مقایسه اسنپ و تپ‌سی؛ دو اپلیکیشن تاکسی اینترنتی
موبایل

مقایسه اسنپ و تپ‌سی؛ دو اپلیکیشن تاکسی اینترنتی

نویسنده: تحریریه آن‌دیجیتال

از زمانی که فعالیت تاکسی اینترنتی در کشور داغ شد رقابت جدی دو اپلیکیشن موبایلی اسنپ (Snap) و تپسی (TAP30) هم آغاز شد. این دو اپلیکیشن تاکسی اینترنتی از همان ابتدا کار خود را با رقابتی جدی شروع کردند و همچنان برای دستیابی به رتبه اول این حوزه در حال رقابت می باشند. هر یک از این دو برنامه دارای قابلیت هایی است که آن را از دیگری متمایز می کند. به همین جهت است که برخی کاربران از اسنپ و برخی دیگر از تپسی استفاده می کنند. ما برای شناخت بیشتر این دو برنامه تاکسی اینترنتی تصمیم گرفتیم طی این مطلب آنها را بررسی کرده و با یکدیگر مقایسه کنیم. بنابراین برای آشنایی با دو برنامه اسنپ و تپسی و مقایسه آنها با یکدیگر با ما همراه باشید.

در حوزه تاکسی های اینترنتی اگر چه چندین برنامه وجود دارد اما معروف ترین آنها اسنپ و تپسی است که هر یک میلیون ها نصب فعال دارد. الان دیگر گوشی هر کاربری را که بررسی کنید حداقل یکی از این دو برنامه تاکسی اینترنتی را در خود دارد. اگر چه این دو اپلیکیشن بسیار مشهور هستند و کاربران بسیاری از آنها استفاده می کنند اما همچنان همچنان بسیاری از ویژگی های جزئی این دو اطلاع درستی ندارند و هنوز هم نمی دانند که تپسی و اسنپ چه تفاوت هایی با هم دارند. اگر شما هم جزء این دسته از افراد هستید به شما پیشنهاد می کنیم حتما این مطلب را بخوانید. 

معرفی اپلیکیشن‌های تاکسی اینترنتی

هنوز زمان زیادی از مطرح شدن مفهوم تاکسی اینترنتی در ایران نمی گذرد، در حالی که ما شاهد این هستیم که اکثر کاربران موبایل از برنامه های تاکسی اینترنتی استفاده می کنند. شاید بتوان گفت که سرآغاز برنامه های تاکسی اینترنتی به سال ۱۳۹۳ بر می گیرد. زمانی که اسنپ، اولین اپلیکیشن ایرانی تاکسی اینترنتی در کشور شروع به کار کرد و کاربران را با این مفهوم جدید آشنا نمود.

تاکسی های اینترنتی در حالی برای اولین بار وارد فضای دیجیتالی کشور شدند که در دنیا برنامه هایی همچون اوبر (Uber) و لیفت (Lyft) سالیان زیادی مشغول به فعالیت بودند. به هر حال با ورود اولین تاکسی اینترنتی به ایران، استارتاپ های دیگر هم دست به کار شده و برنامه تاکسی اینترنتی اختصاصی خود را معرفی نمودند.

 • اسنپ (Snap)
 • تپسی (TAP30)
 • ماکسیم (Maxim)
 • کارپینو (Carpino)
 • دینگ (Dinnng)

برنامه هایی هستند که مخصوص دریافت تاکسی آنلاین معرفی شده اند. از میان این برنامه ها دو برنامه اسنپ و تپسی با استقبال جدی کاربران مواجه شده اند و توانسته اند تعداد نصب فعال خود را به میلیون برسانند. همین باعث شده اکثر کاربران جدید برای نصب برنامه دریافت تاکسی آنلاین یکی از این دو را انتخاب کنند.

اما انتخاب یکی از این دو هم برای افراد کار چندان آسانی نیست. می دانیم که اسنپ معروف تر از تپسی است و کاربران بسیاری دارد. اما معنی‌اش این نیست که تپسی ضعیف تر از اسنپ است. تپسی هم به عنوان یک تاکسی اینترنتی قابلیت های خاص خود را دارد. ما می خواهیم در این مطلب ویژگی های دو برنامه را ذکر کرده و آنها را با هم مقایسه نماییم.

