تعداد کاربران اینستاگرام در ایران و جهان چقدر است؟
موبایل

تعداد کاربران اینستاگرام در ایران و جهان چقدر است؟

نویسنده: تحریریه آن‌دیجیتال

اینستاگرام یکی از شبکه های اجتماعی برتر دنیا می باشد که در ایران نیز محبوبیت بالایی دارد. طبق آمارهای بدست آمده در حال حاضر اینستاگرام حدود یک میلیارد کاربر از سراسر دنیا دارد که حدود ۲۴ میلیون آنها ایرانی می باشند. این آمار نشان دهنده محبوبیت فوق العاده این شبکه اجتماعی در ایران و جهان می باشد. با توجه به این تعداد کاربر در ایران تصور کنید از کشوهای دیگر چقدر کاربر در اینستاگرام فعال هستند؟! در ادامه توضیحاتی در خصوص تعداد کاربران این شبکه اجتماعی محبوب در ایران و جهان ارائه شده است.

اینستاگرام (Instagram) شبکه اجتماعی مبتنی بر تصویر است که کاربران آن عکس، تصویر و ویدیوهای مورد نظر خود را در آن منتشر می کنند. در اینستاگرام هر کاربری باید یک حساب کاربری یا اکانت (Account) داشته باشد تا بتواند در این شبکه فعالیت کند. البته می تواند بدون داشتن حساب از اینستاگرام استفاده کرد و پست های کاربران دیگر را مشاهده کرد اما امکان ارسال پست وجود ندارد. کاربران پس از ثبت نام در Instagram صاحب صفحه ای می شوند که به اصطلاح به آن پیج اینستاگرام گفته می شود. کاربر می تواند در این صفحه پست ها و مطالب مورد نظر خود را منتشر کند.

در کنار پیج و پست مفاهیم دیگری نظیر فالوور (Followe)، لایک (Like)، کامنت (Comment) یا نظر نیز وجود دارند که برای کاربران این شبکه اجتماعی هر یک از این مفاهیم مهم و با ارزش هستند و افزایش هر یک باعث افزایش اعتبار کاربر می شود. در ابتدای پیشرفت اینستاگرام بود که شرکت فیس بوک (دارای شبکه اجتماعی فیس بوک) اینستاگرام را خریداری کرد و این شبکه اجتماعی را در دست گرفت. در حال حاضر شرکت فیس بوک دارای دو شبکه اجتماعی فیس بوک و اینستاگرام است که هر دو جزء برترین شبکه های اجتماعی می باشند.

کلیت شبکه اجتماعی اینستاگرام به این صورت می باشد که با همین شرایط توانسته به یکی از برترین شبکه های اجتماعی دنیا تبدیل شود. طبق آمار بدست آمده مشخص شده که اینستاگرام در سال ۲۰۱۰ میلادی راه اندازی شد و پس از ۲ ماه توانست تعداد کاربران خود را به یک میلیون برساند. همچنین پس از گذشت یک سال از راه اندازی اینستاگرام نزدیک به ۱۰ میلیون کاربر در این شبکه اجتماعی ثبت نام کرده بودند. این روند رشد به با جهشی بیشتر ادامه پیدا کرد و باعث شد محبوبیت و مقبولیت اینستاگرام در بین کاربران اینترنت به شدت افزایش پیدا کند.

تعداد کاربران فعال اینستاگرام در جهان

همانطور که ذکر شد اینستاگرام در ابتدای فعالیت خود با استقبال شدید کاربران مواجه شد و توانست در مدت کوتاهی میلیونها کاربر در خود جای دهد. این روند رو به رشد باعث شده اکنون اینستاگرام بیش از یک میلیارد کاربر فعال داشته باشد. در این خصوص آماری ارائه شده است که تعداد کاربران Instagram را به صورت دوره ای و سالیانه نشان می دهد. با مشاهده فهرست آماری زیر متوجه می شوید که اینستاگرام در هر سال چه تعداد کاربر داشته و هر سال چقدر رشد کاربر داشته است. آمار منتشر شده در خصوص تعداد کاربران اینستاگرام به شرح زیر می باشد.

  • ۲۰۱۰/۱۲: ۱ میلیون کاربر
  • ۲۰۱۱/۰۹: ۱۰ میلیون کاربر
  • ۲۰۱۲/۰۷: ۸۰ میلیون کاربر
  • ۲۰۱۳/۰۶: ۱۳۰ میلیون کاربر
  • ۲۰۱۳/۰۹: ۱۵۰ میلیون کاربر
  • ۲۰۱۴/۱۲: ۳۰۰ میلیون کاربر
  • ۲۰۱۵/۰۹: ۴۰۰ میلیون کاربر
  • ۲۰۱۶/۰۶: ۵۰۰ میلیون کاربر
  • ۲۰۱۶/۱۲: ۶۰۰ میلیون کاربر
  • ۲۰۱۷/۰۴: ۷۰۰ میلیون کاربر

آخرین وضعیت اینستاگرام در این آمار سال ۲۰۱۷ می باشد و متاسفانه در آن سخنی از سال ۲۰۱۹ به میان نیامده است. اما با توجه به روند رو به رشد اینستاگرام و جهت تعداد کاربران آن می توان پیش بینی کرد که تعداد کاربران این شبکه اجتماعی در سال ۲۰۱۹ میلادی بیش از یک میلیارد کاربر فعال از کل دنیا باشد. در صورتی که آمارگیری جدیدی انجام شود قطعا افزایش جدی تر کاربران این شبکه اجتماعی مخصوصا در ایران مشاهده خواهد شد.

