معرفی و دانلود فیس اپ FaceApp؛ اپلیکیشن پیر کننده چهره
موبایل

معرفی و دانلود فیس اپ FaceApp؛ اپلیکیشن پیر کننده چهره

نویسنده: تحریریه آن‌دیجیتال

اگر به تازگی به اینستاگرام سری زده باشید قطعا تصاویر متعددی از پیری یا جوانی افراد مشاهده کرده اید که به وسیله اپلیکشین فیس اپ - FaceApp ساخته شده اند. فیس اپ اپلیکیشنی موبایلی است که با استفاده از هوش مصنوعی می تواند افراد را پیر یا جوان کرده و یا صورت آنها را تغییر دهد به طوری که نتیجه کار کاملا طبیعی و قابل باور باشد. اخیرا کاربران به استفاده از این برنامه روی آورده اند و تصاویر پیر شده خود به وسیله این برنامه را در شبکه های مجازی منتشر می کنند.

اما این نرم افزار تغییر چهره به تازگی وارد بازار نشده و پیش تر نیز امکان استفاده از آن برای کاربران اندروید و IOS فراهم بوده است. در حقیقت FaceApp یک برنامه محبوب قدیمی است؛ چراکه پیش از این نیز استقبال زیادی از این برنامه شده بود تا جایی که قابلیت های جالب و عجیب آن در تغییر چهره افراد باعث شد فیس اپ یکی از محبوب ترین اپلیکیشن های موبایلی شناخته شود. پس از مدتی این هیجان فروکش کرد و فیس اپ بی رونق شد و بروزرسانی های مختلف آن نتوانست مجددا کاربران را به استفاده از آن ترغیب نماید.

اما به نظر می رسد ویژگی پیر کردن چهره برای کاربران موبایل جذاب بوده و باعث شده این برنامه در هفته های اخیر با استقبال مجدد کاربران مواجه شده و همچون سال های گذشته نام آن بر سر زبانها افتاده و کاربران بسیاری به دنبال نصب و استفاده از آن هستند. چالش های اینستاگرام یکی از دلایل افزایش محبوبیت این برنامه است که کاربران را تشویق به دانلود و نصب فیس اپ می کند.

فیس اپ چیست و چگونه کار می کند؟

همانطور که ذکر شد فیس اپ (FaceApp) یک اپلیکیشن موبایلی است که در سیستم عامل های اندروید و آی او اس قابل اجرا می باشد و این قابلیت را دارد که با استفاده از فیلترهای مختلف تصویر صورت افراد را تغییر دهد. از فیلترهای فیس اپ می توان به آرایش چهره، پیر کردن، جوان کردن، تغییر جنسیت، خندان کردن، تغییر رنگ پوست و مو، ریش گذاشتن و ... اشاره کرد که این تغییرات همه با استفاده از هوش مصنوعی پیشرفته و به صورت کاملا طبیعی صورت می پذیرد، به طوری که فرد با مشاهده تصویر پیر شده خود احساس می کند این تصویر دقیقا مربوط به آینده اش می باشد. برنامه فیس اپ در سال ۲۰۱۷ میلادی توسط یک تیم توسعه دهنده روسی تولید شد و با ارائه قابلیت های مختلف توانست پس از انتشار کاربران بسیاری را به خود جذب کند. 

برنامه فیس اپ

هم اکنون این برنامه بیش از ۱۰۰ میلیون نصب فعال در گوگل پلی دارد و روزانه حدود ۷۰۰ هزار نفر اقدام به دانلود و نصب فیس اپ می نمایند. البته این استقبال شدید ناشی از موج به راه افتاده در فضای مجازی و اینستاگرام است که کاربران را تشویق می کند تا با دانلود و نصب فیس اپ، تصویر خود را پیر کرده و در فضای مجازی منتشر نمایند. البته باید توجه داشت که علت اصلی اشتیاق کاربران به استفاده از این برنامه طبیعی بودن آن است. زیرا تصاویر ایجاد شده توسط فیس اپ تا حد زیادی به واقعیت نزدیک می باشد و فرد با مشاهده آن احساس می کند کاملا طبیعی می باشد. فیس اپ بر اساس فیلترهای زیر چهره افراد را تغییر می دهد.