برنامه اسنپ (Snap)

اسنپ اولین سرویس تاکسی آنلاین است که در ۱۳۹۳ فعالیت خود را با نام «تاکسی‌یاب» آغاز کرد و توانست در مدت کوتاهی با استقبال کاربران مواجه شود. پس از این استقبال گسترده بود که این برنامه به اسنپ تغییر نام پیدا کرد. یک علت اصلی استقبال زیاد کاربران از این برنامه تازگی داشتن آن برای ایرانیان بود. مفهوم تاکسی اینترنتی برای اولین بار به وسیله اسنپ وارد ایران شد و به همین جهت کاربران از آن استقبال زیادی به عمل آوردند.

در کنار این موضوع ارزان بودن کرایه نسبت به تاکسی ها هم تاثیر زیادی در محبوبیت این سرویس تاکسی داشته است. برنامه اسنپ اکنون محبوب ترین سرویس آنلاین دریافت تاکسی است که میلیون ها کاربر و راننده در آن فعالیت کرده و سفرهای بسیاری را انجام می دهند. کاربر در هر ساعت از شبانه روز می تواند به راحتی درخواست تاکسی کند و با صرف کمترین هزینه به مقصد خود در سمت دیگر شهر مسافرات نماید.

اپلیکیشن تاکسی اینترنتی اسنپ

کاربران برای استفاده از این سرویس می توانند برنامه اندروید یا iOS آن را در گوشی خود نصب کرده و یا از طریق وب اپلیکیشن وارد سامانه شوند. تقریبا می توان گفت که اولین انتخاب مسافرین و راننده های تازه وارد برای انتخاب اپلیکیشن تاکسی اینترنتی اسنپ است که آن هم به جهت شهرت بالای آن است. با این حال این برنامه مزایای ویژه ای هم دارد که باعث می شود کاربران فعلی این سرویس همچنان پایبند به استفاده از آن باشند.

- مزایای اسنپ

همانطور که ذکر شد بسیاری از کاربران اسنپ که برای اولین بار این برنامه را نصب می کنند به جهت شهرت آن به نصب آن روی آوردند. در واقع شهرت و همه گیری اسنپ باعث شده که این کاربران بدون اطلاع از ویژگی های این برنامه آن را نصب کنند. اما مزایای این تاکسی اینترنتی باعث شده کاربران همچنان در آن باقی بمانند. در ادامه چند مورد از مزیت های اسنپ را ذکر شده است.

 • تعداد بالای مسافر و خودرو فعال در شهرهای مختلف
 • دریافت سفر رایگان با دعوت از دوستان
 • امکان ثبت نام با حساب کاربری گوگل
 • حمایت از رانندگان معلول
 • امکان امتیازدهی به مسافر توسط راننده
 • ارائه تخفیف یا سفر رایگان در شرایط خاص (سیل، زلزله، حملات تروریستی و ...)

- معایب اسنپ

در کنار مزیت های بسیار این اپلیکیشن موبایلی قطعا معایبی هم در آن وجود دارد. در این مورد البته معایب نسبتا جدی در مورد این برنامه وجود دارد که برخی کاربران از آنها گله دارند. معایبی همچون محدودیت سفرهای خارج شهر، مسافرمداری بیش از حد و دسترسی بیش از اندازه به گوشی کاربر برخی از معایب آن می باشد. در توضیح موارد فوق باید گفت که اسنپ تنها امکان دریافت تاکسی برای سفرهای بیش شهری را فراهم کرده و مسافرتهای خارج از شهر در آن انجام نمی شود. مسافرمداری بیش از حد اسنپ هم از این جهت ذکر شده است که اوایل امسال طی یک درگیری لفظی میان مسافر و راننده، شرکت اسنپ بدون توجه به موضوع از مسافر حمایت کرد؛ درحالیکه مشخص بود حق با راننده است.

برنامه تپ‌سی (Tap30)

تپ‌سی دومین سامانه هوشمند درخواست خودرو در کشور است که از سال  ۱۳۹۵ کار خود را آغاز کرد. این برنامه دریافت تاکسی در ابتدا تنها در تهران راه اندازی شد و پس از آن دامنه فعالیت آن گسترش یافت. این سرویس در حال حاضر در ده ها کلانشهر کشور فعال بوده و به شهروندان خدمت رسانی می کند. تپسی اگرچه پس از شرکت بزرگ اسنپ راه اندازی شد و یک رقیب بسیار بزرگ در پیش روی خود داشت که سهم بالایی از بازار را به خود اختصاص داده بود اما همچنان توانست در این رقابت نابرابر تاحدودی موفق باشد.

