بهترین پیام رسان های جایگزین تلگرام کدامند؟
موبایل

بهترین پیام رسان های جایگزین تلگرام کدامند؟

نویسنده: تحریریه آن‌دیجیتال

تلگرام پیام رسان محبوب ایرانی ها در سال گذشته بود که به دلایلی فیلتر شد. پس از فیلتر شدن تلگرام کاربران آن به دنبال جایگزینی برای این پیام رسان محبوب بودند و هر یک از کاربران از یک پیام رسان دیگر استفاده کردند. ما قصد داریم در این مطلب برترین پیام رسان های جایگزین تلگرام را به شما معرفی کنیم تا بتوانید آنها را جایگزین تلگرام نمایید.

تلگرام پیام رسانی خارجی است که در سال ۲۰۱۳ توسط پاول دورف ساخته شده است. این پیام رسان پس از آغاز فعالیت خود رشد فراوانی پیدا کرد و رفته رفته بر تعداد کاربران آن افزوده شد. تعداد کاربران تلگرام در سال ۲۰۱۷ برابر ۱۸۰ میلیون اعلام شد و در سال ۲۰۱۸ تعداد کاربران این پیام رسان ۲۰۰ میلیون اعلام شد. تلگرام در ایران نیز کاربران فراوانی داشت و در سال ۱۳۹۶ این پیام رسان خارجی محبوب ترین پیام رسان ایرانی ها شناخته شد و توانست بیش از ۶۲ درصد کاربران ایرانی را به خود اختصاص دهد.

با این حال این پیام رسان محبوب ایرانی ها به دلایلی در اوایل سال ۱۳۹۷ فیلتر شد. تلگرام در روسیه هم دوام نیاورد و به دلیل ناسازگاری با قوانین این کشور در سال ۲۰۱۸ توسط دولت روسیه فیلتر شد. با تمام این اوصاف اما به نظر می رسد فیلترینگ تلگرام راه چاره نبوده و همچنان بسیاری از کاربران ایرانی در تلگرام به سر می برند. 

اگرچه تلگرام فیلتر شده است اما کاربران این پیام رسان به وسیله فیلترشکن یا با استفاده از نسخه های غیررسمی به این پیام رسان دسترسی پیدا می کنند. معروف ترین پوسته های غیررسمی تلگرام در ایران تلگرام طلایی و هاتگرام می باشد که میلیونها کاربران ایرانی را به تلگرام متصل می کرد. این پوسته ها که امکان دسترسی کاربران به تلگرام را بدون استفاده از فیلترشکن فراهم می کردند نیز توسط گوگل پلی حذف شد و در نهایت دست کاربران ایرانی از تلگرام خالی ماند. 

در اتفاقات اخیر اگرچه کاربران تلاش داشتند به هر نحوی به تلگرام دسترسی پیدا کنند اما به نظر می رسد دیگر استفاده از این پیام رسان خارجی فیلترشده در ایران مناسب نباشد و کاربران ایرانی باید به دنبال پیام رسان دیگری جایگزین تلگران باشند. بنابراین ما در ادامه لیستی از بهترین پیام رسان ها را به شما معرفی می کنیم تا آنها را جایگزین تلگرام نمایید.

  • سروش
  • بله
  • ایتا
  • بیسفون
  • واتس اپ
  • لاین

تعدادی از پیام رسان های معرفی شده در این لیست ایرانی بوده و تعدادی نیز خارجی می باشند. بنابراین در ابتدا به معرفی پیام رسان های ایرانی پرداخته و پس از آن پیام رسان های خارجی را معرفی خواهیم کرد.

پیام رسان های ایرانی جایگزین تلگرام

پس از فیلترینگ تلگرام فرصت برای فعالیت پیام رسان های ایرانی باز شد و تعدادی از توسعه دهندگان ایرانی دست به ساخت پیام رسان زدند. بنابراین پس از مدت کوتاهی تعدادی پیام رسان ایرانی ساخته شد و در اختیار کاربران ایرانی قرار گرفت.

- سروش

اولین و معروف ترین پیام رسان ایرانی جایگزین تلگرام پیام رسان سروش می باشد که به نوعی به جام جم و صدا و سیما مرتبط می باشد. این پیام رسان ایرانی همچون تلگرام امکان ساخت گروه، کانال را داشته و به کاربر اجازه می دهد با دوستان و مخاطبین خود به چت خصوصی بپردازد. این پیام رسان ایرانی بیشترین تعداد کاربر ایرانی را به خود اختصاص داده که تا الان تعداد کاربران برابر ۱۴ میلیون ایرانی می باشد.

پیام رسان ایرانی سروش

سروش همچنین امکانات جانبی دیگری نظیر پخش زنده، آب و هوا، اوقات شرعی و ... را نیز در اپلیکیشن خود جای داده است. این پیام رسان اگرچه تعداد زیادی کاربر دارد اما در برخی قسمت ها دچار ضعف و نارسایی هایی می باشد که باعث نارضایتی کاربران شده است. همچنین سرعت پایین سروش یکی از اصلی ترین مشکلات این پیام رسان ایرانی به حساب می آید.

