معرفی شرکت‌های ارائه دهنده اینترنت پرسرعت
شبکه و امنیت

معرفی شرکت‌های ارائه دهنده اینترنت پرسرعت

نویسنده: تحریریه آن‌دیجیتال

برای استفاده از خدمات اینترنت پرسرعت لازم است از یکی از شرکتهای ارائه دهنده خدمات اینترنتی (ISP) یک سرویس اینترنت خریداری نمود تا پس از انجام اقدامات سخت افزاری لازم اینترنت خط شما به اینترنت متصل شود. شرکتهای اینترنتی مختلفی در کشور وجود دارد که معروف ترین آنها مخابرات، شاتل، های وب و آسیاتک می باشند. ما قصد داریم شرکتهای ارائه دهنده اینترنت در کشور را معرفی کرده و در مورد هر یک توضیحات مختصری ارائه دهیم.

اگر تا به حال اقدام به خرید اینترنت ثابت نموده باشید قطعا با شرکت های ارائه دهنده اینترنت آشنا هستید. شرکتهایی که برای دریافت خدمات اینترنت پرسرعت از قبیل اینترنت ثابت، اینترنت ADSL، خرید اینترنت، شارژ اینترنت و تغییر سرویس لازم است از طریق آنها اقدام نمایید. شرکتهای مختلفی در کشور اینترنت پرسرعت ارائه می دهند که هر یک سرویس های اینترنت را با حجم و قیمت های مختلف ارائه می نمایند.

شرکت ارائه دهنده اینترنت یا ISP چیست؟

شرکت های ارائه دهنده اینترنت پرسرعت را ISP می گویند که مخفف عبارت Internet Service Provider و به معنی فراهم کننده سرویس اینترنت می باشد. این شرکت‌ها به شما کمک می کنند تا به راحتی و بدون مشکل به اینترنت پرسرعت دسترسی داشته باشید. در حقیقت ISP ها نقش واسط را ایفا می کنند.

به این صورت مشترکین تلفن را به ارائه دهندگان خدمات مخابراتی که دارای زیرساخت های مخابرات هستند وصل کرده و از این طریق به شما سرویس اینترنت ارائه می دهد. نقش واسط شرکت های ارائه دهنده اینترنت از این جهت است که هیچگونه تجهیزات مخابراتی مربوط به آنها نیست و تمام کابل ها، دستگاه های ارتباطی مخابرات و زیرساخت ها مربوط به شرکت مخابرات می باشد و این شرکت ها تنها ارائه دهنده اینترنت بوده و از این زیرساخت جهت ارائه سرویس اینترنت استفاده می کنند.

شرکت های ارائه دهنده خدمات اینترنتی برای ارائه سرویس های اینترنت از خطوط ارتباطی استفاده می کنند که در اینترنت ADSL کابل تلفن و در فیبر نوری خطوط فیبر نوری می باشد. این شرکت ها دریافت و ارسال داده های کاربران به سرورها را از این طریق انجام می دهند. در کشور ما این شرکت ها تحت نظر سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی هستند و از این سازمان مجوز و پروانه لازم را کسب می کنند.

شرکت ارائه دهنده اینترنت (ISP)

در کشور ما شرکت های مختلفی وجود دارند که ارائه دهنده اینترنت پرسرعت هستند. هر یک از این شرکتها سرویس های مختلفی به مشترکین ارائه می دهند که کیفیت آنها نیز با یکدیگر متفاوت است. برخی از شرکتها خدمات خوبی ارائه داده و کیفیت اینترنت آنها بالا می باشد و برخی دیگر از کیفیت پایینی برخوردار می باشد. تعرفه ارائه اینترنت توسط شرکت ها نیز با یکدیگر متفاوت است و همین موارد این شرکت ها را با یکدیگر متفاوت ساخته است.

لیست اپراتورهای ارائه دهنده اینترنت

حال قصد داریم شرکت های ارائه اینترنت پرسرعت در کشور را به شما معرفی کنیم و با هر یک تا حدودی آشنا شویم. به طور کلی ۱۰ شرکت ارائه دهنده اینترنت در کشور وجود دارند که به مشترکین ارائه خدمات می کنند. لیست این شرکتها به شرح زیر می باشد.

