خرید ویندوز ۱۰ اورجینال چه مزایایی دارد؟
نرم افزار و سیستم عامل

خرید ویندوز ۱۰ اورجینال چه مزایایی دارد؟

نویسنده: تحریریه آن‌دیجیتال

بسیاری از افراد برای نصب سیستم عامل ویندوز سراغ نسخه های غیراورجینال و کرک شده آن می روند تا هزینه کمتری را صرف آن نمایند. در حالی که این کار درست نیست و بهتر است از نسخه های اورجینال ویندوز مخصوصا ویندوز ۱۰ استفاده شود. پلیس فتا در توضیح علت این مسئله در اطلاعیه برخی از کلیدی ترین مزیت‌های خرید نسخه اورجینال ویندوز ۱۰ ذکر کرده که یکی از آنها امنیت بهتر نسخه های اورجینال در برابر هکرها می باشد. 

استفاده از دستگاه های رایانه ای منوط به استفاده از سیستم عامل می باشد که در حال حاضر معروف ترین سیستم عامل رایانه ای موجود، ویندوز می باشد. ویندوز مایکروسافت از نسخه یک شروع شد و پس انتشار نسخه های مختلف آن در نهایت به نسخه ۱۰ رسیده است. ماجرای ویندوزهای کرک شده از زمان ویندوز XP رونق گرفت و پس از آن در نسخه های بعدی ویندوز نیز این اتفاق بیشتر تکرار شد به طوری که درصد بالایی از کاربران برای نصب ویندوز روی دستگاه خود از نسخه غیراورجینال و کرک شده استفاده می کنند. این اقدام گرچه در آخرین نسخه ویندوز یعنی ویندوز ۱۰ به این آسانی نیست، اما همچنان نسخه های کرک شده این نسخه در بازار وجود دارد.

با توجه به در دسترس بودن این نسخه های غیراورجینال و تمایل کاربران به استفاده از آنها لازم است نکاتی در خصوص این مسئله ذکر شود؛ نکاتی که بیانگر اهمیت استفاده از ویندوز اورجینال می باشد. خرید ویندوز اورجینال شاید برای شما هزینه بیشتری از نسخه کرک شده به دنبال داشته باشد اما فوایدی دارد که باعث می شود ارزش این هزینه را داشته باشد. در عوض استفاده از نسخه های رایگان و کرک شدن نیز مشکلاتی دارد که باعث می شود در نهایت رایگان بودن آن به ضرر شما تمام شود. 

تفاوت ویندوز اورجینال با کرک شده در چیست؟

در بازار نرم افزارهای رایانه ای همیشه دو نوع نرم افزار اورجینال و کرک شده وجود دارد که در ساختار یکی هستند اما تغییراتی جزئی در آنها ایجاد شده است. ویندوز نیز همچون نرم افزارها می باشد و در کنار نسخه اورجینال، نسخه کرک شده آن نیز وجود دارد. ویندوز اورجینال و ویندوز کرک شده هر دو یکی هستند و تنها تفاوت در رایگان بودن نسخه کرک شده می باشد.

در توضیح این مسئله باید گفت که برخی افراد که در حوزه نرم افزار تخصص دارند برای رایگان کردن نرم افزارها و ویندوز اقدام به دستکاری نسخه اصلی آن می نمایند به طوری که پس از این دستکاری ها دیگر لزومی به فعال سازی پولی ویندوز وجود نداشته باشد. این افراد نرم افزارهایی قفل شکن تحت عنوان کرک (Crack) می سازند که با نصب آن در ویندوز، بخشی از ویندوز که وظیفه بررسی لایسنس را دارد از کار می افتد و پس از آن دیگر ویندوز متوجه نمی شود که شما از ویندوز اصلی دارای لایسنس استفاده می کنید یا خیر.

ویندوز کرک شده

بنابراین می توان گفت که ویندوز کرک شده هیچ تفاوتی با ویندوز اورجینال و اصلی نداره و تنها تنها میان این دو شماره سریال فعال سازی است که در ویندوز اوریجنال از آن استفاده می شود. اما در نسخه های کرک شده از نرم افزار کرک برای فعال سازی ویندوز استفاده می شود. پس از فعال سازی ویندوز با کد یا با کرک، دیگر هر دو ویندوز یکسان خواهند بود و عملکرد مشابهی خواهند داشت.

