اینترنت اشیاء چیست و چه مزایایی دارد؟
شبکه و امنیت

اینترنت اشیاء چیست و چه مزایایی دارد؟

نویسنده: تحریریه آن‌دیجیتال

حتما عبارت «اینترنت اشیاء» یا IoT را زیاد شنیده اید؛ اینترنت اشیاء اکنون یکی از جدیدترین تکنولوژی های دنیای فناوری اطلاعت می باشد که با رشد و پیشرفت آن دنیای بشر دچار تغییرات بسیاری خواهد شد و قطعا سبک زندگی انسان ها به وسیله آن تغییر خواهد یافت. احتمالا از معنا و کاربرد اینترنت اشیاء بی اطلاع هستید و تمایل دارید بدانید اینترنت اشیاء چیست و چه کاربردهایی دارد. بنابراین بهتر است این مطلب را تا انتها مطالعه نمایید تا به طور کلی اینترنت اشیاء و موضوعات مرتبط با آن برای شما روشن شود.

اینترنت اشیاء از جمله جدیدترین تکنولوژی های حوزه فناوری اطلاعت می باشد که بخش های متخلف صنعت و زندگی را متحول و هوشمند کرده است. کشاورزی هوشمند، خانه هوشمند، اداره هوشمند، تجهیزات هوشمند، حمل‌ونقل هوشمند و به‌طور کلی شهر هوشمند هدفی است که اینترنت اشیاء به دنبال آن است و اکنون بخشی از آن تحقق پیدا کرده است. کشورهای بسیاری به دنبال استفاده از IoT هستند که برخی از آنها تا حدودی در این حوزه پیشرفت داشته اند. در صورتی که این فناوری جدید و نوپا بتواند به اهداف خود برسد می توان گفت که زندگی بشر به کلی تغییر کرده و آسوده تر خواهد شد. 

اینترنت اشیاء - IoT چیست؟

IoT مخفف عبارت Internet of Things و به معنی اینترنت اشیاء می باشد که در آن در آن اشیاء زندگی روزمره انسان از ماشین های صنعتی تا دستگاههای پوشیدنی هوشمند شده و به شبکه اینترنت متصل می شوند تا به این وسیله از طریق سنسورهای تعبیه شده در آن داده های لازم را جمع آوری کرده و آنها را در شبکه ارائه دهد. به این صورت است که یک شی هوشمند شده و از طریق شبکه اطلاعات خود را تبادل می کند و در صورت لزوم تحت کنترل انسان قرار می گیرد.

به عنوان مثال، ساختمانی را تصور کنید که در آن سنسورها گرمایش و روشنایی را تنظیم می کنند. در چنین ساختمانی که از اینترنت اشیاء استفاده می کند، انسان می تواند بخشهای مختلف آن را از طریق اینترنت و راه دور کنترل نماید. دیگر بخش های خانه نظیر تلویزیون، ماشین لباسشویی، روشنایی، خنک کننده و هر وسیله دیگری که امکان کنترل دیجتیالی آن وجود دارد نیز به اینترنت اشیاء مجهر می شود و به صورت دیجیتالی تحت کنترل انسان قرار می گیرد.

تاریخچه اینترنت اشیاء

اینترنت اشیاء مفهومی جدید در حوزه فناوری ارتباطات به حساب می آید که به تازگی رونق گرفته و بخش های مختلف زندگی بشر به آن مجهز شده اند، اما برای اولین بار در سال ۱۹۹۹ توسط «کوین اشتون» مورد استفاده قرار گرفت و وی جهانی را وصف کرد که در آن هر شی بی جان برای خود دارای هویت دیجیتال بوده و به شبکه ای متصل باشد تا به وسیله آن رایانه ها امکان سازماندهی و کنترل آن اشیاء را داشته باشند. در آن زمان گرچه اینترنت و وبسایت های فعلی نیز به این کیفیت وجود نداشت اما اشتون چنین تصوری را در ذهن خود داشت.

