تعداد دامنه های ثبت شده ir به یک میلیون رسید
دنیای وب

تعداد دامنه های ثبت شده ir به یک میلیون رسید

نویسنده: تحریریه آن‌دیجیتال

دامنه اینترنتی ir یکی از دامنه هایی است که مربوط به ایران می باشد و طبق آمار بدست آمده در ابتدای نیمه اول سال ۹۷ بیش از یک میلیون دامنه ir به ثبت رسیده است. این آمار در سال گذشته حدود ۹۰۰ هزار دامنه ثبت شده بوده که با رشدی ۱۰۰ هزاری به یک میلیون دامنه در امسال رسیده است.

طبق آماری که توسط مرکز ثبت دامنه های اینترنتی ارائه شده تعداد دامنه های اینترنتی ایرانی (ir) ثبت شده در کشور بیش از یک میلیون دامنه بوده است که نسبت به سال گذشته بیش از ۱۰۰ هزار دامنه رشد داشته است. بر همین اساس پسوند ir پرمخاطب ترین دامنه اینترنتی ایرانی ها می باشد که تا به حال بیشترین ثبت را داشته است. بعد از آن دامنه com می باشد که بعد از ir در رتبه دوم بیشترین دامنه ثبت شده در ایران قرار دارد.

دامنه اینترنتی چیست؟

در ادامه لازم به ذکر است که دامنه یا دامین (Domain) عبارتی است که به وسیله آن می توان به وبسایت دسترسی پیدا کرد و آن را در میان انبوه صفحات و سایت های اینترنتی پیدا کرد. دامنه های اینترنتی از دو بخش تشکیل شده اند که یکی نام و دیگری پسوند می باشد. نام دامنه بخشی است که بیان کننده نام سایت، محتوای سایت، برند شرکت، نام شخص و یا ... می باشد که توسط خریدار دامنه انتخاب می شود و می تواند هر چیزی باشد. اما پسوند دامنه به این صورت نیست و تنها می توان از پسوندهای خاصی که وجود دارند استفاد کرد. پسوندهای دامنه توسط کمیته مخصوص تایید و تصویب پسوند ها (ICANN) ایجاد می شوند و افراد تنها می توانند از پسوندهای ایجاد شده استفاده نمایند. به عنوان مثال پسوند هایی همچون com، org، net، co، info، io، gov و ir  که جزء محبوب ترین پسوندها می باشند.

همانطور که ذکر شد بیشترین ثبت دامنه در ایران مربوط به ir می باشد که همین باعث شده تعداد سایت های دارای دامنه ir نیز بسیار بیشتر از دیگر سایت ها باشند. در کنار دامنه ir دامنه های دیگری همچون co.ir، ac.ir، gov.ir، sch.ir، org.ir، id.ir، net.ir و ... نیز قرار دارند که از محبوبیت کمتری برخوردار می باشند.

در ادامه این آمار بعد از پسوند ir که بالاترین رتبه را در میان دامنه های ایرانی کسب کرده است پسوند co.ir می باشد که حدود ۴۰۰۰ دامنه از آن به ثبت رسیده است. همچنین پسوند ac.ir نیز تا کنون توانسته بیش از ۱۰۰۰ دامنه فعال را به خود اختصاص دهد. در این میان پسوند های id.ir حدود ۴۰۰ ثبت، org.ir حدود ۳۰۰ ثبت و gov.ir و sch.ir با حدود ۲۰۰ ثبت دامنه در رتبه های بعدی دامنه های ایرانی قرار دارند. جالب است بدانید که پسوند net.ir نیز با ۳۰ ثبت در انتهای لیست قرار گرفته است.

ایران رتبه چهارم رشد ثبت دامنه در جهان

یکی از اقدامات موثر در زمینه اینترنت و فضای رسانه ثبت دامنه ملی  .ir می باشد که توانسته هویت ایران را در اینترنت و فضای شبکه شکل دهد و قلمرو آن را مشخص نماید. عملیات ثبت دامنه ir توسط تنها مرکز ثبت دامنه اینترنتی ایران یعنی مرکز تحقیقات فیزیک نظری انجام می شود.

لازم به ذکر است که ایران از نظر تعداد دامنه اینترنتی فعال بزرگترین کشور منطقه می باشد که علاوه بر دامنه های داخلی از دامنه های بین المللی نیز استفاده می نماید. کشورهای مالزی، سنگاپور، هنگ‌کنگ، ترکیه، فنلاند و یونان در رتبه بعد از ایران قرار دارند و تعداد دامنه های ثبتی آنها کمتر می باشد. همچنین ایران با رشد بالای ثبت دامنه در سال توانسته رتبه چهارم را در رشد دامنه های اینترنتی ثبت شده در جهان کسب کند.

به این مطلب امتیاز دهید

مطالب مرتبط

مطالب پیشنهادی

نظرات کاربران (۰)