آیا دانلود از گوگل پلی کاملا امن و بدون ویروس است؟
موبایل

آیا دانلود از گوگل پلی کاملا امن و بدون ویروس است؟

نویسنده: تحریریه آن‌دیجیتال

کاربران گوشی های اندروید دانلود اپلیکیشن های مورد نیاز خود را از طریق فروشگاه های رسمی همچون گوگل پلی و بازار انجام می دهند که به طور رسمی منتشر شده است. حال این سوال به وجود می آید که آیا فروشگاه گوگل پلی که انتشار رسمی اپلیکیشن ها را به عهده دارد به طور کامل امن است و هیچگونه اپلیکیشن مخرب و خطرناکی در آن وجود ندارد؟ آیا کاربران می توانند با خیال آسوده و بدون نگرانی از این فروشگاه برنامه اندرویدی دانلود کنند؟ پاسخ به این سوال را در ادامه دریافت خواهید کرد.

گوگل پلی استور (Google Play Store) فروشگاه رسمی اپلیکیشن های اندروید است که توسط شرکت گوگل راه اندازی شده و به طور رسمی اپلیکیشن های اندرویدی را منتشر می کند. هر گوشی اندرویدی که در دنیا وجود دارد دارای اپلیکیشن گوگل پلی است و گوگل پلی برنامه های آن را مدیریت می کند. گوگل پلی از نصب اپلیکیشن های مضر و جاسوس جلوگیری کرده و اپلیکیشن های ناامن را از گوشی کاربران حذف می کند. 

با این اوصاف به نظر می رسد گوگل پلی امنیت کاربران و گوشی های اندروید را حفظ کرده و افزایش می دهد. اما باید توجه داشت که آیا گوگل پلی تمام اپلیکیشن های ناامن را تشخیص می دهد یا تنها برخی از آنها در لیست سیاه قرار گرفته اند. به طور کلی امنیت فروشگاه Google Play تا چه اندازه قابل اعتماد است؟ این موضوع را یکی از شرکت های امنیتی سازنده آنتی ویروس بررسی کرده است.

دانلود اپلیکیشن های مخرب از گوگل پلی

آزمایشگاه امنیتی کسپرسکی (شرکت تولید کننده آنتی ویروس کسپرسکی) پس از بررسی های فراوان گزارش داده است که برخی از اپلیکیشن های مخرب و مضر توانسته اند به فروشگاه Google Play راه پیدا کرده و به دفعات زیاد توسط کاربران دانلود شوند. این در حالی است که گوگل پلی دارای سیستم حفاظتی (Google Play Protect) می باشد و این سیستم ایمنی به اپلیکیشن های مذکور علامت «Verified by Play Protect» را داده است.

سپر ایمنی گوگل پلی

حال آنکه شاهد جاسوسی این اپلیکیشن ها می باشیم. اپلیکیشن هایی که در گوگل پلی قرار گرفته و مهر تایید Google Play Protect نیز بر آنها خورده است. چنین وضعیتی حاکی از عملکرد بسیار ضعیف سپر ایمنی گوگل پلی می باشد.

عملکرد ضعیف سپر ایمنی گوگل پلی 

محققان کسپرسکی در بررسی های خود در آزمایشگاه توانسته اند چند مورد از اپلیکیشن های مخرب موجود در Google Play را شناسایی کنند. بازی های اندروید، وی پی ان، اپلیکیشن های پخش زنده و برنامه های دیگر که بعضا بیش از ۱۰۰ هزار دانلود داشته اند. و این یعنی همین تعداد کاربر به بدافزار آلوده شده اند که عامل اصلی گوگل پلی می باشد.

ظاهر کار تمام این اپلیکیشن ها قانونی است و به طور کاملا رسمی فروشگاه گوگل قرار گرفته و منتشر شده اند. کاربران هم با اختیار خود آنها را دانلود کرده و نصب می نمایند. در حالی که در پشت صحنه آنها جاسوسی، سرقت اطلاعات، ایجاد فشار بر سخت افزار گوشی و ... می باشد. جاسوسی اپلیکیشنهای گوگل پلی و دیگر مضرات آن نیز تنها بر عهده کاربر می باشد!

واضح ترین مورد اپلیکیشنی خارجی با موضوع پخش آنلاین مسابقات فوتبال است. این اپلیکیشن اگرچه به ظاهر پخش فوتبال انجام می دهد اما در پس زمینه گوشی به جاسوسی از اطلاعات کاربر مشغول شده و اطلاعات وی را سرقت می نماید.

سازندگان این اپلیکیشن موضوع مناسب و جذابی را برای کار خود انتخاب کرده اند تا از این طریق بتوانند تعداد کاربران بیشتری را به خود جلب کنند. به همین دلیل شاهد این هستیم که این برنامه جاسوس بیش از ۱۰۰ هزار دانلود داشته است.

اپلیکیشن های مخرب در گوگل پلی

دیگر اپلیکیشن خارجی مخرب Vilny نام دارد که میزان پردازش CPU گوشی اندرویدی را در اختیار توسعه دهنده قرار می دهد. این کار اپلیکیشن باعث می شود فشار زیادی به CPU وارد شده و این فشار بی رویه حرارت پردازنده را افزاش دهد و در نهایت باعث داغ شدن تلفن همراه می شود. این اپلیکیشن نیز ۵۰ هزار بار توسط کاربران دانلود شده است.

گوگل پلی ۱۰۰ درصد امن نیست!

گوگل پلی برای همه این اپلیکیشن ها را توسط گوگل پلی Protect تایید کرده است در حالی که چنین مشکلاتی در آنها وجود دارد. در تایید ادعای ضعیف بودن سیستم Play Protect همین بس که پس از انتشار این گزارش توسط کسپرسکی همه برنامه های مذکور از گوگل پلی حذف شدند! بنابراین مشخش است این اپلیکیشن ها دارای مشکل بوده اند اما گوگل پلی توانایی تشخیص آن را نداشته است.

این در حالی است که گوگل ادعا دارد که روزانه هزاران اپلیکیشن توسط سپر ایمنی گوگل پلی (Google Play Protect) اسکن شده و بدافزارها و اپلیکیشن های ناامن از فروشگاه حذف می شوند. اما در این مورد ما شاهد این هستیم که سپر ایمنی گوگل پلی به یک بدافزار و اپلیکیشن جاسوس تاییده داده است!

بنابراین می توان اینطور نتیجه گرفت که گوگل پلی اگرچه برخی برنامه های مخرب را شناسایی می کند اما توان شناسایی همه آنها را نداشته و به طور ۱۰۰ درصد امن نیست! پس قطعا برخی برنامه های مضر و بدافزارهای اندرویدی در گوگل پلی وجود دارد و کاربران باید هنگام دانلود از گوگل پلی توجه کافی را داشته باشند.

منبع: ترنجی

به این مطلب امتیاز دهید (امتیاز ۳.۲ از ۵ از مجموع ۹ رای)

مطالب مرتبط

نظرات کاربران (۰)