- فیلتر Smile و Smile 2: ایجاد لبخند در صورت و تبدیل آن به حالت خندان
- فیلتر Old: پیر کردن چهره
- فیلتر Young: جوان کردن چهره
- فیلتر Female: تبدیل صورت فرد به صورت زنانه (برای مردان)
- فیلتر Male:  تبدیل فرد به صورت مردانه (برای زنان)

به گفته سازندگان، این برنامه با استفاده از هوش مصنوعی پیشرفته صورت فرد را شناسایی کرده و هر یک از اجزای صورت را نیز به طور مجزا تشخیص می دهد. سپس با بر اساس تغییرات عصبی صورت اقدام به تغییر چهره فرد می نماید و آن را پیر یا جوان می کند. گرچه برنامه های دیگری نیز همچون FaceApp جهت تغییر جهره وجود دارند اما این برنامه کیفیت متفاوتی نیست به دیگران دارد و عملکرد آن بهتر از نمونه های مشابه می باشد.

علت محبوبیت فیس اپ چیست؟

قطعا با نصب و یک بار استفاده از برنامه پاسخ خود را دریافت خواهید کرد. به طور کلی اپلیکیشن های مبتنی بر تصویر که اقدام به ساخت تصویر یا تغییر چهره افراد می کنند برای کاربران جذابیت زیادی دارد. در فیس اپ به خاطر کیفیت بالای کار و طبیعی بودن تصاویر این جذابیت به حد اعلا رسیده است. با ماسک های مختلف می توان تغییر چهره داد و صورت افراد را پیر یا جوان کرد.

تغییر چهره با فیس اپ

فیس اپ در آپدیت‌‌های جدید خود علاوه بر این که توانایی تشخیص چهره را افزایش داده، امکانات جدیدتری نیز به برنامه اضافه کرده است. تشخیص چهره در جدیدترین نسخه برنامه فوق‌العاده‌ است به طوری که نه تنها امکان تشخیص صورت افراد در حالت های گوناگون فراهم است، بلکه می توان صورت برخی حیوانات را نیز به وسیله فیس اپ شناسایی کرده و تغییر داد! این را می توان یکی از دلایل محبوبیت فیس اپ دانست.

اما علت دیگر چالش سلبریتی ها است که باعث شده کاربران بسیاری در اینستاگرام با دانلود و نصب فیس اپ، تصاویر پیر یا جوان شده خود را منتشر کنند. این چالش که به چالش سلبریتی ها معروف شده با هشتگ faceappchallenge# شناخته می شود و کاربران با استفاده از آن تصاویر تغییر چهره خود به وسیله فیس اپ را در اینستاگرام و دیگر شبکه های اجتماعی منتشر می کنند. این چالش گرچه محبوبیت برنامه را افزایش داده اما باعث شده توجه به پشت صحنه FaceApp نیز متمرکز شود. توجهی که حقایق جدیدی را برای کاربران روشن می کند.

چطور از FaceApp استفاده کنیم؟

برنامه فیس اپ رابط کاربری بسیار ساده و قابل فهمی دارد که به راحتی می توان از آن استفاده نمود. این برنامه همچون بسیاری از نرم افزارهای مبتنی بر تصویر است که برای استفاده از آن باید ابتدا یک تصویر داشته باشید. این تصویر می تواند با دوربین گرفته شود و یا از داخل گالری انتخاب شود. ابتدا به اینترنت متصل شده و سپس وارد برنامه شوید.  در صفحه اصلی، تصویر زنده دوربین خود را مشاهده می کنید.

اگر بخواهید تصویر را با دوربین بگیرید باید صورت خود را در قسمت مشخص قرار دهید تا برنامه چهره را شناسایی کند. با شناسایی صورت دکمه گرفتن عکس را انتخاب کنید تا عکس شما برداشته شده و برنامه پردازش تصویر را آغاز کند. اگر هم خواستید تصویر را از گالری گوشی انتخاب کنید باید گزینه انتخاب تصویر (Choose a photo) را انتخاب کنید و سپس از گالری گوشی، تصویر مورد نظر خود را انتخاب نمایید. 

پیر کردن چهره با فیس اپ

پس از پایان پردازش تصویر، فیلترهای قابل استفاده برای شما نمایش داده می شود و می توانید با انتخاب هر فیلتر، آن را روی تصویر اعمال کرده و نتیجه را مشاهده کنید. اگر از تصویر ساخته شده خوشتان آمد و تمایل به ذخیره آن داشتید می توانید گزینه ذخیره (Save) را انتخاب کنید تا تصویر ساخته شده ذخیره شود. همچنین امکان اشتراک گذاری تصویر نیز با استفاده از گزینه Share فراهم می باشد. 