چرا باید از ویندوز اورجینال استفاده کرد؟

معمولا افراد از نسخه کرک شده نرم افزار و ویندوز که رایگان است استفاده می کنند و عقیده ای استفاده از ویندوز اورجینال یا قانونی ندارند. اما باید بدانید که خرید محصولات نرم افزاری اصل یا به اصطلاح اورجینال که ویندوز نیز یکی از آنهاست مزایای فراوانی دارد که در نسخه های کرک شده وجود ندارد. این مزایا قطعا برای کاربران مفید واقع خواهد شد. 

اصولا کاربران رایانه (در کل دنیا) به چند دلیل از ویندوز قانونی یا اورجینال استفاده می کنند:

۱- استفاده از آپدیت های ویندوز

قالبیت بروزرسانی ویندوز باعث می شود علاوه بر ایجاد تغییرات جدید در سیستم عامل و حل مشکلات پیشین، حفره های امنیتی آن نیز رفع شده و ویندوز در برابر ویروس و بدافزارهای جدید نیز مقاوم شود. با توجه به این که ویندوز یک مجموعه گسترده و پیچیده است لازم است بخش های مختلف آن از نظر امنیتی در حال بالایی قرار گرفته باشد و کوچک ترین حفره امنیتی و آسیب پذیری در آن وجود نداشته باشد. این موضوع در آپدیت ویندوز تحقق می یابد و در کنار آن برخی مشکلات موجود در نسخه رفع شده و ویژگی های جدیدی نیز به سیستم عامل اضافه می شود. با این کار قطعا عملکرد ویندوز بهبود پیدا می کند و مشکلات آن نیز کاهش می یابد. 

۲- استفاده از پشتیبانی مایکروسافت

ادارات و شرکت های بزرگ که از ویندوز روی مجموعه ای از سیستم هایشان استفاده می کنند توجه دارند که امنیت دستگاه و اطلاعات آنها حفظ شود و مشکلی متوجه رایانه و کاربران آن نشود. به همین دلیل از در صورت بروز مشکل نیز قطعا از شرکت سازنده پشتیبانی می خواهند. بنابراین برای دریافت پشتیبانی مایکروسافت و عدم ایجاد مشکل برای دستگاه های آنها اقدام به خرید نسخه اصلی ویندوز می نمایند. البته وضعیت بسیاری از کاربران نیز به همین صورت است و آنها پول پرداخت می کنند تا ضمن استفاده از نرم افزار از پشتیبانی آن نیز استفاده نمایند. البته این موضوع در ایران خیلی مطرح نیست که قطعا یکی از دلایل آن زبان انگلیسی می باشد.

۳- رعایت قانون کپی‌رایت (Copyright)

در بسیاری از کشورها قوانینی تحت عنوان copy right وجود دارد که حق کپی برداری را محصولات دیجیتال را تنها به سازنده آن می دهد و در این صورت دیگر کاربران اجازه کپی برداری از برنامه ها و نرم افزارهای رایانه ای را بدون اجازه سازنده ندارند. ویندوز نیز چون محصول دیجیتال است تحت پوشش این قانون می باشد و کاربرانی که در کشور آنها این قانون وجود دارد بالاجبار باید از نسخه اورجینال ویندوز را خریداری نمایند. این قانون در ایران به طور دقیق وجود ندارد و از جهت دیگر با با توجه به خارجی بودن ویندوز، حساسیتی روی آن وجود ندارد و نسخه های کرک آن به راحتی در بازار به فروش می رسد.

در کشور ما تنها مورد اول قابل استفاده می شود و دو مورد پشتیبانی و قانون کپی رایت عملا در ایران مطرح نیست. اما به نظر می رسد همین بروزرسانی ویندوز و نصب جدیدترین آپدیت ها اهمیت فراوانی دارد؛ چراکه بسیاری از کارشناسان رایانه به کاربران توصیه کرده اند که از آپدیت های جدید ویندوز استفاده نمایند تا مشکلی برای آنها ایجاد نشود.

