چه تفاوت‌هایی بین هاست و سرور وجود دارد؟
سخت افزار

چه تفاوت‌هایی بین هاست و سرور وجود دارد؟

نویسنده: تحریریه آن‌دیجیتال

قطعا نام هاست و سرور زیاد به گوشتان خورده و احتمالا این سوال در ذهنتان است که آیا سرور و هاست یک چیز هستند و یا با هم تفاوت هایی دارند و اصلا چه تفاوت هایی با هم دارند. هر کدام چه کاری انجام می دهند و چه ویژگی هایی دارند. دو کلمه هاست و سرور مربوط به موضوع رایانه و کامپیوتر هستند و این دو کار مشابهی انجام می دهند و همین دلیل اصلی شباهت این دو بوده و برخی آنها را با یکدیگر اشتباه می گیرند. در حالت کلی می توان گفت هر سروری یک هاست است اما هر هاستی سرور نیست. برای پاسخ به سوال شما در مورد سرور و هاست این مطلب را تا انتها بخوانید.

سرور چیست و چه کاری انجام می دهد؟

بگذارید ابتدا بدانیم سرور چیست و کارکرد آن چگونه است تا سپس در مورد تشابه و تفاوت سرور و هاست بیشتر متوجه شویم. اگر بخواهیم ساده توضیح دهیم سرور کامپیوتری همیشه روشن است که به کامپیوترهای دیگر که به شبکه متصل هستند خدمت ارائه می دهند. زمانی که در اینترنت به جستجو می پردازیم کامپیوترهایی در آن سوی اینترنت وجود دارند که به درخواست های ما پاسخ می دهند که در حقیقت همان سرور می باشد.

سرور در حقیقت رایانه ای است که به دیگر رایانه ها و یا دستگاههای خدمات خاصی را ارائه می دهد. یک سرور می توان خدمات خاصی نظیر محاسبات رایانه ای، اشتراک گذاری اطلاعات و دادهها و منابع اطلاعاتی را به کلاینت یا همان کاربر (در این مثال رایانه های خدمت گیرنده) ارائه دهد. این ارائه خدمات می تواند در قالب شبکه های داخلی (LAN) و یا شبکه جهانی یعنی اینترنت انجام شود. از نمونه های بارز می توان به سرور پایگاه داده اشاره کرد که اطلاعات را به کاربران خاصی می دهد.

هاست چیست؟

دیگر عنصر این بحث هاست است که می خواهیم با آن آشنا شویم. هاست خود نوعی سرور است که فایل های موجود در وب سایت را نگهداری می کند و در صورت درخواست کاربر فایلها را به او نمایش می دهد. کامپیوترهای شخصی نیز می توانند هاست باشند اما لازم است بطور دائم روشن بوده و به اینترنت متصل باشند.

هاست چیست؟

هاست که به آن میزبان نیز گفته می شود دستگاهی رایانه ای است که برای انجام عملیاتی خاص به شبکه متصل شده است. هاست ها کارشان با اینترنت است بنابراین دارای یک آدرس IP اختصاصی می باشند که کاربران یا سیستم های دیگر از طریق این آدرس IP با هاست ارتباط پیدا می کنند و از خدمات آن بهره مند می شوند.

نمونه بارز هاست می توان به میزبانهای اینترنتی اشاره کرد که سیستم هایی هستند که میزبانی وب سایت را بر عهده می گیرند و با آدرس آی پی ثابت به آن هاست و سایت داخل آن دسترسی پیدا می شود. امروزه کاربرد هاست در سایت های اینترنتی بسیار مشخص است و هر سایتی برای خود یک هاست دارد و خدمت ارائه شده توسط آن هاست نمایش سایت می باشد.

هاست و سرور چه تفاوتی با هم دارند؟

خب با توجه به توضیحاتی که در مورد سرور و هاست ذکر شد حال نوبت به این می رسد که تفاوت اصلی هاست و سرور را پیدا کنیم. همانطور که گفته شد هاست نوعی دستگاه یا سخت‌افزار می باشد که از طریق شبکه به اینترنت متصل شده است و به کاربران شبکه پاسخ دهی می کند. سرور را با استفاده از شبکه می توان به رایانه های دیگر وصل کرد اما در مورد هاست چنین نیست زیرا هاست را تنها از طریق اتصال اینترنتی می توان به رایانه های دیگر متصل کرد. همچنین سرور با هدف اشتراک گذاری منابع اطلاعاتی و برنامه ها راه اندازی می شود در حالی که هاست چنین نیست.

به این مطلب امتیاز دهید

مطالب مرتبط

مطالب پیشنهادی

نظرات کاربران (۰)