هکرهای ایرانی چه رتبه ای در جهان دارند؟
شبکه و امنیت

هکرهای ایرانی چه رتبه ای در جهان دارند؟

نویسنده: تحریریه آن‌دیجیتال

در موضوع هک و نفوذ شبکه یکی از مهمترین مولفه های اصلی سرعت است. یعنی سرعت یک هکر جهت نفوذ به یک سیستم در شبکه از اهمیت بالایی برخوردار است به طوری که هکرها را از نظر توانایی با سرعت نفوذ آنها رتبه بندی می کنند. در گزارشی که توسط یکی از شرکتهای امنیتی منتشر شده نام ایران جزء کشورهای دارای رتبه بالا در سرعت هک کردن سیستم ها در کنار کشورهای روسیه و چین قرار گرفته است. 

موضوع هک و هکری یکی از موضعات جذاب برای کاربران اینترنت می باشد که هر کسی با شنیدن اخبار هک حس جالبی در او ایجاد می شود. همین باعث شده بسیاری از کاربران جوان اینترنت به فضای هکری علاقه مند شده و به دنبال یادگیری آن باشند. اخیرا گزارشی توسط یکی از شرکتهای امنیت سایبری منتشر شده است که در آن هکرهای کشورها را بر اساس سرعت عملکرد رتبه بندی کرده است.

در این گزارش علاوه بر رتبه بندی کشورها «زمان شکست» را که زمان لازم برای نفوذ به سیستم های شبکه را برای هکرها می باشد را نیز برای هر کشور بدست آورده است. زمان شکست به زمانی گفته می شود که یک هکر به آن احتیاج دارد تا بتواند به یک سیستم در شبکه نفوذ کرده و به آن دسترسی پیدا کند. این زمان برای یک هکر کافیست تا بتواند بدافزار خود را در هدف پیاده سازی کرده و عملیات خود را مبنی بر سرقت اطلاعات و یا خرابکاری پیاده سازی نماید. 

رتبه هکرهای ایرانی در دنیا

این زمان برای یک هکر بسیار مهم است زیرا هرچه قدر این مقدار کمتر باشد سرعت عملکرد هکر بالاتر خواهد بود و همچنین توانایی نفوذگر نیز بیشتر خواهد بود. همچنین این زمان برای سازمان ها و مالکین سیستم های اینترنتی نیز اهمیت دارد. زیرا در این زمان می توانند سیستم هدف را پیدا کرده و آن را از شبکه جدا کرده و یا این که سیستم آلوده شده را از بقیه سیستم ها جدا نمایند. 

زمان نفوذ هکر به سیستم شبکه

زمان شکست با توجه به سیستم هدف و همچنین تجربه و توانایی هکرها نیز متفاوت است. این مقدار برای هکرهای مختلف در کشورها متفاوت بوده که طی این گزارش برای هر کشوری زمان مشخصی تعیین شده است که میانگین زمان شکست هکرهای آن کشور می باشد. البته باید توجه داشت که این مقدار برای تمام هکرهای آن کشور نمی باشد و به طور میانگین بوده و یا این که زمان مربوط به بهترین هکر آن می باشد. همچنین این مقدار برای سیستم های مختلف متغیر است و سیستم هایی که امنیت بالاتری دارند قطعا زمان شکست بالاتری خواهند داشت.

طی این آمار که توسط شرکت کرود استریک (CrowdStrike) منتشر شده است وضعیت چند ده هزار تلاش نفوذ بررسی شده اند و طی آن اطلاعات مورد نظر بدست آمده است. اما نکته جالب این آمار کشورهای رتبه بندی شده می باشند. در کل پنج کشور در این لیست قرار دارند که کشور روسیه با تفاوتی جدی در صدر لیست قرار گرفته است که هکر های آن با علامت خرس مشخص شده اند و زمان لازم برای نفوذ آنها به سیستم ها حدود ۱۸ دقیقه می باشد. در ادامه کشور کره شمالی با علامت اسب پرنده در رتبه دوم لیست و با زمان نفوذ حدود ۲  ساعت قرار گرفته است. نکته جالب این که هکرهای کره ای با سرعت حدودا ۸ برابر کمتر از هکرهای روسی در رتبه دوم قرار گرفته اند که این حاکی از توانایی فوق العاده هکر های روسی می باشد.

در ادامه کشور چین با علامت پاندا در رتبه سوم لیست مشخص شده است که زمان آنها حدود ۴ ساعت برای نفوذ مشخص شده است. همیشه خبر نفوذ هکرهای چینی به سیستم های دولتی آمریکا در خبرهای سایبری وجود دارد و این موضوع بیانگر همین رتبه می باشد.

برترین هکرهای ایرانی

هکرهای ایرانی جزء برترین هکرهای دنیا

رتبه چهارم اما مربوط به ایران است. در این گزارش هکرهای ایرانی با علامت گربه در رتبه چهارم قرار گرفته اند و زمان لازم برای نفوذ آنها حدود ۵ ساعت تخمین زده شده است. ایران اگرچه از لحاظ تکنولوژی در کنار کشورهای چین، کره و روسیه قرار ندارد اما توانسته از نظر نفوذ به شبکه در کنار آنها قرار گیرد. در انتهای این لیست دیگر کشورهای دنیا قرار گرفته اند که همه آنها را با علامت عنکبوت در رتبه پنجم مشخص کرده است.

در تایید صحت این گزارش همین بس که سالانه تعداد زیادی حمله و نفوذ سایبری به شبکه های ایالات متحده توسط هکرهای چینی و روسی رخ می دهد که اخبار آن در فضای مجازی منتشر شده است. همچنین با توجه به سیاست های دولت آمریکا نیست به کشورهای مختلف دنیا مخصوصا ایران حملات زیادی در ماه های اخیر توسط هکرهای ایرانی و روسی به سیستم های آمریکایی انجام شده است. در پایان منتشر کننده این گزارش پیش بینی کرده در زمانی نزدیک حمالت سایبری از سوی این هکرها افزایش خواهد یافت. 

به این مطلب امتیاز دهید (امتیاز ۴.۷ از ۵ از مجموع ۳ رای)

مطالب مرتبط

مطالب پیشنهادی

نظرات کاربران (۰)