خرید ویندوز ۱۰ اورجینال چه مزیتی دارد؟

با توجه به این که جدیدترین بروزرسانی ویندوز مربوط به نسخه ۱۰ آن می باشد و استفاده از بروزرسانی منوط به خرید ویندوز اورجینال می باشد بنابراین توصیه متخصصین به استفاده از نسخه های اورجنیال ویندوز ۱۰ می باشد. پلیس فتا نیز ضمن توصیه به کاربران رایانه به استفاده از نسخه اصلی ویندوز ۱۰ جهت افزایش امنیت دستگاه، به ذکر مهمترین مزایای خرید نسخه اورجینال ویندوز ۱۰ پرداخته است.

مزایای ویندوز اورجینال

۱- بنابر تصمیم مایکروسافت، ویندوز ۱۰ آخرین نسخه تولید شده از سیستم عامل ویندوز می باشد و این به این معناست که در آینده نسخه ۱۱ ویندوز منتشر نخواهد شد و همین ویندوز ۱۰ است که با آپدیت های جدید بروزرسانی شده و ارتقاء داده می شود. بنابراین می توان مهمترین دلیل خریداری ویندوز ۱۰ اورجینال را این دانست. چراکه با خرید نسخه اصلی، دیگر به صورت مطمئن و همیشگی نسخه اصلی ویندوز را داشته و می توانید بدون مشکل آن را ارتقاء داده و بروزرسانی نمایید.

۲- امنیت دیگر مزیت خرید ویندوز اورجینال می باشد. زیرا نسخه های کرک شده و قفل شکسته در برابر ویروس‌ها و بدافزارها بسیار آسیب پذیرتر از نسخه های اورجینال می باشند. امنیت هم که برای تمامی افراد مسئله ای حیاتی است و تصور نمی شود که کسی امنیت خود را به خاطر مقداری پول معاوضه کند.

۳- زمانی که از ویندوز اورجینال استفاده شود و بروزرسانی های آن نیز به طور مداوم نصب شود، دیگر نگرانی از بابت مشکلات و نواقص سیستمی وجود نخواهد داشت و در هر بروزرسانی باگ های ویندوز رفع می شود. به همین دلیل دیگر از ناپایداری سیستم و صفحه آبی موسوم به صفحه مرگ خبری نیست. همچنین استفاده از روشهای نوین طراحی و پیاده سازی نرم افزار در بروزرسانی ها باعث می شود امکان افزایش سرعت ویندوز نیز فراهم باشد.

 ۴- هماهنگی ویندوز با دستگاه های جانبی نظیر موبایل و تلویزیون برای برخی کاربران اهمیت دارد. خرید ویندوز اورجینال این فرصت را در اختیار کاربران قرار می دهد تا دستگاه‌های دیجیتالی خود نظیر گوشی هوشمند، تلویزیون هوشمند، ایکس باکس و … را با رایانه خود هماهنگ کند.

۵- دانلود نصب خودکار تمامی درایور‌های سیستم برای بسیاری از کاربران جذاب است. چون دیگر نیازی به جستجوی هر درایور در اینترنت و پیدا کردن نسخه متناسب با دستگاه وجود ندارد. ویندوز ۱۰ اورجینال این کار را به طور خودکار انجام می‌دهد.

معایب خرید ویندوز اورجینال چیست؟

ویندوز اورجینال یعنی ویندوز نسخه اصلی و در اصطلاح به معنی دریافت ویندوز از سازنده آن می باشد. زمانی که کاربر ویندوز نسخه اصلی یا قانونی ویندوز را از شرکت مایکروسافت یا نمایندگی های آن خریداری می کند علاوه بر ویندوز، به او یک سریال یا کد فعال سازی تحت عنوان license number ارائه می شود که باید پس از نصب ویندوز از آن سریال جهت فعال کردن ویندوز استفاده کند. به این کار در اصطلاح اکتیو کردن ویندوز گفته می شود.

لایسنس ویندوز

پس از اکتیو کردن ویندوز لایسنس وارد شده تنها به این سیستم تخصیص داده می شود و دیگر امکان استفاده از این لایسنس در دیگر دستگاه ها وجود ندارد. بنابراین کاربر برای نصب ویندوز روی رایانه های دیگر نیز باید لایسنس خریداری نماید. این را می توان یکی از اصلی ترین معایب ویندوز اورجینال دانست.

