز ده را غیرفعال کنید و پس از آن عملیات فعال سازی را انجام دهید.

اگر به هر دلیلی برنامه KMSAuto ویندوز شما را فعال نکرد می توانید برنامه جایگزین را امتحان کنید. برنامه های دیگری هم برای اکتیو کردن ویندوز ۱۰ وجود دارد که برنامه Windows 10 Digital Activation و برنامه Windows 10 Digital License دو برنامه مناسب به عنوان جایگزین KMSAuto هستند.

- اکتیو کردن ویندوز با فعال ساز Digital license

قیمت بالای ویندوز ۱۰ باعث شد پس از منتشر شدن آن تقاضای بالایی برای استفاده از برنامه های فعال ساز ایجاد شد. به همین جهت کرکرها برنامه های مختلفی برای کرک کردن و فعال نمودن ویندوز ساخته اند که یکی از آنها برنامه فعال ساز Digital license است. این برنامه یکی از بهترین برنامه های فعال ساز ویندوز ۱۰ است که به کمک آن می توان ویندوز را فعال سازی کرده و بدون محدودیت از آن استفاده کرد. از جمله ویژگی های این برنامه می توان به رابط کاربری ساده و آسان، پشتیبانی از تمام نسخه های ویندوز ۱۰، حجم پایین و پشتیبانی از چند زبان می باشد. در صورتی که نیاز به فعال سازی ویندوز دارید این برنامه یکی از بهترین هاست.

مشاهده کردید که فعال سازی رایگان ویندوز ۱۰ چقدر ساده و آسان است و شما می توانید تنها با چند کلیک در عرض یک دقیقه ویندوز خود را فعال سازی کنید. اگر مشکلی در این خصوص دارید یا این که موضوع دیگری را در نظر دارید، بخش نظرات بهترین مکان برای مطرح کردن آن است.

به این مطلب امتیاز دهید (امتیاز ۴ از ۵ از مجموع ۱ رای)

مطالب مرتبط

نظرات کاربران (۱)

جاسم

یعنی این کرک سازها به ویندوز هم رحم نمی کنن. مایکروسافت با کلی ادعا ویندوز ده رو ساخته بعد یه هکر به راحتی کرک فعال سازی اون رو میسازه و تو اینترنت میزاره برای همه.

۴ سال پیش