  • مخابرات
  • شاتل
  • آسیاتک
  • پارس آنلاین
  • های وب
  • صبانت
  • پیشگامان
  • داتک
  • داده پردازی فن آوا
  • دیده بان نت

در ادامه ضمن معرفی هر یک از شرکتهای اینترنتی توضیحات مختصری نیز در خصوص هر یک ارائه خواهیم داد.

- مخابرات

شرکت مخابرات ایران متولی ارائه خدمات مخابراتی در کشور است که کلیه خطوط ارتباطی تلفن و زیرساخت های آن توسط این شرکت راه اندازی شده و در اختیار آن می باشد. این شرکت علاوه بر ارائه زیرساخت های ارتباطی همچون ISP های دیگر خدمات اینترنتی نیز ارائه می دهد. ارائه خدمات اینترنت پرسرعت توسط شرکت مخابرات همواره با انتقاداتی همراه بوده است.

یکی در خصوص فعالیت این شرکت در ارائه اینترنت در کنار راه اندازی زیرساخت که باعث اعتراض شرکت های ISP رقیب شده و دیگری نارضایتی برخی کاربران از کیفیت اینترنت ارائه شده توسط این شرکت می باشد. این شرکت علاوه بر ارائه سرویس های مختلف اینترنتی با قیمت مناسب و بعضا ارزان تر از دیگر شرکتها خدمات اینترنتی نظیر ارائه IP ثابت، فیبر نوری، اینترنت ماهواره ای و ... را نیز در دستور کار دارد.

شرکت مخابرات ایران

شرکت مخابرات شهرت و گستردگی فراوانی دارد که به دنبال آن تعداد مشترکین زیادی نیز از خدمات آن استفاده می کنند. اما ارائه خدمات و کیفیت اینترنت ارائه شده نسبت به این حجم از مشترک قابل قبول نیست و باعث بروز گلایه از سوی بسیاری از کاربران شده است. برخی از مشترکین شرکت مخابرات ایران از قطعی‌های مکرر و کیفیت پایین اینترنت ناراضی هستند و همین باعث شده این شرکت در ارزیابی سازمان تنظیم مقررات رادیویی در سال ۹۲ از میان ده شرکت ارائه دهنده اینترنت در رتبه آخر قرار گیرد. در ارزیابی مشابه در سال ۹۳ اما رتبه ششم به شرکت مخابرات اختصاص یافته است.

- شاتل

گروه فناوری ارتباطات و اطلاعات شاتل اولین و بزرگترین شرکت ارائه خدمات اینترنت پرسرعت در کشور می باشد که در حال حاضر انواع اینترنت پرسرعت ADSL و +ADSL2 را به مشترکین ارائه می دهد. علاوه بر این ارائه اینترنت فیبرنوری و اینترنت نسل جدید TD-LTE نیز توسط این شرکت به مشترکین ارائه می شود.

اپراتور ارائه دهنده اینترنت شاتل

شرکت شاتل اولین شرکت ارائه دهنده خدمات +ADSL2 (خطوط دیجیتال مشترک نامتقارن) در کشور می باشد که در حال حاضر مشترکین بسیاری دارد. همچنین شاتل توانسته تکنولوژی های جدید ارائه اینترنت پرسرعت را وارد کشور کرده و مجوز ارائه آن را از سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی کسب نماید. این شرکت اینترنتی در حال حاضر در سراسر کشور نمایندگی داشته و به مشترکین اینترنت پرسرعت ارائه می دهد.

اکثر کاربرانی از شاتل اینترنت پرسرعت خریداری کرده اند از کیفیت ارائه خدمات و ارائه اینترنت رضایت دارند. این شرکت برای جلب رضایت مشتریان خود تلاش زیادی می کند و در این راستا خدمات مختلفی نیز به مشترکین ارائه می دهد. پشتیبانی مناسب شاتل از سرویس های فروخته شده از جمله خدماتی است که باعث شده مشترکین از این شرکت رضایت حداکثری داشته باشند و در اکثر آمارگیری ها شاتل را به عنوان بهترین اپراتور اینترنت ثابت انتخاب نمایند.

