گوگل پلی تلگرام طلایی و هاتگرام را از روی گوشی ها حذف کرد
موبایل

گوگل پلی تلگرام طلایی و هاتگرام را از روی گوشی ها حذف کرد

نویسنده: تحریریه آن‌دیجیتال

در میان بحث های گوناگون در خصوص قانونی یا غیرقانونی بودن دو پوسته تلگرام یعنی تلگرام طلایی (طلاگرام) و هاتگرام سرویس فروشگاه اپلیکیشن اندروید گوگل پلی این دو اپلیکیشن اندروید را جاسوس خوانده و به طور خودکار آنها را از گوشی کاربران حذف نموده است. بنابراین دیگر کاربران اندروید طلاگرام و هاتگرام را در Google Play مشاهده نخواهند کرد و دیگر امکان نصب و استفاده از این اپلیکیشن ها نیز وجود نخواهد داشت. برخی کاربران برای نصب مجدد تلگرام طلایی حذف شده تلاش کرده اما نتیجه نگرفته اند.

بعد از فیلتر شدن تلگرام در ایران اپلیکیشن های غیررسمی آن نظیر تلگرام فارسی، موبوگرام و آی گرام نیز تعطیل شدند. اما در این میان دو اپلیکیشن تلگرام طلایی (طلاگرام) و هاتگرام توانستند به فعالیت خود ادامه داده و علاوه بر آن از فیلترشکن داخلی خود نیز استفاده کنند. یعنی نسخه تلگرام را بدون فیلتر در اختیار کاربران قرار دهند. همین ویژگی در این دو برنامه باعث شد سیل کاربران به سمت آنها هجوم آورده و آنها را نصب نمایند. اگرچه تلگرام به کاربرانی این دو اپلیکیشن هشدار داده بود که این پوسته های تلگرام غیررسمی هستند و امنیت کاربران آنها تضمین نمی شود. 

دو اپلیکینش پرحاشیه که دو پوسته غیررسمی از تلگرام بودند که به دلیل داشتن عبور از فیلترینگ ایران شهرت پیدا کرده و کاربران بسیاری را جذب به خود کردند. این دو اپلیکیشن در حقیقت دو فیلترشکن ایرانی بودند که به طور رسمی (اگر چه غیرقانونی) در فضای مجازی به فعالیت مشغول بودند. از همان ابتدا تلاش های بسیاری برای مسدودسازی این دو برنامه انجام گرفت اما هیچ یک به نتیجه نرسید و این دو برنامه اندرویدی همچنان مشغول به فعالیت بودند. حال که این برنامه ها حذف شده اند بهتر است کاربران از جایگزین های آنها استفاده نمایند.

جاسوسی طلاگرام و هاتگرام در گوشی ۳۰ میلیون ایرانی

آخرین آمار کاربران تلگرام طلایی و هاتگرام نشان می دهد که این دو مجموعا حدود ۳۰ میلیون کاربر ایرانی را در خود جای داده بودند و عملا فیلترینگ تلگرام را بی اثر کرده بودند. اما در میان بحث های فراوان در خصوص این دو اپلیکیشن کاربران اندرویدی شاهد پیغام حذف آنها از گوگل پلی بودند. کاربران این اپلیکیشن ها پس از دریافت پیامی مبنی بر ناامن بودن طلاگرام و هاتگرام و جاسوسی آنها از اطلاعات کاربران شاهد حذف خودکار آنها از گوشی خود بودند.

گوگل پلی حذف این اپلیکیشن ها را به علت جاسوسی از اطلاعات شخصی کاربران بیان کرده که توسط سرویس امنیتی گوگل پلی یعنی Google Protect شناسایی شده است.

حذف طلاگرام از گوگل پلی

گوگل پروتکت در حقیقت بخشی از گوگل پلی است که ساختار اپلیکیشن های موجود در آن را بررسی کرده و برنامه های ناامن را شناسایی می کند. Google Protect پس از چند ماه فعالیت این اپلیکیشن ها در گوگل پلی و استفاده ۳۰ میلیون کاربر از آنها حالا جاسوسی آنها را شناسایی کرده که این موضوع نیز جای سوال دارد!

حذف شدن تلگرام طلایی از گوگل پلی

به هر حال این سرویس گوگل دو اپلیکیشن تلگرام طلایی و هاتگرام را به دلیل جاسوسی از اطلاعات کاربران از روی پلی استور حذف نموده است. به گفته پلی استور این اپلیکیشن ها از اطلاعات شخصی کاربران همچون پیام های متنی، تماس ها، مخاطبین، گالری و تصاویر و دیگر اطلاعات موجود روی گوشی های هوشمند جاسوسی کرده است. همین امر باعث شد علاوه بر ارسال پیغام به کاربران، اپلیکیشن های مذکور نیز به طور خودکار از روی گوشی ها حذف شوند.

لازم به ذکر است که چند ماه پیش نیز مرکز ماهر خبر از جاسوسی اپلیکیشن های غیررسمی تلگرام داده بود. اما کسی به آن توجه نکرد و میلیون ها کاربر ایرانی به سمت این دو اپلیکیشن هجوم آوردند. به نظر می رسد با توجه به محرز شدن جاسوسی این اپلیکیشن ها و آمار بالای نصب آنها در گوشی کاربران لازم است مسئولین فضای مجازی با توسعه دهندگان آنها برخورد قانونی نمایند. 

برخی کاربران پس از حذف شدن خودکار برنامه ها برای نصب مجدد آنها نیز تلاش کرده اند اما به نظر می رسد امکان نصب مجدد آنها نیز برای کاربران فراهم نمی باشد. با این اوصاف چیزی که مشخص است این که فعلا کاربران ایرانی راهی برای استفاده از تلگرام ندارند و باید از نسخه های ایرانی پیام رسان ها استفاده نمایند

به این مطلب امتیاز دهید (امتیاز ۴.۲ از ۵ از مجموع ۵ رای)

مطالب مرتبط

مطالب پیشنهادی

نظرات کاربران (۰)