افزایش امنیت مودم وای فای با یک روش ساده
شبکه و امنیت

افزایش امنیت مودم وای فای با یک روش ساده

نویسنده: تحریریه آن‌دیجیتال

هک شدن مودم های وای فای یکی از خطراتی است که امروزه دامن کاربران بسیاری را گرفته و همین باعث شده کارشناسان امنیت سایبری دست به کار شده و روشهایی را جهت افزایش امنیت مورم های وایرلس به کاربران معرفی کنند تا با استفاده از این روشها از هک شدن مودم Wi-Fi جلوگیری شود. استفاده از این روشهای ساده تا حد زیادی جلوی هک شدن مودم و نفوذ مهاجمین به روتر وای فای شما را می گیرد.

زمان زیادی است که متخصصین سایبری می گویند امنیت پروتوکل های مودم های وایرلس بسیار ضعیف است و مودم های مذکور به هیچ وجه امن نیستند. بر همین اساس همواره به کاربران روترهای وای فای هشدار داده می شود که به امنیت این مودم‌های به هیچ وجه اطمینان نکنند. با توجه به این که در عصر ارتباطات قرار داریم و در حال حاضر یکی از مهمتین مولفه های فضای مجازی و اینترنت حفظ حریم خصوصی و اطلاعات شخصی کاربران می باشد لازم است این موضوع در خصوص مودم های بی سیم اینترنتی نیز مد نظر گرفته شود.

رونق روزافزون اینترنت و افزایش استفاده از گوشی های همراه باعث شده کاربران بسیاری برای دسترسی به اینترنت و استفاده از شبکه وای فای از مودم های بی سیم یا وایرلس (Wireless) استفاده کنند. همانطور که ذکر شد این مودم های امن نیستند و به راحتی می توان به آنها نفوذ کرده و آنها را هک کرد. بنابراین لازم است به مسئله امنیت مودم های اینترنت توجه بیشتری شود و امینت آنها از طریق راهکارهای مختلفی افزایش پیدا کند.

همانطور که می دانید روزانه تعداد زیادی هک و نفوذ سایبری به رایانه ها و شبکه های اینترنتی انجام می شود که در کنار آنها مودم های Wi-Fi نیز بی نسیب نبوده اند. اخیرا خبری مبنی بر هک شدن هزاران مودم وایرلس منتشر شده است که کاربران اینترنت را در شوک فرو بده است.

هک شدن مودم وای فای

این تعداد هک بی سابقه ناشی از بی توجهی به نکات امنیتی مودم های وایرلس می باشد. لذا لازم است علاوه بر توجه به این نکات آنها را به دقت انجام دهید. در ادامه یک نکته ساده جهت افزایش امنیت مودم های وای فای اینترنت به شما معرفی می شود.

تغییر نام کاربری و رمز عبور پیش فرض مودم وای فای

این نکته ساده را کارشناسان فعال سایبری بیان کرده اند و به این صورت است که پس از خرید مودم اینترنتی وای‌فای و انجام عملیات های نصب و راه اندازی‌ آن لازم است نام کاربری مودم یا روتر (Router) را که به طور پیش فرض توسط شرکت سازنده تنظیم شده است را تغییر دهید. شرکت سازنده روتر به طور پیش فرض نام کاربری و رمزی عمومی را برای آن تنظیم کرده است تا کاربران به راحتی وارد آن شوند. اما باید بدانید که این یوزر و رمز عمومی تنها برای اولین مرحله نصب است و بعد از آن باید تغییر پیدا کند.

عدم تغییر نام کاربری و رمز تا حد زیادی امنیت سایبری مودم وایرلس و دستگاه های متصل به آن را کاهش می دهد چراکه هکرها به راحتی می توانند اطلاعات پیش فرض مودم (یوز و پسورد) مودم‌های اینترنتی را از طریق شرکتهای سازنده بدست آورند و پس از آن وارد حساب کاربری قربانیان شده و اطلاعات شخصی آنها را سرقت نماید.

البته باید توجه داشت که تنها تغییر نام کاربری و رمز عبور دستگاه برای جلوگیری از هک شدن وای فای کافی نیست. زیرا در حال حاضر برنامه های هک مخصوصی وجود دارد که به راحتی وای فای های دارای رمز ساده را هک می کند. بنابراین بهتر است از رمزهای پیچیده استفاده کنید تا امکان استفاده از برنامه هک وای فای وجود نداشته باشد.

علاوه بر تغییر نام کاربری و رمز عبور بهتر است نام پیش فرض وای فای نیز تغییر داده شود تا کاربرانی که نام وای فای شما را مشاهده می کنند متوجه نوع مودم نشوند. باید توجه داشت که قرار دادن نام های حاوی اطلاعات خصوصی نظیر نام و نام خانوادگی نیز به هیچ عنوان صحیح نیست و باعث می شود مجرمان سایبری اطلاعات اولیه خود را از شما بدست آورده و با حدس و گمان روند نفوذ آنها آسان‌تر شود.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به این مطلب امتیاز دهید (امتیاز ۵ از ۵ از مجموع ۱ رای)

مطالب مرتبط

مطالب پیشنهادی

نظرات کاربران (۰)