سامانه درخواست تاکسی تپسی به شما اجازه می دهد با استفاده از اپلیکیشن موبایل، نسخه تحت وب و یا پنل سازمانی درخواست تاکسی داشته باشید. در هر زمان از روی می توانید یک سفر امن، ارزان و سریع را تجربه کنید. در این برنامه سرویس های مختلفی همچون سرویس کلاسیک (همه خودروها)، سرویس درخواست تاکسی (تاکسی زرد یا سبز) و سرویس تپسی لاین (اشتراک سفر) وجود دارد که می توانید از آنها استفاده کنید.

تاکسی اینترنتی تپسی

تپسی تاکسی آنلاین خود را بر پایه امنیت راه اندازی کرده است. به این صورت که مسافر می تواند هنگام سفر اطلاعات راننده و مسیر حرکت آن را با دوستان خود به اشتراک بگذارد تا آنها از موقعیت او اطلاع داشته باشند. در عین حال یک دکمه تماس اضطراری هم در این برنامه تعبیه شده که ارتباط شما را با واحد امنیت تپسی بر قرار می کند. به علاوه این که این برنامه طوری طراحی شده که اگر راننده از مسیر تعیین شده فاصله زیادی پیدا کند، تیم امنیت تپسی وارد عمل شده و اقدامات لازم را انجام می دهند.

- مزایای تپ‌سی

تاکسی آنلاین تپسی همچون بسیاری از سرویس های دیگر برای اندروید و آی‌او‌اس نسخه مجزا ارائه کرده است و برای کاربران رایانه هم نسخه وب اپلیکیشن را ارائه کرده است. به رغم این که تپسی در رتبه دوم سرویس های آنلاین دریافت تاکسی در کشور است، اما ویژگی هایی دارد که باعث شده تعدادی از کاربران آن را به اسنپ ترجیه دهند. مهم‌ترین مزایای تپ سی به شرح زیر است.

 • هزینه کمتر نسبت به اسنپ (در برخی مسیرها)
 • سفر رایگان برای اولین درخواست تپسی
 • نمایش ترافیک لحظه‌ای مسیرها
 • سرویس پرو (جهت سفر با خودروهای لوکس)
 • پیشنهاد مبدا و مقصد پراستفاده (بر اساس مسافرت های قبلی شما)
 • پیشنهاد مبدا جایگزین (برای صرفه جویی در زمان و هزینه)
 • شماره‌گیری ۱۶۳۰ برای درخواست تاکسی

- معایب تپ‌سی

در کنار مزیت ها، معایبی هم به این برنامه وارد است که تعداد کمتر مسافران و رانندگان فعال در آن و احتمال امنیت پایین اطلاعات برخی از معایب آن می باشد. با توجه به شهرت پایین تر تپسی مشخص است که تعداد کمتری کاربر مسافر و راننده در آن وجود دارد باعث می شود هنگام درخواست خودرو یا درخواست مسافر کاربر با محدودیت مواجه شود. در مورد امنیت پایین اطلاعات هم باید بدانید که در اوایل امسال اطلاعات مالی تپسی که حاوی اطلاعات چند هزار راننده این شرکت بوده است، به علت عدم حفاظت صحیح از اطلاعات توسط هکرها سرقت شده و لو رفته است.

مقایسه اپلیکیشن های اسنپ و تپسی

تا اینجا با ویژگی های منحصر به فرد هر یک از اپلیکیشن های اسنپ و تپسی آشنا شدید و متوجه شدید که هر یک از این برنامه ها چه ویژگی هایی دارد. در عین حال با معایب برنامه ها هم تا حدودی آشنا شدید. اگر بخواهیم به طور دقیق این برنامه ها را با هم مقایسه کنیم می توان به موارد زیر اشاره کرد.

