CDN یا شبکه توزیع محتوا چیست؟
برنامه نویسی

CDN یا شبکه توزیع محتوا چیست؟

نویسنده: تحریریه آن‌دیجیتال

یکی از فناوری های جدید و مفید که بسیاری از وب سایت ها از آن استفاده می کنند CDN می باشد. CDN مخفف عبارت Content delivery network به معنای شبکه توزیع محتوا می باشد که از آن در سایت های اینترنتی استفاده می شود. استفاده از سی دی ان باعث می شود سرعت بارگذاری سایت افزایش پیدا کرده و در نتیجه سایت شما بهینه شود. استفاده از CDN بسیار ساده است و در زمان کوتاهی می توان آن را فعال کرد. در ادامه توضیحات تکمیلی در این خصوص را برای شما ذکر کرده و شما را با این فناوری بیشتر آشنا می کنیم.

همانطور که می دانید سرعت بارگذاری سایت ها یکی از مولفه های اصلی در کیفیت و بهینه سازی سایت (SEO) می باشد و هرچه سرعت لود (Load) سایت کمتر باشد کاربران و موتورهای جستجو توجه بیشتری به سایت شما می کنند که عکس این موضوع نیز صادق است. اما گفته شد استفاده از CDN باعث کاهش زمان لود سایت می شود. به نظر شما این تکنولوژی چطور این کار را انجام می دهد؟ با ما همراه باشید تا در ادامه هر آنچه در خصوص CDN نیاز دارید را بخوانید.

CDN چیست؟

در ابتدا ذکر شد که CDN به معنی شبکه‌ی توزیع محتوا یا شبکه تحویل محتوا می باشد و نوعی شبکه است که محتواهای مورد نظر را از نظر جغرافیایی توزیع می کند. شبکه CDN متشکل از چندین سرور می باشد که در مناطق جغرافیایی مختلف قرار گرفته اند و این مجموعه در کنار هم شبکه ای به نام شبکه توزیع محتوا یا CDN را ایجاد کرده است. علت پراکندگی سرورها و قرار گرفتن سرورها در مناطق جغرافیایی مختلف این است که کاربران در مکان های مختلف اطلاعات مورد نظر خود را از نزدیک ترین سرور دریافت کنند. در این صورت عملیات دریافت اطلاعات سرعت و کیفیت بالاتری خواهد داشت.

با استفاده از CDN می توان محتواهای مختلفی نظیر فایل داده، ویدئو، محتوای وب، تصویر و ... را به کاربران ارائه داد. در این صورت کاربران می توانند محتوای مورد نظر را با کمترین سرعت و بهترین کیفیت دریافت نمایند. استفاده از شبکه توزیع محتوا در بخش وب و سایت های اینترنتی بسیار رایج می باشد و بسیاری از سایت ها مخصوصا سایت های بزرگ و پربازدید از این روش استفاده می نمایند.

CDN چگونه کار می‌کند؟

قبلا اشاره شد که شبکه CDN متشکل از سرورهای مختلف در مناطق جغرافیایی مختلف می باشد که در کنار هم یک شبکه توزیع محتوا را ایجاد کرده اند. کاربران وب می توانند درخواست های خود را به این شبکه ارسال کرده و پاسخ خود را دریافت نمایند.  این شبکه به درخواست کاربران از نزدیک ترین نقطه پاسخ می دهد. با توجه به این که شبکه توزیع محتوا از نقاط مختلف (هر نقطه حاکی از وجود یک سرور در آنجا می باشد) تشکیل شده است. بنابراین برای پاسخ به کاربر از نزدیک ترین نقطه جغرافیایی به او این کار را انجام می دهد.

روش کار CDN

این کار باعث می شود عملیات پاسخ دهی به کاربران سریع تر انجام شد و در نتیجه کاربر پاسخ خود را سریع تر دریافت نماید. اگر این CDN در وب سایت های اینترنتی استفاده شده باشد این موضوع به خوبی مشخص خواهد بود. زیرا استفاده از CDN به طور محسوسی سرعت بارگذاری محتوای سایت را افزایش می دهد. زیرا در صورت استفاده از CDN دیگر فاصله جغرافیایی عامل کاهش سرعت اینترنت نمی شود.

CDN چطور سرعت بارگذاری سایت را افزایش می دهد؟

متوجه شدیم که استفاده از شبکه توزیع محتوا (CDN) باعث افزایش سرعت دانلود فایل ها برای کاربران و در نتیجه آن افزایش سرعت برگذاری صفحات وب می شود. اما چرا استفاده از CDN باعث افزایش سرعت بارگذاری می شود؟ تصور کنید که یک سایت بازدیدکنندگان زیادی دارد که هر یک از این بازدیدکنندگان در منطقه جغرافیایی خاصی زندگی می کنند. بنابراین این سرور این سایت باید به درخواست کاربران از مناطق جغرافیایی مختلف با فواصل مختلف پاسخ دهد. کاربران نزدیک سریعا پاسخ خود را دریافت می کنند. اما کاربرانی که از سرور سایت فاصله زیادی دارند چه؟ قطعا سرعت دریافت اطلاعات توسط این کاربران همچون کاربران نزدیک به سرور نمی باشد. به همین دلیل برای کاربران دور از سرور این مشکل وجود دارد که اطلاعات مورد نظر را با تاخیر دریافت می کنند. 

برای حل این مشکل CDN ایجاد شد. شبکه توزیع محتوا با متصل کردن چند سرور در مناطق مختلف شبکه ای جهت توزیع محتواهای مورد نظر تشکیل داد تا تمام کاربران با هر فاصله از سرور اصلی بتوانند محتوای مورد نظر را در یک فاصله زمانی دریافت نمایند و مولفه فاصله از سرور باعث ایجاد تاخیر در ارسال پاسخ نشوند. تمام کار CDN همین است و این موضوع در تصویر زیر به خوبی نمایش داده شده است.

