پرطرفدارترین اپلیکیشن‌های موبایل در سال ۲۰۱۹
موبایل

پرطرفدارترین اپلیکیشن‌های موبایل در سال ۲۰۱۹

نویسنده: تحریریه آن‌دیجیتال

طبق بررسی های انجام شده در سه ماهه اول ۲۰۱۹، واتس‌اپ، فیس‌بوک مسنجر و تیک‌تاک به عنوان پرمخاطب ترین اپلیکیشن های موبایلی شناخته شده اند و توانسته‌اند در این فصل بیشترین تعداد دانلود را در فروشگاه های موبایلی گوگل پلی و اپ استور به خود اختصاص دهند. در آن آمار وضعیت دانلود اپلیکیشن های برتر در دو پلتفرم گوگل پلی و اپ استور مشخص شده است.

موسسه تحقیقاتی و آماری سنسور تاور (Sensortower) آمارگیری در خصوص وضعیت دانلود اپلیکیشن های موبایلی انجام داده که به تازگی نتایج آن منتشر شده است و بیانگر این است که اپلیکیشن‌های واتس‌اپ، فیس‌بوک مسنجر و تیک‌تاک در رتبه پرطرفدارترین اپلیکیشن‌های موبایلی شناخته شده اند که بالاترین آمار دانلود در فروشگاههای آنلاین اپلیکیشن نظیر گوگل پلی‌استور و اپ استور را به خود اختصاص داده اند. 

پس از سه اپلیکیشن اول یعنی واتس‌اپ، فیس‌بوک مسنجر و تیک تاک، اپلیکیشن‌هایی دیگری همچون فیس‌بوک، اینستاگرام، شیرایت (SHAREit)، یوتیوب، لایک ویدئو، نتفلیکس، اسنپ‌چت، اسپاتیفای، مرورگر اینترنتی ‌UC browser، بیوگو، هات‌استار، یوتیوب موزیک، پیکس‌آرت فوتو استودیو، ام‌ایکس پلیر، اوبر، توییتر و آمازون به عنوان دیگر اپلیکیشن های پرطرفدار و پردانلود در پلتفرم‌های پلی‌استور و اپ استور شناخته شده اند. آمار دانلود بالای این اپلیکیشن ها بیانگر محبوبیت بالای آنها در میان کاربران موبایلی نیز می باشد؛ چراکه هر یک از برنامه ها جزء برنامه های نام آشنای موبایل می باشند.

پرمخاطب‌ترین اپلیکیشن های موبایل کدامند؟

با بررسی این آمارها مشخص می شود که پنج اپلیکیشن نخست این آمارگیری همان اپلیکیشن‌های پرطرفدار در آمارگیری سال ۲۰۱۸ میلادی می باشد. با مقایسه دیگر اپلیکیشن های لیست با فهرست اپلیکیشن های سال گذشته مشخص می شود که کاربران موبایل تمایل زیادی به دانلود و نصب اپلیکیشن‌های شبکه های اجتماعی و پیام‌رسان ها دارند. نمودار زیر آمارگیری مذکور را به خوبی نشان می دهد.

پرمخاطب‌ترین اپلیکیشن های موبایلی

نمودار بالا وضعیت دانلود اپلیکیشن های موبایلی در دو پلتفرم مذکور را مشخص می کند و نشان دهنده جمع دانلود یک اپلیکشین در هر دو پلتفرم می باشد. با نگاهی کلی به این نمودار مشخص است که دو اپلیکیشن واتس‌اپ و فیس‌بوک مسنجر که هر برنامه توسط شرکت آمریکایی فیس‌بوک توسعه داده شده اند، تعداد دانلود بالایی داشته و آمار دانلود آنها از مرز ۲۰۰ میلیون بار در فصل اول ۲۰۱۹ گذشته است.

فهرست پرطرفدارترین اپلیکیشن های موبایلی

علاوه بر جمع تعداد دانلود اپلیکیشن ها، وضعیت دانلود هر اپلیکیشن در هر پلتفرم با رنگهای مختلف نمایش داده شده است. رنگ سبز در این نمودار بیانگر دانلود در پلت‌فرم گوگل پلی استور می باشد که حدود ۸۰ درصد میزان دانلودهای یک اپلیکیشن موبایلی را به خود اختصاص داده است. در کنار آن رنگ آبی نشان دهنده دانلود یک اپلیکیشن در پلتفرم اپ استور می باشد که میزان اندکی از آمار را به خود اختصاص داده است. علت هم این است که تعداد کاربران گوشی های اندروید بسیار بیشتر از کاربران گوشی های iOS می باشد.

۱- WhatsApp (واتس‌اپ): پیام رسان
۲- Messenger (مسنجر): پیام رسان
۳- Tik tok (تیک تاک): اشتراک ویدیو
۴- Facebook (فیس‌بوک): شبکه اجتماعی
۵- Instagram (اینستاگرام): شبکه اجتماعی
۶- SHAREit (شیرایت): تبادل فایل
۷- YouTube (یوتیوب): اشتراک ویدیو
۸- LIKE Video (لایک ویدئو): ساخت ویدیو
۹- Netflix (نتفلیکس): تماشای فیلم
۱۰- Snapchat (اسنپ‌چت): تغییر چهره
۱۱- Spotify (اسپاتیفای): پخش موسیقی
۱۲- UC browser (یوسی بروزر): مرورگر اینترنتی 
۱۳- Biugo (بیوگو): ساخت ویدیو
۱۴- Hotstar (هات‌استار): تماشای فیلم
۱۵- YouTube Music (یوتیوب موزیک): پخش موسقی
۱۶- PicsArt Photo Studio (پیکس‌آرت فوتو استودیو): ویرایش و ساخت تصویر
۱۷- MX Player (ام‌ایکس پلیر): پخش کننده ویدیو
۱۸- Uber (اوبر): جی پی اس
۱۹- Twitter (توییتر): شبکه اجتماعی
۲۰- Amazon (آمازون): فروشگاه اینترنتی

در این آمارگیری همچنین وضعیت دانلود اپلیکیشن ها در پلتفرم های گوگل پلی و اپ استور به طور مجزا در نموداری مشخص شده است که نمودار زیر دانلود برنامه های موبایلی iOS را نشان می دهد.

