استفاده از بلاک چین در تلگرام و ساخت تلگرام بدون فیلتر
نرم افزار و سیستم عامل

استفاده از بلاک چین در تلگرام و ساخت تلگرام بدون فیلتر

نویسنده: تحریریه آن‌دیجیتال

پس از فیلترینگ تلگرام مدیر این پیام رسان ادعا کرد که تا چند ماه دیگر نسخه جدید تلگرام با استفاده از بستر بلاک چین (Blockchain) راه اندازی خواهد شد و با انجام این کار دیگر امکان فیلتر کردن تلگرام وجود نخواهد داشت. نزدیک به یک سال از این ادعا گذشته است و بر اخبار ماهیانه راه اندازی بلاک چین هنوز هیچ اتفاقی در خصوص استفاده از بلاک چین در تلگرام رخ نداده است. با توجه به گذشت مدتی طولانی از فیلتر شدن تلگرام چرا این تکنولوژی بر خلاف ادعای مدیر تلگرام راه اندازی نشده است؟ آیا واقعا تلگرام قصد استفاده از فناوری بلاک چین را دارد یا این که این نظرات تنها ادعایی گزاف است؟ با ما همراه باشید تا پاسخ این سوال را دریافت کنید.

از زمانی که تلگرام در ایران فیلتر شد خبرهای ضد و نقیضی در خصوص بکارگیری فناوری بلاک چین در تلگرام و راه اندازی «تلگرام ضد فیلتر» منتشر شد. تلگرامی که می تواند هر نوع فیلتری را دور بزند و عملا امکان فیلتر شدن آن وجود ندارد. این موضوع با استقبال بسیاری از کاربران مواجه شد و برخی نیز برای معرفی نسخه ضدفیلتر تلگرام لحظه شماری می کردند. اما همچنان هیچ اتقافی در این خصوص رخ نداده و هنوز هم تلگرام فیلتر می باشد.

اگرچه دو پوسته غیررسمی تلگرام یعنی طلاگرام (تلگرام طلایی) و هات گرام ببا فیلترشکن های داخلی خود به نوعی جایگزین بلاک چین تلگرام بوده اند و عملا فیلترینگ تلگرام را بی اثر کرده اند. در خصوص استفاده از بلاک چین در تلگرام بحث های مفصلی وجود دارد. ماهیت بلاک چین، روش کار آن، روش دورزدن فیلترینگ به وسیله بلاک چین موضوعاتی است که در این خصوص مطرح می باشد. همچنین آیا هدف تلگرام از بکارگیری این زیرساخت تنها دور زدن فیلترینگ است و یا این که جهت انجام عملات های مالی بلاک چین را بکارگیری خواهد کرد؟

فناوری بلاک چین چیست؟

پیش از این که در خصوص استفاده از بلاک چین در تلگرام توضیح دهیم بهتر است کمی با اصل قضیه یعنی Blockchain آشنا شوید. بلاک چین یا زنجیره بلوکی یکی از تکنولوژی های جدید می باشد که در حقیقت شبکه ای با تعداد سرورها زیاد می باشد. در روشهای عادی شبکه تعداد محدودی سرور وجود دارد؛ اما در بلاک چین از تمام نود های موجود در شبکه جهت ذخیره سازی داده ها استفاده می شود. به همین دلیل بلاک چین را شبکه ای با تعداد زیادی سرور می باشد.

بلاک چین

به عبارت دیگر در شبکه بلاک چین اطلاعات به بخش های خاصی از شبکه نظیر سرور ارسال نمی شود. در بلاک چین اطلاعات بین همه گره های متصل به شبکه ارسال شده و عملیات پردازش و ذخیره سازی اطلاعات در آن انجام می شود.

استفاده از Blockchain در تلگرام

در حقیقت در بلاک چین تمامی وظایف سرور به خود اعضای شبکه یا همان گره ها محول می شود. در این صورت دیگر نیازی به یک سرور مشخص جهت انجام عملیات نیست و هر گره به خودی خود عملیات پردازش و ذخیره سازی داده ها را انجام می دهد. استفاده از بلاک چین باعث می شود دیگر در شبکه سروری وجود نداشته باشد. 

بسیاری از افراد فناوری بلاک چین را  با «بیت کوین» می شناستند. نوعی ارز دیجیتالی رمزنگاری شده که از زیرساخت بلاک چین استفاده کرده است. بیت کوین معروف ترین ارز دیجیتال است که پس از شهرت یافتن خود باعث معرفی بلاک چین به دنیا شد. ارز دیجیتالی بیت کوین جهت انجام معاملات دیجیتالی خود از فناوری بلاک چین استفاده کرده است و همین باعث موفقیت آن در بین دیگر ارزهای دیجیتالی شده است.

حال که با مفهوم بلاک چین آشنا شدید می توان در خصوص تلگرام بلاک چین و ماهیت آن بیشتر توضیح داد. تلگرام بلاک چین یا بلاک چین تلگرام که برخی نیز آن را تلگرام بدون فیلتر نامیده اند در حقیقت شبکه ای منحصر به فرد برای کاربران تلگرام می باشد. شبکه مذکور این امکان را به کاربران تلگرام می دهد تا در بستر آن از قابلیت های اقتصادی تلگرام استفاده کنند.

تلگرام بلاک چین چیست؟

در حقیقت بستر بلاک چین جهت انجام تراکنش های مالی رمزنگاری شده و غیر قابل ردیابی می باشد. به همین دلیل در بسیاری از ارزهای دیجیتال از بلاک چین استفاده شده است. بنابراین تلگرام نیز برای راه اندزای ارز دیجیتال «گرام» ناچار است از فناوری بلاک چین بهره گیری نماید. پاول دورف مدیر تلگرام چندی پیش در معرفی ارز دیجیتالی گرام استفاده از بلاک چین در تلگرام را نیز تایید کرد.

