اولین دامنه اینترنتی دنیا چه نام دارد؟
دنیای وب

اولین دامنه اینترنتی دنیا چه نام دارد؟

نویسنده: تحریریه آن‌دیجیتال

سالیان زیادی از ثبت اولین دامنه اینترنتی دنیا نمی گذرد؛ دامنه ای که کاربران با استفاده از آن می توانند وب سایت مورد نظر خود در میان میلیاردها صفحه وب موجود در اینترنت پیدا کنند. اولین دامنه اینترنتی دنیا Symbolics.com می باشد که در سال ۱۹۸۵ میلادی به ثبت رسیده است. این دامنه اینترنتی توسط شرکت سیمبولیک که سازنده سیستم های رایانه ای بود به ثبت رسیده بود.

این روزها وب سایت های اینترنتی یکی از اصلی ترین مولفه های اینترنت به شمار می آیند که کاربران برای دسترسی به آنها از دامنه (Domain) استفاده می کنند. در حقیقت دامنه اینترنتی همان آدرس وب سایت می باشد که کاربر با نوشتن آن در مرورگر خود به صفحه اینترنتی و وب سایت مورد نظر دسترسی پیدا می کند. بدون وجود دامنه اینترنتی امکان استفاده از وب سایت ها وجود نخواهد داشت.

اگر شما هم از وب سایت ها استفاده کرده و به وسیله دامنه اینترنتی سایت مورد نظر خود را پیدا می کنید به یاد داشته باشید که حدود ۳۵ سال پیش اولین دامنه اینترنتی دنیا ثبت شده است. تاریخچه دامنه های اینترنتی به سال ۱۹۸۵ میلادی و برابر ۱۳۶۳ خورشیدی باز می گردد. زمانی که شرکت سیمبولیک که فعال در زمینه تولید سیستم های رایانه ای بود دامنه Symbolics.com را برای خود ثبت کرد.

لازم به ذکر است که اولین دامنه اینترنتی دنیا ارتباطی به اولین وب سایت دنیا ندارد. زیرا این وب سایت توسط تیم برنرز تیم برنرز لی و در زمانی دیگر ساخته شده است.

ثبت قدیمی ترین دامنه دنیا 

این اولین دامنه اینترنتی ثبت شده در دنیا بود که توسط این شرکت به ثبت رسید. دامنه شرکت سیمبولیک اگرچه مربوط به محبوب‌ترین وب سایت دنیا نیست اما یکی از قدیمی ترین آنها می باشد. در حقیقت این دامنه قدیمی ترین دامنه اینترنتی دنیا می باشد.

قدیمی ترین دامنه اینترنتی دنیا

کمتر از ۳۵ سال پیش شرکتی اولین دامنه دنیا را ثبت کرده است و اکنون بعد از گذشت چند سال تعداد دامنه های ثبت شده در دنیا به بیش از ۳۰۰ میلیون رسیده است. این تعداد دامنه میزبان میلیاردها صفحه وب در اینترنت می باشند که کاربران بسیاری به وسیله این دامنه های اینترنتی به وب سایت مورد نظر خود دسترسی پیدا می کنند.

جالب است بدانید که اولین دامنه اینترنتی دنیا در حال حاضر در اختیار شرکت سیمبولیک نمی باشد و به نوعی به موزه مجازی تبدیل شده است. شرکت سیمبولیک پس ثبت دامنه مورد نظر و بعد از گذشت چند سال رو به افول رفت و در نهایت از حوزه رایانه و تولید کامپیوتر خارج شد. بعد از این اتفاق شرکت سیمبولیک در سال ۲۰۰۹ قدیمی ترین دامنه اینترنتی دنیا را به شرکتی دیگر فروخت. 

یک شرکت فعال در حوزه املاک دامنه Symbolics.com که اولین دامنه دنیا می باشد را از شرکت سیمبولیک خریداری کرده و آن را تبدیل به موزه اینترنت نمود. در حال حاضر این دامنه به وب سایتی حاوی اطلاعات دامنه های اینترنتی و تاریخچه اینترنت متصل می باشد و کاربران می توانند برای آشنایی با دامنه های اینترنتی از آن استفاده نمایند. 

به این مطلب امتیاز دهید

مطالب مرتبط

نظرات کاربران (۰)