تعداد کاربران ایرانی فیلترشکن ها چقدر است؟
شبکه و امنیت

تعداد کاربران ایرانی فیلترشکن ها چقدر است؟

نویسنده: تحریریه آن‌دیجیتال

استفاده از فیلترشکن که پروکسی یا VPN می باشد با آغاز فیلترینگ سایت ها شروع شد و کاربران ایرانی برای دسترسی به وب سایت هایی که مسدود یا به عبارت دیگر فیلترشده اند از فیلترشکن استفاده می کنند. تعداد کاربران ایرانی فیلترشکن ها در گذشته محدود بوده اما با فیلترشدن پیام رسانهای محبوب افزایش یافته به طوری که تعداد کل کاربران ایرانی استفاده کننده از فیلترشکن ها حدود ۱۰ تا ۱۲ میلیون تخمین زده شده است.

طبق آمار منتشر شده تعداد کاربران ایرانی فیلترشکن ها حدود ۱۰ تا ۱۲ میلیون می باشد که برخی از پروکسی و برخی نیز از VPN استفاده می کنند. این آمار بالا حاکی از بی اثر یا کم اثر بودن فیلترینگ سایت ها می باشد و برای حل آن باید راه چاره ای اندیشید. چندی پیش نیز یکی از مسئولین وزارت ارتباطات ادعا کرده بود که تمام کاربران ایرانی از فیلترشکن استفاده می کنند.

 از زمان راه اندازی اینترنت موضوع مسدود کردن سایت های غیرمجاز نیز مطرح شد و این موضوع پس از ورود اینترنت به ایران نیز مطرح بود. هدف از فیلترینگ سایت ها مسدود کردن آنها و جلوگیری از انتشار مطالب غیرمجاز یا ممنوعه می باشد. در کشورهای مختلف مطالب ممنوعه مختلفی وجود دارد که وب سایت های حاوی آن مطالب توسط دولت ها مسدود می شوند. در ایران نیز این موضوع به طور جدی در حال انجام می باشد. علاوه بر سایت های اینترنتی برخی از شبکه های اجتماعی بزرگ نیز زخم خورده فیلترینگ می باشد که برخی از آنها عبارتند از: فیس بوک، توییتر، یوتیوب و ...

کاربران اینترنت برای مشاهده وب سایت های فیلتر شده از فیلترشکن استفاده می کنند. فیلترشکن ها نرم افزارهایی هستند که به کاربر این امکان را می دهند تا از سد فیلترینگ عبور کرده و به محتوای سایت مسدود شده دسترسی پیدا کند. البته عبور از فیلترینگ با استفاده از نرم افزارهای فیلترشکن که در حقیقت نرم افزار VPN یا پروکسی (Proxy) هستند ساده ترین استفاده از این نرم افزارها می باشد.

سرقت اطلاعات توسط فیلترشکن های بدافزار

نرم افزارهای پروکسی در حقیقت کاربردهای مهم تری دارند که یکی از آنها افزایش امنیت کاربر می باشد. این نرم افزارها با تغییر آی پی اینترنتی کاربر (IP) از شناسایی و هک شدن وی جلوگیری می نماید. با توجه به ماهیت تغییر آی پی در این نرم افزارها گزینه مناسبی برای عبور از فیلترینگ سایت ها می باشد و همین باعث شده تعداد زیادی از کاربران عادی اینترنت از آنها استفاده نمایند.

کاربران فیلترشکن در ایران

اما این تمام ماجرا نیست و این علاقه زیاد کاربران به فیلترشکن ها باعث شده برخی هکرها و نفوذگران اینترنتی به اسم فیلترشکن یک بدافزار در رایانه کاربران نصب کنند. به این صورت که نرم افزار مورد نظر در ظاهر فیلترشکن بوده و نیاز کاربر را تامین می کند اما در پشت صحنه و بدون اطلاع کاربر اطلاعات وی را به سرقت می برد. در همین رابطه وزیر ارتباطات گفته بود: اگرچه نرم افزارهای فیلترشکن خدمات خوبی ارائه می دهند اما باید توجه داشت که در واقع نرم افزارهای سرقت اطلاعات هستند که توسط هکرها ساخته می شوند.

با توجه به این موضوع و این که بیش از ۱۰ میلیون کاربر ایرانی از فیلترشکن استفاده می کنند این احتمال وجود دارد که تعداد زیادی از این فیلترشکن ها بدافزار بوده و اطلاعات میلیون ها کاربر ایرانی را در خطر قرار دهد. کاربرانی که از فیلترشکن استفاده می کنند باید توجه داشته باشند که احتمال سرقت اطلاعات آنها توسط این اپلیکیشن ها بسیار زیاد است. 

افزایش تعداد کاربران فیلترشکن ها در کشور

گفته شده حدود ۳ درصد از ترافیک اینترنت کشور به وسیله فیلترشکن ها تبادل می شود که در مقابل ترافیک اصلی بسیار ناچیز است اما باید متاسفانه تعداد کاربران استفاده کننده از آنها زیاد است و بسیاری از این فیلترشکن ها نیز بدافزار می باشد که این موضوع باعث سرقت اطلاعات کاربران می شود.

تا پیش از فیلترینگ تلگرام تعداد فیلترشکن های نصب شده روی گوشی کاربران در این حد نبود اما بعد از فیلتر شدن تلگرام و با توجه به این که تلگرام پیام رسان محبوب ایرانی ها بود کاربران بسیاری اقدام به نصب فیلترشکن روی گوشی و رایانه خود کردند تا از این طریق بتوانند به این پیام رسان فیلتر شده دسترسی پیدا کنند. حتی در برهه از زمان محبوب ترین اپلیکیشن کاربران ایرانی فیلترشکن بوده است. چنین وضعتی لزوم تلاش مسئولان فیلترینگ برای حل این مشکل و رسیدگی به آن را می طلبد.

به این مطلب امتیاز دهید

مطالب مرتبط

مطالب پیشنهادی

نظرات کاربران (۱)

سیما

الان هر بچه ای یه گوشی برا خودش داره و تو هر گوشی هزار تا فیلترشکن نصب شده. همون اول فیلترینگ تلگرام سایفون داشت منفجر میشد. ملت حمله کرده بودن به سایفون و سرعت افت کرده بود

۱۰ ماه پیش