همه کاربران ایرانی از فیلترشکن استفاده می کنند!
شبکه و امنیت

همه کاربران ایرانی از فیلترشکن استفاده می کنند!

نویسنده: تحریریه آن‌دیجیتال

فیلترینگ سایت ها سدی است سر راه کاربران ایرانی قرار می گیرد و زمانی که قصد دارند وبسایتی را مشاهده کنند جلوی آنها قد علم می کند. اما باید گفت که دیگر عبور از این سد آنقدر هم سخت نیز و کاربران با داشتن پراکسی یا فیلترشدن به راحتی از این سد عبور می کنند. بنابر نظر یکی از مسئولین وزارت جوانان تقریبا همه کاربران ایرانی از فیلترشکن استفاده می کنند. پس به نظر می رسد که دیگر فیلترینگ همچون سدی در مقابل کاربران نیست و به راحتی می توان از آن عبور کرد.

دولت ها برای فیلتر کردن محتوای وب سایت های اینترنتی و محدود کردن دسترسی شهروندان خود در فضای مجازی از روش فیلترینگ استفاده می کنند و محتواهایی که تمایل دارند مردم آن را مشاهده نکنند را فیلتر می کنند. در ایران نیز این روش وجود دارند و محتوای برخی وبسایت ها برای کاربران ایرانی محدود شده و فیلتر می شود. راه اندازی پروژه فیلترینگ سایت ها از سال ۱۳۸۸ با راه اندازی کارگروه مصادیق مجرمانه که مجری فیلتر کردن سایت ها می باشد آغاز شده و تا کنون نیز در حال انجام است.

فیلترینگ خوب است یا بد؟

نظرات مختلفی در خصوص وضعیت فیلترینگ در ایران وجود دارد و برخی محدود کردن دسترسی کاربران با روش فیلترینگ را لازم می دانند و نظر دارند که کودکان و نوجوانان نباید به محتواهای نامناسب در اینترنت دسترسی پیدا کنند. برخی نیز نظر دارند که فیلترینگ تنها وجه ایران را تخریب می کند و عملا اثری در روند دسترسی به سایت ها ندارد. زیرا تمام کاربران ایرانی از فیلترشکن استفاده می کنند. یکی از کسانی که این نظر را دارد معاون امور جوانان وزارت ورزش و جوانان است. 

فیلترینگ فضای مجازی

به گزارش خبرگزاری ایسنا این مقام مسئول با انتقاد از فیلترینگ سایت ها در ایران بالاخص اینستاگرام گفت: با این نوع محدودیت ها که تنها وب سایت ها فیلتر می شوند هیچ نتیجه ای بدست نمی آید. زیرا هیچ ایرانی نیست که از تلفن همراه هوشمند استفاده کند و روی گوشی خود فیلترشکن نداشته باشد. به عبارتی می توان گفت تقریبا تمام کاربران ایرانی که در فضای مجازی فعالیت می کنند از یک فیلتر شکن استفاده می نمایند و به محتوای سایت های فیلتر شده دسترسی دارند.

فیلترینگ شبکه های مجازی

این مقام مسئول با بیان اینکه فیلترینگ در مورد چند شبکه اجتماعی نظیر توئیتر، فیسبوک، تلگرام، یوتیوب و ... انجام شده و در حال حاضر نیز به اینستاگرام رسیده است افزود: در مورد فضای مجازی هم «شورای فضای مجازی» و هم نهادهای نظارتی مثل پلیس فضای مجاز فتا وجود دارد. نکته مهم این است که با وجود این نهادهای نظارتی در فضای مجازی که به راحتی می توانند با متخلفین در اینترنت برخورد کنند آیا باز هم لزومی دارد که یک بستر را فیلتر کنیم؟!

ایشان با اشاره به اینکه در شبکه‌های مجازی همچون تلگرام، اینستاگرام و دیگر سایت ها ممکن است افرادی استفاده‌های غیر مجاز و غیراخلاقی داشته باشند اما در کشور این همه قانون و شورا وجود دارد که می تواند با متخلفان برخورد کنند. چرا با وجود چنین شرایطی باز هم یک بستر را فیلتر کنیم؟ در حالی که افراد زیادی استفاده صحیح و سالم از این فضا ها دارند و تنها عده معدودی هستند که استفاده نامناسب دارند. با وجود این همه نهاد که هیچ یک کاری نمی‌کنند، بهتر است این نهادها را جمع کنیم و به جای آنها یک موسسه فیلترینگ باز کنیم و هر اتفاقی که افتاد به سرعت شبکه‌های مجازی را فیلتر کنیم.

فیلترینگ اینستاگرام

معاون امور جوانان گفت که اقداماتی چون فیلتر کردن سایت ها و شبکه های اجتماعی راه حل درست نیست و تنها باعث می شود تر و خشک با هم بسوزند و همه کسانی که استفاده صحیح دارند نیز پاسوز دیگران شوند.

