کدامیک از مرورگرهای وب امن تر است؟
شبکه و امنیت

کدامیک از مرورگرهای وب امن تر است؟

نویسنده: تحریریه آن‌دیجیتال

یکی از نرم افزارهای پرکاربرد در رایانه مروگر وب می باشد که کاربران بسیاری از آنها استفاده می کنند. با توجه به استفاده زیاد از مروگرها لزوم حفظ امنیت کاربران از جانب مرورگرها بسیار مهم است. به طوری که همیشه امنیت مرورگرهای معروف گوگل کروم، موزیلا فایرفاکس و مایکروسافت Edge از نظر کارشناسان مهم بوده است. در نهایت برخی از کارشناسان امنیتی به بررسی امنیت این مرورگرها از جهات مختلف پرداخت اند.

همه کاربران فضای مجازی وب و اینترنت از مرورگرها برای وب‌گردی استفاده می کنند. مرورگرهای مشهوری چون مایکروسافت اج (Edge)، گوگل کروم (Chrome) و موزیلا فایرفاکس (Firefox) که فضای مجازی و وب را در اختیار خود گرفته اند. لذا حفظ امنیت و حریم خصوصی کاربران در این مرورگرها بسیار مهم است و باید دید کدام یک از آنها امنیت بالاتری دارند.

اگر تمایل دارید به راحتی در وب جستجو کنید و تجربه خوبی از وب‌گردی داشته باشید حتما باید از بهترین مرورگرهای وب استفاده کنید. حال به نظر شما کدام مرورگر بهترین مرورگر وب می باشد؟ در حال حاضر، گوگل کروم (Google Chrome) با آمار بالای نصب و کاربران بسیار در صدر رقابت بین مرورگرها قرار دارد و توانسته سهم بالایی از کاربران وب را به خود اختصاص دهد. دو مرورگر معروف دیگر که به نوعی رقبای اصلی کروم به حساب می آیند فایرفاکس و مایکروسافت اج می باشند که این دو نیز با یکدگیر در حال رقابت هستند. در کنار این که هر سه مرورگر به طور رایگان در اختیار کاربر قرار می گیرند مرورگر مایکروسافت Edge تنها برای کاربران ویندوز ۱۰ طراحی شده و قابل استفاده می باشد.

حفاظت از حریم خصوصی در مرورگرها

در مورد حریم خصوصی حرف رای گفتن زیاد است اما در خصوص این سه مرورگر باید گفت که هر سه نسخه خاصی جهت حالت ناشناس در خود قرار داده اند. مرورگر کروم یک حالت ناشناس (Incognito) دارد که جهت حفظ حریم خصوصی به کار می رود. موزیلا فایرفاکس ویژگی (Private Browsing) و مایکروسافت اج نیز گشت و گذار محرمانه (InPrivate on Edge) را جهت حفظ حریم خصوصی قرار داده است. البته در این زمینه موزیلا فایرفاکس دارای یک ویژگی نسبت به دیگران است. زیرا قابلیت حفاظت پیگیری دارد که انتقال‌ها را از صفحات وب در حالی که در حالت مرور خصوصی بازدید شده‌اند، حذف می‌کند.

حریم خصوصی مرورگر وب

از نظر بروزرسانی هر دو مرورگر معروف کروم و فایرفاکس این به‌روزرسانی های امنیتی را در پس‌زمینه خود فعال دارند و و هر زمان که کاربران مرورگرهای خود را ببندند این عملیات انجام می شود. اما باید گفت کار مایکروسافت اج در این مورد متفاوت است. وصله‌های امنیتی با به‌روزرسانی ویندوز ۱۰ هماهنگ شده است. بدین معنا که با هر بار بروزرسانی ویندوز مرورگر نیز بروزرسانی می شود و تغییرات لازم روی آن اعمال می شود. اما لازم است رایانه ریستارت (راه‌اندازی مجدد) شود تا تغییرات اعمال شوند.

امن ترین مرورگر کدام است؟

مرورگر جدید و تازه تاسیس Edge که به همراه ویندوز ۱۰ توسط مایکروسافت منتشر شد و به نوعی مرورگر اختصاصی ویندوز ۱۰ می باشد با وجود تازگی و جوانی می توان گفت مرورگر مناسب و خوبی می باشد. این موضوع بر اساس آزمایش های انجام شده مشخص شده است. طبق مطالعات انجام شده روی مرورگرهای وب توسط یکی از دیده بان های امنیت سایبری مشخص شده که مرورگر ساخته شده توسط غول تکنولوژی یعنی مایکروسافت که شعار «مرورگر سریع و امن» را داشت امن ترین و سریع ترین مرورگ در بین مرورگرهای وب می باشد و از دو مرورگر دیگر یعنی گوگل کروم و موزیلا فایرفاکس بهتر می باشد.