سروش برای حل برخی مشکلات از جمله سرعت پایین نسخه سروش پلاس را عرضه کرد که کاربران با نصب آن افزایش سرعت و کیفیت خدمات این پیام رسان را به طور محسوس مشاهده کردند. در حال فعالیت اصلی سروش روی اپلیکیشن سروش پلاس می باشد و کاربران برای استفاده از این پیام رسان باید اپلیکیشن سروش پلاس را نصب نمایند.

البته سروش برای تمام پلتفرم ها برنامه ارائه منتشر کرده و کاربران iOS، اندروید، ویندوز، لینوکس و مک می توانند نرم افزار این پیام رسان ایرانی را در دستگاه خود نصب کرده و از آن استفاده نمایند. 

- بله

اپلیکیشن بله پیام رسانی بانکی است. بله در حقیقت ترکیبی از پیام رسان و اپلیکیشن بانکی است که توسط بانک ملی ایران ساخته شده و توسط شرکت سداد پشتیبانی امنیتی می شود. امکانات مختلف پیام رسان تلگرام در اپلیکیشن بله جای گرفته است و کاربران از این جهت دچار مشکلی نخواهند بود. علاوه بر این امکانات بانکی نظیر انتقال وجه، کارت به کارت، پرداخت قبض، خرید شارژ تلفن همراه را نیز پشتیبانی می کند. 

پیام رسان ایرانی بله

بله تمام قابلیت های یک پیام رسان را دارد و کاربران می توانند از چت خصوصی، گروهی و عضویت در کانال های بله استفاده نمایند. اما علاوه بر اینها قابلیت های بانکی بله است که این پیام رسان را از دیگر پیام رسان ها متمایز کرده و باعث شده این اپلیکیشن یکی از محبوب ترین پیام رسان های ایرانی باشد. زیرا کاربران به راحتی می توانند حین استفاده از فضای مجازی و پیام رسان امور بانکی خود را نیز انجام دهند. 

شعار بله انتقال آسان است. انتقال پیام‌های صوتی، ویدئویی و نوشتاری در کنار انتقال پول! خوبی اپلیکیشن بله این است که متولی آن بانک ملی بوده و امنیت آن نیز توسط این بانک تضمین شده است. بنابراین دیگر نگرانی از بابت امنیت عملیات های بانکی این اپلیکیشن وجود ندارد. اپلیکیشن بله علاوه بر نسخه اندروید دارای نسخه های ویندوز، لینوکس و مک نیز می باشد. همچنین نسخه وب بله نیز برای کاربران در دسترس می باشد.

- ایتا

شبیه‌ترین اپلیکیشن داخلی به تلگرام ایتا است که برخی آن را کپی تلگرام می دانند. ایتا از نظر ظاهری دقیقا کپی شده از روی تلگرام می باشد. علتش هم این است که بسیاری از کاربران به فضای ظاهری تلگرام عادت کرده بودند و سازندگان ایتا می خواستند پس از فیلتر شدن تلگرام کاربران این پیام رسان خارجی به راحتی بتوانند از فضای تلگرام در ایتا استفاده نمایند.

پیام رسان ایرانی ایتا

پیام رسان ایتا اگرچه به کلی از روی تلگرام کپی شده است اما تمام قابلیت های آن را ندارد و برخی ویژگی های تلگرام در ایتا غیرفعال می باشد. یک ویژگی جالب در ایتا این است که کاربران دارای کانال تلگرام که کانال آنها در سامانه وزارت ارشاد ثبت شده است به راحتی می توانند کانال و اعضای آن را به طور کامل از تلگرام به ایتا منتقل نمایند. 

ایتا همچون دیگر پیام رسان های داخلی دارای سرورهای داخلی و ایرانی می باشد که این موضوع باعث می شود علاوه بر کاهش هزینه های اینترنت کاربر سرعت بالایی نیز برای او به ارمغان آورد. اگرچه تعداد کاربران ایتا کم است اما در میان پیام رسان های ایرانی ایتا یکی از بهترین هاست و کاربران بسیاری بدون مشکل از این اپلیکیشن ارتباطی استفاده می کنند.

نرم افزار ایتا برای سیستم عامل های اندروید، ویندوز، مک، لینوکس ارائه شده است و کاربران به جز این موارد می توانند از نسخه وب اینتا بهره گیری نمایند.

- بیسفون

بیسفون اپلیکیشنی ارتباطی است که توسط جوانان ایرانی طراحی و ساخته شده است که در آن در عین سادگی زیبایی و مدرنیته نیز به کار گرفته شده است. ظاهر بیسفون اگرچه ساده است اما خدمات مختلف و متنوعی را در خود جای داده است. کاربران برای استفاده از بیسفون لازم است همچون دیگر اپلیکیشن های ارتباطی شماره تلفن خود را وارد کرده و پس از دریافت کد فعال سازی وارد صفحه اصلی پیام رسان شوند.

