اپلیکیشن گوگل ترنسلیت تصاویر گرفته شده با دوربین را ترجمه می‌کند
موبایل

اپلیکیشن گوگل ترنسلیت تصاویر گرفته شده با دوربین را ترجمه می‌کند

نویسنده: تحریریه آن‌دیجیتال

مترجم آنلاین گوگل در حال حاضر بهترین و بزرگترین مترجم آنلاین در دنیا می باشد که قابلیت های مختلفی از جمله ترجمه تصویر را برای بیش از ۱۰۰ زبان مختلف دنیا ارائه می دهد. این قابلیت فوق العاده اکنون در اپلیکیشن موبایلی گوگل ترنسلیت (Google Translate) وجود دارد و کاربران گوشی های هوشمند می توانند با استفاده از دوربین گوشی خود از متون و عبارات نوشته شده در محیط عکس‌برداری کرده و به وسیله این اپلیکیشن ترجمه آنلاین آنها را به زبان های مختلف ترجمه کنند.

اپلیکیشن مترجم گوگل (گوگل ترنسلیت) از هر دو سیستم عامل اندروید و iOS پشتیبانی می‌کند و به کاربران امکان می دهد که علاوه بر ترجمه متن و صوت، تصاویر را هم ترجمه کنند. با استفاده از این اپلیکیشن می توان متون کوتاه و بلند را کپی کرده و در بخش ترجمه برنامه جاگذاری کرد تا به صورت آنلاین ترجمه معادل آن به زبان های مختلف ارائه شود. این قابلیت برای صوت و تصویر هم وجود دارد و کاربر می تواند عبارتی را بگوید و ترجمه آن را دریافت نماید.

ترجمه متن و صوت یک قابلیت نه چندان ویژه برای Google Translate می باشد و این اپلیکیشن مترجم قابلیت ویژه ترجمه تصویر را هم در خود جای داده است. به این صورت که کاربر یک تصویر حاوی نوشتار را به اپلیکیشن ارائه می دهد و برنامه مترجم عبارت موجود در آن را به زبان دلخواه ترجمه می کند. این قابلیت زمانی بسیار مناسب و کارآمد است که عبارتی ناشناخته را در محلی مشاهده می کنید و با استفاده از دوربین گوشی و اپلیکیشن ترجمه گوگل آن عبارت را ترجمه می کنید. 

ترجمه عکس با گوگل ترنسلیت

این قابلیت زمانی جذاب تر می شود که گوگل ترنسلیت از فناوری واقعیت افزوده در ترجمه تصاویر استفاده می کند. یعنی می توان دوربین گوشی را روی متون و عبارات گرفت تا مترجم گوگل آن عبارات را در همان فضا و با همان حالت و رنگ بندی ترجمه نماید. اپلیکیشن ترجمه گوگل این قابلیت را با استفاده از هوش مصنوعی بسیار پیشرفته و بانک اطلاعاتی غنی از زبانهای مختلف پیاده سازی کرده است.

ترجمه تصویر با گوگل ترنسلیت

همانطور که در تصویر بالا مشخص است کاربر دوربین گوشی را روبروی یک نوشته قرار می دهد و با استفاده از اپلیکیشن گوگل ترنسلیت و با کمک تکنولوژی واقعیت افزوده نوشته مورد نظر به زبان مورد نظر ترجمه می شود. بخش جذاب ماجرا همین واقعیت افزوده است که باعث می شود تنها نوشته تغییر پیدا کند و محیط اطراف نوشته دست نخورده باقی بماند.

روش استفاده از قابلیت ترجمه تصویری گوگل ترنسلیت

کاربران گوشی های هوشمند برای استفاده از این قابلیت ها می توانند پس از نصب برنامه گوگل ترنسیلت وارد آن شده و در قسمت چپ صفحه اصلی برنامه، زبان مبدا (زبان متن داخل عکس) را انتخاب کرده و زبان مقصد (زبانی که می خواهند عکس به آن ترجمه شود) را در قسمت راست صفحه انتخاب نمایند. پس از این کافیست روی علامت دوربین کلیک کرده تا دوربین گوشی فعال شود و با گرفتن عکس از متون و عبارات و انتخاب آنها به وسیله انگشت، ترجمه عبارت داخل تصویر را از گوگل ترنسلیت دریافت نمایند. در صورتی که زبان مورد نظر در فهرست زبانهای گوگل ترنسلیت وجود نداشت، می توان آن زبان را دانلود کرده و سپس از ترجمه گوگل استفاده نمود.

قابلیت ترجمه تصاویر به همراه تکنولوژی واقعیت افزوده برای افرادی نظیر مسافران و جهانگردان که به نقاط مختلف دنیا سفر می کنند بسیار مناسب و کاربردی می باشد. چراکه این افراد بدون دانستن زبان خارجی و تنها به کمک اپلیکیشن مترجم گوگل می توانند عبارات و نوشته های زبانهای دیگر را ترجمه کرده و نیاز خود را در حد ضرورت رفع کنند.

به این مطلب امتیاز دهید (امتیاز ۱ از ۵ از مجموع ۱ رای)

مطالب مرتبط

نظرات کاربران (۱)

مرضیه

سلام خسته نباشین برنامه خیلی خوبیه ها اما یه مشکل اساسی داره که اون هم اینه که فقط میشه از دوربین برای انگلیسی به فارسی استفاده کرد. یعنی ترجمه تصویری برنامه که با دوربین عکس میگیری و ترجمه می کنی تنها برای زبان عکس های انگلیسی کار میکنه و باهاش نمیشه عکس های دارای نوشته فارسی رو به دیگر زبان ها تبدیل کرد.

۴ سال پیش