وضعیت دانلود اپلیکیشن های iOS در اپ استور

ترتیب اپلیکیشن‌های پرطرفدار و دارای تعداد دانلود بالا در فروشگاه اپ‌استور اپل نسبت به پلت‌فرم‌ پلی‌استور تفاوتی جزئی دارد و برخی اپلیکیشن ها در سیستم عامل iOS محبوبیت بیشتری نسبت به اندروید دارند. بنابراین بر مبنای این آمارگیری می توان گفت که کاربران محصولات اپل همچون آیفون و آی‌پد در فصل اول ۲۰۱۹ میلادی اپلیکیشن های تیک‌تاک، یوتیوب و اینستاگرام را به میزان بیشتری نسبت به دیگر اپلیکیشن ها دانلود کرده اند و به همین دلیل این سه برنامه دارای بالاترین رتبه دانلود در میان برنامه های iOS هستند. گرچه در پلی‌استور نیز وضعیت تقریبا به همین صورت می باشد.

براساس این نمودار و نمودارهای مربوط به آمارگیری های پیشین، اپلیکیشن تیک‌تاک برای پنجمین بار در رتبه نخست بالاترین دانلود اپلیکیشن‌های اپ استور قرار گرفته است و یوتیوب نیز برای دومین بار در رتبه دوم این فهرست قرار گرفته است. در کنار این دو مورد اپلیکیشن توییتر با ۱۱.۷ میلیون دانلود در رتبه آخر (شانزدهم) رده‌بندی قرار گرفته است. بنابراین می توان گفت که توییتر با این که یکی از شبکه های اجتماعی معروف است اما برای کاربران آیفون و آیپد در رتبه آخر محبوبیت قرار گرفته است.

اپلیکیشن های دارای بیشترین آمار دانلود در گوگل پلی

طبق نمودار ارائه شده توسط سایت آمارگیری Sensortower فهرست پرطرفدارترین اپلیکیشن‌های اپ استور و دارای بالاترین آمار دانلود عبارت است از تیک‌تاک، یوتیوب، اینستاگرام، واتس‌اپ، فیس‌بوک مسنجر، فیس‌بوک، نتفلیکس، گوگل‌مپس، استادی گریت نیشن، جیمیل، اسپاتیفای، توتیائو، گوگل‌کروم، اسنپ‌چت، پیکس‌آرت فوتو استودیو، توییتر، پینترست، آمازون، آی‌کیوآی و اوبر که بسیاری از موارد در آمار گوگل پلی نیز وجود دارند. در ادامه نمودار دانلود برنامه ها در گوگل پلی ارائه شده است.پرطرفدارترین اپلیکیشن های اندروید در گوگل پلی

براساس نمودار فوق اپلیکیشن‌های پرطرفدار و دارای بالاترین آمار دانلود در گوگل پلی اپلیکیشن های واتس‌اپ، فیس‌بوک مسنجر، تیک تاک، فیس‌بوک، اینستاگرام، شیرایت (SHAREit)، لایک ویدئو، UC browser، بیوگو، هات‌استار، اسنپ‌چت، یوتیوب، نتفلیکس، ام‌ایکس پلیر، اسپاتیفای، کیوت کیوت، هلو (Helo)، یوتیوب موزیک، یوتیوب کیدز و تروکالر می باشند.

همانطور که پیشتر ذکر شد این آمارگیری به طور مجزا وضعیت دانلود گوگل پلی را نیز مشخص کرده است که با توجه به این که ۸۰ درصد گوشی های هوشمند اندروید می باشند بنابراین نمودار کلی دانلود اپلیکیشن ها که در ابتدای مطلب قرار گرفته به خوبی گویای وضعیت دانلود اپلیکیشن ها در گوگل پلی می باشد. با این حال به طور مجزا وضعیت دانلود این دسته از اپلیکیشن ها نیز ذکر شد.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به این مطلب امتیاز دهید

مطالب مرتبط

نظرات کاربران (۲)

رسولی

گوگل کروم اندروید هم جز برترین برنامه هاست که توی لیست شما نیست. مرورگر اینترنتی گوگل کروم موبایل در پلی استور ۵ میلیارد نصب داره و شاید بشه گفت که پرطرفدارترین برنامه گوگل پلی باشه.

۳ سال پیش
مهدوی

برنامه مایکروسافت Word هم جزء برنامه های پرطرفدار اندروید است که چند وقت پیش در فروشگاه گوگل پلی از مرز یک میلیارد دانلود و نصب عبور کرد. خودتون هم می دونید که یک میلیارد دانلود در گوگل پلی عدد کمی نیست و انگشت شمار برنامه وجود داره که این تعداد دانلود رو کسب کرده باشد. لطفا ورد اندروید رو هم به برنامه های پرطرفدار اضافه کنید.

۳ سال پیش