فیلتر کردن اینستاگرام درست نیست

اینستاگرام، توئیتر و فیس بوک، یوتیوب در عرض یکی دوماه شکل نگرفته‌اند و زمان زیادی برای راه اندازی آنها طی شده است. حال ما در طول این همه سال چه قدر برای آموزش و فرهنگ سازی در مورد به کارگیری درست از آنها وقت گذاشته‌ایم؟ ما برای فرهنگ سازی استفاده از فضای مجازی که این همه با آن مشکل دارند هیچ زمانی برای فرهنگ سازی نگذاشته ایم آنوقت شبکه ای را که طی چند سال رشد و تکامل یافته و تعداد کاربرانش افزوده شده و به چندین میلیون نفر در فضایی مانند اینستاگرام رسیده را یکباره فیلتر می کنیم. می‌توانستیم تمام این مدت را تا رونق گرفتن آن فضا صرف آگاهی، اطلاع رسانی، استفاده درست و ساماندهی مناسب و ... از آن نماییم.

وی در ادامه اظهار کرد: ما می‌توانیم از فضا های مناسبی که در شبکه های اجتماعی توسط کشورهای دیگر درست شده، خیلی خوب استفاده کنیم، اما چون آموزش نمی‌دهیم و به موقع با متختلفان برخورد نمی‌کنیم، حالا که این فضا فراگیر شده و اعضای زیادی پیدا کرده است، آن را فیلتر می‌کنیم. آسیب‌های اجتماعی و ناهنجاری های این کار خیلی بیشتر از پیشگیری و ساماندهی آنها است. علتش هم رو آوردن جوانان به عبور از فیلترینگ است.

فیلترینگ باعث افزایش کاربران فیلترشکن می شود

فیلترینگ فقط تعداد کاربران استفاده از فیلتر شکن را افزایش می دهد. زیرا با وجود انبوه کاربران این فضاها و دسترسی آسان به فیلترشکن دیگر کسی نمی تواند قید آن را بزند و آن شبکه را رها کند. زیرا به راحتی می تواند با دانلود پراکسی های رایگان از سد فیلترینگ عبور کند. افرادی بودند که از تلگرام در جهت کسب و کار استفاده می‌کردند که آنها الان هم در حال استفاده از تلگرام هستند اما با فیلترشکن به این فضا وارد می‌شوند. یعنی کاربران همچنان از شبکه استفاده می کنند و تنها تفاوت در استفاده از فیلترشکن است.

استفاده از فیلترشکن

البته برخی افراد هم کارشان را به شبکه اینستاگرام منتقل کرده اند و در اینستاگرام به کسب و کار مشغول شده اند که جزء استفاده کنندگان درست از این فضا هستند. اما با اظهارات اخیر در مورد فیلتر این فضا، آنها باز هم مجبور به استفاده از فیلترشکن می‌شوند.

این روش (فیلتر کردن) نه روش درستی است، نه مدیریت دارد و نه کار حساب شده‌ای است. فیلتر کردن بی حساب و کتاب سایت های مختلف تنها باعث شده آمار نصب فیلترشکن ها افزایش یابد و در حال حاضر تقریبا هیچ ایرانی نیست که تلفن هوشمند داشته باشد و روی تلفن همراهش فیلتر شکن نصب نکرده باشد. یعنی می توان گفت همه ایرانی ها از فیلترشکن استفاده می کنند. این نتیجه کاری است که تصمیم‌گیران فیلترینگ انجام داده‌اند. این افراد تنها کاری که کرده‌اند این است که تقریبا تمام کاربران ایرانی فضای مجازی یک فیلتر شکن هم دارند. آسیب این کار خیلی بیشتر از وقتی است که این فیلتر شکن‌ها نبود و از این فضا استفاده می‌شد.

نصب فیلترشکن روی گوشی

فیلترشکن، پردانلودترین اپلیکیشن ایرانی ها!

همانطور که در بررسی آمارهای بدست آمده از گوگل پلی نیز مشخص است که تعداد زیادی از اپلیکیشن های دانلود شده توسط ایرانی ها فیلترشکن بوده بطوریکه از ۳۰ اپلیکیشن پر دانلود رایگان توسط ایرانی‌ها ۲۶ مورد آن اپلیکیشن فیلترشکن بوده است.

به هر حال امیدواریم که در این مورد تجدید نظر شود و روشی صحیح و اصولی برای محدودیت دسترسی به محتواهای نامناسب برای کاربران ایرانی تعیین شود که عملکرد کاربرانی که بصورت صحیح از فضاها استفاده می کنند تحت تاثیر قرار نگیرد.

به این مطلب امتیاز دهید

مطالب مرتبط

نظرات کاربران (۰)