راه اندازی نقشه ماهواره ای بومی، گوگل مپ ایرانی
نرم افزار و سیستم عامل

راه اندازی نقشه ماهواره ای بومی، گوگل مپ ایرانی

نویسنده: تحریریه آن‌دیجیتال

چند استارت آپ ایرانی برای راه اندازی نقشه آنلاین شروع به کار کرده اند و عکس برداری از مناطق وسیعی از کشور انجام شده است. با توجه به این موضوع در آینده ای نزدیک شاهد راه اندازی گوگل مپ ایرانی خواهیم بود. با راه اندازی این سرویس نقشه ایرانی می توان آن را جایگزین گوگل مپ (Google Map)  و گوگل ارث (Google Earth) کرد.

رئیس سازمان نقشه برداری کشور در مصاحبه ای اظهار داشته که ساخت سرویس نقشه بومی یا همان گوگل مپ ایرانی تا یکی دوسال آینده راه اندازی خواهد شد و با انجام این کار می توانیم آن را جایگزینی برای گوگل مپ قرار دهیم. در حال حاضر بخش های زیادی از کشور توسط این سرویس ها عکس برداری شده و با تکمیل شدن عکسبرداری و سرویس مورد نظر نسخه بومی نقشه آنلاین راه اندازی خواهد شد.

سرویس نقشه اینترنتی کاملا بومی است و با توجه به حاکمیتی بودن نقشه برداری از کشور لازم است چنین سرویسی بومی سازی شود. با راه اندازی این سرویس امکان دسترسی به داده‎های مکانی، نقشه‎های آبی، زمینی و هوایی و جزئیات جغرافیایی کشور برای کاربران وجود خواهد داشت و می توان از آن به جای گوگل مپ استفاده کرد.

کاربرد فراوان سرویسهای ماهواره ای و نقشه های اینترنتی

با توجه به این که بیش از ۸۰ درصد برنامه های اینترنتی با داده های مکانی کار می کنند و سرویس مکانی رایج برای کاربران گوگل مپ می باشد لزوم ایجاد سرویسی بومی برای تولید داده های جغرافیایی را صدچندان می‌کند. همانطور که مشخص است در حال حاضر عمده استفاده کاربران از سرویس های نقشه و مکان یابی به وسیله گوگل مپ انجام می شود که سرویسی آمریکایی است. بنابراین این شرکت و حتی شرکت های دیگر که همه خارجی هستند به راحتی می توانند از ارائه خدمات به ما خودداری کنند.

از طرفی ماهیت این سرویس ها بر پایه فروش اطلاعات است و معمولا چنین سرویس هایی اقدام به فروش اطلاعات کاربران کرده و یا در گوشی کاربران جاسوسی می کنند. اخیرا نیز خبری مبنی بر جاسوسی اپلیکیشن های معروف موجود در گوگل پلی منتشر شد که شاهد همین گواه می باشد. بنابراین لازم است این سرویس ها که اهمیت بالایی نیز دارند بومی سازی شوند.

گوگل مپ ایرانی

برای بومی سازی سرویس نقشه تعدادی از استارت آپ های ایرانی مقدمات کار را آغاز کرده و برای تولید اپلیکیشن فعالیت هایی داشته اند. همچنین نقشه برداری ها نیز تا حدودی انجام داده شده است. با توجه به این احتمالا به زودی اپلیکیشن جایگزین گوگل مپ را راه اندازی خواهیم کرد.

گوگل مپ بومی با استفاده از نقشه برداری ماهواره ای

متاسفانه در گذشته نقشه‌های شمال ایران و دریای خزر را متخصصین روسی و نقشه‌ی جنوب و خلیج فارس را نیز متخصصین انگلیسی تولید می‌کردند. اما خوشبختانه پس از سالیان طولانی بالاخره نقشه برداری کشور توسط عناصر داخلی انجام شد. این سازمان توانسته نقشه برداری خلیج فارس را پس از سالیان طولانی طبق استانداردهای جهانی انجام دهد.

داده‎های مکانی از اهمیت بالایی برخوردارند و امنیت کشور و همچنین دسترسی دیگر کشورها به داده‎های جغرافیایی ایران بسیار مهم است. با توجه به عمومی بودن سرویس های ماهواره ای این امکان برای تمام کشورها وجود دارد که از مناطق حساس دیگر کشورها بازدید کنند که البته ما نیز با راه اندازی این سامانه توانایی بررسی مکانی را با دقتی زیر یک متر به وسیله ماهواره ها داریم.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به این مطلب امتیاز دهید

مطالب مرتبط

نظرات کاربران (۰)