اینترنت 5G سال ۹۸ در ایران ارائه خواهد شد
شبکه و امنیت

اینترنت 5G سال ۹۸ در ایران ارائه خواهد شد

نویسنده: تحریریه آن‌دیجیتال

نسل پنجم اینترنت همراه 5G جدیدترین تکنولوژی شبکه تلفن همراه است که سرعت و کیفیت آن نسبت به نسل قبلی آن بسیار افزایش یافته است. اینترنت 5G در برخی از کشورهای دنیا راه اندازی شده است و در ایران نیز خبرهایی مبنی بر راه اندازی آن منتشر شده است. وزیر ارتباطات در این خصوص اعلام کرده که در سال ۹۸ اینترنت 5G در کشور راه اندازی خواهد شد.

نسل پنجم شبکه های سیار (5G) که اینترنت ارائه شده در این شبکه ها نیز اینترنت 5G می باشد بعد از 4G و 4.5G معرفی شده است و هدف آن علاوه بر افزایش سرعت اتصال افزایش کیفیت آن نیز می باشد. در حال حاضر برخی از کشورهای پیشرفته از نسل پنجم اینترنت همراه به طور محدود استفاده می کنند و برخی دیگر در حال آزمایش این نسل از اینترنت می باشند.

در ایران نیز برای نخستین بار در ۲۹ شهریور ۹۶ ایرانسل شبکه کامل 5G را آزمایش کرد. از این تاریخ نسل پنجم اینترنت همراه وارد کشور شده و عملیات عمومی سازی آن آغاز شد. در همین خصوص وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در توییت خود اعلام کرده که سال ۹۸ سال حرکت به سمت اینترنت 5G می باشد. اینترنتی که راه اندازی آن می تواند تاثیر خوبی در رشد فناوری اطلاعات و اینترنت همراه در کشور داشته باشد.

عرضه اینترنت 5G در سال جدید

محمدجواد آذری جهرمی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات این خبر را با انتشار توئیتی در صفحه شخصی خود اعلام کرد و راه اندازی شبکه 5G را با تلاش و پشت کار فراوان در سال ۹۸ میسر دانست. وزیر ارتباطات گزارش های مختلفی در خصوص راه اندازی زیرساخت اینترنت 5G در شهرهای مختلف ارائه داده بود. این بار اما با عنوان «دسترسی همگانی» خبر راه اندازی اینترنت 5G در سال جاری را منتشر کرد. 

اینترنت 5G در ایران

اینترنت 5G سریع ترین اینترنت همراه دنیا می باشد که به دلیل داشتن سرعت و کیفیت بالا برای کاربران تلفن همراه بسیار جذاب است و به همین دلیل آذری جهرمی به این موضوع توجه زیادی دارد.

پیش به سوی 5G!

متن توئیت وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در خصوص راه اندازی اینترنت 5G به این صورت می باشد:

پیش به سوی5G! هدفی است که در کنار توسعه IOT برای سال ۹۸در نظر داریم. هم‌اکنون، تمامی شهر‌ها و بیش‌ از ۶۶% روستا‌های دارای پوشش 3G و 4G هستند که در سال آینده با‌وجود مانع بودن تحریم‌ها، تلاش بیشتری برای گسترش #دسترسی‌همگانی انجام خواهیم داد. نسل جدید ارتباطات منتظر ماست!

اگرچه دو سال پیش ایرانسل اولین آزمایش شبکه 5G را انجام داد اما دیگر خبری از عمومی سازی این تکنولوژی توسط ایرانسل اعلام نشده است. وزیر ارتباطات نیز در خصوص ارائه مجوز نسل پنجم شبکه های سیار به اپراتورهای تلفن همراه سخنی به میان نیاورده است. بنابراین به نظر می رسد که این اولین اقدام جهت راه اندازی زیرساخت شبکه 5G بوده و هنوز راه زیادی تا عمومی سازی آن باقی مانده است. علاوه بر این هنوز گوشی های هوشمند نیز توانایی استفاده از نسل پنجم اینترنت همراه را ندارند.

با تمام این اوصاف یک سوال در این خصوص مطرح است که با وجود این که هنوز سرعت نسل چهارم اینترنت 4G به حداکثر خود نرسیده و هنوز در برخی مناطق سرعت اینترنت همراه بسیار پایین می باشد راه اندازی 5G چه اهمیتی دارد؟ 

به این مطلب امتیاز دهید (امتیاز ۴ از ۵ از مجموع ۱ رای)

مطالب مرتبط

نظرات کاربران (۴)

Masoud Banaei

چه فایده هنوز هیچ کدوم از گوشی های از نسل پنجم پشتیبانی نمی کنن. حتی اپل هم سال ۲۰۲۰ قصد داره پشتیبانی از نسل پنج رو در گوشی هایش قرار بده

۳ سال پیش
rahman

روستا چیه تو شهرش هم سرعت 4G به اندازه سرعت اصلی نیست. آقای جهرمی به جای راه اندازی سیستم 5g بهتره اول همین ها رو که راه انداختن کامل کنن تا به سرعت استاندارد برسه. تو محل ما 4g به زور تا ده مگابیت میرسه.

۳ سال پیش
ali

توی روستای ما هنوز ایرانسل و همراه اول هیچ کدوم 4g رو اراه نمیدن. بعد الان میگه ایرانسل نسل پنج رو داره راه میندازه. خب اول بیاد همین 4g رو که راه انداخته کامل کنه تو مناطق مختلف بعد بره نسل جدید بیاره...

۳ سال پیش
کاوه

تو انگلیس مردم خیلی با استفاده از اینترنت 5G مخالف هستند چون تشعشع و اشعه های خیلی شدید و خطرناکی داره که برای انسان مضر و سرطانزاست. حالا اینا میخوان از کل دنیا جلو بزنن و سریع اینترنت 5G رو تو کشور راه بندازن.

۳ سال پیش