اولین وب سایت جهان چه زمانی ساخته شد؟
دنیای وب

اولین وب سایت جهان چه زمانی ساخته شد؟

نویسنده: تحریریه آن‌دیجیتال

گسترش اینترنت و وب بر کسی پوشیده نیست و در حال حاضر صدها میلیون وب سایت و دامنه اینترنتی در دنیا وجود دارد که تنها در کمتر از ۳۰ سال پیش ایجاد شده است. یعنی می توان گفت که اولین وب سایت جهان که در سال ۱۹۹۰ میلادی ساخته شده کمتر از ۳۰ سال عمر دارد. در ادامه با اولین وب سایت دنیا بیشتر آشنا خواهید شد.

سال ۱۹۹۰ میلادی تیم برنرز لی، پدر وب در دفتر کوچک خود اولین وب سایت دنیا را ایجاد کرد و پس از آن مخترع وب یا پدر وب نام گرفت. اکنون بعد از گذشت حدود ۲۹ سال وب گسترش فراوانی یافته به طوری که تعداد دامنه های اینترنتی ثبت شده به بیش از ۳۳۰ میلیون رسیده و تعداد وب سایت های اینترنتی ساخته شده نیز به بیش از ۱/۸ میلیارد صفحه وب در اینترنت می رسد. تمام این پیشرفت ها با ساخت اولین وب سایت دنیا توسط این شخص اتفاق افتاده است.

پدر وب، برنرز لی مدت ها در فکر طراحی شبکه ای متصل به هم (اینترنت) بود و برای دستیابی به این هدف تلاش های فراوانی انجام داد. نهایتا در  ۲۰ دسامبر ۱۹۹۰ توانست با استفاده از ابرمتن (HTML) اسنادی ایجاد کرده و آنها را در یک شبکه عمومی به اشتراک گذارد؛ و این سرگذشت اولین سایت دنیا شروعی برای بلعیدن دنیا توسط اینترنت بود.

برنرز لی شبکه خود ساخته اش را تار گسترده جهانی (World Wide Web) نام نهاد و جهت توسعه و گسترش سیستم های اینترنتی از یک رایانه workstation استفاده نمود. این شبکه همین شبکه وب است که در حال حاضر تمام سایت های دنیا بر پایه آن ساخته شده اند. عبارت WWW در ابتدای آدرس سایت ها نیز مخفف نام این شبکه می باشد.

گذشت ۳۰ سال از ساخت اولین صفحه وب

پدر وب برای استفاده از شبکه جهانی وب که خودش آن را ساخته بود یک صفحه وب بسیار ساده ایجاد کرد و آن را در شبکه مورد نظر قرار داد. وب سایت ساخته شده توسط وی حاوی اطلاعاتی در خصوص وب و نرم افزار مورد نیاز جهت استفاده از آن بود. این صفحه اینترنتی اولین وب سایت دنیا می باشد.

خوشبختانه CERN یک نسخه از اولین وب سایت دنیا را نگهداری کرده و آن را در قسمتی از سایت خود برای دسترسی کاربران قرار داده است. بنابراین اگر شما هم تمایل دارید می توانید این وب سایت که عمر زیادی دارد را مشاهده کنید.

اولین وب سایت دنیا

این سایت اینترنتی پس از انتشار عمومی در سال ۱۹۹۱ در دسترس همگان قرار گرفت. همچنین اطلاعات ساختاری و طراحی این سایت و کدهای منبع آن نیز به طور عمومی در اختیار همه قرار گرفتند. بنابراین امکان طراحی وب سایت و حضور در اینترنت بدون صرف هزینه و صورت رایگان برای همه فراهم شد.

ویژگی های اولین وب سایت ساخته شده در دنیا

در خصوص ساختار اولین وب سایت‌ دنیا باید گفت که این صفحه وب ها با استفاده از ساده ترین کدهای HTML نوشته شده بود. این کدها شامل عناصر سرتیتر، پاراگراف و لینک بود خبری از عناصر جدید و ساختار پیچیده در آن نبود. با گذر زمان و پیشرفت وب ساختارهای جدیدی جهت ساخت صفحات وب ایجاد شده و عناصر جدیدی به HTML اضافه شدند. همچنین ابداع شیوه های آبشاری CSS نیز تاثیر فوق العاده ای در افزایش کیفیت نمایشی سایت ها داشت.

اینترنت و وب یکی از بزرگترین اختراعات بشر به حساب می آید که در حال حاضر دنیا را به سلطه خود در آورده و بسیاری از فناوری ها و اختراعات دیگر بشر را نیز به خود مربوط کرده است. این دستاورد بزرگ بشری که جهت اشتراک گذاری اطلاعات می باشد روزی با یک صفحه وب ساده شروع شد و اکنون گسترش فوق العاده ای پیدا کرده است.

اختراع وب نقش مهمی در پیشرفت تکنولوژی و علم داشته است و خدمت بزرگی به بشر انجام داده است. تیم برنرز لی سازنده وب همچون دیگر کاربران اینترنت از این اختراع بسیار خوشحال است اما در عین حال از اینکه بعد از عبارت «HTTP» دو نقطه (:) قرار داده و با این کار همه را مجبور به انجام یک کار اضافی کرده متاسف است.

منبع: خبرگزاری فارس

به این مطلب امتیاز دهید (امتیاز ۴.۳ از ۵ از مجموع ۴ رای)

مطالب مرتبط

نظرات کاربران (۰)