- آسیاتک

شرکت آسیاتک (شرکت انتقال داده های آسیاتک) یکی از شرکتهای ارائه دهنده اینترنت در کشور می باشد که پس از اخذ مجوز از سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی در سال ۸۷ ارایه خدمات ADSL در کشور را آغاز کرد و در این راه سرویس های متنوعی برای مشتری ها ارائه نمود.

اپراتور ارائه اینترنت آسیاتک

این شرکت علاوه بر ارائه خدمات اینترتنی و فروش سرویس های اینترنت پرسرعت ADSL، وایرلس و فیبر نوری خدمات میزبانی و اشتراک مکانی مراکز داده را نیز به مشتری ها ارائه می دهد. هم اکنون شرکت آسیاتک مشترکین مختلفی در مراکز مخابراتی شهرهای مختلف کشور دارد که سرویس‌های متنوع با تعرفه های مختلف را به آنها ارائه داده است.

شرکت آسیاتک گرچه سابقه طولانی در ارائه خدمات اینترنتی ندارد و جزء شرکتهای تازه تاسیس در این حوزه به شمار می آید اما با تلاش و کوشش و ارائه اینترنت باکیفیت توانسته در این مدت کوتاه جای خود را در میان برترین های اینترنت ثابت پیدا کند. چراکه آسیاتک در چندین مورد از آمارگیری ها، رتبه یک بهترین اپراتور ثابت بوده است.

- پارس آنلاین

گروه شرکت‌های پارس‌ آنلاین یکی از بزرگ‌ترین مجموعه های ارائه دهنده خدمات اینترنت پرسرعت در کشور می باشد که در اختیار بخش خصوصی است. طبق نظر این ISP اینترنتی مهم‌ترین فعالیت‌های آن ارایه‌ راهکارهای مختلف جهت دسترسی به اینترنت پرسرعت و بهره مندی از خدمات مراکز داده‌ همچون میزبانی وب، سرور اختصاصی و سرور ابری (Cloud) می‌باشد.

شرکت ارائه دهنده اینترنت پارس آنلاین

پارس آنلاین خدمات اینترنت پرسرعت را به تمام کشور ارائه می دهد و هم‌اکنون هزاران کاربر از خدمات اینترنت پرسرعت ADSL و اینترنت VDSL این شرکت استفاده می کنند. همچنین بسیاری از سازمان ها و موسسات دولتی و خصوصی نیز از سرویس های اینترنت پرسرعت پارس آنلاین در نقاط مختلف کشور بهره مند شده اند.

در سال ۱۳۹۶ زمزمه فروش سهام این اپراتور اینترنت ثابت به رقیبش های وب به میان آمد و تفاهم نامه ای میان دو شرکت امضا شد. اما این تفاهم نامه بدون اجرا باقی ماند و در نهایت گفته شد که توافق نامه لغو شده است. هم اکنون سایت پارس آنلاین فعال بوده و این اپراتور ارائه دهنده اینترنت به فعالیت خود ادامه می دهد اما گفته شده به زودی پارس آنلاین در های وب ادغام خواهد شد.

- های وب

شرکت های وب (شرکت داده‌ گستر عصر نوین) یکی از شرکتهای ارائه دهنده اینترنت است که پروانه ایجاد و بهره‌برداری از شبکه ارتباطات ثابت (FCP) را از سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی دریافت کرده است و هم اکنون در تمام استان های کشور نمایندگی داشته و به مشترکین همه استان ها اینترنت پرسرعت ارائه می دهد.

شرکت اینترنتی های وب

این شرکت ISP فعالیت خود را در سال ۱۳۸۲ با ارائه خدمات دسترسی به اینترنت و برقراری ارتباط آغاز کرد و هم اکنون سرویس‌های مختلف شبکه و اینترنت نظیر ADSL، Broadband و VOIP را در سراسر کشور ارائه می دهد. پوشش شبکه های وب سراسری است و بیشتر شهرهای کشور قابلیت استفاده از سرویس های اینترنتی های وب را دارا می باشند.

های وب یکی از جمله شرکتهای بزرگ اینترنتی است که توانسته سهام دو شرکت رقیب خود را بخرد. این اپراتور در ابتدا اقدام به خرید سهام شرکت پارس آنلاین نمود و پس از آن نیز شرکت ایرانیان نت را در دستور کار خود قرار داد. یکی از اقدامات منحصر به فرد های وب تلاش برای راه اندازی اینترنت اشیاء به کمک شرکت مخابراتی ودافون می باشد.

