روش ساخت ایمیل شخصی در گوگل و یاهو بدون هیچ مشکلی
دنیای وب

روش ساخت ایمیل شخصی در گوگل و یاهو بدون هیچ مشکلی

نویسنده: تحریریه آن‌دیجیتال

ایمیل در عصر اینترنت یکی از اصلی ترین ابزارهای ارتباطی به حساب می آید و هر فرد برای فعالیت در اینترنت و ثبت نام در شبکه های مختلف به آن نیاز دارد. برای ثبت نام در وب سایت ها، استفاده از سرویس های آنلاین، دریافت خدمات آنلاین و ... همگی نیاز به ارائه ایمیل دارد. ساخت ایمیل یا جیمیل گرچه بسیار ساده است و پیچیدگی چندانی ندارد اما برای کاربران تازه وارد و افرادی که اطلاعات چندانی از اینترنت و سایت ندارند کاری مشکل به نظر می رسد. اگر شما هم در ساخت ایمیل به مشکل برخورده اید و قادر به ساخت پست الکترونیک برای خود نیستید پیشنهاد می کنیم این مطلب آموزشی را مطالعه کنید تا به کمک آن بتوانید برای خود یک ایمیل شخصی در جیمیل یا یاهو ایجاد نمایید.

همانطور که ذکر شد در فضای اینترنت ایمیل اهمیت فراوانی دارد و به نوعی شناسه شما جهت فعالیت در این دنیای مجازی است. علاوه بر این بسیاری از ارتباطات در بستر ایمیل انجام می شود و شما برای بهره مندی از خدمات آنلاین و یا ارتباط داشتن با افراد یا شبکه های فعال در اینترنت ناچار به داشتن یک ایمیل هستید. به رغم آسان بودن ایجاد ایمیل در تمام سرویس دهنده های داخلی و خارجی ایمیل، خیلی از افراد برای ساخت یک ایمیل ساده با مشکل مواجه شده و پس از تلاش فراوان در نهایت موفق به ساخت جیمیل یا ایمیل نمی شوند. شکست آنها در ساخت ایمیل باعث می شود ثبت نام‌شان در سایت یا سامانه مورد نظر هم ناتمام باقی بماند و در نهایت کارشان انجام نشود.

بهترین سرویس‌های خارجی و ایرانی برای ساخت ایمیل

پیش از آموزش ساخت ایمیل لازم است با سرویس دهندگان ایمیل آشنا شوید. در دنیای اینترنت سایت های متعددی وجود دارد که خدمات ایمیل ارائه می کنند. به وسیله این سایت ها می توانید برای خود یک ایمیل شخصی ساخته و از آن استفاده کنید. اما همه این سرویس ها کیفیت مطلوبی ندارند. به همین دلیل لازم است بهترین سرویس ها را از لحاظ کیفیت خدمات و سرعت انتخاب کنید. ما در اینجا تعدادی از بهترین سرویس های خارجی و ایرانی ارائه دهنده ایمیل را به شما معرفی می کنیم و پس از آن روش ساخت ایمیل در هر یک از آنها را هم ذکر می کنیم.

 • جیمیل (Gmail)
 • یاهو (Yahoo)
 • چاپار (Chapar)

سه مورد فوق بهترین سرویس های ساخت ایمیل رایگان هستند که دو مورد اول (جیمیل و یاهو) خارجی بوده و مورد آخر (چاپار) ایرانی می باشد. در این میان سرویس جیمیل نسبت به دیگر سرویس ها از کیفیت بالاتری برخوردار بوده و محبوبیت بیشتری دارد به طوری که اکثر ایمیل های ساخته شده در دنیا در این سرویس انجام شده است.

ساخت ایمیل در جیمیل گوگل

- سایت ایمیل رایگان در جیمیل گوگل

همانطور که ذکر شد جیمیل (Gmail) سرویس ایمیل شرکت گوگل است که در حال حاضر محبوب ترین سامانه ساخت ایمیل در دنیاست که میلیون ها کاربر در آن ایمیل ساخته و از آن استفاده می کنند. برای استفاده از جیمیل شما باید یک حساب کاربری در گوگل ایجاد نمایید. به طور کلی برای استفاده از اکثر خدمات گوگل همچون یوتیوب، گوگل درایو، گوگل داکس، گوگل وبمستر، گوگل آنالیتیکس و ... لازم است یک حساب کاربری برای خود بسازید. اکانت شما در گوگل همان ایمیل شما به حساب می آید و می توانید از آن برای ارسال و دریافت نامه الکترونیک استفاده کنید. در ادامه روش ساخت ایمیل در گوگل آموزش داده شده است.

