چرا از وای فای رایگان هتل ها استفاده نکنیم؟
شبکه و امنیت

چرا از وای فای رایگان هتل ها استفاده نکنیم؟

نویسنده: تحریریه آن‌دیجیتال

وای فای رایگان یکی از علایق تمام دارندگان گوشی های هوشمند می باشد و برخی کاربران در مکانهای عمومی نظیر هتل، کافی شاپ و مراکز خرید به دنبال اینترنت وای فای رایگان هستند. در این میان وای فای هتل ها طعم دیگری دارد و برخی از آنها اینترنت Wi-Fi با سرعت بالا را ارائه می دهند. اما باید بدانید که استفاده از وای فای رایگان هتل ها اصلا خوب نیست و ممکن است امنیت اطلاعات شما را به خطر بی اندازد.

یکی از مولفه های مراکز عمومی نظیر هتل و کافی شاپ ها برای جلب مشتری اینترنت وای فای رایگان می باشد. در این مراکز مالک مجموعه با خرید یک دستگاه مودم وای فای به همراه یک اشتراک اینترنت آنها را در اختیار صدها نفر قرار می دهد و بعضا تبلیغات فراوانی هم برای این اینترنت رایگان انجام می دهد. بعضا این اینترنت ها سرعت پایینی دارند و در برخی موارد هم به علت تعداد کاربران زیاد سرعت آن کاهش پیدا می کند.

اما در صورتی که سرعت آن نیز بالا باشد و این نوع اینترنت ها یک مشکل ریشه ای دارند و آن هم عمومی بودن آنها می باشد. عمومی بودن وای فای هتل ها به این معنی است که ده ها کاربر موبایل بدون داشتن رمز و به صورت کاملا آزاد به این مودم وایرلس (Wireless) متصل شده و از اینترنت آن استفاده می کنند. مشکل ما هم دقیقا همینجاست. زیرساخت مودم های وای فای امنیت بالایی ندارد و عمومی بودن آن امنیت آن را کاهش داده و احتمال سرعت اطلاعات کاربران را نیز افزایش می دهد.

وای فای هتل ها ناامن است

متخصصین فعال در زمینه امنیت سایبری نظر دارند که Wi-Fi هتل ها بصورت آزاد و بدون رمز هستند و جهت دسترسی آسان و بدون مشکل کاربران و مشتری های هتل ساخته شده اند. اما باید بدانید که دستگاه ها به این شبکه های وای فای بصورت غیرامن متصل می شوند. این موضوع نیز از ماهیت این وای فای ها نشات می گیرد.

وای فای رایگان هتل ها

بنابراین باید بدانید که اتصال به چنین شبکه هایی که در معرض دید صدها یا هزاران نفر قرار دارد می تواند شما را در معرض اختیار هکرها قرار داده و سرقت اطلاعات، نفوذ بدافزار و اپلیکینش های مخرب به دستگاه و ویروسی شدن گوشی را به همراه داشته باشد.

مشکل امنیتی وای فای هتل ها چیست؟

همانطور که ذکر شد روترهای هتل ها امنیت پایینی دارند و به نوعی می توان گفت ناامن هستند. این ناامنی به ماهیت Wi-Fi ها مرتبط می شود. وقتی مودمی تعداد زیادی دستگاه موبایل را میزبانی کرده و حجم بالایی از ترافیک و امواج را رد و بدل نماید به طور طبیعی ناامن می شود. این در حالی است که بسیاری از این وای فای ها رمز عبور هم ندارند و افزار ناشناس می توانند به راحتی به آنها متصل شوند.

یکی از تحلیلگران امنیتی این موضوع را تایید کرده و در ادامه می گوید:

نفوذ به دستگاه های موبایل و هک کردن آنها بسیار آسان است. با داشتن یک آداپتور ارزان وای فای به همراه نرم افزارهای رایگان مخصوص این کار این امکان وجود دارد که فرد بدون داشتن تخصص به راحتی مکالمات تلفن همراه یا لپ تاپ متصل به شبکه را شنود کند. در حقیقت متصل شدن به شبکه وای فای به منزله این است که گوشی خود را در اختیار شبکه قرار دهید.

در این میان اما Wi-Fi هتل ها با یکدیگر متفاوت هستند. برخی از هتل ها شبکه خود را محدود کرده و اجازه استفاده از تمام سایت ها را به مشتری های خود نمی دهند. در مقابل برخی هتل ها هیچگونه محدودیتی روی اینترنت خود اعمال نمی کنند و کاربران آزادانه می توانند از آن استفاده نمایند.

