علت وصل نشدن فیلترشکن‌ها چیست؟
دنیای وب

علت وصل نشدن فیلترشکن‌ها چیست؟

نویسنده: تحریریه آن‌دیجیتال

قطعا با نرم افزارهای فیلترشکن آشنا هستید. برنامه هایی که آی پی کاربر را تغییر می دهند و کاربران از آن برای عبور از فیلترینگ استفاده می کنند. پس از فیلتر شدن تلگرام استفاده از این برنامه های ضدفیلترینگ رونق گرفته بود به طوری که گفته می شد میلیون ها کاربر ایرانی در گوشی خود فیلترشکن دارند و با استفاده از این برنامه های به راحتی وارد تلگرام می شوند. اما این وضعیت تغییر کرده و اخیرا شاهد اختلال در برنامه های فیلترشکن و قطع شدن آنها هستیم. حتی برخی از برنامه ها دیگر وصل نمی شوند. حالا سوال این است که علت قطع شدن برنامه های فیلترشکن چیست؟ و چرا دیگر فیلترشکن ها کار نمی کنند. پاسخ این سوال را در ادامه خواهید یافت.

تا یک سال پیش استفاده از فیلترشکن آزاد بود و کاربران می توانستند به راحتی و بدون هیچ مشکلی این برنامه ها را از طریق گوگل جستجو کرده و دانلود نمایند. سایفون، فری‌گیت، هات اسپات و turbo vpn چند مورد از برنامه های معروف و محبوب بودند که بسیاری از کاربران با آنها آشنا بودند و از آنها برای عبور از صد فیلترینگ استفاده می کردند. با آغاز فیلترینگ تلگرام در اردیبهشت سال گذشته وضعیت کمی تغییر کرد.

میلیون ها کاربر با مسدود شدن تلگرام خود مواجه شدند و برای دسترسی به این شبکه اجتماعی، دانلود برنامه های فیلترشکن را پیش رو دیدند. همین باعث شد میلیون ها کاربر به استفاده از فیلترشکن های مشهور روی آورند و روزانه برای استفاده از تلگرام، چندین مرتبه به برنامه های فیلترشکن متصل شوند. همین امر باعث شد حجم زیادی از کاربران و درخواست ها به سمت سرور فیلترشکن ها روانه شود و باعث مختل شدن یا کند شدن سرعت این برنامه ها شود.

در آن برهه بسیاری از کاربران از کندی فیلترشکن ها یا وصل نشدن آنها گله داشند. در حقیقت علت اصلی این کندی از جانب خود کاربران بود که به صورت ناگهانی به این برنامه ها روی آورده بودند. این مشکل چندی بعد با ورود اپلیکیشن های غیررسمی تلگرام و آشنایی کاربران با فیلترشکن های جدید حل شد و وضعیت تا حدودی به حالت عادی بازگشت. اما این وضعیت هم پایدار باقی نماند و مجددا کاربران شاهد وصل نشدن به فیلترشکن ها بودند.

فیلتر شدن فیلترشکن‌ها؛ گامی در راستای تحولات فضای مجازی

دوره دوم قطع شدن فیلترشکن ها به اول تیرماه سال جاری باز می گردد. زمانی که دادستان کل کشور وعده داد که از آغاز تیرماه شاهد تحولات جدی در فضای مجازی خواهیم بود. پس از آن در موعد اعلام شده شاهد قطع شدن تلگرام طلایی و هاتگرام بودیم. پس از این اتفاق بود که کاربران با کندی و قطعی های مکرر فیلترشکن های رایگان موجه بودند. این وضعیت کمی ادامه داشت تا این که فیلترشکن ها به کلی از کار افتادند. 

فیلتر شدن برنامه های فیلترشکن؛ علت قطعی مداوم آنها

به نظر می رسد که علت قطعی گسترده فیلترشکن ها و وصل نشدن آنها به همین تحولات وعده داده شده باز می گردد. چراکه پس از مسدود شدن تلگرام طلایی و هاتگرام، تمام اپلیکیشن های مشابه که به «تلگرام بدون فیلتر» معروف بودند از کار افتادند. گرچه به طور رسمی در این خصوص اظهار نظری نشده است اما می تواند اینطور برداشت کرد که وصل نشدن فیلترشکن ها و قطعی کلی آنها به علت فیلتر شدن آنها می باشد! یعنی فیلتر کردن فیلترشکن ها جزئی از پروژه ایجاد تحول در فضای مجازی کشور است که دادستان کل آن را وعده داده بود.