پیام رسان ایرانی بیسفون

بیسفون یکی از قدیمی ترین پیام رسان های ایرانی می باشد که فعالیت آن به پیش از فیلترینگ تلگرام باز می گردد. نرم افزار ارتباطی و خدماتی بیسفون خدمات مختلفی نظیر گفت و گوی دو طرفه بصورت خصوصی در کنار گفتگوی گروهی، برقراری ارتباط از طریق کانال های محتوا محور، امکان تماس تلفنی با مخاطبان، قابلیت ارسال فایل و همچنین سرویس هایی جانبی دیگر را به کاربران انواع گوشی های هوشمند و رایانه های شخصی ارائه می دهد. 

یکی از بخش های جالب بیسفون بخش عمومی آن می باشد که کاربر این امکان را دارد که صفحه را برگزیده کرده و پست‌های آن‌ را مشاهده نماید. بیسفون همچون تلگرام دارای استیکرهای متنوع و جالبی است که بسیاری از آنها مخصوص کاربران فارسی زبان ساخته شده است. بیسفون نیز همچون سروش نسخه پلاس خود را با عنوان بیسفون پلاس منتشر کرده و کاربران برای استفاده از این پیام رسان باید بیسفون پلاس را نصب نمایند.

پیام رسان های خارجی جایگزین تلگرام

اگرچه استفاده از پیام رسان های داخلی برای کاربران ایرانی بهتر است اما به هر حال پس از معرفی تعدادی از پیام رسان های داخلی برخی از پیام رسان های خارجی جایگزین تلگرام را نیز معرفی می کنیم.

- واتس اپ (Whatsapp)

بزرگ‌ترین پیام رسان در کل دنیا که بیشترین تعداد کاربر در میان پیام رسان ها را به خود اختصاص داده است. کاربران واتس اپ از سراسر دنیا و از کشورهای مختلف هستند و همین باعث شده واتس اپ برترین پیام رسان دنیا به حساب آید. گفته شده تعداد کاربران واتس اپ بیش از یک میلیارد نفر می باشد که در میان آنها برخی کاربران ایرانی نیز قرار دارند.

پیام رسان خارجی واتس اپ

پیام رسان واتس‌اپ امکانات و قابلیت های فراوانی دارد که به مرور افزایش یافته است. در حال حاضر مالکیت واتس اپ در اختیار شرکت فیس بوک می باشد. از جمله امکانات واتس اپ امکان مکالمه صوتی و تصویری با کیفیت بالا، ارسال صوت، تصویر و ویدیو و چت خصوصی با دوستان می باشد. 

پیش از ورود تلگرام به ایران بسیاری از ایرانی ها از واتس اپ استفاده می کردند. اما با پولی شدن آن و راه اندازی تلگرام کاربران ایرانی پیام رسان تلگرام را جایگزین واتس اپ نمودند. اما پس از فیلترینگ تلگرام و رایگان شدن واتس اپ مجددا کاربران ایرانی از این اپلیکیشن استفاده می کنند.

- لاین (LINE)

در میان پیام رسان های معروف خارجی همیشه نام لاین وجود دارد اما باید گفت که لاین یکی از بدشانس‌ترین اپلیکیشن‌های پیام رسان می باشد. زیرا با داشتن قابلیت های فراوان همچون دیگر اپلیکیشن های ارتباطی، استقبال پایینی از کاربران را به خود اختصاص داده است. تماس صوتی و تصویری، تایم لاین، چت گروهی از جمله قابلیت های لاین می باشد که به هیچ عنوان باعث مقبولیت بالای این پیام رسان در میان کاربران نشد. 

پیام رسان خارجی لاین

لاین امکانات جامع و کاملی را در اختیار کاربران خود قرار می دهد و این امکانات را در نسخه‌های مختلف مخصوص سیستم عامل ها ارائه می دهد. کاربران ایرانی به جای استفاده از تلگرام می توانند از خدمات متنوع و جالب لاین استفاده کرده و آن را جایگزین تلگرام نمایند.

در پایان به کاربران توصیه می شود تا علاوه بر استفاده از پیام رسان های ایرانی و جایگزین نمودن آنها با تلگرام از اینترنت ارزان آنها نیز بهره مند شوند. پیام رسان های ایرانی اگرچه نقاط ضعفی داشته در مقابل پیام رسان های خارجی قابل رقابت نمی باشند اما با استقبال کاربران ایرانی از آنها فرصت رشد و شکوفایی آنها فراهم شده و در آینده امکان رفع اشکالات برای آنها بوجود خواهد آمد.

به این مطلب امتیاز دهید

مطالب مرتبط

مطالب پیشنهادی

نظرات کاربران (۰)