اپلیکیشن اینستاگرام

کاربران ایرانی همچون دیگر کاربران دنیا تمایل دارند از شبکه های اجتماعی برتر نظیر فیس بوک، توییتر، یوتیوب و ... استفاده کنند و با توجه به این که شبکه های اجتماعی مذکور در کشور فیلتر شده اند بنابراین این نیاز در کابران ایرانی وجود دارد که از یکی از این شبکه های اجتماعی بهره مند شوند. در حال حاضر تنها شبکه اجتماعی برتر که کاربران بسیاری در دنیا داشته و فیلتر نیز نمی باشد اینستاگرام است. علاوه بر این اینستاگرام از ایده ای نو در شبکه اجتماعی استفاده کرد که تا پیش از این وجود نداشته است. 

اینستاگرام در ایران چه تعداد کاربر دارد؟

همین علل باعث شده کاربران ایرانی نیز همچون دیگر کاربران دنیا به اینستاگرام علاقه پیدا کرده و از آن استفاده نمایند. در کشور کاربران زیادی وجود دارند که بیشتر آنها عضو اینستاگرام می باشند. در حقیقت باید گفت درصد بالایی از کاربران ایرانی زمان اصلی خود را در اینستاگرام می گذرانند. 

طبق آماری که از اخیرا بدست آمده تعداد کاربران اینستاگرام در کشورهای مختلف مشخص شده است. طبق این آمار کشور دارنده بیشترین کاربران اینستاگرام آمریکا است که تعداد آن به ۱۲۱ میلیون کاربر می رسد. بعد از کشورهای برزیل و هند قرار دارند. اما تعداد کاربران اینستاگرامی ایران در این گزارش ۲۴ میلیون کاربر تخمین زده شده است. همچنین با بررسی آمار نصب برنامه اینستاگرام در کافه بازار مشخص می شود که این اپلیکیشن حدود ۲۰ میلیون نصب دارد. با حساب ساده مشخص می شود که حدود ۳۰ درصد ایرانی ها در اینستاگرام عضو هستند.

این موضوع با بررسی تعداد دنبال کننده (فالوور) های افراد مشهور ایرانی یا به اصطلاح سلبریتی ها مشخص می شود که دارای فالوور واقعی و غیرفیک هستند. با این بررسی مشخص می شود یک بازیگر معروف ایرانی بیش از ۵ میلیون فالوور دارد. بر همین اساس مشخص است که تعداد کاربران ایرانی اینستاگرام خیلی بیشتر از این مقدار است که باعث شده تعدادی از آنها فالوور یک بازیگر شوند.

به این مطلب امتیاز دهید (امتیاز ۳.۸ از ۵ از مجموع ۴ رای)

مطالب مرتبط

مطالب پیشنهادی

نظرات کاربران (۵)

khosro

بازم خوبه لااقل همین بیکارها دارن با کشورهای بزرگ رقابت می کنند. تو هیچ چی هم که رتبه نداشته باشیم تو کاربر تلگرام و اینستاگرام میتونیم رتبه کسب کنیم و اول باشیم. عرصه مدلینگ و لباس و کلی کسب و کار مجازی تو اینستاگرام فعال هستند و به خاطر همین ایران تونسته رتبه بالایی در کاربران اینستاگرام داشته باشه.

۱ ماه پیش
کیکاووس

ماشالا تو ایران بیکار زیاد هست تفریحشون هم فقط اینستاگرامه دیگه

۱ ماه پیش
niloo

نصف کاربرای اینستاگرام ایرانی ها هستند. بیشترشون هم دخترا اونم برای مدل و لباس

۱ ماه پیش
dirin

شاید اینستاگرام محبوب ترین شبکه اجتماعی باشه اما پرمخاطب ترین نیست. فیس بوک با دو میلیارد کاربر رتبه اول برترین شبکه اجتماعی دنیا شده و اینستاگرام در رتبه دوم قرار دارد. تازه کاربران یوتیوب هم حدودا یک میلیارد است که ممکنه بالاتر از اینستاگرام باشه

۱ ماه پیش
فدوی

همه ایرانی ها تو اینستاگرام هستند فکر می کنم ایران یکی از رتبه های بالای تعداد کاربر در اینستاگرام باشه

۱ ماه پیش