روش‌های اتصال گوشی اندروید به تلویزیون
موبایل

روش‌های اتصال گوشی اندروید به تلویزیون

نویسنده: تحریریه آن‌دیجیتال

با ورود تلویزیون های هوشمند به بازار موضوع اتصال گوشی موبایل به تلویزیون مطرح شد که با همکاری سازندگان تلویزیون و گوشی ها روش هایی برای برقرار کردن ارتباط میان این دو فراهم شد. با ایجاد این روش ها اکنون امکان متصل کردن گوشی هوشمند به تلویزیون هوشمند فراهم است و علاقه مندان می توانند برای پخش تصاویر و ویدیوهای موجود در گوشی خود از صفحه بزرگ تلویزیون استفاده کنند.

پیشرفت تکنولوژی و گوشی های هوشمند باعث شده زندگی افراد ارتباط تنگاتنگی با این گوشی ها داشته باشد. به طوری که می توان گفت برای خیلی ها زندگی بدون استفاده از گوشی هوشمند سخت است. به همین دلیل افراد از لحظات زندگی خود انبوهی از تصاویر و ویدیوها را دارند. برای تماشای این ویدیوها صفحه کوچک موبایل جذابیت زیادی ندارد و کاربران دوست دارد که از صفحه بزرگ برای تماشای این تصاویر استفاده کنند؛ مخصوصا زمانی که اعضای خانواده و یا دوستان در کنار هم جمع شده اند و می خواهند خاطرات گذشته را با تماشای تصاویر موجود در گوشی زنده کنند.

در این صورت بهترین گزینه برای مشاهده ویدیوها و تصاویر تلویزیون است؛ در صورتی که امکان پخش محتوای رسانه ای گوشی در تلویزیون امکان پذیر باشد. یعنی باید به روشی گوشی و تلویزیون به یکدیگر متصل شوند و سپس امکان مشاهده تصاویر گوشی در تلویزیون فراهم شود.

چطور باید گوشی را به تلویزیون وصل کنیم؟

وصل کردن گوشی موبایل به تلویزیون یکی از اقدامات جذاب برای کاربران موبایل است. زمانی که یک گوشی یا تبلت به تلویزیون متصل می شود، می‌توانید محتوای نمایش داده شده در صفحه گوشی را روی تلویزیون هم به تصویر کشید که به این اقدما در اصطلاح «آینه» گفته می شود. کنید. اما برای انجام این کار محدودیت هایی وجود دارد. 

امکان برقرار کردن اتصال میان گوشی و تلویزیون در همه تلویزیون ها وجود ندارد. تنها تلویزیون های جدید که به تلویزیون هوشمند معروف هستند امکان متصل شدن به گوشی و پخش ویدیو و تصاویر گوشی را دارند. گوشی های هوشمند هم در این مورد محدودیت دارند و تنها برخی از آنها امکان متصل شدن به تلویزیون را دارند.

در این مطلب قصد داریم در مورد اتصال گوشی به تلویزیون توضیحاتی ارائه دهیم و سپس روش های متصل شدن گوشی به تلویزیون را به شما آموزش دهیم. پس اگر شما هم تمایل دارید که گوشی یا تبلت خود را به تلویزیون متصل کرده و محتوای آن را روی صفحه بزرگ تلویزیون نمایش دهید، با ما همراه باشید.

به طور کلی برای متصل کردن گوشی به تلویزیون دو روش «بی سیم» و «باسیم» وجود دارد. در روش بی سیم از طریق شبکه وایرلس اتصال میان گوشی و تلویزیون برقرار می شود و در روش باسیم کابل های مخصوص اتصال را ایجاد می کنند. در ادامه هر یک از این روش ها توضیح داده شده است.

متصل کردن گوشی به تلویزیون به صورت بی‌سیم (وایرلس)

برای برقرار کردن اتصال میان گوشی و تلویزیون روش های بی سیم مختلفی وجود دارد. یکی از بهترین روش های بی سیم برای استریم کردن عکس و ویدیو از گوشی یا تبلت به تلویزیون استفاده از قابلیت Smart View است.

