فهرست بهترین نرم‌افزارهای حسابداری شرکتی
نرم افزار و سیستم عامل

فهرست بهترین نرم‌افزارهای حسابداری شرکتی

نویسنده: تحریریه آن‌دیجیتال

در عصر تکنولوژی یک از نیازهای اصلی شرکتهای تجاری، نرم افزار حسابداری است. در میان انبوه نرم افزارهای حسابداری شرکتی موجود در کشور ما تعدادی را بهترین ها را گلچین کرده ایم تا به شما معرفی کنیم. هلو، سپیدار، فرداد و پارمیس چند مورد از بهترین نرم افزارهای حسابداری شرکتی ایرانی هستند که در صورت استفاده از آنها می توانید امور مالی مجموعه خود را مدیریت کنید. در ادامه فهرست کامل بهترین نرم افزارهای حسابداری شرکتی به همراه نرم افزارهای رایگان حسابداری شخصی ذکر شده است. با ما همراه باشید. 

کسب و کارهای کوچک و استارتاپ های تازه تاسیس نیاز دارند که امور مالی و حسابداری خود را به وسیله رایانه و نرم افزار انجام دهند. نرم افزاری که علاوه بر کارآمدی، قابلیت های متعددی داشته باشد و نیاز شرکتها به حسابداری را رفع نماید. شرکتهای بزرگ توان مالی بالایی دراند و امور مالی خود را بصورت یکپاچه مدیریت می کنند و به همین جهت برای مدیریت آن از نرم افزارهای حسابداری معتبر و دارای قیمت بالا استفاده می کنند و می توان گفت از این جهت مشکلی ندارند.

شرکت های بزرگ مشکلی در این خصوص ندارند و این شرکت های کوچک و استارتاپ ها هستند که در کنار محدودیت مالی، با قابلیت های نرم افزارهای مختلف آشنایی ندارند و تلاش می کنند بیشتری قابلیت را با کمترین هزینه دریافت کنند. به همین دلیل غالبا گرفتار پیدا کردن یک نرم افزار حسابداری مطمئن می شوند که در برخی موارد نتیجه مورد نظر برای آنها حاصل نمی شود.

بنابراین لازم است این افراد و شرکتها پیش از انتخاب نرم افزار حسابداری، در مورد آن تحقیق کرده و قابلیت های آن را مشاهده کنند. برای آشنایی با این برنامه ها لازم است منبع یا مرجعی این کار را انجام دهد. ما به عنوان یک مرجع دیجیتالی فعال در این حوزه قصد داریم در این مطلب بهترین نرم افزارهای حسابداری معروف در ایران را بررسی کنیم و در مورد هر یک توضیحاتی ارائه نماییم تا افراد جویای آن با نرم افزارهای سازمانی و فروشگاهی بیشتر آشنا شوند.

انواع نرم افزارهای حسابداری

نرم افزارهای حسابداری را از دو جهت می توان متمایز کرد. یکی شرکت سازنده نرم افزار است که همان تیم سازنده یا توسعه دهنده برنامه است که محصول آن در نهایت با نام هلو، فرداد یا سپیدار منتشر می شود. دومی نسخه یا ویرایش نرم افزار است که فارغ از شرکت سازنده، در تمام برنامه های حسابداری یکی است. نرم افزار حسابداری شرکتی، فروشگاهی، صنعتی، ساده، پیشرفته، انبارداری، مالیاتی، پروژه ای و ... نسخه های مختلف نرم افزارهای حسابداری می باشند که توسط توسعه دهنده های مختلف طراحی شده اند.

نرم افزارهای حسابداری

زمانی که گفته می شود نرم افزار هلو منظور مجموعه ای از نرم افزارهای حسابداری است که برای مشاغل مختلف توسعه داده شده است. البته هر نسخه از نرم افزار به طور مجزا با هزینه جداگانه ارائه می شود و فرد برای خرید هر یک باید هزینه ای جدا پرداخت کند. البته می توان نسخه کامل را با مجموع قیمت تمام محصولات خریداری نمود. در ادامه فهرست معروف ترین برنامه های حسابداری شرکتی معرفی شده است.

