تست سرعت اینترنت با استفاده از ابزارهای مختلف
شبکه و امنیت

تست سرعت اینترنت با استفاده از ابزارهای مختلف

نویسنده: تحریریه آن‌دیجیتال

سرعت اینترنت یکی از موضوعات مهم برای مشترکین می باشد که بعضا توسط اپراتورهای اینترنتی رعایت نمی شود. وب سایت و برنامه های تست سرعت اینترنت این موضوع را به خوبی روشن می کند و به کاربر کمک می کند از سرعت حقیقی اینترنت خریداری شده اطلاع پیدا کند. در ادامه قصد داریم برخی از این ابزارها را که در قالب وب سایت و برنامه ایجاد شده اند معرفی نماییم.

دیگر اینترنت به یکی از نیازهای اصلی انسان تبدیل شده است و اکثر مردم از آن استفاده می کنند. سابقه شرکت های اینترنتی ثابت کرده که سرویس های ارائه شده توسط این شرکت ها با آنچه می گویند متفاوت است. به عبارت دیگر سرعت اسمی بعضی سرویس ها با سرعت واقعی تفاوت دارد و مشترک باید این تفاوت را متوجه شود. برای پی بردن به این موضوع باید چکار کرد؟ چطور باید سرعت واقعی اینترنت را بدست آورد؟

مشخص است که خود کاربر نمی تواند این کار را انجام دهد. برای پی بردن به سرعت واقعی سرویس اینترنت ابزارهای مختلفی ساخته شده است که کار آنها تست سرعت اینترنت می باشد. این ابزارها در قالب وب سایت، نرم افزار و افزونه مرورگر ارائه می شود و کاربر می تواند هر یک از آنها را نصب نماید. تا به حال بسیاری از این ابزارها ایجاد شده است که برخی از آنها مربوط به خود شرکت های ارائه دهنده اینترنت می باشد.

تست سرعت اینترنت چگونه کار می کند؟

در ابتدا بهتر است در مورد تست سرعت اینترنت و روش آن بیشتر توضیح دهیم. به طور کلی ابزارهای مخصوص تست سرعت همگی از یک روش استفاده می کنند که در آن داده هایی مشخص با حجم نه چندان زیاد توسط دستگاه کاربر دانلود می شود و طی آن مدت زمان دانلود ثبت شده و به کمک آن سرعت اینترنت تخمین زده می شود. در حقیقت این ابزارها سرعت دانلود و آپلود اینترنت را محاسبه می کنند که سرعت دانلود همان سرعت واقعی اینترنت می باشد. 

ابزارهای تست سرعت اینترنت

همانطور که ذکر شد ابزارهای مختلفی برای تست سرعت اینترنت وجود دارد که رایج ترین آنها وب سایت می باشد. برخی سرویس های آنلاین یا همان وب سایت ها ابزار تست سرعت اینترنت را به کاربران ارائه می دهند. تعداد از این قبیل سایت ها وجود دارد که برخی خارجی و برخی نیز ایرانی هستند. برخی هم البته مربوط به اپراتورهای اینترنتی می باشند.

ابزار تست سرعت اینترنت اپراتورها:

دیگر ابزارها:

برای استفاده از این ابزارها و سنجش سرعت اینترنت خود کافیست پس از ورود به وب سایت، گزینه شروع را انتخاب نمایید تا پس از ارسال و دریافت داده ها توسط سیستم، سرعت اینترنت تخمین زده شود. توجه داشته باشید که هنگام تست سرعت هیچ استفاده ای از اینترنت از قبیل آپلود، دانلود و بازکردن صفحات اینترنتی نداشته باشید.

به این مطلب امتیاز دهید

مطالب مرتبط

مطالب پیشنهادی

نظرات کاربران (۰)