تعداد کاربران گوشی هوشمند در ایران چقدر است؟
موبایل

تعداد کاربران گوشی هوشمند در ایران چقدر است؟

نویسنده: تحریریه آن‌دیجیتال

یکی از مهمترین اختراعات بشر و پراستفاده ترین ابزار فعلی افراد در زندگی روزمره تلفن هوشمند می باشد که قابلیت های مختلف نظیر نصب اپلیکیشن این کارایی را افزایش می دهد. در کشور ما نیز کاربران بسیاری از گوشی های هوشمند استفاده می کنند که طبق آمار تعداد آنها به بیش از ۵۰ میلیون کاربر می رسد. تعداد کاربران گوشی های هوشمند در کشور اگرچه به طور دقیق مشخص نیست اما تعداد سیمکارت های مورد استفاده و تعداد نصب برخی اپلیکیشن های معروف تا حدودی این موضوع را روشن می کند.

امروزه استفاده از گوشی های هوشمند بخشی از زندگی کاربران شده است و نصب اپلیکیشن های مختلف روی گوشی های موبایل باعث می شود این بخش از زندگی کاربر بیشتر گسترش یافته و زمان بیشتری صرف آن شود. ارتباط با مخاطبان و آشنایان، مطالعه اخبار و روزنامه ها، جستجو در اینترنت، انجام امور بانکی، سرگرمی و بازی و دیگر اپلیکیشن های کاربردی دیگر بخشی از زندگی یک کاربران اسمارت فون (Smart Phone) می باشد.

آمارگیری های پیشین تعداد کاربران گوشی های هوشمند را ۴۰ میلیون کاربر ایرانی اعلام کرده اما به نظر می رسد این مقدار طی این چند سال افزایش پیدا کرده و به بیش از ۵۰ میلیون کاربر گوشی هوشمند رسیده است. کاربرانی که فعالیت آنها در شبکه همراه و اینترنت گویای تعدادی بیش از این مقدار می باشد. تعداد این کاربران هرسال افزایش یافته است که این افزایش نیز دلایلی داشته است.

افزایش تعداد کاربران گوشی های هوشمند در کشور

از جمله دلایل افزایش کاربران گوشی های هوشمند در کشور می توان به افزایش تعداد اپلیکیشن های ایرانی با زبان فارسی، تنوع محتوایی در اینترنت، معرفی برنامه های موبایلی با موضوعات مختلف، سرعت بالای اینترنت همراه و نسل چهارم و شبکه تلفن همراه و معرفی دو نوع سیستم عامل موبایل اندروید و iOS اشاره کرد.

کاربران گوشی هوشمند

دلایل مختلفی جهت ترقیب کاربران به استفاده از این ابزار همراه در ایران و جهان وجود دارد که انواع مختلف گوشی های هوشمند و تبلت با قابلیت های مختلف نیز یکی از آنها به حساب می آید. 

آمار سالیانه کاربران گوشی هوشمند در ایران

چند سال پیش یکی از مسئولین سازمان فناوری اطلاعات اعلام کرد که در سال ۱۳۹۲ حدود ۲ میلیون کاربر گوشی هوشمند در کشور وجود داشت که این مقدار در سال ۱۳۹۳ با جهشی بی سابقه به ۲۰ میلیون کاربر گوشی هوشمند در کشور رسید. این رشد چند برابری تنها به خاطر رونق گرفتن زیرساخت های تلفن های هوشمند و امکانات آنها می باشد.

تعداد کاربران این گوشی ها در کشور مجددا رشد پیدا کرد و در سال ۱۳۹۴ تعداد کاربران ایرانی نسبت به سال پیشین آن دو برابر شده و به مقدار ۴۰ میلیون کاربر رسید. یعنی از هر ۲ نفر ایرانی حداقل یک نفر آنها دارای گوشی هوشمند بودند. اما این مقدار ثابت باقی نماند و در سال بعد یعنی سال ۱۳۹۵ به بیش از ۵۰ میلیون کاربر (به نقل از شمانیوز) رسید.

اما باید بدانید که قطعا تعداد کاربران گوشی های هوشمند در کشور بیش از این مقدار می باشد. با توجه به این که حدود سه سال از آخرین آمار ارائه شده می گذرد قطعا تعداد کاربران نیز افزایش داشته است. طبق آماری که در سال ۱۳۹۷ بدست آمده تعداد ۵۳ میلیون کاربر (به نقل از مهر) از اینترنت موبایل استفاده کرده اند. بنابراین باید گفت که قطعا کاربران ایرانی گوشی ها در سال ۱۳۹۷ بیش از ۵۳ میلیون کاربر بوده اند.

منبع: دیجیاتو

به این مطلب امتیاز دهید (امتیاز ۵ از ۵ از مجموع ۱ رای)

مطالب مرتبط

نظرات کاربران (۳)

رضا عبدالجبار

نه الان همه مردم یکی یه گوشی لمسی دارند برا خودشون. حتی خیلی از نوجوان ها و بچه ها هم گوشی لمسی مدل بالا دارند. اکثرا هم برای بازی و سرگرمی گوشی می خرند. گرونی گوشی هم خیلی تاثیری در این موضوع نداشته.

۴ سال پیش
ایوب

چیه این گوشیا؟ گوشی رو درست کردن که آدمها بهم نزدیک بشن یا ازهم دور؟ چند روز ملت شبکه های خارجیشون قطع بود مثلا چی شد؟

۴ سال پیش
ممد

دیگه با این قیمت ها کی میتونه گوشی بخره. دیگه آمار کاربرهای گوشی تو ایران رشد نداره. شاید کاهش نداشته باشه اما رشد هم نداره. قبلا با ۵۰۰ تومن گوشی خوب می دادن با یک تومن گوشی عالی می خریدی. ارزون که بود همه برا بچه هاشون گوشی خریده بودن و مدام گوشی عوض می کردن اما الان چی. طرف به زور یه گوشی برا خودش میخره اون با چند برابر قیمت

۴ سال پیش