 • نرم افزار سپیدار
 • نرم افزار فرداد
 • نرم افزار پارمیس
 • نرم افزار پیوست
 • نرم افزار تدبیر
 • نرم افزار هلو
 • نرم افزار محک
 • نرم افزار قیاس
 • نرم افزار شایگان
 • نرم افزار آرین سیستم

همانطور که مشاهده کردید تعداد زیادی برنامه حسابداری توسط شرکتهای مختلف ساخته شده است. لازم است یک یک برنامه های ذکر شده به خوبی معرفی شوند. پس با ما همراه باشید تا در ادامه توضیحات مختصری که در مورد هر یک از برنامه های بالا ارائه شده است را مطالعه کنید.

- نرم افزار سپیدار

سپیدار نرم افزاری مخصوص حسابداری شرکت ها می باشد که توسط شرکت همکاران سیستم تولید شده است. این نرم افزار حسابداری شرکتی با این هدف تولید شده است که امور مالی شرکت های کوچک و متوسط را مدیریت نماید. این نرم افزار از جمله معروف ترین نرم افزارهای حسابداری شرکتی در ایران است که جزء قدیمی ترین های این حوزه به حساب می آید. کسانی که در حوزه حسابداری شرکتی فعالیت داشته باشند قطعا نام سپیدار به گوششان خورده است و احتمالا با این برنامه سروکار داشته اند.

شرکت ها و کسب و کارهای مختلف از جمله شرکت های خدماتی، تولیدی، بازرگانی، پیمانکاری و دیگر شرکت های اقتصادی کوچک و بزرگ می توانند از امکانات متنوع و گسترده این برنامه برای مدیریت مالی کسب و کار خود استفاده نمایند. در کشور بسیاری از حسابداران و شرکت های بزرگ تجاری برای مدیریت حساب های خود و محاسبه سود، زیان و دیگر امور مالی شرکت خود از این برنامه استفاده می نمایند. علاوه بر این از برنامه سپیدار در بسیاری از آموزشگاه های حسابداری هم استفاده می شود. علت این استفاده گسترده از برنامه سپیدار امکانات گسترده و متنوع آن در کنار استفاده آسان از آن می باشد. برای اطلاع از قیمت و امکانات این برنامه و روش های خرید آن می توانید از طریق سایت رسمی سپیدار اقدام نمایید.

- نرم افزار فرداد

فرداد نرم افزاری حسابداری مخصوص شرکت ها و کسب و کارهای بزرگ است که محاسبات مالی گسترده و بعضا پیچیده ای دارند. این برنامه با هدف سهولت حسابداری شرکت های کوچک و بزرگ توسعه داده شده است که هم شرکت های کوچک و هم شرکت های بزرگ می توانند از آن استفاده نمایند. با این حال برنامه حسابداری فرداد برای شرکت های بزرگ مناسب تر می باشد. این برنامه حسابداری شرکتی محصول شرکت آرین سیستم است که به تازگی وارد بازار شده است و اکنون نام آن در میان بهترین و کاربردی ترین نرم افزارهای حسابداری شرکتی جای گرفته است.

برنامه فرداد به لطف رابط کاربری جذاب و حرفه ای، امکانات متنوع، گزارش های مختلف و آنالیزهای مالی فراوان توانسته در مدت کوتاهی که از انتشار آن گذشته خود را به یکی از بهترین برنامه های حسابداری شرکتی ایرانی بدل نمایند. اکنون فرداد یکی از حریفان پرقدرت و تازه نفس برای دیگر نرم افزارهای ایرانی حسابداری می باشد. جهت اطلاع از قیمت و امکانات این برنامه و روش خرید آن می توانید از طریق سایت رسمی فرداد اقدام نمایید.

- نرم افزار پارمیس

مجموعه نرم افزارهای حسابداری پارمیس توسط شرکت پارمیس تولید شده است که با امکانات و قابلیت های متنوع در زمره مشهورترین نرم افزارهای حسابداری ایرانی به شمار می آید. شرکت پارمیس انواع نرم افزارهای حسابداری شرکتی، بازرگانی و فروشگاهی را تولید کرده است که این امر کمک بسزایی در رونق گرفتن کسب و کارهای کوچک و بزرگ داشته است. امکانات متنوعی که در نسخه های مختلف نرم افزار پارمیس وجود دارد طوری است که نیاز بسیاری از کسب و کارها و فروشگاه ها را پاسخ می دهد و به وسیله آن می توان مدیریت مالی شرکتها را به صورت کاملا شفاف انجام داد.

