مقابله موتور جستجوی چینی بایدو با گوگل
دنیای وب

مقابله موتور جستجوی چینی بایدو با گوگل

نویسنده: تحریریه آن‌دیجیتال

موتور جستجوی جهانی گوگل در بسیاری از کشورهای دنیا فعالیت داشته و تلاش دارد از جستجوهای چین نیز سهمی به خود اختصاص دهد اما به نظر می رسد موتور جستجوی بومی چین یعنی بایدو (Baidu) این فرصت را به گوگل نمی دهد و همچنان برترین موتور جستجوی چینی ها می باشد. به همین دلیل مدیرعامل بایدو، بزرگترین موتور جست‌وجوی چینی مدعی شده تمام جستجوهای چینی در بایدو صرف خواهد شد و سهمی از این بازار نصیب گوگل نخواهد شد.

در گذشته موتور جستجوی گوگل در چین نیز فعالیت های جدی داشت و با توجه به تعداد بالای کاربران این کشور سهم خوبی از این میان نصیب گوگل می شد. اما با راه اندازی جستجوگر بومی بایدو در چین و فیلتر شدن گوگل در این کشور تقریبا تمام کاربران چینی بایدو را جایگزین گوگل کرده و از آن استفاده نمودند. همین باعث شد پای گوگل از چین برچیده شود.

اما اخیرا خبرهایی مبنی بر بازگشت دوباره بزرگترین جستجوگر دنیا گوگل به فضای مجازی چین شنیده می شود و به نظر می رسد این موتور جستجو حاضر به سانسور کردن نتایج جست‌وجو در چین شده است. پیش از این دولت چین فعالیت گوگل در این کشور را منوط به سانسور کردن برخی نتایج از میان جستجوهای کاربران خود کرده بودند.

در این میان اما مدیر ارشد شرکت بایدو (رابین لی) در رابطه با این خبر واکنش نشان داده و عنوان کرده که بازگشت گوگل به چین چیزی را عوض نمی کند و بایدو همواره بزرگترین و قوی ترین موتور جست‌وجوی چینی ها می باشد. در این صورت وجود یا عدم وجود گوگل در چین چیزی را تغییر نمی دهد و با ورود مجدد گوگل به چین بایدو همچنان برترین جستجوگر چینی ها باقی خواهد ماند.

نظر ایشان در خصوص رقابت با گوگل نیز جالب است:

ما با تمام قدرت به فعالیت خود ادامه داده و تلاش می کنیم گوگل آمریکایی را شکست دهیم. بدون شک ما پیروز این رقابت خواهیم بود و در آینده نه تنها در چین بلکه در بسیاری از کشورها پای گوگل برچیده خواهد شد.

کشور چین از جمله کشورهایی است که محدودیت های فراوانی در خصوص استفاده از اینترنت و فضای مجازی برای کاربران خود اعمال نموده و این قوانین و مقررات بعضا بسیار محدودکننده‌ و سخت گیرانه نیز می باشد. سانسور مطالب آنلاین و فیلترینگ شبکه‌های اجتماعی و برخی از پیام‌رسان‌های معروف دنیا از جمله محدودیت های دولت چین در اینترنت می باشد.

موتور جستجوی گوگل در چین

اما در خصوص عدم فعالیت گوگل در چین باید گفت که چند سال پیش شرکت گوگل اعلام کرد که به خاطر قوانین سخت‌گیرانه دولت چین که بسیار محدودکننده می باشد دیگر با این کشور همکاری نخواهد داشت و پس از آن بسیاری از سرویس های خود را در چین غیرفعال کرد. این اتفاق در سال ۲۰۱۰ میلادی و در اعتراض به تلاش دولت چین برای محدود کردن کاربران و استفاده آزادانه شهروندانش از اینترنت بوده است که در نتیجه آن تعداد زیادی از سرویس‌های گوگل در کشور چین قطع شد.

به نظر می‌رسد در این چین سال نظر گوگل تغییر کرده و این موتور جستجوی جهانی می خواهد اینترنت چین را نیز مجددا در دست بگیرد. با توجه به آمار میلیونی کاربران چینی و استفاده قراوان آنها از موتور جستجو به نظر می رسد این حجم از فعالیت می تواند فرصت مناسبی برای درآمدزایی توسط گوگل باشد. بنابراین پذیرش قوانین سختگیرانه چین توسط گوگل خیلی هم برای این شرکت ناخوشایند نخواهد بود.

زمانی که گوگل از فعالیت در چین کنار رفت سهم بالایی از کاربران خود را از دست داد و همین فرصت مناسب برای بایدو باعث شد کاربران آن بیش از ۷۰ درصد افزایش داشته باشد و بتواند اینترنت چین را در مشت خود نگه دارد. در حقیقت خروج گوگل از چین باعث شکست خود و موفقیت رقیب آن یعنی بایدو شد. البته باید توجه داشت که این اولین رقابت موتورهای جستجو با گوگل نمی باشد. چندی پیش نیز شاهد رقابت جستجوگر یاهو با گوگل بودیم.

لازم به ذکر است که این خبر تنها در حد حدس و گمان است و هنوز اطلاعات دقیقی از سوی طرفین منتشر نشده است. با این حال یک منبع ناشناس چنین ادعایی را کرده است و اسنادی در همین خصوص ارائه داده که نشان می‌دهد شرکت گوگل از سال ۲۰۱۷ میلادی تلاش برای بازگشت به اینترنت چین را در دستور کار قرار داده و برای دستیابی به این هدف نسخه سانسور شده موتور جست‌وجوی خود را برای چینی ها توسعه می دهد.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به این مطلب امتیاز دهید

مطالب مرتبط

مطالب پیشنهادی

نظرات کاربران (۰)