- صبانت

شرکت صبانت (شرکت انتقال داده‌های نداگستر صبا) دارای مجوز از سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی در خصوص ارائه خدمات اینترنتی می باشد. صبانت را باید یکی از شرکت های بزرگ ارائه اینترنت پرسرعت در کشور دانست. صبانت در سال های فعالیت خود توانسته پروانه های FCP و PAP (نقاط دسترسی انتهایی) را از سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی و وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات دریافت نماید.

اپراتور اینترنتی صبانت

این شرکت جهت ارتقای کیفیت خدمات ارتباطی کشور برای اولین بار در کشور جهت برقراری ارتباط پرسرعت بین استان ها از فن‌آوری ADSL استفاده کرد و پس از مدتی کل کشور را تحت پوشش خود قرار داد. همین امر باعث شده صبانت از جمله قدیمی ترین اپراتورهای ثابت در کشور به شمار آید.

اپراتور صبانت گرچه سابقه طولانی در ارائه خدمات اینترنتی دارد اما هم‌اکنون جزء شرکتهای برتر ارائه دهنده اینترنت به شمار نمی آید. با این حال این شرکت برای دستیابی به جایگاه اول در زمینه کیفیت و رضایت مشتری در میان دیگر اپراتورهای کشور تلاش می کند و این جایگاه را در آینده خود متصور شده است.

- پیشگامان

شرکت ارائه خدمات اینترنتی پیشگامان توسعه ارتباطات از سال ۱۳۸۲ فعالیت خود را آغاز کرد و پس از مدتی فعالیت توانست مجوز PAP و FCP را از سازمان های مربوطه دریافت نماید. شرکت پیشگامان اکنون در تمام استان های کشور فعالیت جدی داشته و خدمات اینترنتی خود را به بسیاری از شهرهای کشور ارائه می دهد. پیشگامان سرویس های خود را بر پایه تکنولوژی های خانواده DSL نظیر ADSL، VDSL، +ADSL2 و ... به مشترکین ارائه می دهد.

ISP اینترنتی پیشگامان

همچنین بنابر نظر پیشگامان این شرکت از جدیدترین تجهیزات اینترنتی در زیرساخت خود بهره گیری کرده است. علاوه بر این شرکت پیشگامان خدمات دیگری نظیر سرویس های متنوع با حجم های مختلف، پهنای باند اختصاصی، اینترنت نسل چهارم TD-LTE، اینترنت بی سیم بر پایه سیم کارت و ... را نیز به مشتری ها ارائه می دهد.

شرکت پیشگامان برای دستیابی به اهداف خود و پیشبرد تکنولوژی در کشور در صدد است تا از فناوری های جدید و نو در ارائه خدمات خود استفاده نمایند. یکی از این تکنولوژی های جدید 5G است که پیشگامان تلاش می کند با راه اندازی نسل پنجم اینترنت (5G) خدمتی جدید را به مشترکین خود ارائه نماید.

- داتک

شرکت داتک (شرکت انتقال داده‌های رهام داتک) شرکتی فعال در زمینه شبکه های ارتباطی بود که به تدریج فعالیت خود در زمینه شبکه و ارتباطات بی‌سیم را افزایش داد. این شرکت در سال ۱۳۸۰ فعالیت تخصصی خود در زمینه ارائه اینترنت پرسرعت را آغاز نمود و هم اکنون خدمات اینترنت ADSL و نسل های مختلف آن را با پوشش سراسری ارائه می دهد.

ارائه دهنده اینترنت پرسرعت رهام داتک

این شرکت همچنین پوشش سرویس وایمکس را نیز در شهر تهران دارا می باشد و در طی سالهای فعالیت خود توانسته پروانه های مختلف نظیر FCP، ISDP، صدا روی پروتکل اینترنت و PAP را از مراجع مربوطه دریافت نماید. این شرکت اینترنتی هنوز به پوشش سراسری را نداشته و در برخی از استان ها اینترنت ارائه نمی دهد.