در عین حال لازم به ذکر است که شرکت پارمیس در کنار نرم افزار حسابداری شرکت یک اپلیکیشن حسابداری شخصی مخصوص موبایل هم تولید کرده که این اپلیکیشن هم جزء محبوب ترین اپلیکیشن های حسابداری شخصی به حساب می آید. جهت اطلاع از امکانات متنوع این برنامه و قیمت نسخه های مختلف آن کافیست به سایت رسمی پارمیس مراجعه نمایید. 

 - نرم افز ار هلو

دیگر کسی پیدا نمی شود که در حوزه رایانه و نرم افزار فعالیت کند و نرم افزار حسابداری هلو را نشناسد. با اطمینان می توان گفت که هلو مشهورترین مجموعه نرم افزاری حسابداری شرکتی است که شرکت آن باعث شده همیشه اولین انتخاب کسب و کارها برای استفاده از نرم افزار حسابداری باشد. شرکت مهندسی هلو سالیان زیادی است که نرم افزارهای حسابداری خود را تولید کرده است که این نرم افزارها توسط اصناف و کسب و کارهای مختلف مورد استفاده قرار گرفته است.

شهرت بالای نرم افزار هلو و پراستفاده بودن آن را می توان به خاطر سابقه طولانی آن در این حوزه و کیفیت خدمات آن دانست. نرم افزار هلو گروه های شغلی متنوعی را تحت پوشش قرار می دهد و شرکت هلو با خدمات مشاوره و راهنمایی خود کسب و کارهای زیادی را تحت پشتیبانی خود قرار داده است. برای اطلاع از قابلیت های برنامه های هلو و قیمت و نحوه خرید نسخه های مختلف آن به سایت رسمی هلو مراجعه کنید.

همانطور که مشاهده کردید تعداد زیادی برنامه حسابداری ساخته شده است که هر یک با دیگری تفاوت هایی دارد. در کنار تفاوت های نسخه های مختلف، برنامه های هر شرکت نیز دارای ویژگی های خاص خود است که در دیگر برنامه ها وجود ندارد. یعنی به عنوان مثال برنامه حسابداری هلو ویژگی های خاصی دارد که در برنامه های پارمیس و فرداد وجود ندارد.

اگر صاحب کسب و کار تجاری هستید و قصد خرید یکی از نرم افزارهای حسابداری فوق را دارید، ابتدا کمی در این مورد تحقیق کنید و از ویژگی ها و قابلیت های هر برنامه به خوبی مطلع شوید و پس از آن برنامه حسابداری مناسب برای کار خود را انتخاب نمایید. هنگام خرید باید به این نکته هم توجه داشت و با توجه به آن برنامه مورد نظر را از شرکت مربوطه خریداری نمود. پس از انجام این کار با خیال راحت اقدام به خرید نرم افزار مورد نظر نمایید.

نسخه رایگان نرم افزار حسابداری

یک نکته مهم در مورد برنامه های حسابداری مدت زمان استفاده آزمایشی به صورت رایگان است. اکثر نرم افزارهای ذکر شده با قابلیت های محدودتر، امکان استفاده رایگان را برای کاربر فراهم می کنند. یعنی فرد می تواند از بخشی از امکانات کلی نرم افزار به صورت رایگان استفاده نماید. البته این استفاده رایگان هم محدودیت دارد و معمولا پس از یک ماه غیرفعال خواهد شد. 

نرم افزار حسابداری رایگان

صاحبان کسب و کار برای خرید نرم افزار مورد نظر خود باید ابتدا نیازهای خود را مشخص کنند و با توجه به نیاز خود اقدام به خرید نرم افزار حسابداری نمایند. چراکه در غیر اینصورت ممکن است نرم افزاری نامناسب و غیرمتناسب با کسب و کار خود را بخرند و با صرف هزینه به اهداف خود دست پیدا نکنند. به علاوه این که حوزه حسابداری بسیار پیچیده است و نسخه های مختلف برنامه های مخصوص آن هر یک دارای ویژگی های مختلفی است. 

