ارائه سرویسهای VDSL با سرعت ۴۰ مگابیت توسط شرکت مخابرات
دنیای وب

ارائه سرویسهای VDSL با سرعت ۴۰ مگابیت توسط شرکت مخابرات

نویسنده: تحریریه آن‌دیجیتال

چندی پیش وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات از شرکتهای اینترنتی خواست تا از تکنولوژی VDSL استفاده کنند. حالا آذری جهرمی جزئیات واگذاری اینترنت پرسرعت VDSL را به عنوان جایگزین ADSL در کشور اعلام کرده و گفته: ظرفیت واگذاری این سرویس با چهاربرابر سرعت برای دو میلیون مشترک فراهم شده است.

محمدجواد آذری جهرمی، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات امروز در حاشیه افتتاح نمایشگاه الکامپ ۲۰۱۹، در میان خبرنگاران از ارائه سرویس های VDSL توسط شرکت مخابرات و افزایش سرعت اینترنت گفت و تاکید کرد: «سیاستگذاری جدید ما جهت رشد و توسعه شبکه پهن‌باند ثابت اینترنت کشور این است که از امروز شرکت مخابرات ایران، سرویس VDSL که اینترنت مشترکان را تا ۴۰ مگابیت بر ثانیه افزایش می‌دهد، ارائه دهد.»

آذری جهرمی این خبر را دیروز و قبل از افتتاح نمایشگاه الکامپ نیز در توییتر خود بیان کرد و نوشت:

از فردا امکان تبدیل ADSL خانگی به سرویسهای پرسرعت VDSL فراهم میشه، ۴ برابر سرعت فعلی! خوبه به نظرتون؟#خبر خوب #SmartIran #سُرِینو

توییت آذری جهرمی در مورد VDSL

ایشان در ادامه اظهارات خود در نمایشگاه الکامپ گفت: «شرکت مخابرات ایران از امروز سرویس اینترنت VDSL را در کل کشور راه‌اندازی می‌کند و دو میلیون پورت VDSL با نام سرویس «سورینو» و میانگین سرعت ۴۰ مگابیت بر ثانیه به مشترکین ارائه خواهد کرد.» بنابراین از این پس مشترکین مخابرات می توانند به جای سرویس های ADSL از سرویس های جدید VDLS تحت عنوان سورینو استفاده کنند.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات ضمن تأکید بر عقب‌ماندگی کشور در حوزه شبکه ارتباطات ثابت و اینترنت گفت: «با راه‌اندازی سرویس های جدید VDSL این امید وجود دارد که عقب‌ماندگی بوجود آمده در بخش اینترنت و شبکه ثابت کشور جبران شده و دیگر اپراتورها به تبع مخابرات این سرویس ها را به مشترکانشان ارائه نمایند.»

آذری جهرمی همچنین در خصوص نوع رساندن اینترنت VDSL به مشترکان نیز گفت: «سرویس های مذکور تا کابینت خط مشترک، با به صورت فیبر نوری می باشند و پس از آن در منطقه محل سکونت مشترکین به سویله سیم مسی ارائه می‌شود.»

وزیر ارتباطات در توضیح مشکلات خطوط مسی و سرعت پایین اینترنت ارائه شده به وسیله آن گفت: «به دلیل فاصله زیاد مراکز مخابراتی تا محل مشترکین و طول زیاد سیم مسی، کیفیت اینترنت به شدت کاهش پیدا می کند و همین باعث می شود حداکثر سرعت ۳۰ درصد مشترکان اینترنت دو مِگ باشد و ۱۶ درصد مشترکان بتوانند از اینترنت ۸ تا ۱۶ مگ استفاده نمایند. بنابراین در صورتی که سرویس VDSL توسعه یافته و راه اندازی شود دیگر مشکل سرعت مشترکان حل خواهد شد. همچنین در شروع این طرح، ظرفیت دو میلیون پورت در سراسر کشور، آماده واگذاری می باشد.»

آذری جهرمی در مورد سوال خبرنگاران راجع به قیمت سرویس های جدید نیز گفت: «هنوز تعرفه جدیدی برای این سرویس های جدید وضع نشده است و قیمتگذاری سرویس ها، مطابق مصوبه ۲۶۶ کمیسیون تنظیم مقررات انجام خواهد شد. در این مصوبه، قیمت و سرعت سرویس ها در تمامی سطوح دیده شده است.»

لازم به ذکر است که VDSL یکی از تکنولوژی های نسبتا جدید ارائه اینترنت می باشد که پس از ADSL معرفی شده است. این دو تکنولوژی در چند مورد با یکدیگر تفاوت دارند که سرعت، اصلی ترین تفاوت VDSL و ADSL می باشد. در ADSL سرعت اتصال حداکثر ۲۴ مگابیت در ثانیه می باشد که این مورد در VDSL تا ۷۰ مگابیت در ثانیه افزایش یافته است.

منبع: خبرگزاری مهر

به این مطلب امتیاز دهید

مطالب مرتبط

نظرات کاربران (۰)