به طور کلی می توان گفت که شرکت رهام داتک بیش از این که یک اپراتور اینترنتی باشد، یک شرکت ارتباطی است که خدمات مختلفی نظیر تامین تجهیزات مخابراتی، ارائه خدمات ارتباطی، تولید نرم افزارهای امنیتی و مخابراتی را که عموما در در حوزه مخابرات و ارتباطات می باشد را ارائه می کند.

- داده پردازی فن آوا

شرکت داده‌ پردازی فن‌آوا زیرمجموعه گروه فن آوا می باشد که در حوزه خدمات اینترنتی فعالیت می کند. این شرکت از سال ۱۳۸۲ فعالیت خود را جهت ارائه خدمات انتقال دیتا آغاز کرد و اکنون پس از گذشت سالیان دارای پروانه ارائه‌ ارتباطات ثابت (FCP) در کل کشور می‌باشد.

شرکت داده پردازی فن آوا

شرکت داده پردازی فن آوا ارائه خدمات اینترنت پرسرعت را بر پایه تکنولوژی DSL ارائه می دهد و مشتریان این شرکت مشترکین خانگی و شرکت‌های کوچک هستند. این شرکت فناوری و ارائه خدمات اینترنتی تلاش دارد با ارائه سرویس های متنوع با تعرفه های ارزان تعداد مشترکین خود را افزایش دهد.

این شرکت علاوه بر خدمات اپراتوری اینترنت، خدمات جانبی نیز به مشتریان سازمانی ارائه می دهد. اینترانت، وی پی ان، هات اسپات، دیتاسنتر برخی از خدمات ارائه شده به مشترکین سازمانی داده پردازی است که در کنار خدمات اپراتوری ارائه می شود.

- دیده بان نت

شرکت دیده بان نت (گروه فن آوری اطلاعات دیده بان نت) با هدف توسعه خدمات اینترنتی و شبکه در شهر کرمان و در سال ۱۳۸۳ فعالیت خود به طور جدی آغاز نمود و پس از کسب مجوز ISP از سازمان تنظیم مقررات رادیویی و پس از آن دریافت مجوز کشوری ServeCo فعالیت فناورانه خود را در این زمینه گسترش داد. شرکت اینترنتی دیده بان نت تلاش دارد با تکیه بر دانش نیروهای داخلی و تجربه متخصصین فناوری های اینترنت را بومی‌سازی نماید.

شرکت دیده بان نت

این شرکت اینترنتی هم اکنون علاوه بر ارائه اینترنت پرسرعت در حال حاضر در زمینه ارائه و پشتیبانی پایانه های فروشگاهی POS نیز در استان کرمان فعال بوده و به عنوان برترین نماینده کشوری آسان پرداخت معرفی شده است. لازم به ذکر است که کلیه فعالیت های این شرکت اینترنتی در استان کرمان بوده و دارای پوشش سراسری در کشور نمی باشد. 

شرکت دیده بان نت نیز همچون چند رقیب کاری خود علاوه بر حوزه اینترنت و ارتباطات، خدمات نرم افزاری تحت وب نیز ارائه می نماید که طراحی و توسعه وب‌سایت و نرم‌افزارهای تحت وب و نرم‌افزارهای تلفن‌های تلفن همراه از جمله آنها می باشد که با هدف ارائه خدمات بیشتر به مشتریان توسط این شرکت ارائه می شود.

حالا با اپراتورهای ارائه دهنده اینترنت ثابت در کشور آشنا شدید و در مورد هر یک توضیحاتی را مطالعه نمودید. بنابراین دیگر نباید مشکلی از بابت انتخاب اپراتور مناسب داشته باشید و با مطالب ارائه شده می توانید شرکت های ذکر شده را با یکدیگر مقایسه کرده و بهترین شرکت را برای خرید اینترنت از آن انتخاب نمایید.

به این مطلب امتیاز دهید (امتیاز ۴.۶ از ۵ از مجموع ۱۰ رای)

مطالب مرتبط

نظرات کاربران (۲)

لواسانی

شرکت های اصلی همون مخابرات و شاتل و آسیاتک و های وب هستند. بقیه دیگه معروف نیستند و فعالیت گسترده ای هم ندارند.

۱ هفته پیش
زینب

نمیدونستم ده تا شرکت اینترنتی وجود داره. فکر می کردم فقط مخابرات و شاتل هست

۱ هفته پیش