استفاده از CDN

در تصویر بالا مشاهده کردید که بدون استفاده از CDN تمام درخواست ها باید به سرور اصلی ارسال شوند و درخواست هایی که فاصله زیادی از سرور دارند قطعا با تاخیر همراه خواهند بود. اما در استفاده از CDN این مشکل حل شده است و در نزدیکی کاربران سرورهای فرعی وجود دارد تا از ایجاد تاخیر در پاسخ دهی جلوگیری نماید. علاوه بر اگر تنها از یک سرور استفاده شده آنوقت حجم زیادی از درخواست ها به سمت یک سرور سرازیر می شود و در این صورت سرور سایت توان پاسخ به تمام درخواست ها را نداشته و مختل خواهد شد. اما در زمان استفاده از CDN درخواست های کاربران بین چند سرور تقسیم می شود و در این صورت از هجوم تعداد زیادی درخواست به یک سرور جلوگیری خواهد شد.

چرا باید از CDN در وب سایت خود استفاده کنیم؟

در وب سایت های پربازدید که تعداد زیادی کاربر داشته و از نقاط مختلف دنیا از آنها بازدید می شود از CDN به طور کلی استفاده می شود. یعنی کل سایت و محتوای آن در شبکه توزیع محتوا قرار می گیرد و در چند سرور در نقاط مختلف دنیا پخش می شوند. نقطه قرار گیری سرور بستگی به کاربران آن سایت دارد و در نقطه قرار خواهد گرفت که به تعداد زیادی از کاربرانش نزدیک باشد. در این صورت درخواست کاربران علاوه بر تقسیم شدن بین چند سرور، از نزدیک ترین سرور نیز پاسخ داده می شود. 

اما در وب سایت های عادی که تعداد بازدیدکنندگان بالایی ندارند استفاده از CDN به طور کلی انجام نمی شود و تنها بخشی از سایت در شبکه سی دی ان قرار می گیرد. با توجه به این که این گونه سایت ها بازدیدکننده زیادی ندارد که بخواهد سرور را مختل کند و بازدیدکنندگانشان نیز معمولا در یک منطقه جغرافیایی (مثلا ایران) زندگی می کنند دیگر نیازی به قرار دادن کل سایت در CDN وجود ندارد و در صورت استفاده نیز عملا تاثیری محسوسی نخواهد داشت. در اینگونه سایت ها معمولا بخش های عمومی سایت نظیر فایل های CSS، جاوااسکریپت (JavaScript)، فونت ها و ... در CDN قرار می گیرند. البته باید توجه داشت که این فایل ها باید عمومی باشند.

منظور از عمومی بودن فایل ها این است که آنها در سایت های دیگر نیز استفاده شده باشد و بطور کلی در فضای وب معروف باشند. به عنوان مثال جی کوئری (jQuery) یا بوت استرپ (Bootstrap) که دو فایل عمومی و مشهور هستند و معمولا در سایت های مختلف از آنها استفاده می شوند. اینگونه فایل ها در CDN های رایگان قرار گرفته است و مدیران سایت ها می توانند با قرار دادن آدرس CDN در سایت خود از آنها استفاده کنند.

استفاده از CDN

هدف از این نوع استفاده این است که با توجه به مشهور و پر استفاده بودن این فایل ها و وجود آن در بسیاری از سایت ها حداقل یک بار توسط هر مرورگر دانلود شده است. مرورگرهای وب در صورت دانلود فایلها آنها را در حافظه رایانه ذخیره می کنند تا در صورت استفاده مجدد از آنها استفاده نمایند. بدون این که مجددا بخواهند آنها را دانلود کنند. بنابراین این معمولا این فایل ها در اکثر مرورگرها ذخیره یا کش (Cache) شده است. بنابراین اگر کاربری وارد سایت شما شود مرورگر وی دیگر نیازی ندارد که فایل مورد نظر را دانلود کند و می تواند از Cache خود استفاده نماید. این امر باعث می شود سرعت بارگذاری صفحات افزایش پیدا کند.

مزایای استفاده از CDN

تا اینجا چند مورد از فواید و مزایای استفاده از شبکه توزیع محتوا CDN را برای شما توضیح دادیم که به برای استفاده از آن به اندازه کافی قانع کننده بوده است. اما قصد داریم در ادامه مزایای دیگری از CDN را برای شما ذکر کنیم.

- افزایش سرعت بارگذاری (Load) وب سایت
- افزایش سرعت سایت و نمایش صفحات
- کاهش پهنای باند مصرفی سرور
- افزایش امنیت سایت و اطلاعات موجود در آن
- تاثیر مثبت در سئو (SEO) سایت در موتورهای جستجو
- افزایش رضایت کاربران با افزایش سرعت سایت
- بهره مندی از فوایت با پرداخت هزینه اندک و بعضا رایگان
- امکان استفاده آسان و راه اندازی در کمترین زمان
- کاهش هزینه های وب سایت

در نهایت با توجه به فواید استفاده از سی دی ان به نظر نمی رسد دیگر نیاز به توضیح دیگری باشد تا کاربران را به استفاده از CDN ترقیب کند. اگرچه استفاده از CDN در مواردی هزینه آور است اما در موارد جزئی و برای فایل های عمومی بسیار مفید و کارآمد می باشد.

به این مطلب امتیاز دهید

مطالب مرتبط

مطالب پیشنهادی

نظرات کاربران (۰)