اما موضوع مقابله با فیلترشکن ها را آذری جهرمی، وزیر ارتباطات هم پیش تر ذکر کرده بود. آذری جهرمی در حاشیه مراسم رونمایی از پروژه‌های همراه اول در هفته ارتباطات گفته بود که اگرچه فیلترشکن‌ها خدمات ظاهری خوبی ارایه می‌دهند و کاربران بسیاری را به خود جذب کرده اند اما طبق گزارشات بدست آمده مشخص شده که اکثر این نوع نرم‌افزارها بدافزار بوده و استفاده ضدامنیتی دارند.

مقابله با برنامه‌های فیلترشکن

ایشان علت مقابله با فیلترشکن ها را ماهیت ضدامنیتی آنها دانست و گفت که با توجه به این ماهیت، وظیفه شرکت زیرساخت این است که با آنها مقابله کرده و از فراگیرشدن استفاده از آنها جلوگیری بعمل آورد. به همین دلیل حرکت مقابله با این برنامه ها آغاز شده است. پس از این مراسم وزیر ارتباطات در صفحه اینستاگرام خود نوشت:

امروز خبرنگاری از دلایل اعمال محدودیت بر فیلترشکنها پرسید، در پاسخ به این نکات اشاره کردم:

اگر ظنی بر ارتباط برخی پیامرسانها مثل تلگرام با سرویسهای اطلاعاتی وجود داشت، در مورد برخی فیلترشکنها این ارتباط دیگر ظن نیست بلکه یقین است و بودجه برخی از آنها مستقیما از طرف دولت آمریکا تامین می‌شود. بنابراین اکنون با فراگیر شدن فیلترشکنها که قابل پیش‌بینی بود، شرایط نامناسبتری رخ داده است.

در سیاستهای اعلامی دولتهای متخاصم با مردم ایران، راهکارهایی برای فراگیر شدن فیلترشکن‌ها در ایران مطرح و پیگیری شده است. عدم تدبیر برای همراهی مردم در تصمیماتی که برای فضای مجازی اتخاذ می‌شود، عملا باعث ترویج فیلترشکن‌ها و در نتیجه تقویت برنامه‌های متخاصمین است.

جدا از این دسته فیلترشکنها، دسته‌ای دیگر نیز باج افزار و بدافزار هستند و در زمانیکه زندگی روزمره مردم در فضای مجازی شکل گرفته، تهدید بزرگی برای امنیت آنها مطرح می‌شود.

با این سخن وزیر ارتباطات دیگر می توان مطمئن شد که مقوله مقابله با فیلترشکن ها در دستور کار دولت و سازمان مربوطه قرار گرفته است و قطع شدن فیلترشکن ها در حال حاضر به علت فیلتر شدن آنها می باشد.

تفاوت فیلترشکن های رایگان و فیلترشکن های پولی در اعمال قانون

اما با بررسی وضعیت فیلترشکن ها یک تناقض به وجود می آید. زمانی که وضعیت برنامه های فیلترشکن را بررسی می کنیم مشخص می شود که اکثر فیلترشکن های مشهور که رایگان هستند، مسدود شده اند. در حالی که فیلترشکن های پولی همچنان در حال فعالیت می باشند و هیچ مشکلی برای آنها بوجود نیامده است!

قطع شدن فیلترشکن های رایگان

سوالی که مطرح می شوند این است که اگر مقابله با فیلترشکن ها در دستور کار سازمان های مربوطه قرار گرفته است، پس چرا فیلترشکن های پولی شامل این قاعده نمی باشند و تنها فیلترشکن های رایگان مسدود شده اند؟ چنین وضعیتی این گمان را در اذهان ایجاد می کند که پای منافع برخی از مسئولین یا متولیان سیاست گذاری و اعمال فیلترینگ در این ماجرا در میان است.

 یعنی این افراد قانون را تنها روی فیلترشکن های رایگان اعمال می کنند و در مورد فیلترشکن های پولی که در آن منفعت دارند، به قانون توجه نمی شود. یا این که اصلا به کلی مطرح شدن موضوع فیلترینگ فیلترشکن ها از این جهت بوده که فیلترشکن های رایگان مسدود شوند تا کاربران مجبور به استفاده از نسخه های پولی این برنامه ها شوند که سود آن در جیب افرادی خاص برود.

