پیام‌رسان گوگل جایگزین SMS در گوشی های اندرویدی خواهد شد
موبایل

پیام‌رسان گوگل جایگزین SMS در گوشی های اندرویدی خواهد شد

نویسنده: تحریریه آن‌دیجیتال

اطلاعات بدست آمده حاکی از آن است که از این پس اپلیکیشن پیام‌رسان اختصاصی گوگل به صورت پیش فرض روی گوشی‌های سامسونگ نصب خواهد شد و دیگر کاربران نیازی به نصب آن ندارند. طبق نظر کارشناسان گوگل و سامسونگ قصد دارند با همکاری هم این اپلیکیشن پیام رسان را جایگزین SMS در گوشی های اندرویدی نمایند.

اخیرا یکی از کارشناسان فعال در حوزه فناوری اطلاعات خبری جدید در خصوص گوشی های اندروید فاش کرده که موجی از نظرات کاربران را به دنبال داشته است. افشاگری این کارشناس حوزه فناوری در مورد اپلیکیشنی جایگزین برای پیامک در گوشی های اندروید بوده است که با توجه به سابقه افشای اطلاعات توسط این کارشناس، توجه خاصی روی آن شده است.

این کارشناس فعال عنوان کرده که گوگل و سامسونگ در حال همکاری با یکدیگر هستند تا از این پس گوشیهای اندرویدی سامسونگ به طور پیش فرض اپلیکیشن پیام‌رسان اختصاصی گوگل یعنی اندروید مسیجز (android messeges) را نصب داشته و در اختیار کاربران قرار دهند.گرفت. این کارشناس پیش از این نیز افشاگری های دیگری مربوط به گوشی‌های سامسونگ و برخی دیگر از برنامه‌های اندرویدی داشته است.

گوگل و سامسونگ هر دو سازندگان اندروید هستند. گوگل سازنده نرم افزار اندروید و سامسونگ نیز سازنده سخت افزار و گوشی اندروید می باشد که با همکاری یکدیگر قصد ایجاد تغییرات اساسی در این سیستم عامل دارند. گوشی‌های آیفون دارای برنامه پیام‌رسان اختصاصی اپل جهت ارتباط بهتر و راحت تر کاربران با یکدیگر هستند و به نظر می رسد جایگزین کردن اندروید مسیجز با پیامک اندروید به نوعی از اپل الهام گرفته شده باشد. حالا سازندگان گوشی‌های اندرویدی قصد دارند جهت افزایش کارایی این گوشی ها و تسهیل استفاده کاربران از پیامک، این قابلیت را در اختیار آنها قرار دهند.

این برنامه پیام رسان در طراحی خود از سیستم RCS (مخفف Rich Communication Services) استفاده می‌کند که جایگزینی بسیار مناسب برای سیستم‌های مخابراتی پیام رسان SMS می باشد است که به کاربر این امکان را می دهد که از قابلیت های ایجاد گروه، مشاهده گزارش تحویل پیام و دریافت اعلان برای رسیدن پاسخ مخاطب استفاده نماید؛ بدون این که محدودیتی در تعداد کاراکترها و طول متن داشته باشد. علاوه بر این امکان ارسال و دریافت فایل و داده های مختلف در این سیستم وجود دارد. در صورتی که این پیام رسان در اختیار عموم کاربران قرار گیرد قطعا استفاده از پیامک های موبایلی تا حد زیادی کاهش پیدا می کند.

اپلیکیشن جایگزین SMS در اندروید

با توجه به این که عصر اینترنت و فضای مجازی درگیر هجوم هکرها و مجرمان سایبری است قطعا امنیت یک پیام رسان مهمترین مولفه آن به حساب می آید. چیزی که در سیستم های RCS به خوبی وجود ندارد و در این روش ارتباطی عملا امکان رمزگذاری نظیر به نظیر وجود ندارد. به همین دلیل گوگل برای رفع مشکل و افزایش امنیت پیام رسان خود اعلام کرده که تنها زمانی اطلاعات کامل ارسال می شود که اطلاعات اولیه به کاربر هدف تحویل شده باشد. به این وسیله می‌توان تا حد زیادی امنیت این روش ارتباطی را تضمین کرد.

گوگل برای عملی کردن طرح خود تلاش های فراوانی انجام داده و با برخی اپراتورهای مخابراتی نیز همکاری کرده تا پیام رسان اختصاصی خود را با استفاده از سیستم RCS روی بستر آنها راه اندازی نماید. گوگل برای در برخی کشورها نیز ساز و کارهای لازم را انجام داده تا آغازگر استفاده از این پیام رسان باشند.

اما نکته مهم در خصوص این اقدام مشکلات متعددی است که جهت برقراری و راه‌اندازی این قابلیت وجود دارد که یکی از آن استفاده از سرویس RCS می باشد. می توان گفت که استفاده از این سرویس اصلی ترین مشکل در جایگزین نمودن این اپلیکشن با SMS می باشد؛ چراکه زیرساخت لازم برای بکارگیری سرویس مذکور در اختیار اپراتورهای همراه می باشد و برای استفاده از آن لازم است این اپراتورها روش ارتباطی RCS را در سازوکار خود پیاده سازی نموده و جایگزین روش قبلی نمایند.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به این مطلب امتیاز دهید

مطالب مرتبط

نظرات کاربران (۰)