تجربه سرعت ۴ برابری اینترنت با فناوری VDSL تا پایان سال ۹۸
شبکه و امنیت

تجربه سرعت ۴ برابری اینترنت با فناوری VDSL تا پایان سال ۹۸

نویسنده: تحریریه آن‌دیجیتال

چند هفته پیش وزیر ارتباطات از ارائه اینترنت پرسرعت VDSL توسط شرکت مخابرات خبر داد و اکنون مدیرعامل این شرکت اعلام کرده که تا پایان امسال ۱.۵ میلیون پورت VDSL جایگزین اینترنت ADSL می‌شود و با این اقدام مشترکان شرکت مخابرات می توانند اینترنتی با ۴ برابر سرعت فعلی را تجربه کنند.

مجید صدری مدیرعامل شرکت مخابرات ایران در گفتگوی خود در مورد رونمایی وزیر ارتباطات از اینترنت VDSL و چگونگی استفاده از آن گفت: «این طرح در ابتدا تنها برای ۵ میلیون مشترک فعلی اینترنت شرکت مخابرات ارائه می شود. یعنی در فاز اولیه ما کابل و سایر تجهیزات مربوط به اینترنت بیش از ۵ میلیون مشترک فعلی مخابرات را تعویض کرده و به VDSL تبدیل می کنیم.

وی در ادامه سخنان خود با اشاره به این که ارائه سرویس اینترنت ADSL یا VDSL نیازمند نصب تجهیزات در مراکز مخابرات می باشد، افزود: «در مناطقی چنین امکانی فراهم باشد ما به مرور برای ارتقا اینترنت ADSL، کابل و سایر امکانات را تعویض کرده و ارتقا می دهیم و پس از آن به مشترکان اعلام می کنیم که امکان استفاده از اینترنت VDSL برای آنها وجود دارد.»

صدری گفت: «در این طرح، کاربران جهت استفاده از اینترنت VDSL باید مودم اینترنت خود را نیز تغییر دهند که البته برنامه ما این است که مودم های ADSL مشترکان را با مودم VDSL تعویض کنیم. در این طرح جایگزینی تفاوت قیمت مودم داده شده به مشترک را نیز مخابرات می پردازد و نیازی به پرداخت هزینه از جانب مشترک نیست.»

مدیرعامل شرکت مخابرات ایران با تاکید بر نحوه دریافت سرویس های جدید گفت: «در این طرح لزومی ندارد که مشترکین جهت دریافت سرویس های جدید با جایی تماس بگیرند و به محض فراهم شدن تجهیزات لازم و امکان ارائه اینترنت جدید، مرکز مخابرات با مشترک تماس گرفته و این موضوع را به وی اطلاع می دهد. به دلیل زمان بر بودن نصب تجهیزات در کل کشور، این طرح به مرور اجرایی می شود و پس از بررسی مراکز مخابراتی شهرهای مختلف، این سرویس عملیاتی خواهد شد.»

اینترنت پرسرعت VDSL

وی ضمن اشاره به راه اندازی حدود ۷۰ هزار پورت VDSL در نقاط مختلف کشور تا هفته آینده گفت: «قصد ما ارائه سرویس پرسرعت و باکیفیت به کاربران می باشد و در صورتی که کاربری تمایل به دریافت سرویس جدید نداشته باشد اجباری در کار نیست و مشترکین می توانند از سرویس قبلی خود استفاده کنند. البته در این طرح قرار نیست مشترک هزینه ای اضافی بابت ارتقای سرویس ADSL به VDSL پرداخت نماید؛ بلکه بسته سرویس قبلی با همان قیمت باقی خواهد ماند اما کیفیت و سرعت اینترنت آن افزایش خواهد داشت. به عنوان مثال اگر میانگین سرعت اینترنت فعلی را ۱۰ مگابیت بر ثانیه درنظر بگیریم با اجرای طرح جدید و راه اندازی سرویس های VDSL، کاربران سرعت ۴۰ مگابیتی را تجربه خواهند کرد.»

مدیرعامل شرکت مخابرات در مورد زمان اتمام کار و نهایی شدن طرح نیز گفت: «پیش بینی ما این است که تا پایان سال ۹۸ ظرفیت استفاده حدود ۱.۵ میلیون مشترک از اینترنت پرسرعت VDSL در کل کشور فراهم شود.»

منبع: خبرگزاری مهر

به این مطلب امتیاز دهید

مطالب مرتبط

نظرات کاربران (۰)