تعداد وب سایت های دنیا چقدر است؟
دنیای وب

تعداد وب سایت های دنیا چقدر است؟

نویسنده: تحریریه آن‌دیجیتال

در عصر حاضر اینترنت رشد بسیاری پیدا کرده روز به روز گسترش یافته است. همین باعث شده وب سایت های زیادی از سراسر دنیا در اینترنت ایجاد شود که طبق بررسی های انجام شده تعداد دقیق این سایت های اینترنتی بیش از ۱/۸ میلیارد می باشد و روز به روز نیز بر تعداد آن ها افزورده می شود. این سایت های اینترنتی توسط میلیاردها کاربر مورد استفاده قرار می گیرند.

رشد اینترنت در حال حاضر بر کسی پوشیده نیست و این رشد مداوم باعث شده اکنون حجم اینترنت بسیار بزرگ شده باشد. این موضوع را از طریق زیرمجموعه های اینترتنی می توان فهمید. تعداد وب سایت های دنیا، تعداد تعداد دامنه های ثبت شده، فایل های بارگزاری شده در اینترنت، داده های در حال تبادل در اینترنت، و صدها زیرمجموعه دیگر که هر یک باعث بزرگتر کردن اینترنت می شود. جهت درک بهتر بزرگی اینترنت نگاهی اجمالی به تعداد کل وبسایت‌های دنیا و موضوعات مرتبط با آن شده است.

یکی از موسسات آماری طبق برررسی هایی که روی وب سایت های اینترنتی انجام داده تعداد دقیق آنها را بدست آورده و آماری را با عنوان «تعداد کل وب سایت های اینترنتی در جهان» منتشر کرده است. این موسسه آماری که NetCraft نام دارد در سال های متعددی آمارگیری خود را انجام داده و نتایج آن را در اختیار عموم قرار داده است.

این بررسی ها در سال های ۲۰۱۴ تا ۲۰۱۸ انجام شده است و نتایج آن طی هر سال رشدی جدی داشته است. سال ۲۰۱۴ حدود ۸۰۰ میلیون وب سایت در اینترنت وجود داشته که در ماه سپتامبر این تعداد از سقف یک میلیارد نیز عبور کرده و به مقدار ۱,۰۲۸,۹۳۲,۲۰۸ رسید. اما در سال ۲۰۱۶ رشد تعداد سایت ها منفی شده و تعداد کل سایت ها به ۹۰۰ میلیون سقوط کرد. برخی علت این ریزش را جذابیت و محبوبیت اپلیکیشن های موبایلی جهت دسترسی کاربران به خدمات اینترنتی دانسته اند.

وجود بیش از ۱/۸ میلیارد وب سایت اینترنتی در دنیا

پس از آن در سال ۲۰۱۷ نیز تعداد سایت های اینترنتی جهشی بی سابقه داشته و طی این سال تعداد سایت ها به ۱/۸ میلیارد سایت رسیده است. این مقدار در برابر یک سال پیش از آن رشدی صد درصدی داشته و دو برابر شده است. 

وب سایت های اینترنتی دنیا

یعنی پس از یک دوره افت آمار مجددا تعداد سایت ها افزایش یافته و جهشی دو برابری پیدا کرده است. بنابراین می توان گفت که سال ۲۰۱۷ سال رونق اینترنت بوده و اتفاقات جالب دیگری نیز در بخش های مختلف اینترنت ۲۰۱۷ رخ داده است.

تعداد وبسایت‌های اینترنتی جهان

لازم به ذکر است که هم اکنون تمام این وب سایت ها پررونق و در حال استفاده نیستند و قطعا برخی از این سایت اکنون هیچ بازدیدکننده این ندارند. در ادامه این گزارش آمده است که از میان ۱/۸ میلیارد وب سایت تنها ۱۷۰ میلیون آنها فعال بوده و بصورت دوره ای بروزرسانی می شوند. یعنی حدود ۱۰ درصد از کل سایت ها فعال هستند. جزئیات دقیق این گزارش و تعداد سایت های فعال در دنیا به شرح زیر می باشد.

- سال ۲۰۱۸: ۱/۸ میلیارد وب سایت (۱،۸۰۵،۲۶۰،۰۱۰)
- سال ۲۰۱۷: ۱/۸ میلیارد وب سایت (۱،۸۰۰،۰۴۷،۱۱۱)
- سال ۲۰۱۶: ۹۰۰ میلیون وب سایت (۹۰۶،۶۱۶،۱۸۸)
- سال ۲۰۱۵: ۸۰۰ میلیون وب سایت (۸۷۶،۸۱۲،۶۶۶)
- سال ۲۰۱۴: ۸۰۰ میلیون وب سایت (۸۶۱،۳۷۹،۱۵۲)

حتما می دانید که وب سایت اینترنتی باید یک دامنه و آدرس داشته باشد. در خصوص تعداد دامنه های اینترنتی ثبت شده در دنیا نیز باید گفت که در حال حاضر تعداد دامنه های اینترنتی بیش از ۳۳۰ میلیون می باشد که تعداد آن بسیار کمتر از تعداد سایت های اینترنتی می باشد. بنابراین می توان گفت که بسیاری از وب سایت ها از دامنه های یکسان یا زیردامنه (Subdomain) استفاده می کنند.

از میان این آمار میلیاردی وبسایت ها تنها چند صد مورد آنها برتر بوده و ترافیک غالب وب را در اختیار دارند. این تعداد به کمتر از ۱ میلیون وب سایت می رسد که برابر ۰/۱ درصد از تعداد کل هستند که بیش از ۵۰٪ ترافیک وب را در اختیار دارند.

منبع: نپسو

به این مطلب امتیاز دهید

مطالب مرتبط

نظرات کاربران (۰)