سرقت اطلاعات یک میلیون ایرانی از اینستاگرام!
شبکه و امنیت

سرقت اطلاعات یک میلیون ایرانی از اینستاگرام!

نویسنده: تحریریه آن‌دیجیتال

طبق بررسی های بعمل آمده توسط مرکز ماهر در خصوص اپلیکیشن های جانبی اینستاگرام مشخص شده اطلاعات بیش از یک میلیون کاربر ایرانی توسط این نرم افزارها لو رفته و یا به سرقت رفته است. طبق این گزارش  توسط ماهر منتشر شده وضعیت عملکرد اپلیکیشن های این حوزه مورد بررسی قرار گرفته که تعداد زیادی از آنها سارق اطلاعات از آب در آمده اند که لیست نام و تعداد کاربران آنها منتشر شده است که مجموع کاربران استفاده کننده از آنها به بیش از یک میلیون رسیده است.

یکی از شبکه های اجتماعی پررونق و محبوب در دنیا اینستاگرام می باشد که در بین ایرانی های نیز از محبوبیت بالایی برخوردار است و تعداد زیادی از کاربران ایرانی که عمدتا جوان نیز هستند در این شبکه اجتماعی اکانت داشته و عضو می باشند و دارای پیج اینستاگرام هستند. با توجه به محبوبیت اینستاگرام و تعداد کاربران آن در ایران علاوه بر اپلیکیشن رسمی اینستاگرام اپلیکیشن های جانبی بسیاری توسط توسعه دهنده ها با عناوین مختلفی نظیر «لایک گیر اینستاگرام»، «فالوور یاب»، «ربات اینستاگرام» و ... با یک چنین عناوینی منتشر شده است که به ارائه خدمات مربوط به حساب اینستاگرام فعالیت داشته و در مارکتهای داخلی اپلیکیشن نیز منتشر شده اند.

این برنامه ها همانطور که از نامشان مشخص است با هدف افزایش ارائه خدمات اینستاگرام مخصوصا افزایش فالوور (دنبال کننده) راه اندازی شده اند اما به نظر می رسد تمام کار همین نبوده و فعالیت های دیگری نیز در گوشی های کاربران انجام داده اند. چند ماه پیش مرکز ماهر در خصوص فعالیت این اپلیکیشن ها اخطار داده بود که نهایتا آن را تکمیل کرده و وضعیت برخی از این برنامه ها را نیز مشخص کرده است.

اپلیکیشن های جانبی اینستاگرام

۵۰ درصد برنامه های اینستاگرام اطلاعات را سرقت می کنند!

در بررسی فنی صورت گرفته توسط ماهر حدود ۲۰۰ برنامه اندرویدی فعال در حوزه خدمات اینستاگرام که در فروشگاه های داخلی برنامه های اندروید وجود داشند بررسی شده و نتیجه جالبی بدست آمده است. نیمی از این برنامه ها با اکانت اینستاگرام فعالیت می کردند و لذا کاربر باید اطلاعات حساب کاربری اینستاگرام خود را در آنها وارد کند. در میان این برنامه ها که حدود صد برنامه بوده اند نیمی از آنها به سرقت اطلاعات پرداخته اند. یعنی از میان اپلیکیشن های بررسی شده ۵۰ برنامه اطلاعات کاربران را سرقت کرده اند.

با توجه به این که استفاده از این برنامه ها منوط به وارد کردن اطلاعات اکانت اینستاگرام کاربر بوده است لذا این اپلیکیشن های اندروید اطلاعات کاربری فرد که شامل نام کاربری و رمز عبور اکانت بوده را به آدرسی مربوط به سرور خود ارسال کرده است. بسیاری از این برنامه ها در حالی اطلاعات کاربری افراد را استخراج کرده اند که هنگام استفاده از اپلیکیشن به کاربر اطمینان داده اند که اطلاعات آنها محفوظ خواهد ماند.

در میان صد برنامه دیگر که در لیست «اپلیکیشن های سارق» نیستند برنامه هایی وجود داشته که به رمز عبور و اطلاعات کاربران دسترسی داشته در حالیکه به کاربران گفته شده که این دسترسی وجود ندارد. اما با توجه به این که در آن برنامه ها اطلاعات کاربر به سرور توسعه دهنده ارسال نشده آن برنامه به عنوان سارق تشخیص داده نشده است. بنابراین می توانید از این برنامه های افزایش فالوور که سارق نیستند استفاده کنید.

کاربران ایرانی اینستاگرام

طبق آماری که از نصب این برنامه ها در دسترس می باشد مشخص شده حدود یک میلیون کاربر ایرانی این برنامه ها را نصب کرده و از آن استفاده کرده اند که قطعا اطلاعات خصوصی آنها در خطر قرار گرفته است. بنابراین با توجه به ماهیت برنامه های مذکور احتمال می رود اطلاعات همین مقدار (یک میلیون) کاربران توسط این برنامه ها به سرقت رفته باشد.

طی این بررسی از میان ۲۰۰ برنامه اندروید ۵۰ برنامه اطلاعات کاربر را بکلی سرقت کرده اند و ۵۰ برنامه دیگر به اطلاعات خصوصی کاربران دسترسی داشته اند. حال توجه به این نکته ضروری است که وقتی حدود ۵۰ درصد برنامه هایی بررسی شده به اطلاعات کاربر دسترسی داشته و آنها را سرقت کرده اند و تمام این برنامه ها در فروشگاه های ایرانی اپلیکیشن اجازه فعالیت داشته اند چه ضمانتی وجود دارد که دیگر برنامه های اندرویدی فعال در این مارکت ها چنین روندی را نداشته باشند و اطلاعات کاربران را حفظ کنند؟!

حذف برخی از اپلیکیشن های اینستاگرامی سارق 

در انتهای این گزارش مرکز ماهر خبر از حذف برخی از این اپلیکیشن های سارق اطلاعات از مارکت های ایرانی داده است. اما متاسفانه هنوز برخی دیگر از آنها در این مجموعه ها در حال فعالیت هستند. بماند که احتمال دارد تعداد زیادی از همین سارقان اطلاعات وجود داشته باشند که هنوز توسط ماهر بررسی نشده اند.

این احتمال وجود دارد که با بررسی دیگر اپلیکیشن های این مارکت های اندرویدی توسط ماهر تعداد بیشتری از برنامه های سارق اطلاعات پیدا شده و دستشان رو شود. بنابراین هنگام استفاده از برنامه های این مارکت ها لازم است از صحت و اعتبار آنها اطمینان حاصل کرده و به خاطر چند لایک و فالوور اطلاعات خود را در اختیار اپلیکیشن های سارق قرار ندهید.

به این مطلب امتیاز دهید

مطالب مرتبط

مطالب پیشنهادی

نظرات کاربران (۰)