این گمان زمانی به واقعیت نزدیک تر می شود که برخی مسئولین از فروش آزادانه و بدون محدودیت فیلترشکن در فضای مجازی اظهار گلایه می کنند. همچون وزیر ارتباطات که چندی پیش در خصوص این مسئله گفته بود که چرا فروش فیلترشکن جرم محسوب نمی شود؟

به هر حال چه این اقدام ناشی از بی مدیریتی باشد و چه ناشی از منافع گروهی، باعث شده روزانه مبالغ زیادی از سرمایه های ملی وارد جیب متخلفین فضای مجازی شود و ضرر آن متوجه مردم و پیام رسان های داخلی شود. به نظر شما این وضعیت تا چه زمانی ادامه خواهد داشت؟

به این مطلب امتیاز دهید (امتیاز ۳.۶ از ۵ از مجموع ۳۹۷ رای)

مطالب مرتبط

نظرات کاربران (۵۹)

محمد

چرا رفع فیلتر نمیکنین؟ خسته شدیم از بی نتی و تنهایی خداییش الان که دیگه خدارو شکر وضع کشور به روال عادی برگشته تورو خدا رفع فیلترش کنین

۷ ماه پیش
سمیر

سلام عرض ادب چرا فلترشکن هاکارنمکنه همش ما باید فلترشکن رابخرم چرا فلترشکن رایگان را مسدود مکنن دیگراینکه چرا فلترشکن پولی را مسدود نمکنن

۷ ماه پیش
ن

این حرفا همه‌اش الکیه. اینا نمیتونن فیلتر شکنا رو مسدود کنن. مردم ناگهان همه میرن یه سراغ یه فیلتر شکن خاص و به همه فک و فامیلم معرفیش میکنن اون فیلتر شکن هم کند میشه یا کلا دیگه نمیکشه. مثل اتفاقی که برای برنامه سیگنال افتاد.

۱۱ ماه پیش
آرش

فیلترشکنهای پولی هم بزور متصل میشوند گویا باید همش پول بدیم بخورند حرومتون باشه

۱۱ ماه پیش
مرد شجاع

من فیلترشکن دارم به اسم Swing Vpn هستش ولی کار نمی کنه گیر میکنه زحمت بکشین بررسی کنید

۱۱ ماه پیش
محمد علی محمدی

چرا فیلتر شکن من نصب نمیشه راهی حل دارد؟

۱۱ ماه پیش
فرشادمقدم

تو رو خدا رفع فیلتر کنید

۱ سال پیش
رضا تورچی

با سلام و عرض ادب و احترام خدمت وزیر ارتباطات
اگر قرار باشد هیچ کدام از فیلترشکن رایگان کار نکند جلوفروش اکانت در فیلترشکن های فروشی راهم بگیرید و آنها روهم قطع کنید .
این کار شما بی عدالتی است و الآن این برنامه اجرایی به نفع شرکتهایی است که هویت آنها مشخص نیست

۱ سال پیش
جواد

علت فیلتر نمودن فیلترشکن های رایگان عادت دادن مردم به پرداخت پول است و شاید به همین دلیل است که تمامی سیستمهای فیلترشده توسط فیلترشکن های پولی باز میشود و جالب آنست که استفاده از این فیلترشکن ها حتا جرم هم محسوب نمیشود ! راستی چقدر خوب بود که اعلام می کردند جیب چه کسانی از این راه پرپول شده و یا فرزندان کدام مسوول غیرمسوولی با این پولها در آمریکا و اروپا میگردد و به ریش ملت فداکار ایران می خندد ! لعنت بر وطنفروشان

۱ سال پیش
سلام

اگر فیلتر شکن تو خونه کار می کنه اما با نت موبایل نمیاره به خاطر اینه که نت موبایل رو محدود کردند اما اینترنت خانگی و وای فای محدود نشده. نت موبایل هم مثل این که در بعضی مناطق محدودیت های بیشتری داره

۱ سال پیش
ناشناس

سلام چرا فیلتر شکنی که تو گوشی دیگه تو خونه ی خودمون میاره ولی همون فیلتر شکنه تو گوشی من ۶روز بالا نمیاره در حالی که تا ۶ روزپیش همین فیلتر شکن میاورد

۱ سال پیش
ساجد

Go vpn بهترینه

۱ سال پیش
محمد جواد

سلام به همه اقا بهترین vpn که الان نت مخابرات هم بهش وصل میشه betternet هست البته نسخه پرومیوم میخواد که میگم چجوری نصب کنید.
کاربران PC شما میتونید به راحتی این کلمه رو در گوگل سرچ کنید و مود را نصب کنید betternet (premium unlocked) for pc و دانلود کنید اما کاربران اندروید شما اینو سرچ کنید betternet mod and new version APK خلاصه این از همه بهتره من دیگه خوابم میاد خدافظ راستی یادتون نره منطقه رو تغییر ندید ها بدبخت میشید دیگه وصل نمیشه.

