تعداد کاربران فیس بوک در ایران چقدر است؟
دنیای وب

تعداد کاربران فیس بوک در ایران چقدر است؟

نویسنده: تحریریه آن‌دیجیتال

فیس بوک برترین شبکه اجتماعی دنیاست که بیش از دو میلیارد کاربر از سراسر جهان در آن عضو بوده و در میان آنها کاربران ایرانی نیز وجود دارند. از میان حدود ۱.۸ میلیون کاربر ایرانی هستند که البته این مقدار حدودی است و به صورت دقیق و رسمی اعلام نشده است. 

چند سالی می شود که فیس بوک در رتبه پرمخاطب‌ترین شبکه اجتماعی دنیا قرار گرفته است و طبق جدیدترین آمارگیری جهانی که در سال ۲۰۱۹ انجام شده، تعداد کاربران فیس بوک در دنیا بیش از ۲.۳ میلیارد نفر اعلام شده است. این در حالی است که هنوز آمار جزئی از تعداد کاربران فیس بوک در هر کشور ارائه نشده است. وضعیت ایران نیز به همین صورت است و به طور رسمی آماری در خصوص تعداد کاربران ایرانی فیس بوک ارائه نشده است.

اما این موضوع را می توان از طریق نظرسنجی ها و آمارگیری های غیررسمی بررسی کرد و از این طریق به تعداد کاربران ایرانی فیس بوک دسترسی پیدا کرد. ما نیز در این مطلب با استفاده از نظرسنجی های انجام شده، تعداد ایرانیان فعال در فیس بوک را محاسبه کرده ایم.

مرجع بررسی های ما نظرسنجی مرکز افکارسنجی دانشجویان ایران (ایسپا) می باشد که به تازگی و در روزهای ۱۷ و ۱۸ تیرماه ۹۸ به صورت تلفنی انجام شده است که جامعه هدف آن، شهروندان شهری و روستایی کل کشور بوده است. در این نظرسنجی از شهروندان پرسیده شده بود که «شما در حال حاضر از کدام یک از شبکه‌های اجتماعی استفاده می‌کنید؟» و افراد در پاسخ شبکه اجتماعی مورد استفاده خود را نام برده اند.

در پایان نظرسنجی، وضعیت استفاده از شبکه های اجتماعی در جامعه آماری کوچکی از ایران مشخص شد که اگرچه این جامعه آماری خیلی بزرگ نیست اما می توان آن را با تقریب به کل کشور تعمیم داد. 

در این نظرسنجی نام شبکه های اجتماعی مختلف توسط شرکت کنندگان ذکر شد که یکی از این شبکه های اجتماعی منتخب توسط شهروندان، فیس بوک بوده است. در مجموع ۲.۳ درصد از شرکت کنندگان، فیس بوک را به عنوان شبکه اجتماعی مورد استفاده ذکر کرده اند. البته حدود ۳۰ درصد افراد نیز گفتند که از هیچ شبکه مجازی استفاده نمی کنند.

در صورتی که جمعیت کشور ۸۰ میلیون نفر باشد و ۲.۳ درصد از آنها از فیس بوک استفاده کنند، می توان اینطور نتیجه گرفت که حدود ۱.۸ میلیون از ایرانیان عضو فیس بوک بوده و از این شبکه اجتماعی استفاده می کنند. این درحالیست که فیس بوک چند سال پیش فیلتر شده و اکنون این تعداد کاربر جهت ورود به آن از فیلترشکن استفاده می کنند.

به این مطلب امتیاز دهید

مطالب مرتبط

نظرات کاربران (۰)