عدم استفاده از رمز مودم وایرلس

البته این محدودیت شامل رمز مودم نیز می شود و برخی هتل ها روی وای فای خود رمز می گذارند تا تنها مشتری های هتل از آن استفاده نمایند. در اینگونه مودم ها اگرچه همچنان ناامنی وجود دارد اما نسبت به مودم های بدون رمز امنیت نسبتا بالاتری دارد. زیرا تعداد محدودتری از افراد به مودم متصل می شوند. البته روشهای مختلفی جهت افزایش امنیت مودم های وایرلس وجود دارد که امکان استفاده از آنها نیز وجود دارد.

مودم وای فای هتل

طبق نظر این کارشناسان وای فای های عمومی که در هتل ها و مراکز عمومی ارائه می شود دارای WPA نیستند. بنابراین هر دستگاهی که به این Wi-Fi متصل شود داده های خود را زبانی روشن تبادل می کند. به همین جهت یک مهاجم می تواند به راحتی از این فرصت استفاده کرده و از راه دور اطلاعات کاربر را شناسایی کرده و استخراج نماید.

آمار بالای هک شدن مودم وای فای هتل ها

اخیرا گزارشی نیز منتشر شده است که نشان می دهد آسیب پذیری خاصی در مودم وای فای هتل ها وجود دارد که نفوذپذیری لازم را به هکرها و مهاجمین می دهد. این آسیب پذیری باعث هک شدن مودم وای فای حدودا ۳۰۰ هتل در کشورهای مختلف دنیا بوده است که برخی از آنها هتل های معروفی می باشند. پیش از این نیز خبری مبنی بر هک شدن هزاران مودم وای فای منتشر شده بود که نشان دهنده آمار بالای هک شدن مودم وای فای در دنیا می باشد.

به وسیله این آسیب پذیری مهاجمان قادر بودند ترافیک داده های مربوط به اتصالات Wi-Fi را مشاهده کرده و به سیستم های آنها نیز دسترسی داشته باشند. بنابراین به شدت توصیه شده است که از طریق اینگونه وای فای ها خرید اینترتنی انجام ندهید. زیرا ممکن است اطلاعات بانکی شما توسط نفوذگران سرقت شود.

با توجه به این که در خرید اینترنتی شما باید اطلاعات حساب و کارت بانکی خود را در سایت وارد کنید و آن را ارسال نمایید و با توجه به این که وای فای های عمومی امکان شنود دارند احتمال دارد اطلاعات بانکی شما توسط نفوذگران برداشت شود.

سرقت اطلاعات وای فای های رایگان

شبکه های عمومی وای فای هدف خوبی برای هکرها و مهاجمان سایبری می باشد. حتی گفته شده برخی هکرها با ساخت شبکه جعلی وای فای (با اهداف خرابکارانه) آن را آزادانه در اختیار کاربران قرار می دهند تا آنها به راحتی از اینترنت آن استفاده نمایند. پس از آن هکرها به شنود اطلاعات شخصی کاربران پرداخته و اطلاعات حساب و رمز عبور آن ها را سرقت می کنند.

سرقت اطلاعات کاربران متصل توسط نفوذگران

کارشناسان این حوزه وجود ابزارهای مختلف نفوذ به وای فای را تایید می کنند که برخی از آنها قابلیت های بالایی نیز دارند. برخی از این ابزارها توانایی نمایش دستگاه های متصل به وای فای به همراه نمایش محل قرار گرفتن کاربر را نمایش می دهد.

گفته شده راه حل جلوگیری از چنین حملاتی رمزگذاری داده ها می باشد. یعنی تا زمانی که داده های شما در شبکه رمزنگاری نمی شوند نباید به وای فای متصل شده و از آن استفاده نمایید. در غیر این صورت هکرها می توانند داده های شما در شبکه را مشاهده کرده و از آنها استفاده نمایند.

می توان یک درس ساده از این موضوع گرفت که فرض کنید تمام شبکه های Wi-Fi ناشناس و غیرخودی، ناامن هستند. بنابراین باید از اتصال به این وای فای های غیرخودی خودداری کرده و تنها در صورتی که از امنیت آن اطمینان دارید به آن متصل شوید.

منبع: سیار نیوز

به این مطلب امتیاز دهید (امتیاز ۵ از ۵ از مجموع ۱ رای)

مطالب مرتبط

مطالب پیشنهادی

نظرات کاربران (۰)