 • ابتدا وارد سایت Gmail شوید.
   
 • در صفحه باز شده گزینه Use another account را انتخاب کنید.
   
 • در صفحه جدید گزینه Create account را انتخاب کنید.
   
 • در منوی باز شونده گزیه For myself را انتخاب کنید تا وارد صفحه ورودی اطلاعات شوید.
   
 • در صفحه ورود اطلاعات موارد را به صورت زیر وارد کنید.
   
 • در ورودی First name نام خود و در ورودی Last name نام خانوادگی خود را به انگلیسی یا فارسی بنویسید.
   
 • در بخش Username باید برای خود یک نام کاربری انتخاب کنید.
  نام کاربری در واقع شناسه شما در گوگل است که به کمک آن می توانید به حساب خود دسترسی پیدا کنید. دقیقا مثل کد ملی است که هر فرد یکی از آن را دارد. توجه کنید که نام کاربری شما باید منحصر به فرد باشد و قبلا توسط فرد دیگری انتخاب نشده باشد. همچنین نام کاربری حتما باید با حروف انگلیسی نوشته شده باشد. به علت کثرت ایمیل های ثبت شده در گوگل معمولا اکثر عبارات انتخابی توسط شما پیش تر اشغال شده است. بهترین کار برای انتخاب بدون دردسر یک نام کاربری استفاده از نام و نام خانوادگی یا خلاصه آن به همراه یک عدد است. مثلا اگر نام شما «احمد محمدی» است می توانید نام کاربری خود را «amohammadi86» قرار دهید. اگر نام کاربری دیگری را در نظر دارید می توانید آن را انتخاب کنید اما اگر قبلا توسط شخص دیگری استفاده شده باشد گوگل آن را قبول نمی کند. باید عبارات مختلف را امتحان کنید یا یک عبارت منحصر به فرد برای خود بیابید.
   
 • پس از وارد کردن نام کاربری باید برای حساب خود یک کلمه عبور انتخاب کنید. در بخش Password رمز خود را بنویسید و در بخش Confirm آن را مجددا تکرار کنید.
  توجه کنید که رمز عبور شما باید حداقل ۸ کاراکتر باشد. همچنین بهتر است از ترکیب حروف، اعداد و علائم در آن استفاده کنید تا امنیت بیشتری داشته باشد. 
   
 • پس از تکمیل فرم دکمه Next را انتخاب کنید.
   
 • در صفحه جدید در بخش Phone number باید شماره موبایل خود را وارد کنید.
  گرچه ارائه شماره موبایل ضروری نیست اما در صورتی که رمز خود را فراموش کنید تنها از طریق شماره موبایل می توانید رمز خود را بازیابی کرده و به حساب خود دسترسی پیدا کنید. با توجه به این که اکثر کاربران عادی پس از گذشت زمان رمز و حتی آدرس ایمیل خود را فراموش می کنند بهتر است شماره موبایل خود را در این بخش وارد کنید تا در آینده امکان دستیابی به ایمیل ساخته شده برای شما فراهم باشد.
   
 • حالا باید تاریخ تولد خود را در بخش Your birthday به تقویم میلادی وارد کنید. احتمالا از آن اطلاع ندارید. بنابراین می توانید یک تاریخ ساختگی وارد کنید تا بتوانیم از این مرحله عبور کنیم.
   
 • در بخش آخر که تحت عنوان Gender مشخص شده باید جنسیت خود را انتخاب کنید. این مورد چندان اهمیتی ندارد و تنها کافیست یکی از موارد را انتخاب کنید.
   
 • پس از تکمیل فرم دکمه Next را انتخاب کنید.
   
 • حالا وارد صفحه جدیدی می شوید که در آن قوانین گوگل و جیمیل به انگلیسی نوشته شده است. صفحه را به سمت پایین اسکرول کنید تا به انتها برسد. حالا دکمه I agree را انتخاب کنید تا موافقت خود را با قوانین گوگل اعلام نمایید.