- استفاده از اسمارت ویو (Smart View)

بهترین و ساده ترین روش متصل کردن گوشی اندروید به تلویزیون سامسونگ به وسیله Smart View است. این قابلیت در تلویزیون های هوشمند سامسونگ وجود دارد و به کار امکان می دهد صفحه گوشی خود را روی تلویزیون آینه کند. اگر تلویزیون شما سامسونگ باید دیگر مشکلی ندارید و به راحتی می توانید به وسیله این قابلیت گوشی را به تلویزیون سامسونگ وصل کنید.

متصل کردن تلویزیون سامسونگ به گوشی با Smart View

خوبی اسمارت ویو در این است که نیازی نیست گوشی شما حتما سامسونگ باشد و حتی می توانید از این قابلیت در گوشی های آیفون و حتی رایانه هم استفاده کنید. برای متصل کردن تلویزیون سامسونگ به گوشی لازم است اپلیکیشن Smart View را داشته باشید. این برنامه قابلیت نصب روی نسخه‌های اندروید ۴.۱ به بالا را دارد و می تواند از نسخه مخصوص iOS یا نسخه رایانه آن جهت استفاده در گوشی آیفون یا رایانه استفاده کنید. در صورتی که برند تلویزیون شما سامسونگ نیست، روش های بعدی را بررسی کنید.

- استفاده از میراکست (Miracast)

 روش میراکست می باشد. میراکست یک شبکه Ad-hoc میان گوشی و تلویزیون ایجاد می‌کند که باعث می شود بین این دو ارتباط برقرار شود. اغلب تلویزیون های هوشمند به میراکست مجهز هستند و شما با استفاده از آن می توانید بدون داشتن هیچ سخت افزار جانبی، اتصال میان گوشی اندروید و تلویزیون را برقرار کنید.

اما باید گفت که استفاده از روش میراکست هم محدودیت هایی دارد. جهت استفاده از Miracast باید گوشی اندروید داشته باشید که نسخه اندروید آن ۴.۲ یا بالاتر از آن باشد. همچنین باید قابلیت میراکست در تلویزیون شما وجود داشته باشد.  برای اینکه بفهمید تلویزیون شما از قابلیت میراکست پشتیبانی می‌کند یا نه باید به دفترچه راهنمای آن مراجعه کنید و در آن به دنبال این قابلیت بگردید. از طریق اینترنت هم می توانید اطلاعات و قابلیت های تلویزیون خود را با توجه به مدل آن بدست آورید.

البته اگر قابلیت میراکست در تلویزیون وجود نداشته باشد جای نگرانی نیست و می توان مشکل را حل کرد. برای حل این مشکل باید قطعه سخت افزاری (دانگل) مخصوص میراکست را تهیه کنید. یکی از دانگل ها کروم کست است که به کمک آن می توانید میراکست را در تلویزیون خود جای دهید.

پس از فراهم شدن قابلیت میراکست در تلویزیون و در گوشی اندروید، می توانید ارتباط میان اندروید و تلویزیون را برقرار کنید. برای این کار از بخش تنظیمات تلویزیون قابلیت Miracast را فعال کنید. سپس این قابلیت را در گوشی اندروید فعال کرده و اتصال بیسیم میان میراکست تلویزیون و اندروید را برقرار سازید.

متاسفانه این قابلیت تنها برای کاربران اندروید است و دارندگان گوشی های آیفون و iOS امکان استفاده از آن را ندارند. به جای آن کاربران اپل می توانند برای متصل کردن گوشی آیفون به تلویزیون و استریم کردن محتوای گوشی خود از اپل تی وی استفاده کنند.

وصل کردن گوشی به تلویزیون به صورت باسیم

علاوه بر روش های بی سیم که به راحتی گوشی را به تلویزیون متصل می کنند، روش های دیگری هم وجود دارد که البته به صورت باسیم است. یعنی با استفاده از یک سیم یا کابل اتصال میان گوشی و تلویزیون ایجاد می شود.

