تفاوت USB 2.0 و USB 3.0 در چیست؟
سخت افزار

تفاوت USB 2.0 و USB 3.0 در چیست؟

نویسنده: تحریریه آن‌دیجیتال

یو اس بی (USB) نوعی درگاه ارتباطی است که در رایانه ها و بسیاری از لوازم الکترونیکی وجود دارد که کار آن ارتباط بین دستگاه های مختلف با رایانه می باشد. در حال حاضر سه نسخه از USB وجود دارد که آخرین آن USB 3.0 می باشد که نسبت به نسخه قبلی آن یعنی USB 2.0 تفاوت های بسیاری داشته که مهم ترین آن سرعت انتقال داده می باشد. در ادامه ضمن آشنایی با پورت USB 3.0 با مزیت های آن نیز آشنا خواهید شد و تفاوت بین USB 3.0 و USB 2.0 را نیز متوجه خواهید شد.

پیش از آنکه در مورد نسخه های USB مخصوصا USB 3.0 بحث کنیم بهتر است ابتدا کمی با خود یو اس بی آشنا شده و در مورد آن اطلاعاتی بدست آوریم. پیش از آن لازم است توضیحات مختصری در مورد پورت USB و این استاندارد به شما ارائه شود.

USB چیست؟

یو اس بی (USB) مخفف عبارت Universal Serial Bus است که یک استاندارد جهت ارتباط رایانه و دستگاه های الکترونیکی به وسیله کابل و رابطها می باشد. این استاندارد در حقیقت همان درگاه یا ورودی های USB است که شکلی خاص و مشابه دارند تا از این نوع ورودی و فیش ها در تمام دستگاه های رایانه ای و الکترونیکی استفاده شود. 

از USB در بسیاری از لوازم الکترونیکی نظیر رایانه، لپ تاپ، کیبورد، موس، هارد اکسترنال، فلش، اسپیکر، تلوزیون، پرینتر و ... استفاده شده است و این استاندارد باعث شده ارتباط بین این دستگاه ها با یکدیگر به آسانی انجام شود. با توجه به این نکته مشخص است که جهت ارتباط دستگاه های رایانه ای به یکدیگر باید از USB استفاده شود.

پورت USB

در خصوص زمان شروع به کار USB باید گفت که این فناوری در سال ۱۹۹۶ میلادی برای اولین بار عرضه شد که طی این اتفاق نسخه یک آن یعنی USB 1.0 شروع به کار کرد. پس از آن در سال ۲۰۰۰ میلادی نسخه دوم یعنی USB 2.0 وارد بازار شد و پس از آن نیز در سال ۲۰۰۸ میلادی USB 3.0 معرفی شد.

در حال حاضر آخرین نسخه USB نسخه ۳ می باشد که نسبت به نسخه های قبلی سرعت بسیار بالایی جهت تبادل اطلاعات دارد و در بسیاری از دستگاه ها مورد استفاده قرار گرفته است.

USB 2.0 چیست و چه ویژگی هایی دارد؟

همانطور که ذکر شد USB 2.0 نسخه دوم USB می باشد که در سال ۲۰۰۰ میلادی معرفی شده و همچنان دستگاه های بسیاری از این نسخه از یو اس بی استفاده می کنند. با توجه به این که USB 3.0 هنوز به طور فراگیر در دستگاه های الکترونیکی قرار نگفته و برخی دستگاه ها این نسخه را پشتیبانی نمی کنند بنابراین همچنان دستگاه های بسیاری وجود دارند که از USB 2.0 استفاده می کنند.

این نسخه از یو اس بی توان انتقال اطلاعات با سرعت حداکثر ۴۸۰ مگابیت در ثانیه را دارد که در مقایسه با نسخه اول یو اس بی که سرعت ۱.۵ مگابیت در ثانیه را دارد بسیار افزایش یافته است. همین افزایش باعث شده این نسخه در بسیاری از دستگاه ها استفاده شود و همچنان نیز مورد استفاده قرار گیرد. در این نسخه از ۴ اتصال درون درگاه استفاده شده است که هر یک وظیفه خاصی را دارند.

یک مشکل USB 2.0 این است که امکان ارسال و دریافت همزمان داده ها را ندارد و در لحظه تنها توان ارسال یا دریافت داده را دارد. همچنین لازم به ذکر است که رنگ درگاه USB مولفه خوبی برای شناسایی نسخه می باشد. رنگ درگاه این نسخه معمولا مشکی می باشد که می توان از آن برای تشخیص نسخه USB استفاده کرد. 