۱ سال پیش
amir

بچه ها با تمام نتیجه هایی که بدست اوردم اول شما باید با سیم کارت رایتل از فیلتر شکن ها استفاده کنید من خودم امتحان کردم بیشتر موقع ها وصل میشه اما ایرانسل ن یه روش هم برای ایرانسل وجود داره شما می تونید وارد تنظیمات شید و اینترنت گوشیتونو روی 3G بزارید حالا شما میگید 4G که بالا تره زود تر وصل میشه نه اینطور نیست امکانش بیشتره به فیلتر شکن وصل بشه بنظر خودم احمقانست که چرا3G امکانش وصل شدنش بلا تره ولی شدنیه امتحان کنید

۱ سال پیش
omid

برای تلگرام که باید از پراکسی یا نسخه های غیر رسمی تلگرام استفاده کنید اینا راحت تر هستن

۱ سال پیش
سمیه

پول میدیم بسته میخریم اینترنت قطعه زمان اینترنتمون میگذره خدارو خوش نمیاد پسماواسه چی پول بدیم اینترنت بخریمتا دولت سود کنه ????

۱ سال پیش
هعی:)

عررررررر
فیلتر شکنم ۴ هفته ست ک قطعههههه
چ کنمممممم چند وقته نرفتم تلگرام ریختم بهممممم
????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????
کسی پیشنهادی چیزی نداره آیا؟

۱ سال پیش
محمد ناجی

بعضی ها فکر می کنند علت کار نکردن فیلتر شکن ها تو این روزها قطعی اینترنته. دیدم یک نفر گفته بود که سریع سرور فیلتر شکن ها رو می بندند انگار که یک نفر بی کار نشسته اونجا که تا سرور جدید به فیلتر شکن اضافه شد ببندتش نه اینطور نیست بعضا همون فیلتر شکن ها وصل می شن علت اصلی اینه که چون اینترنت قطع شده همه مردم هجوم آوردن برای استفاده از فیلتر شکن و وی پی ان و چون تعداد کاربرها یهو زیاد شده دیگه اون نرم افزار و سرورهای فیلتر شکن جوابگوی این همه کاربر نیست به خاطر همین سرعتشون خیلی کمه و اصلا وصل نمیشه

۱ سال پیش
mohadese

چند تا فیلتر شکن جدید معرفی کنید که اونها رو تست کنیم شاید جواب بدن این هایی که گذاشتید رو همه میشناسن و کاربرهاشون اونقدر زیاد اند که دیگه جوابگو نیستند

۱ سال پیش
ساناز

دوستان بیخودی برای وصل شدن به فیلتر شکن تلاش نکنید فایده نداره باید این دوره بگذره تا اینترنت ها رو وصل کنند ضمن این که اگر وصل بشید هم خبری تو اینستا و شبکه اجتماعی نیست چون دیگران قطع هستند و کاری انجام نمی دهند

۱ سال پیش
افشین

نه آخه بعضی از فیلترشکن ها کار می کنند انگار. شنیدم نسخه های پولی فعاله و وصل میشه بعضی خدمات موبایلی ها هم فیلتر شکن فعال می ریزن برای مردم

۱ سال پیش
محمد شهرستانی

انتظار دارید چه راه حلی ارائه بشه و وقتی کل اینترنت کشور قطع شده؟! داداش ارتباط اینترنتی ایران با خارج قطعه اون وقت تو انتظار داری راه حلی برای کار کردن فیلتر شکن ها ارائه بشه؟! خب معلومه که فیلتر شکن هم وصل نمیشه دیگه اون هم بالاخره سرور داره که سرورهاش تو خارجه