- استفاده از کابل اچ‌دی‌ام‌ای (HDMI)

کابل HDMI یکی از رایج ترین کابل ها جهت متصل کردن دستگاه های رایانه ای و موبایلی به نمایشگر است که توسط اغلب دستگاه‌های جدید پشتیبانی می شود. واژه HDMI به معنای «رابط چند رسانه‌ای با وضوح بالا» است که به نوعی یک کابل استاندارد برای وصل کردن دستگاه های رسانه ای به یکدیگر می باشد.استفاده از این روش بسیار ساده است. تنها کافیست یک سر کابل HDMI را به گوشی و سر دیگر آن را به تلویزیون متصل کنید تا ارتباط میان دو دستگاه ایجاد شود. 

اتصال گوشی به تلویزیون با کابل HDMI

همانطور که گفته شد یک سر کابل HDMI باید به گوشی اندرویدی شما متصل شود. پس هنگام خرید کابل HDMI توجه کنید که سوکت یک سر آن سوکت مخصوص اندروید باشد. اما استفاده از کابل HDMI تنها روش متصل کردن تلویزیون به گوشی نیست و روش دیگری هم وجود دارد.

- استفاده از کابل شارژ اندروید

روش دیگر برقراری اتصال باسیم اندروید و تلویزیون استفاده از کابل شارژ مخصوص اندروید است. کابل های مخصوص شارژ اندروید که در همه شارژرهای اندروید یکسان است در یک سر خود دارای سرفیش USB و در سر دیگر دارای فیش اندروید است. قسمت اندرویدی باید به گوشی متصل شده و قسمت USB هم به تلویزیون وصل شود. سپس تلویزیون به طور خودکار دستگاه را شناسایی می کند و اطلاعات آن را به عنوان یک منبع جانبی نمایش می دهد.

به این صورت می توانید با استفاده از کنترل تلویزیون داخل حافظه گوشی خود جستجو کرده و فایل های مورد نظر خود را نمایش دهید. تنها مشکل در این روش این است که همچون روش های پیشین امکان نمایش صفحه گوشی در تلویزیون (آینه) وجود ندارد.

در این مطلب روش های مختلفی جهت متصل کردن گوشی به تلویزیون معرفی شد که می توانید از هر یک از آنها استفاده کنید. در صورتی که روش دیگری سراغ دارید حتما آن را در بخش نظرات بنویسید.

به این مطلب امتیاز دهید (امتیاز ۳.۲ از ۵ از مجموع ۶ رای)

مطالب مرتبط

نظرات کاربران (۵)

raha

برا من وایفای دایرکت رو وصل میکنه و گوشی و تلویزیون به هم متصل میشن اما میخوام که از گوشی به تلویزیون بفرستم ارسال نمیشه یعنی اصلا چیزی نشون نمیده نه خطایی نه پیغامی. تلویزیون هم چیزی نشون نمیده.

۳ سال پیش
حمید شاهرخی

آقا تلویزیون ما ال جی مدل 8200 هست و وای فای هم داره. خودم هم با تلویزیون به وای فای خونه وصل شدن و اینترتن رفتم. اما امکانات دیگه مثل کروم کست و وای فای دایرکت که میگید رو نداره که. حالا وقتی تلویزیون به شبکه وای فای وصل میشه می تونم با گوشی خودم با تلویزیون ارتباط بگیرم؟

۳ سال پیش
علوی

خسته نباشید گوشی من j6 پلاس هست و تلویزیون هم اسمارت ال جی هست. مشکلم اینه که هر بار که وای فای دایرکت رو وصل میکنم زمانی که وارد تی وی شیر میشم بلافاصله وای فای دایرکت قطع میشه و کار نمی کنه! هرچی تلاش میکنیم وصل نمیشه

۳ سال پیش
hamid

سلام آقا من دانگل کروم کست رو که گفتید به تلویزیون وصل کردم و برنامه google home رو هم روی گوشیم نصب کردم اما زمانی که که از توی گوشی روی دستگاهی که در نرم افزار هست پیغام میده که اتصال انجام نشد. هم تلویزیون و هم گوشیم سامسونگ هستند

۳ سال پیش
حامد

دم شما گرم با این آموزشتون کارم راه افتاد خدا امواتتون رو رحمت کنه.

۳ سال پیش