امن ترین مروگر وب

بررسی های انجام شده در آزمایشگاه  NSS مربوط به یک شرکت فعال در زمینه امنیت سایبری می باشد که مولفه های مختلفی در زمینه حملات سایبری و سرقت اطلاعات را بررسی می کند. طی این آزمایش مرورگرها برخی از مولفه های مطرح در زمینه حملات سایبری را در این مرورگرها آزمایش کرده تا میزان کارایی و عملکرد آنها را بررسی نماید. طی این آزمایش نتیجه جالبی بدست آمده که مرورگر مایکروسافت اج به وسیله صفحه هوشمند (SmartScreen) خود توانایی جلوگیری از ۹۹ درصد حملات سایبری و نرم‌افزارهای مخرب  را دارد که در دیگر مرورگرها این چنین نبوده است.

امنیت بالای مایکروسافت Edge نسبت به دیگر مرورگرها

در مرورگر Chrome این عدد حدود ۸۵ درصد بوده و مرورگر معروف و مشهور گوگل تنها توانسته ۸۵ درصد حملات را رفع کند. مرورگر شرکت موزیلا نیز قادر به مسدود کردن ۷۸ درصد بدافزارها و حملات بوده است. بنابراین طی این آزمایش مشخص شده که مروگر تازه ساخت مایکروسافت که کاربران زیادی نیز ندارد و اقبال عمومی هم علیه آن و به سمت کروم می باشد عملکرد بهتری نسبت به رقیب خود در موضوع امنیت دارد.

اما در خصوص ویژگی اسمارت اسکرین یا صفحه هوشمند که در مرورگر اج برای فیلتر کردن وب‌سایت ها قرار داشته شده و تنها توسط مایکروسافت برای اولین بار به کاربران اینترنت آن هم در اینترنت اکسپلورر ۷ معرفی شد باید گفت که این ویژگی باعث شده امنیت مایکروسافت اج بالا برود. صفحه هوشمند به کاربران خود می‌گوید وب‌سایتی که می خواهند از آن استفاده کنند حاوی بدافزار است و این کار را با نمایش یک صفحه خطر انجام می‌دهد. همین ویژگی به سادگی باعث افزایش امنیت مرورگر است.

ویژگی های امنیتی مایکروسافت اج

اما باید گفت که صفحه هوشمند تنها ویژگی مثبت مایکروسافت اج نیست و این مرورگر ویژگی های دیگری نیز دارد. به عنوان مثال مرورگر اج دارای جعبه ایمنی (sandboxing) نیز می باشد که یک مکانیزم امنیتی در برابر بدافزارها می باشد. جعبه ایمنی به این صورت است که قطعات مرورگر را به بخش‌های جداگانه شامل تب‌ها، پنجره‌ها و پلاگین‌ها تقسیم می کند و همین باعث می شود در رویارویی با یک بدافزار مخرب، آن را به دیگر بخش های رایانه منتقل نکند. البته این ویژگی در گوگل کروم نیز وجود دارد اما متاسفانه کاربران فایرفاکس از این قابلیت محروم هستند.

مایکروسافت اج

با توجه به این که هر روز بدافزارهای جدیدی ایجاد می شود لزوم بروز بودن مرورگر در گشت و گذار های وبی بسیار مهم است. به‌روزرسانی خودکار اهمیت زیادی دارد و لازم است زیرا بدین وسیله وصله‌های امنیتی جدیدی در سیستم نصب می شود و اشکالات موجود حل و فصل یافته و در نهایت باعث باعث بهبود عملکرد مرورگر می‌شود. چیزی که باعث می شود مرورگر در برابر بدافزارها عملکرد خوبی از خود نشان دهد.

البته با توجه به وضعیت مرورگها باید گفت که برنده مشخصی وجود ندارد، هر سه مرورگر برخی ویژگی های یکسان دارند و گوگل کروم و مایکروسافت اج نیز دارای ویژگی‌های مشابه به هم هستند. اما با توجه به آزمایش انجام شده می توان گفت که مایکروسافت اج گزینه امن‌تری به نظر می‌رسد، زیرا عملکرد بهتری از خود در مقابل بدافزارها و وبسایت های بد نشان داده است. با این حال، در دیگر جنبه‌های امنیتی، اختلاف زیادی بین این دو وجود ندارد و بطور کلی یکی از این دو مرورگر اج و کروم هستند که برنده خواهند بود. اگرچه موزیلا فایرفاکس در پشت این دو مرورگر قرار گرفته، اما با وجود این مرورگر هم آنقدرها عقب نیست.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به این مطلب امتیاز دهید

مطالب مرتبط

نظرات کاربران (۰)