بسیاری از کاربران به دنبال نرم افزار حسابداری رایگان هستند که در اکثر جستجوهای خود به نرم افزارهای سطح پایین و ناکارآمد می رسند. معمولا نرم افزارهای حسابداری به خاطر فضای کاری که دارند، به صورت رایگان ارائه نمی شوند. به همین دلیل کاربران پس از جستجوی فراوان در نهایت نرم افزار مناسبی را پیدا نمی کنند. نرم افزارهای رایگانی هم که پیدا کرده اند همه برای مدتی محدود و با امکاناتی محدود قابل استفاده می باشند.

اپلیکیشن‌های حسابداری اندروید (حسابداری شخصی)

البته در مورد نرم افزار حسابداری اندروید وضعیت کمی متفاوت است. با توجه به رایگان بودن اندروید، نرم افزارهای مختلفی برای حسابداری اندروید ایجاد شده است که به صورت رایگان قابل استفاده می باشند. اما اکثر این اپلیکیشن ها، حسابداری شخصی هستند و امکان استفاده شرکتی در آنها فراهم نیست. در عین حال حسابداری شرکتی و کاری گستردگی داشته و امکان حسابرسی آن با استفاده از موبایل و امکانات محدود اپلیکیشن میسر نیست. با این حال ما برترین اپلیکیشن های رایگان حسابداری شخصی اندروید را به شما معرفی می کنیم.

 • اپلیکیشن هلو
 • اپلیکیشن پارمیس همراه
 • اپلیکیشن خانه ما
 • اپلیکیشن نیوُ
 • اپلیکیشن قیاس
 • اپلیکیشن کیف پول

هر یک از اپلیکیشن های فوق قابلیت های متعددی برای حسابرسی مخارج شخصی و خانگی ارائه کرده است که از ذکر آنها در این مطلب صرف نظر شده است. اگر تمایل به استفاده از هر یک از برنامه های فوق را دارید می توانید آن را از طریق کافه بازار یا مایکت دانلود نموده و نصب نمایید.

مشاهده کردید که چه تعداد نرم افزار حسابداری شرکتی مخصوص کامپیوتر و اپلیکیشن حسابداری شخصی مخصوص موبایل وجود دارد. بنابراین از این پس دیگر می دانید که برای انجام امور حسابداری می توانید از چه برنامه هایی استفاده کنید. در صورتی که نظری در مورد این مطلب دارید و یا این که برنامه ای دیگر را می شناسید که در این مطلب به آن اشاره نشده است، حتما از طریق بخش نظرات آن را به ما اطلاع دهید.

به این مطلب امتیاز دهید

مطالب مرتبط

نظرات کاربران (۱۲)

کیوان مرادی

برای محاسبه هزینه ماهانه خانواده برنامه های موبایلی حسابداری همراه خیلی خوبه. به عنوان مثال برنامه خانه ما رو من دارم و خیلی خوب میشه باهاش مخارج رو مدیریت کرد.

۳ سال پیش
nasrin

تشکر از مقاله خوبتون تا حالا فکر می کردم برنامه حسابداری فقط هلو هست و فقط باید از اون استفاده کنیم حالا که این مقاله رو خوندم تازه متوجه شدم چقدر برنامه حسابداری وجود داره

۳ سال پیش
سپیدار

این طور نیست. درسته که هلو یک برنامه معروفه و شناخته شده ترین برنامه حسابداری است اما برنامه های دیگه هم مشتریان خودشون رو دارند. ضمن این که معروفیت هلو تنها برای مشتریان جدیده و کسانی که به صورت تخصصی کار حسابداری انجام میدهند و در سابقه طولانی دارند با برنامه های مختلف کار کردند و اونها رو می شناسند و بر اساس نیاز خودشون برنامه رو انتخاب می کنند و نه بر اساس شهرت برنامه

۳ سال پیش
حسن دردشتی

الان دیگه هر کی که می خواد برنامه حسابداری بخره میره سراغ هلو. اصلا خیلی ها فکر می کنن هلو تنها برنامه حسابداری و به جز اون برنامه دیگه ای وجود نداره. با این وجود نمی دونم چطور این همه برنامه ساخته شده و اصلا چه افرادی این برنامه ها رو به هلو ترجیه میدن؟! البته منظورم این نیست که هلو خیلی خوبه و این ها بد هستند اما نمی دونم به نظرم برنامه های دیگه خوب تونستن با هلو رقابت کنن...