با فشردن دکمه موافقت با قوانین گوگل کار ساخت اکانت جیمیل به پایان می رسد و شما مستقیما به حساب جیمیل خود هدایت خواهید شد. با ورود به صفحه اصلی جیمیل تمام امکانات جیمیل در اختیار شما قرار می گیرد و می توانید از آنها استفاده کنید. در اولین مرحله از ورود سیستم جیمیل به صورت خودکار به شما آموزش کوتاهی ارائه می کند که در آن خدمات اصلی جیمیل معرفی می شود. توجه کنید که آدرس جیمیل شما هم همانی است که ابتدای ثبت نام آن را به انگلیسی وارد کردید.

سوالات رایج در ساخت ایمیل گوگل

بسیاری از کاربران هنگام ساخت جیمیل با مشکلات متعددی مواجه می شوند. همین مشکل های ایجاد شده هنگام ثبت نام است که باعث شده ساخت ایمیل برای کاربران عادی سخت به نظر برسد. از این جهت ما تعدادی از رایج ترین مشکلات ایجاد شده هنگام ساخت جیمیل را در ادامه ذکر کرده ایم.

- چرا نام کاربری را قبول نمی کند؟
این رایج ترین مشکل کاربران هنگام ساخت جیمیل است. در این مورد معمولا دو مشکل وجود دارد. یکی مربوط به کاراکترهای استفاده شده است که کاربر از کاراکترهای غیرمجاز ($#%?!) یا حروف غیرانگلیسی استفاده کرده است. مشکل دیگر مربوط به انتخاب نام کاربری تکراری است. همانطور که در مراحل ثبت نام ذکر شد نام کاربری جیمیل باید منحصر به فرد باشد و قبلا توسط فرد دیگری انتخاب نشده باشد. در اکثر موارد کاربران نام کاربری را برای ثبت نام وارد می کنند که قبلا توسط فرد دیگری ثبت شده است. باید عبارت مورد نظر خود را به دفعات تغییر دهید تا یک عبارت خالی و استفاده نشده پیدا کنید.

- چرا کلمه عبور را قبول نمی کند؟
دومین مشکل رایج در میان کاربران عدم قبول رمز عبور توسط جیمیل است. توجه داشته باشید که کلمه عبور انتخابی توسط شما باید حداقل ۸ کاراکتر داشته باشد. اگر از کلمات یا اعداد تکراری مثل «11111111» یا «aaaaaaaa» در آن استفاده کنید ممکن است گوگل آن را قبول نکند. به همین جهت بهتر است رمزی را وارد کنید که تکراری نباشد و امنیت کافی داشته باشد تا جیمیل آن را قبول کند. دقت کنید که رمز انتخاب شده باید عینا در فیلد دوم (Confirm) تکرار شود.

- وارد کردن شماره موبایل ضروری است؟
وارد کردن شماره موبایل برای ثبت نام در گوگل و ساخت جیمیل ضرورت ندارد و بدون شماره موبایل هم می توانید در جیمیل ثبت نام کنید. هدف از دریافت شماره موبایل در جیمیل اطلاع رسانی به کاربر و در صورت نیاز امکان بازیابی حساب می باشد. اگر شما شماره موبایل خود را وارد نمایید و پس از مدتی آدرس یا رمز جیمیل را فراموش کنید می توانید با استفاده از شماره موبایل خود حساب یا رمز آن را بازیابی کرده و به اکانت خود دسترسی پیدا کنید. در صورتی که بدون شماره موبایل این امکان فراهم نیست. بنابراین بهتر است شماره موبایل خود را وارد کنید تا در صورت بروز مشکل در آینده امکان دستیابی به ایمیل‌تان برای شما فراهم باشد.

مشاهده کردید که به صورت می توان برای خود یک ایمیل ایجاد کرد. بنابراین از این پس دیگر می دانید که برای ساخت ایمیل باید چه مراحلی را طی کرده و باید چه اطلاعاتی را وارد کنید. در صورتی که مشکلی در این خصوص دارید و هنگام ساخت ایمیل با مشکل مواجه شده ایم آن را در از طریق بخش نظرات مطرح نمایید.

به این مطلب امتیاز دهید (امتیاز ۳.۳ از ۵ از مجموع ۳ رای)

مطالب مرتبط

نظرات کاربران (۱)

مهدیه

من یه اکانت ۵سال پیش داشتم به دلیل لوگ اوت زیاد دیگه نتونستن واردش بشم هیچ شماره و جیمیلی ندارم ک بتونم برگردونم عکس خودم رو پروفایله اگه کسی بتونه برام کلا از اینستا پاکش کنه ممنون میشم و هزینه پرداخت میکنم

۲ سال پیش