 • اسنپ تعداد مسافر و راننده بیشتری نسبت به تپسی دارد.
 • قیمت سفرهای تپسی در برخی موارد کمتر از اسنپ سفرهای است.
 • اسنپ شهرهای تحت پوشش بیشتری نسبت به تپسی دارد.
 • اپلیکیشن اسنپ دسترسی های غیرضروری به گوشی کاربران دارد در حالی که اپلیکیشن تپسی چنین نیست.
 • تپسی اولین سفر کاربران را رایگان انجام می دهد اما در حال حاضر اسنپ چنین نیست.
 • اسنپ در شرایط خاص و اضطراری همچون سیل و زلزله سفر رایگان یا ارزان‌قیمت ارائه می دهد.
 • تپسی قابلیت پیشنهاد مبدا و مقصد را دارد که باعث می شود در زمان و هزینه صرفه جویی شود.

همه نکات مثبت و منفی موجود در این دو برنامه برای شما ذکر شد. البته موارد یکسانی هم در دو برنامه وجود دارد که در بالا ذکر نشده است. همچون قابلیت نمره دهی به رانندگان، برآورد هزینه سفر، نمایش خودروهای آماده سفر، ارائه کد تخفیف، گزینه های مختلف سفر، امکان اشتراک گذاری سفر با دیگران، نمایش محل حضور شما در نقشه و ... که در هر دو برنامه وجود دارند.

در این مطلب با دو برنامه تاکسی اینترنتی اسنپ و تپسی آشنا شدید و مزایا و معایب هر یک را به خوبی دریافت نمودید. در نهایت این شما هستید که تصمیم می گیرد از کدام برنامه برای دریافت خودرو یا دریافت مسافر استفاده کنید. در صورتی که نکته ای در خصوص این مطلب در نظر دارید و یا این که موردی از مزایا و معایب این برنامه ها از قلم افتاده است، حتما آن را در بخش نظرات مطرح کنید.

دانلود اسنپ از کافه بازار  |  دانلود تپسی از کافه بازار

به این مطلب امتیاز دهید (امتیاز ۳ از ۵ از مجموع ۱ رای)

مطالب مرتبط

نظرات کاربران (۷)

nazanin

تپسی در ایام کرونایی سرویس جدیدی به نام سپید رو راه اندازی کرده که با استفاده از اون سفرها بهداشتی‌ تر انجام می شوند. نوع بهداشت هم به این صورته که تو ماشین ها فضای راننده و مسافر از هم جدا شده.

۳ سال پیش
hashemi

دیگه همه از اسنپ استفاده می کنن کسی سراغ تپسی نمیره که. تازه تپسی ویژگی های خاصی هم نداره که طرف بخواد تپسی رو ترجیه بده.

۳ سال پیش
سعید رمضانی

تاکسی اسنپ توی بعضی از شهرها تازه میره تخفیف قیمتی میده تا مردم بهش عادت پیدا کنند. مثلا توی ارومیه هنوز هم تو تعطیلات تخفیف حساب می کنند.

۳ سال پیش
محمد

یک مشکل تپسی افزایش عجیب قیمت هاست که تو وضعیت های خاص مثل روزهای بارانی قیمتش خیلی افزایش پیدا می کنه و حدود ۱۵۰۰۰ تومن بیشتر میشه

۳ سال پیش
یوسف

سلام وقت بخیر
مطلبتون خیلی خوب و مفیده. کسانی که برای بار اول می خوان از تاکسی های اینترنتی استفاده کنند اصلا تفاوت این دو رو نمی دونن و بعد از ثبت نام و کمی استفاده تازه مشکلات رو متوجه می شوند. من خودم یه راننده اسنپ و تپسی هستم که قبل از مطالعه مطلب شما تفاوت های این دو برنامه رو با هم متوجه شده بودم. اما تازه وارد ها که اینو نمی دونند.

۳ سال پیش
kavosh

توی یکی از سایت ها نظرسنجی در مورد تاکسی های اینترنتی قرار داده بودند که در اون اسنپ، تپسی، کارپینو، آژانسی و دینگ وجود داشتند. جالب بود که از میان این برنامه ها تپ سی بیشترین رای رو آورده بود و در رتبه اول بود. اسنپ که معروفه و کلی کاربر داره هم با تفاوت رای بالایی در رتبه دوم بود. جالب تر این که در کنار رای های مثبت رای منفی هم وجود داشت که اسنپ از نظر تعداد بیشتری رای منفی را داشت. این همه رای منفی به خاطر سایت های نادرست و عدم مشتری (راننده) مداری این برنامه است.

۳ سال پیش
دکتر عبدالرضا هنری

در شرکت تاپ دی امکان مشاهده تصویر مسافر وجود دارد و میشه به راننده انعام داد.

۳ سال پیش