در پشت صحنه فیس اپ چه اتفاقی رخ می دهد؟

تا پیش از معروف شدن فیس اپ کسی از اتفاقات پشت صحنه آن اطلاع نداشت. اما با راه افتادن چالش سلبریتی ها و مترمکز شدن توجهات به این برنامه حقایق جدیدی از پشت صحنه آن برای افراد روشن شد. نکته مهم در ساختار این برنامه این است که پردازش تصویر نه به وسیله اپلیکیشن، بلکه به صورت آنلاین و تصویر سرورهای برنامه انجام می شود.

بنابراین پس از انتخاب تصویر توسط کاربر، فیس اپ تصویر را به سرورهای خود ارسال می کند و پس از ایجاد تغییرات و اعمال فیلترها، یک نسخه از آن را برای خود ذخیره کرده و نتیجه نهایی را به شما نمایش می دهد. البته این تمام ماجرا نیست و اپلیکیشن نیز دسترسی غیرمجازی به بخشهای مختلف گوشی نظیر تصاویر و گالری دارد. این موضوع توسط پژوهشگران حوزه امنیت سایبری تشخیص داده شده و نشان می دهد که فیس اپ یک اپلیکیشن ناامن می باشد. 

قطعا هیچ یکی از کاربران فیس اپ هنگام مشاهده چهره پیر شده خود تصور نمی کنند که برنامه تصاویرشان را بدون اجازه به سرورهای خود ارسال کرده و آنها را ذخیره می کند. به گفته کارشناسان، این برنامه دسترسی های گسترده و غیرضروری به گوشی کاربر و اطلاعات داخل آن دارد. به همین دلیل برخی معتقدند که فیس اپ یک اپلیکیشن جاسوس است و از گوشی کاربران جاسوسی می کند. البته باید توجه داشت که دسترسی های مختلف و بعضا بیش از اندازه در بسیاری از برنامه های موبایلی وجود دارد. همچنین ارسال تصاویر به سرور جهت ایجاد تغییرات هم به نظر منطقی می آید. اما انجام این کار بدون اجازه کاربر و ذخیره سازی تصویر در سرورها منطقی نیست و نقض حریم خصوصی می باشد. 

احتمال جاسوسی اپلیکیشن پیرکننده چهره فیس اپ

به همین دلیل پلیس فتا طی هشداری به کاربران فیس اپ از احتمال سرقت اطلاعات خصوصی توسط این برنامه خبر دارد. البته توسعه دهنده FaceApp در پاسخ به جاسوس خوانده شدن این برنامه گفته که فیس اپ برخلاف دیگر اپلیکیشن های موبایلی دسترسی های مجاز دارد و هیچ یک از دسترسی های آن نامربوط نیست. همچنین در خصوص ارسال تصاویر به سرور نیز گفته که این کار جهت بهبود عملکرد برنامه انجام می شود و تصاویر ذخیره شده در سرورها پس از مدت کوتاهی حذف خواهند شد. این ادعا به هیچ وجه قابل قبول نیست و نمی توان ضمانت کرد که تصاویر از سرورها حذف می شوند.

به هر حال با توجه به وضعیت موجود و نظرات مختلفی که در خصوص این برنامه ذکر شده است باید هنگام استفاده از آن تنها جنبه‌های سرگرم‌کننده را در نظر نگرفت و احتمال برداشت اطلاعات و نقض حریم خصوصی را نیز در نظر داشت. با این حال اگر تصاویر موجود در گوشی شما خصوصی است و نمی خواهید کسی آنها را مشاهده کند،  بهتر است از فیس اپ را کنار گذاشته و آن را از گوشی خود حذف کنید. اما در صورتی که تصاویر شما خصوصی و شخصی نیست و دیده شدن آن توسط افراد دیگر مشکلی ندارد می توانید از FaceApp استفاده کنید. 

برای دانلود اپلیکیشن تغییر چهره فیس اپ - FaceApp می توانید از طریق کافه بازار و گوگل پلی اقدام کنید.

به این مطلب امتیاز دهید (امتیاز ۴.۴ از ۵ از مجموع ۵ رای)

مطالب مرتبط

نظرات کاربران (۰)