۱ سال پیش
افشین

اقل کم یه راه حلی ارائه بدید خودمون هم میدونیم فیلتر شکن ها کار نمی کنند

۱ سال پیش
javid kalari

من متوجه نمیشم مگر فیلترشکن هم فیلتر میشه؟! اسمش فیلترشکنه یعنی باید خودش فیلتر رو باز کنه اون وقت خودش فیلتر شده

۱ سال پیش
بابامرادی

الان که نت وصله چرا فیلترشکن کار نمی کنه؟ وقتی اینترنت قطع بود خب فیلتر شکن هم قطع میشد اما الان که دیگه وصله

۱ سال پیش
محمد

من یه فیلترشکن به اسم batom siliconi خریدم هنوز مطمئن نیستم جواب میده یا نه

۱ سال پیش
کرکوندی

من شنیدم windscribe خیلی خوبه، هم رایگان داره هم پولی نرم افزار ویندوزی هم داره برای کامپیوتر. دیدم بعضی ها الان هم دارن ازش استفاده می کنند و وصل میشه

۱ سال پیش
نازنین

ما که از وای فای استفاده می کنیم خیلی از سایت های خارجی بازه برامون هیچ مشکلی نداریم انگار فیلترینگ این روزها برای دیتای موبایله

۱ سال پیش
کیانوش رستمی

به نظرم بهترین گزینه در این شرایط فیلتر شکن های مرورگر هستند که به صورت افزونه ارائه شدن چون خیلی توجه بهشون نمیشه و به خاطر همین خوب کار می کنند البته برای رفع حاجت خوب اند و خیلی سرعت ندارن

۱ سال پیش
محسن عین اللهی زاده

این رسانه های خارجی که این همه میگن دلشون برا ما میسوزه یه فیلتر شکن خوب برامون نساختن لااقل دلمون خوش باشه

۱ سال پیش
فردین

دیگه برنامه های سایفون و سیمرغ و kerio کار نمیکنه؟

۱ سال پیش
Tahoora

وی پی ان های رایگان خیلی قطعی دارن چون چند میلیون آدم تلاش می کنند بهشون وصل بشن پراکسی های تلگرام هم همینطوره اصلا کار نمیکنه از بس درخواست بهش زیاده ضمن این که تا پراکسی منتشر میشه مدت کوتاهی بعدش اون رو هم فیلتر می کنند

۱ سال پیش
sasan

مثل این که فیلتر شکن هایی که آی پی ثابت دارن خوبه

۱ سال پیش
کیوان

وقتی کل اینترنت بین الملل رو تو کشور قطع کردن خب طبیعیه که فیلتر شکن هم وصل نشه دیگه طرف به خاطر همین کل اینترنت رو قطع کرده که به کلی ارتباط با خارج قطع بشه

۱ سال پیش
roostayi

میتونید از vpn های افزونه مروگر استفاده کنید. من از SetupVPN و ZenMate استفاده می کنم که خیلی خوب هستند و اکثرا وصل می شوند کارهای سنگنین انجام نمیده اما کار راه اندازه

۱ سال پیش
زهرا

سلام با عرض خسته نباشید مشکل اینه که هیچکدوم فیلتر شکن ها کار نمیکنه

۱ سال پیش
ABBAS

باسلام این فیلتر شکن نصب نمیشه

۱ سال پیش
حسین

تشکر از مطالب مفید شما

۱ سال پیش
MostomSICE

سلام من یه مشکل داشتم اونم اینه که خود وزیر ارتباطات گفته که فیلتر شکن های رایگان بیشتر بد افزار و باج افزارن داخل مطلبتون هم اشاره کردید ولی گفتید چرا فیلتر شکن های پولی رو فیلتر نمیکنن. به خاطر این فیلتر شکن های پولی رو فیلتر نمیکنن چون امنیت این دسته بیشتره خود این وزیر گرامی هم گفته ما تلاش میکنیم برای حفظ امنیت شما. خب از یه طرفی مرض داره سرویس های تلگرامو فیلتر میکنه از طرفی میگه که باید از فیلتر شکن های رایگان دوری کنیم به خاطر امنیت کمشون. یه طرف خودشون دارن سود میکنن از یه طرف امنیت ما وضعیتش بهتر میشه جیب ما هم خالی.