بالاخره ویندوز اورجینال نصب کنیم یا کرک شده؟

با تمام نکات ذکر شده و توضیحات ارائه شده در بالا، در پاسخ به این سوال باید بگوییم که در ایران که قانون کپی رایت وجود ندارد خرید نرم افزار یا ویندوز اورجینال رایج نیست و اکثر کاربران از نسخه های کرک شده استفاده می کنند. اصلا برای برخی از ایرانی ها صرف هزینه برای نرم افزار و ویندوز عجیب است و فکر می کنند که برنامه رایانه ای حتما باید رایگان باشد. وضعیت ویندوز هم به همین صورت است و درصد بالایی از کاربران رایانه در ایران از نسخه کرک شده استفاده می کنند. کسانی هم که نسخه های اورجینال رو خریداری می کنند به دنبال خدمات اضافه تر نظیر بروزرسانی یا امنیت بالاتر هستند که تنها در نسخه های اورجینال وجود دارد.

بنابراین اگر شما از رایانه خود استفاده زیادی دارید و علاوه بر نصب نرم افزارهای مختلف، در اینترنت نیز فعالیت زیادی دارید و همچنین امنیت رایانه برای شما مهم است و تمایل دارید که سیستم عامل شما همیشه به روز باشد، باید نسخه اورجینال را خریداری کنید تا با بروزرسانی آن، امنیت نیز افزایش پیدا کند. اما در صورتی که کاربر عادی هستید و از ویندوز در حد رایج استفاده می کنید لزومی ندارد که نسخه اورجینال را خریداری کنید. موضوع امنیت دستگاه را هم با نصب آنتی ویروس حل کنید. همچنین می توانید از سیستم عامل رایگان لینوکس نیز استفاده نمایید.

به این مطلب امتیاز دهید (امتیاز ۴.۵ از ۵ از مجموع ۲ رای)

مطالب مرتبط

نظرات کاربران (۷)

Amin

وقتی ویندوز 11 چند ماهه که اومده دیگه کی میاد ویندوز 10 اورجینال بخره آخه

۱ سال پیش
Kiarash

الان دیگه ویندوز ۱۱ اومده برادر باید مقاله رو اصلاح کنی

۱ سال پیش
احسانی

خجالت بکشید این چه حرفیه آخه مایکروسافت زحمت کشیده و ویندوز رو طراحی کرده و باید با فروشش هزینه این طراحی رو در بیاره بعد شما میگی نسخه کپی استفاده کنیم و دزدی کنیم از مایکروسافت

۱ سال پیش
یوسف لطفی

سلام و عرض ادب مطلب خوبی نوشتید ممنونم ازتون
به نظرم ما ایرانی ها که تو این شرایط هستیم و تحریم داریم و دلار گرونه لزومی نداره که نسخه اورجینال خرید کنیم. مخصوصا این که تو ایران قانون کپی رایت وجود نداره و راحت میشه برنامه های خارجی رو بدون فعال سازی و به صورت کرک شده استفاده کرد. ویندوز هم همینطوره اصلا چرا باید چند میلیون پول به مایکروسافت بدیم برای خرید ویندوز وقتی که میشه با چند هزار تومن نسخه کپی و کرک شده اون رو دانلود کنیم؟!

۱ سال پیش
اسماعیلی

ویندوز کرک شده هم قابل آپدیت است، شما می توانید با استفاده از سرویس های پشتیبانی مایکروسافت این کار رو انجام دهید، یعنی چت و اسیستنت هوشمند مایکروسافت. البته در نظر داشته باشید که مایکروسافت هر زمانی که بخواهد می تواند همه نسخه های کرک شده ویندوز را غیرفعال کرده و از کار بیندازد

۱ سال پیش
لارال

هر برنامه ای که لازم داشته باشی کرک شده تو سافت ۹۸ هست. دانلود می کنی و نهایتش اگر مشکلی بود فعال سازی میکنی

۴ سال پیش
محمد

تو ایران کسی ویندوز اورجینال نمیخره. همه از برنامه فعال سازی ویندوز استفاده می کنن

۴ سال پیش