۳ سال پیش
حسن زاده

قیمت این نرم افزارهایی که معرفی کردید چقدره؟ من چند وقت پیش یه برنامه می خواستم هلو رو بررسی کردم ساده ترین نسخه برنامش ۴۰۰ هزار تومن بود!!!

۳ سال پیش
سارا

چند مورد از برنامه های حسابداری معروف خارجی رو هم معرفی کنید. آخه من چند وقت دیگه میخوام برم کانادا و باید با چند تا از برنامه های خارجی کار کنم تا اونجا مشکلی نداشته باشم

۳ سال پیش
امین کرمی

اطلاعات خیلی خوبی دادید. چند مورد از برنامه ها رو که بررسی کردم همه پولی بودن و هیچ کدوم رایگان نبودند. برنامه های پولی هم مبالغ بالایی دارند. کسب و کارهای کوچک و تازه تاسیس توان پرداخت این مبلغ رو برای نرم افزار حسابداری ندارند. استفاده از برنامه حسابداری شخصی هم برای کارهای شرکتی خیلی جوابگو نیست و فقط برای کارهای شخصی خوبه. لطفا چند مورد برنامه حسابداری رایگان هم معرفی کنید تا بتونیم برای شروع کار از اونها استفاده کنیم و زمانی که کار گسترش پیدا کرد نرم افزارهایی مثل هلو رو بخریم.

۳ سال پیش
حامدی

سلام خیلی ممنون از مطلب خوب و مفیدتون. خود من سالهاست که از برنامه سپیدار استفاده می کنم که کیفیت خوبی داره و پاسخگوی نیازهای شرکت ماست. به نظر من برنامه های خوبی رو معرفی کردید

۳ سال پیش
آرش

به نظر شما بهترین برنامه حسابداری شخصی برای گوشی های آیفون کدوم اپلیکیشین هست؟ اگر خارجی هم باشه اشکال نداره اما اگر فارسی باشه بهتره...

۳ سال پیش
فرزانه م

سلام من به عنوان یک حسابدار و فردی که چند سال تجربه کار با نرم افزارهای مختلف حسابداری رو دارم لازم می دونم چند نکته در مورد این برنامه ها رو ذکر کنم که خودم اونها رو تجربه کردم. دوستانی که قصد خرید برنامه دارند باید قبل از انتخاب نرم افزار مورد نظر برای شرکت یا اداره به این نکات توجه کنند تا بتونن برنامه مناسب نیازشون رو خریداری کنند.

اول اینکه در سازمان یا اداره شما از چه سخت افزارهایی استفاده میشه و سخت افزارهای شما با چه نرم افزارهایی سازگاری داره؟ در صورت انتخاب برنامه باید بررسی کنید که آیا برنامه با سخت افزار شما سازگار است یا خیر

دوم اینکه سازمان یا شرکتتون تا چه اندازه گسترده است و قصد داره کسب و کار خودش رو تا چه حدی گسترش بده؟ از این جهت مهمه که برخی برنامه ها در مواردی محدودیت دارند و اگر قصد گسترش کار رو داشته باشید لازمه که برنامه قابلیت های وسعت کار رو داشته باشه.

سوم هم که خیلی مهمه توجه به سابقه و پیشینه کاری شرکت تولید کننده برنامه هست. چون اگر برنامه تازه وارد باشه ممکنه که به موارد جزئی حسابداری توجه نشده باشه یا باگ داشته باشه و یا این که پشتیبانی ضعیفی داشته باشه

۳ سال پیش
ذاکر

اپلیکیشن حسابداری شخصی برای محاسبه مخارج ماهیانه زندگی خیلی خوبه. من برنامه خانه ما رو نصب کردم و ازش استفاده می کنم. انصافا خرج و مخارجم خیلی شفاف شده

۳ سال پیش
پوریا

مجموعه برنامه های هلو خوبه اما قیمتش خیلی بالاست. برای کسب و کارهای تازه تاسیس امکان خریدش فراهم نیست.

۴ سال پیش