۱ سال پیش
arezoo

سلام من نمیتونم فیلتر شکن وصل کنم خواهشانه یکی کمکم کنه

۱ سال پیش
s

سلام من فیلتر شکنم وصل نمیشه به سرور قوی هم انتخاب کردم‌ اما از دیشب تاحالا وصل نمیشه اسم فیلتر شکنم هم KiWi VPM هست

۱ سال پیش
روحانی

سلام وقت بخیر من این مطلب رو خوندم اما در مورد همه برنامه های ضد فیلتر توضیح داده نشده خواستم بپرسم چرا vpnify وصل نمیشه؟

۱ سال پیش
ثریا قاسمی

کسی میدونه چرا فیلتر شکن خرگوش وصل نمیشه

۱ سال پیش
صنیعی

کلا فیلترشکن ها از کار افتادن حتی دیگه با وای فای در اندروید هم نمیشه به شکن وصل شد

۱ سال پیش
اعظم خانی

گوشیم دیگه به فیلتر شکن وصل نمیشه یکی راهنمایی کنه؟

۱ سال پیش
علوی زاده

تو رو خدا جواب بدید، علت کار نکردن فیلتر شکن در اندروید چیه آخه؟ یکی بگه ترو خدا دیگه تو گوشی و کامپیوتر اصلا فیلترشکن ها کار نمی کنن. سایفون و فری گیت و هات اسپات و ... هیچ کدوم

۱ سال پیش
کامیار

کسی میدونه علت وصل نشدن فیلتر شکن در گوشی سامسونگ چیه؟ قبلا باز می کرد اما الان دیگه باز نمیشه. البته برای گوشی هواوی و شیائومی هم فیلترشکن رو باز نمیکنه

۱ سال پیش
متین علیزاده

من فیلتر باز میکنم میرم پابجی فیلتر قطع میشه

۱ سال پیش
Zahra

هیچ فیلترشکنی کار نمیکنه روزی میرسه ک خودشونم جوری از کار بیفتن ک انگار تاریخ همچین افرادی رو هرگززز ب خودش ندیده

۲ سال پیش
shima

ممنون که اطلاع دادید من نمیدونستم چرا فیلتر شکنم کار نمیکنه حالا فهمیدم

۲ سال پیش
ابولوی مسویوبوب

من گوشیم به فیلتر شکن وصل میشه باز تو چند دقیقه وصل میشه

۲ سال پیش
datam

بابا چند تا فیلترشکن هم معرفی کنید کارمون راه بی افته

۲ سال پیش
ثمر نخجوانی

بله منم فیلتر شکن رایگان داشتم الان دیگه نمی شه پیام می ده کا دسترسی به آن ممکن نیست . چرا آخه . وا .وزیر جوان انقلابی را ببین . جوان ها را زده فیلتر کرده

۲ سال پیش
آرش

جلوی تکنولوژی را نمی توان گرفنت دیر یا زود امکان دور زدن فیلترینگ داخلی برای کاربرانی که متقاضی استفاده از فیلتر شکن هستند فراهم می شود وتنها نتیجه ای که این اقدام اخیر برجا می گذارد بالاتر رفتن دیوار بی اعتمادی بین مسئولین نظام ومردم است

۲ سال پیش
رمضون

آقاع / pro Guard VPN // نیم ساعت پیش نصب کردم /////// تا همین الان داشت کار میکرد /// یکدفعه قطع شد . ......امتحان کنید شاید اوکی شد.......
ولی turbo VPN lite ....اتصال انجام میده / تنها مشکلش اینه که هر ۳۰ثانیه باید وارد VPN بشی/ به محض وارد VPN بشی / اتصالok میشه/ تا / ۳۰ ثانیه بعد / که مجدداً باید / بزنی روش که بری توش.
******************

۲ سال پیش
فاطمه دریکوندی

سلام من فیلترشکنم کار نمیکنه باید چکارکنم میشه راهنمایم کنی حتی تلگرام و واتساپ هم واسم نمیارن بالا چکارکنم میشه راهنمایم کنید ممنون میشم

۲ سال پیش
بهروز

بابا خودتونو مسخره کنی من طریقه رفع این مشکلو سرچ کردم شما توضیح دادیدکه چرا این مشکل به وجود اومده

۳ سال پیش
rostami

همه فیلترشکن های رایگان از کار افتادن. سایفون، فری گیت، هات اسپات، کریتو همه قطع شدند. فقط باید پول بدی و برنامه های پولی بگیری تا کار کنن

۳ سال پیش
قاسمی

الان دیگه گوگل هم باز نمیشه دیگه فیلترشکن ها که جای خود دارند. فقط سایت های ایرانی در دسترس هستن

۴ سال پیش