چگونه کد اورجینال ویندوز ۱۰ را پیدا کنیم؟
نرم افزار و سیستم عامل

چگونه کد اورجینال ویندوز ۱۰ را پیدا کنیم؟

نویسنده: تحریریه آن‌دیجیتال

در صورتی که از ویندوز اورجینال استفاده می کنید، این ویندوز هنگام نصب از شما لایسنس یا شماره سریال فعال سازی می خواهد. پس از نصب ویندوز این کد فعال سازی در ویندوز ذخیره می شود و شما می توانید به آن دسترسی پیدا کنید. اگر به دنبال پیدا کردن Product Key ویندوز ۱۰ بوده اید، در ادامه روش بدست آوردن آن ارائه شده است. تنها کافیست این مطلب را تا انتها مطالعه کنید.

کد ویندوز یا همان سریال فعال سازی تنها برای فعال کردن ویندوز یک دستگاه می باشد. در صورت خرید ویندوز اورجینال و استفاده از آن، ممکن است پس از مدتی کد فعال سازی آن را گم کنید. حالا برای نصب مجدد ویندوز در دستگاه به آن کد احتیاج دارید. اما نگران نباشید چون روشی وجود دارد که به کمک آن می توان کد اورجینال ویندوز را از داخل دستگاه بدست آورد و در موارد بعدی از آن استفاده نمود.

آنطور که متخصصین ویندوز گفته اند کد اورجینال ویندوز در داخل سخت افزار رایانه نهفته شده است. بنابراین این کد تنها برای فعال سازی ویندوز روی همان دستگاه قابل استفاده می باشد و قابلیت استفاده روی دستگاه های دیگر را ندارد. اگر از این کد در دستگاه های دیگر استفاده کنید، هیچ فایده ای ندارد. به همین دلیل ویندوز امکان دسترسی به کد فعال سازی استفاده شده در دستگاه را به شما می دهد تا هنگام گم کردن کد از طریق ویندوز آن را بدست آورید.

همچنین کدهای مربوط به نسخه های مختلف ویندوز نیز با یکدیگر متفاوت هستند و هر کد مربوط به نسخه مشخص شده می باشد. به این معنی که نسخه پرو ویندوز را باید با استفاده از کد پرو فعال کرد و کد نسخه اِنترپرایز یا نسخه های دیگر قابل استفاده در آن نمی باشد.

چطور می توان Product Key ویندوز را پیدا کرد؟

همانطور که گفته شد مایکروسافت در داخل ویندوز قابلیتی قرار داده که به کاربر این امکان را می دهد تا در صورت گم کردن کد فعال سازی محصول، آن را از طریق خود ویندوز بدست آورد. البته این مورد به طور مستقیم در ویندوز تعبیه نشده است، بلکه اطلاعات مربوط به آن در بخشی از ویندوز ذخیره شده است که برای بدست آوردن باید از خط فرمان یا نرم افزار جانبی استفاده کرده که روش ساده تر استفاده از نرم افزار می باشد.

بدست آوردن کد فعال سازی ویندوز

برای انجام این کار باید از نرم افزار ShowKeyPlus استفاده کرد. پس از دانلود برنامه و اجرای آن روی دستگاه، صفحه ای باز می شود که در آن دو کد قابل مشاهده می باشد. کدی که مقابل عبارت «Installed Key» نوشته شده است، کد نصب شده در دستگاه شما می باشد. اما شما به کد «Original Key» احتیاج دارید و باید آن را یادداشت نمایید.

دیگر اطلاعات ارائه شده توسط این برنامه وضعیت فعال سازی ویندوز به وسیله لایسنس می باشد. عبارت «OEM Key» بیانگر این موضوع می باشد و اگر جلوی آن عبارت «Windows XX Present in the Firmware» نوشته شده باشد به معنی این است که کد فعال سازی در ویندوز شما استفاده شده است. اگر عبارت «OEM Key not present in the Firmware» باشد نشان می دهد که ویندوز نصب شده در دستگاه با کد خریداری نشده است.

حالا با یاد گرفتن این روش دیگر نگران گم شدن کد فعال سازی ویندو نخواهید بود و در صورت بروز هر مشکلی از جمله گم شدن کد به راحتی می توانید از طریق ویندوز، کد خود را بدست آورید. فقط توجه داشته باشید که این کد تنها مربوط به همین دستگاه می باشد و استفاده از آن در دستگاه های دیگر ممکن نیست.

منبع: www.winphone.ir

به این مطلب امتیاز دهید (امتیاز ۳ از ۵ از مجموع ۲ رای)

مطالب مرتبط

نظرات کاربران (۲)

origin

دو تا بحث هست که گاهی ما اصلا بهش توجه نمی کنیم:
یکی بحث کپی رایت که درسته تو کشور ما رعایت نمیشه اما بعضی از افراد اخلاقا خودشون میخوان رعایت کنن و تاثیرش رو توی زندگیشون می بینن
دو اینکه خیلی ها هستند که خارج از کشور زیاد می رن و نداشتن لایسنس ویندوز یه کار غیر قانونی هست و در واقع بهانه ای هست برای زمانی که توی کشور غریبه بخوان شما رو اذیت کنن. اگر هیچ چیزی پیدا نکنن این می تونه دلیل باشه

۳ سال پیش
غفاریان

متوجه نمیشم، با وجود برنامه های فعال سازی ویندوز دیگه چه نیازی به استفاده از لایسنس هست؟!

۴ سال پیش