روش بازیابی مخاطبین حذف شده از گوشی
موبایل

روش بازیابی مخاطبین حذف شده از گوشی

نویسنده: تحریریه آن‌دیجیتال

فهرست مخاطبین یکی از با اهمیت ترین اطلاعات موجود در گوشی های هوشمند است که حذف شدن آنها می تواند برای فرد مشکل ساز شود. بسیاری از موارد مشاهده می شود که گوشی کاربر ویروسی شده و او برای حل مشکل گوشی را ریست می کند. ریست فکتوری باعث حذف شدن تمام اطلاعات موجود در گوشی از جمله شماره ها و مخاطبین هم می شود. اما خوشبختانه روش های متعددی برای بازیابی و ریکاوری کردن مخاطبین گوشی اندروید وجود دارد که می توان به کمک آنها مخاطبین حذف شده را بازیابی کرد. در این مطلب روش های بازیابی شماره تلفن های گوشی آموزش داده شده است. با ما همراه باشید.

احتمالا برای شما هم پیش آمده است که به دنبال یک شماره تلفن در گوشی خود باشید اما هرچه دنبالش می گردید آن را پیدا نمی کنید. با کمی بررسی بیشتر متوجه می شوید که بسیاری از شماره های ذخیره شده در گوشی‌تان دیگر وجود ندارند و به دلیلی حذف شده اند. می تواند هر دلیلی داشته باشد. حذف ناخواسته، ریست کردن گوشی، ویروسی شدن و ... همه جزء دلایل حذف شدن مخاطبین شما هستند. به هر حال علت هر چه که باشد در نهایت حذف شدن مخاطبین را به دنبال دارد و اکنون شما با فهرستی خالی از مخاطبین مواجه هستید.

اگر شما هم با این مشکل مواجه شده اید و به هر دلیلی مخاطبین شما حذف شده است باید بگوییم که جای نگرانی نیست. در اکثر مواقع امکان بازیابی مخاطبین از دست رفته شما وجود دارد. اهمیت شماره تماس ها و مخاطبین گوشی باعث شده روش های متعددی برای ریکاوری کردن شماره ها تعریف شود تا از حذف شدن همیشگی شماره ها جلوگیری شود. در ادامه بیشتر در این مورد توضیح داده شده است.

چرا فهرست مخاطبین خالی است؟

زمانی که وارد اپلیکیشن مخاطبین اندروید می شوید و با فهرست خالی مواجه می شوید ممکن است حالت های مختلفی وجود داشته باشد. در ابتدا باید مطمئن شوید که مخاطبین شما حذف شده اند یا خیر. در برخی موارد به طور ناخواسته گزینه پنهان سازی مخاطبین در اندروید فعال می شود و دیگر لیست شماره ها در برنامه مخاطبین نمایش داده نمی شود. در این حالت شما تصور می کنید که همه شماره ها حذف شده اند، درحالیکه همه شماره ها موجود هستند و تنها نمایش داده نمی شوند. به عبارت بهتر گزینه نمایش همه مخاطبان در گوشی شما غیرفعال شده است. برای بازیابی مخاطبین گوشی سامسونگ یا دیگر گوشی ها مراحل زیر را طی کنید.

 • برنامه مخاطبین را باز کنید.
 • در برنامه دکمه بیشتر (More) را انتخاب کنید.
 • از منوی باز شده گزینه تنظیمات (Settings) را انتخاب کنید تا وارد بخش تنظیمات شوید.
 • در صفحه تنظیمات گزینه مخاطبین جهت نمایش (Contacts to Display) را انتخاب کنید.
 • در صفحه جدید گزینه همه مخاطبین (All Contacts) را انتخاب کنید.