بلاک چین تلگرام

در حقیقت تلگرام بلاک چین بستری جهت انجام معاملات مربوط به ارز رمزپایه گرام می باشد که توسط پاول دورف و به نام TON معرفی شده است. TON مخفف عبارت (The Open Network) و به معنی شبکه آزاد می باشد. با این حساب می توان گفت که استفاده از بلاک چین در تلگرام و معرفی تلگرام بلاک چین با هدف دورزدن فیلترینگ نبوده و تنها برای فراهم شدن زیرساخت های لازم جهت معرفی ارز دیجیتال گرام بوده است.

دور زدن فیلترینگ با تلگرام بلاک چین

اگرچه تمام کارشناسان حوزه تکنولوژی و ارزهای دیجیتال رمزنگاری شده می دانند که بلاک چین در تلگرام با هدف معرفی ارز رمزپایه گرام مورد استفاده قرار گرفته است و از آن برای انجام تراکنش های مالی استفاده می شود اما هنوز کسی قابلیت ضدفیلتر بودن آن را نیز تایید یا رد نکرده است. در حقیقت صحت تلگرام بدون فیلتر در حاله ای از ابهام می باشد.

بلاک چین یک بستر متن باز است که قابلیت ویرایش و شخصی سازی برای اهدافی خاص را نیز دارد که عمدتا از آن جهت انجام تراکنش های غیر قابل ردیابی استفاده می شود. ویژگی متن باز بودن بلاک چین این امکان را به توسعه دهندگان می دهد تا با ایجاد ویرایش و ایجاد تغییرات آن را برای اهداف خود طراحی نمایند.

با توجه به این که تلگرام توانسته موفقیت خوبی را در بین پیام رسان ها کسب نماید استفاده از بلاک چین جهت دورزدن فیلترینگ و ساختتلگرام ضدفیلتر دور از انتظار نخواهد بود. اگر سرور را از شبکه تلگرام حذف کنیم دیگر آدرس و آی پی جهت فیلتر کردن وجود نخواهد داشت و معرفی تلگرام بدون فیلتر امکان پذیر خواهد بود.

آیا تلگرام ضدفیلتر وجود دارد؟

اما نکته اصلی این است که آیا زیرساخت بلاک چین ظرفیت چنین استفاده ای را دارد و امکان مدیریت حجم بالایی از اطلاعات با استفاده از بلاک چین وجود دارد؟ سوالی که هنوز کسی به آن پاسخ نداده و تنها در حد ادعای مدیر تلگرام می باشد.

تلگرام بلاک چین یا تلگرام ضدفیلتر

پس از فیلترینگ تلگرام در ایران مدیر این شبکه اجتماعی از زمان نزدیک راه اندازی بلاک چین تلگرام و تلگرام ضدفیلتر خبر داد. اما هنوز با گذشت نزدیک به یک سال از آن تاریخ همچنان بلاک چین تلگرام راه اندازی نشده و فیلترینگ اثر خود را روی تلگرام گذاشته است. پس از آن تاریخ چندین تاریخ برای اتمام کار بلاک چین اعلام شد که هیچ یک تاریخ اصلی نبوده است.

تاریخ ارائه تلگرام بدون فیلتر

با این وجود به نظر می رسد زمان معرفی تلگرام بلاک چین مشخص نیست و مدیر تلگرام نیز پاسخی در این باره اعلام نکرده است. همین باعث شده افراد سودجو از این فرصت استفاده کرده و نسخه های غیررسمی تلگرام را با عنوان تلگرام بدون فیلتر به کاربران معرفی نمایند. نسخه هایی که نه تنها ضدفیلتر نیستند بلکه بعضا بدافزار و جاسوس نیز می باشند. در نهایت می توان این نتیجه را گرفت که فعالا تلگرام ضدفیلتر در حد یک ادعا می باشد و حتی این امکان نیز وجود دارد که اصلا چنین تلگرامی معرفی نشود.

برخی نیز نظر دارند که فیلتر شدن تلگرام در ایران آینده کاری این شبکه اجتماعی را تحت تاثیر قرار داده و همین باعث شده دیگر تلگرام فناوری بلاک چین را راه اندازی نکند. زیرا درصد بالایی از کاربران تلگرام ایرانی بوده اند و پس از اجرای فیلترینگ بخشی از این کاربران تلگرام را کرده اند. با این وجود تلگرام روش استفاده از پروکسی MTProto را به عنوان جایگزین بلاک چین معرفی کرده است.

منبع: superfamilyprotector.com

به این مطلب امتیاز دهید (امتیاز ۵ از ۵ از مجموع ۱ رای)

مطالب مرتبط

مطالب پیشنهادی

نظرات کاربران (۲)

رهنما

نه انگار زمان عرضه شبکه بلاک چین تلگرام ۹ آبان اعلام شده. دیروز تو کانال TON Board تلگرام پیامی تحت عنوان زمان عرضه تلگرام بلاک چین منتشر شد که تو اون کمپانی سازنده زمان رو اعلام کرد. البته ما که چشممون آب نمیخوره تا حالا ده بار زمان اعلام کردند اما هنوز هم خبری از تلگرام بلاک چین نیست. این بار هم احتمالا سرکاری باشه و مثل تاریخ های قبلی بشه

۱ سال پیش
hatam

تلگرام بلاک چین تنها یک توهمه که مدیر تلگرام اون رو مطرح کرده تا برای مقابله با فیلترینگ تلگرام جنگ روانی ایجاد کنه.

۱ سال پیش