USB 3.0 چیست و چه فوایدی دارد؟

آخرین نسخه از پورتهای USB نسخه USB 3.0 می باشد که نسبت به نسخه قبلی برتری هایی دارد و همین برتری ها باعث شده بسیاری از دستگاه های الکترونیکی و رایانه ای جدید از این نسخه پشتیبانی کنند. USB 3.0 در سال ۲۰۰۸ معرفی شد و به سرعت جای خود را در فضای دیجیتال و دستگاه های رایانه ای باز کرد.

پورت USB3

نسل سوم یو اس بی توان انتقال داده با سرعت حداکثر ۴.۵ گیگابیت در ثانیه را دارد که نسبت به نسخه دوم چند برابر شده است. سرعت انتقال داده در USB 3.0 حدودا ۱۰ برابر بیشتر از سرعت USB 2.0 می باشد. در این نسل از USB اتصال دهنده های بیشتری (۸ اتصال) استفاده شده است تا سرعت تبادل داده در آن افزایش پیدا کند. سرعت این نسخه بسیار بیشتر از نیاز کاربران و توان رایانه های آنها می باشد و تا چندین سال، دیگر نیازی به ارائه نسخه های جدید USB وجود ندارد.

یکی از ویژگی های جالب USB 3.0 قطع ارتباط بطور خودکار می باشد. یعنی در صورتی که از دستگاهی به وسیله USB 3.0 به رایانه متصل شده باشد و طی مدتی از آن استفاده نشود این ارتباط به طور خودکار قطع می شود تا جریان اضافی توسط دستگاه ها مصرف نشود.

لازم به ذکر است که در USB 3.0 یک تغذیه کننده برق تعبیه شده است که توان آن حدود ده برابر توان USB 2.0 می باشد که باعث می شود به راحتی چند دستگاه الکترونیکی به آن متصل شده و شارژ شوند. برای شناسایی یو اس بی سه به رنگ درگاه این نسخه توجه کنید که آبی می باشد.

USB 2.0 و USB 3.0 چه تفاوت هایی دارند؟

همانطور که مشخص شد USB 3.0 و USB 2.0 دو نسخه مختلف از یو اس بی هستند که در سال های مختلفی معرفی شده اند. مشخص است که نسخه جدیدتر یعنی یو اس بی ۳ فواید بیشتری دارد و در بالا به آن اشاره شد. اما در ادامه قصد داریم تفاوت های این دو نسخه را به طور کلی ذکر کنیم.

- تفاوت ظاهری
نسخه دوم و سوم USB از نظر ظاهری با یکدیگر تفاوت دارند. برای شناسایی USB 3.0 تنها کافیست به رنگ درگاه توجه کنید که آبی رنگ می باشد. در حالی که در نسخه دوم رنگ درگاه سیاه می باشد.

تفاوت USB 2 و USB 3

- تفاوت سرعت
در این دو نسخه سرعت انتقال داده متفاوت است. سرعت انتقال داده در USB 3.0 حداکثر ۴.۵ گیگابیت در ثانیه و در USB 2.0 حداکثر ۴۸۰ مگابیت در ثانیه می باشد. یعنی سرعت نسخه دوم ده برابر کمتر از سرعت نسخه سوم می باشد. علاوه بر این در نسخه سوم توان ارسال و دریافت داده به طور همزمان وجود دارد درحالیکه در نسخه دوم چنین امکانی تعبیه نشده است

- منبع تغذیه
در هر دو نسخه منبع تغذیه وجود دارد اما در نسخه دوم این منبع تغذیه توان انتقال ۱۰۰ میلی آمپر جریان را دارد درحالیکه در نسخه سوم این مقدار به ۹۰۰ میلی آمپر می رسد که با آن می توان حدود چهار دستگاه را همزمان آن متصل و شارژ کرد.

با توجه به مطالب مذکور مشخص است که نسل سوم یو اس بی فواید زیادی دارد و استفاده از آن بسیار خوب است اما باید توجه داشت که تمام دستگاه ها از این نسخه پشتیبانی نمی کنند. اما به نظر می رسد با توجه به ویژگی های USB 3.0 در آینده ای نزدیک نسخه دوم به کلی جای خود را به نسخه سوم بدهد.

به این مطلب امتیاز دهید (امتیاز ۴ از ۵ از مجموع ۲ رای)

مطالب مرتبط

مطالب پیشنهادی

نظرات کاربران (۰)