با انتخاب این گزینه از این پس تمام مخاطبین موجود در گوشی شما از جمله حافظه داخلی گوشی، سیم کارت ها، شبکه های اجتماعی و پیام رسان ها، گوگل و ... به نمایش در خواهد آمد. حالا باید به فهرست مخاطبین مراجعه کنید و ببینید که آیا مخاطبی در آن وجود دارد یا خیر. اگر همچنان فهرست خالی بود به احتمال زیاد شماره مخاطبین شما حذف شده است و باید با روش های ریکاوری مخاطبین حذف شده آنها را بازیابی کنید.

چطور مخاطبین حذف شده را بازیابی کنیم؟

اگر مشخص شد که تمام شماره تلفن های موجود در گوشی شما حذف شده است باید عملیات ریکاوری مخاطبین را انجام دهید. برای ریکاوری کردن مخاطبین روش های مختلفی وجود دارد که ساده ترین و مطمئن ترین روش استفاده از گوگل است. گوشی های اندرویدی با گوگل و سرویس های آن ارتباط دارند و اطلاعات خود را در حساب گوگل ذخیره سازی می کنند. یعنی اگر شما دارای اکانت گوگل (یا همان جیمیل) باشید و در گوشی خود آن را ثبت کرده باشید گوگل به صورت خودکار اطلاعات مهم شما مثل شماره مخاطبین را در اکانت تان ذخیره می کند.

این عملیات که همگام سازی نام دارد تنها زمانی انجام می شود که گزینه مربوط به آن فعالیت باشد. یعنی شما باید تیک همگام سازی خودکار را در گوشی خود فعال کرده باشید تا گوگل به صورت مداوم اطلاعات مهم گوشی شما را در اکانت‌تان ذخیره کند. البته ممکن است گزینه مورد نظر در همه گوشی ها فعال باشد و عملیات به صورت خودکار انجام شود. به هر حال اگر همگام سازی گوگل انجام شده باشد می توانید مطمئن باشید که تمام مخاطبین شما در اکانت جیمیل وجود دارد و امکان بازیابی آنها فراهم است. در ادامه مراحل انجام کار ذکر شده است.

 • با استفاده از مرورگر وب وارد سایت Gmail شوید.
   
 • پر از وارد شدن به حساب خود، روی عبارت Gmail که در کنار صفحه قرار گرفته است کلیک کنید.
   
 • از منوی باز شده گزینه مخاطبین (Contacts) را انتخاب کنید.
  با انتخاب این گزینه وارد صفحه مخاطبین جیمیل می شوید که در آن تمام مخاطب های ذخیره شده در حساب شما نمایش داده می شود. از این فهرست می توانید تمام شماره ها را مشاهده کرده و از آنها استفاده کنید. 
   
 • برای بازیابی مخاطبین گزینه بیشتر (More) را انتخاب کنید.
   
 • از منوی باز شده گزینه بازیابی مخاطبین (Restore Contacts) را انتخاب کنید.
  با انتخاب این گزینه صفحه جدیدی برای شما باز می شود که گزینه های مربوط به ریکاوری کردن مخاطبین در آن وجود دارد.
 • در صفحه مربوط به بازیابی، دوره زمانی مورد نظر خود جهت بازیابی را انتخاب کنید.
  دوره زمانی، زمان ذخیره شدن مخاطبین شما است. به عنوان مثال اگر شما گزینه Yesterday را انتخاب کنید، همه مخاطبین ذخیره شده تا دیروز بازیابی می شود. زمان انتخابی شما باید حتما پیش از از دست رفتن مخاطبانتان باشد. توجه کنید که حداکثر دوره زمانی قابل انتخاب ۳۰ روز است. یعنی گوگل حداکثر تا گذشت یک ماه از ذخیره سازی مخاطبین شما را نگه می دارد.
   
 • پس از انتخاب زمان، دکمه Restore را کلیک کنید.

با انجام این کار عملیات بازیابی انجام شده و پس از آن پیغام موفقیت عملیات نمایش داده می شود. اما این پایان کار نیست.

