حذف یک میلیون اپلیکیشن ناامن از پلی استور!
موبایل

حذف یک میلیون اپلیکیشن ناامن از پلی استور!

نویسنده: تحریریه آن‌دیجیتال

شرکت گوگل اخیرا اعلام کرده که طی بررسی های بعمل آمده بیش از یک میلیون اپلیکیشن ناامن و دارای مشکل امنیتی در پلی استور کشف شده که جهت حفظ امنیت کاربران، این اپلیکیشن ها غیرفعال شده اند و از فعالیت آنها در این فروشگاه اپلیکیشن جلوگیری شده است. البته تعداد زیادی اپلیکیشن نیز از نظر گوگل امن شناخته شدند که فعالیت آنها همچنان ادامه دارد.

با توجه به رشد تکنولوژی و فضای مجازی و افزایش کاربران آن لزوم رعایت امنیت و حفظ حریم خصوصی افراد احساس می شود. چیزی که بسیاری از تحلیلگران حوزه امنیت سایبری آن را مهم تلقی کرده و عناصر مختلفی را جهت رسیدن به آن معرفی کرده اند که باید توسط سرویس آنلاین و اپلیکیشن ها رعایت شود تا امنیت اطلاعات کاربران به خطر نیافتد. با توجه به موارد مذکور شرکت گوگل نیز با بررسی وضعیت اپلیکیشن های موجود در Google Play تعدادی از آنها را ناامن شناخته و فعالیت آنها را در فروشگاه Play Store تعلیق کرده است.

چندی پیش گوگل اعلام کرده بود که تعداد زیادی از اپلیکیشن های موجود در فروشگاه آنلاین پلی استور به سرقت اطلاعات کاربران و انتشار بدافزار اقدام کرده اند. فعالیت این برنامه های موبایلی باعث شده بود که امنیت کاربران به خطر افتاده و حریم خصوصی آنها از بین برود. پس از آن گوگل تصمیمی جدی برای مقابله با این اپلیکیشن های موبایلی جهت افزایش امنیت کاربران موبایل نمود.

گوگل طی گزارشی اعلام کرده که تلاش زیادی برای رفع مشکلات امنیت اپلیکیشن ها انجام داده و برای افزایش امنیت اپلیکیشن های موجود در گوگل پلی استور این کار را انجام داده است. هر ساله چند ده هزار اپلیکیشن در گوگل پلی شناسایی می شوند که دارای مشکلات امنیتی هستند. این اپلیکیشن ها با کمک توسعه دهندگانشان امنیت پیدا می کنند تا بتوانند حریم خصوصی کاربران را حفظ کنند.

حل مشکل بیش از ۳۰۰ هزار توسعه دهنده اپلیکیشن

در ادامه این گزارش اعلام شده که گوگل تا کنون توانسته حدود ۳۰۰ هزار توسعه دهنده اپلیکیشن های موبایل را جهت رفع مشکلات امنیتی کمک کند. طی این فعالیت ها این شرکت حدود یک میلیون اپلیکیشن را در پلی استور خود امن تر کرده و مشکلات آنها را رفع نموده است. همچنین گوگل توانسته از توزیع حدودا ۷۵ هزار اپلیکیشن آسیب پذیر جلوگیری نماید.

اپلیکیشن ناامن

برنامه هایی که در فروشگاه Google Play Store دارای نقص امنیت بوده اند با تذکر به توسعه دهنده آن و ارسال اخطار رفع اشکال شده اند. اما برنامه هایی که مربوط به هکرها بوده اند و به جمع آوری اطلاعات و یا انتشار بدافزار اقدام کرده اند بکلی از گوگل پلی حذف کرده است. این اقدام گوگل بسیار مناسب بود و باید پیش از این چنین اقدامی از سوی پلی استور انجام می شود. زیرا با انتشار این نوع بدافزارها عملا فروشگاه های آنلاین محل امنی برای هکرها شده بود.

گوگل برنامه بهبود امنیت اپلیکیشن ها را به طور مداوم انجام می دهد تا فرصت برای فعالیت هیچ اپلیکیشن ناامنی وجود نداشته باشد. به گفته گوگل فرایند ارتقاء امنیت طیف وسیعی از ایرادهای امنیتی در اپلیکیشن ها را شامل می شود که مولفه های مختلفی دارد. از جمله SQL injection، روشهای فیشینگ، نصب بدافزارها، دسترسی های غیرمجاز و برداشت اطلاعات و ... که تمام این موارد در نهایت باعث افشای اطلاعات کاربران شود.

به این مطلب امتیاز دهید

مطالب مرتبط

مطالب پیشنهادی

نظرات کاربران (۰)