همگام سازی مخاطبین بازیابی شده از گوگل با گوشی

تا اینجا شما عملیات بازیابی مخاطبین موجود در جیمیل را انجام دادید و شماره های شما تنها در اکانت گوگل بازیابی شد. لازم است مخاطبین بازیابی شده در گوشی اندرویدی شما ذخیره سازی شوند. برای ذخیره سازی آنها در گوشی مراحل زیر را انجام دهید.

 • وارد تنظیمات (Settings) گوشی شوید.
 • وارد بخش حساب ها (Accounts) شوید.
 • در میان حساب ها Google را انتخاب کنید.
 • در صفحه جدید گزینه بیشتر (More) را انتخاب کنید.
 • از منوی باز شده گزینه همگام سازی همه (Sync All) را انتخاب کنید.

حالا تمام مخاطبان بازیابی شده در اکانت Gmail شما به گوشی انتقال یافته و در آن قابل مشاهده می باشد. می توانید وارد برنامه مخاطبین شده و موارد بازیابی شده را بررسی کنید. در صورتی که مواردی از مخاطبین وجود دارد که هنوز به فهرست اضافه نشده است می توانید مجددا وارد حساب گوگل شده و دوره زمانی دیگری را برای بازیابی انجام کنید. 

استفاده از برنامه های ریکاوری مخاطبین

اگر به هر صورت با استفاده از اکانت گوگل موفق به بازیابی مخاطبین خود نشدید بدانید که این تنها تنها راه چاره شما نیست. خوشبختانه اپلیکیشن های مخصوص ریکاوری مخاطبین ساخته شده است که در صورت همگام سازی نشدن به کارتان می آید. یکی از این برنامه ها Backup & Recover deleted contacts است که تعداد نصب بالایی در گوگل پلی کسب کرده است. می توانید این برنامه را از گوگل پلی دانلود کرده و با استفاده از آن شماره تلفن های پاک شده خود را بازیابی کنید.

دانلود برنامه «Backup & Recover deleted contacts» از گوگل پلی

مشاهده کردید که به صورت می توان مخاطبین از دست رفته در گوشی را بازیابی کرد. بنابراین از این پس دیگر می دانید که در صورت حذف شدن شماره تماس های گوشی چطور می توان آنها را بازیابی کرد. در صورتی که نکته ای در خصوص این مطلب دارید حتما آن را در بخش نظرات با ما در میان بگذارید.

به این مطلب امتیاز دهید (امتیاز ۲.۸ از ۵ از مجموع ۹ رای)

مطالب مرتبط

نظرات کاربران (۸)

علی

این که همون شماره های که الان دارم و میاره خیلی مزخرفه

۱ سال پیش
Mono

لطفا در مورد علت پاک شدن مخاطبین گوشی هم بگید. نمیدونم چی شده که یهو مخاطبین گوشی پاک شده

۱ سال پیش
سوسن آبادی

من برای بازیابی مخاطبین دستگاه هر کاری کردم اما نتونستم نتیجه بگیرم چکار کنم؟

۱ سال پیش
آبادانی

چگونه مخاطبین حذف شده را برگردانیم؟ یکی کمک کنه لطفا

۱ سال پیش
مریم

عالییییی بود تونستم مخاطبمو برگردونم

۲ سال پیش
امین

واقعا ازتون ممنونممممممممم
پدرم کاسبه و مخاطبینش بخاطر تعویض سیمکارت پریده بود و من سایتتون رو خوندم و برنامه ای که پیشنهاد داده بودید رو دانلود کردم و خیلی مفید بودددد
یه دنیا ممنوننننن

۲ سال پیش
Sahar

خیلی مطلب مفیدی بود میخاستم بیشتر ستاره بدم ک رفتش

۲ سال پیش
رسانه فارسی

سلام. خیلی ممنونم ازتون. تونستم با استفاده از همگام سازی مشکلم رو برطرف کنم

۳ سال پیش