شهر هوشمند با استفاده از IoT

حال پس از گذشت بیش از ۱۵ سال، تصور کوین در حال رونق گرفتن می باشد و بسیاری از دستگاه های موجود در زندگی بشر به اینترنت اشیاء متصل شده اند. تا پیش از این افراد درک درستی از اینترنت اشیاء نداشتند اما با پیشرفت تکنولوژی و فراگیر شدن اینترنت و دستگاه های اینترنتی، این مفهوم نیز در اذهان عمومی جا افتاد و افراد از اینترنت اشیاء درک صحیحی پیدا کردند. با این وضعیت به نظر می رسد در آینده ای نه چندان دور زندگی بشر به کلی اینترنتی شده و اینترنت اشیاء به طور کامل راه اندازی شود.

اهمیت اینترنت اشیاء در چیست؟

اگر در فضای فناوری اطلاعات فعالیت کرده باشید احتمالا متوجه می شوید که تمرکز زیادی روی مفهوم اینترنت اشیاء وجود دارد و خبرهای گوناگونی در این خصوص مطرح شده و بحث های مختلفی در مورد آن مطرح می شود. بنابراین می توان گفت که اینترنت اشیاء اهمیت فراوانی برای فعالان این حوزه دارد. اما چرا اینترنت اشیاء اهمیت دارد؟ برای دریافت پاسخ لازم است با کارکردهای این تکنولوژی آشنا شده و از فواید آن بیشتر بدانید.

IoT یک امکان تسهلیگر برای مصرف کنندگان کالاها و خدمات می باشد که در عین حال برای کسب و کارها نیز مفید می باشد. به طور کلی این تکنولوژی برای بشر مفید بوده و در بخش های مختلف زندگی وی موثر واقع می شود. به همین دلیل از اهمیت بالایی برخوردار می باشد. در ادامه برخی از بخش های متاثر از آن ذکر شده اند.

- پزشکی و سلامت
استفاده از IoT در بخش سلامت و در دستگاه های پوشیدنی بسیار کارآمد می باشد و افراد می توانند با استفاده از چنین دستگاه هایی به پایش سلامت، بیماری، تمرینات ورزشی، خواب و دیگر عادات سلامت خود بپردازند. بکارگیری اینترنت اشیاء در این حوزه می تواند مراقبت از سلامت بشر را به دنبال داشته باشد و بیماری ها را کنترل کرده و جان افراد را نجات دهد.

- فروشگاه‌ها
در بخش فروشگاهی مصرف کنندگان و فروشندگان هر دو از IoT نفع می برند؛ چراکه خریدار می تواند از فضای فروشگاه و کالاهای درون آن مطلع شده و به وسیله سنسورهای مختلف حس حضور در فروشگاه را تجربه کنند. در عین حال فروشندگان نیز می توانند از میزان موجودی کالاهای خود مطلع شده و علاوه بر این امنیت فروشگاه خود را نیز افزایش دهند.

- حمل و نقل
زمانی که خودروها به اینترنت متصل شوند و موقعیت خود را از طریق GPS اطلاع دهند، دیگر امکان پایش جاده ها برای پلیس به آسانی انجام می شود و در عین حال مسافرین نیز از وضعیت خودروهای عمومی و محل آنها در جاده و خیابان مطلع می شوند. همچنین بخش های حمل و نقل باری نیز از این موضوع نفع خواهند برد.

- صنایع و تولید
بخش صنایع و تولید می تواند یکی از بخشهایی باشد که بالاترین نفع را از اینترنت اشیاء می برد. استفاده از حسگرهای مختلف در ماشین آلات صنعت و تولید باعث می شود فرایند تولید یک کالا و فعالیت دستگاه ها به کلی در رایانه و شبکه مشخص باشد و در صورت بروز کوچکترین مشکل در هر بخشی اطلاع رسانی لازم انجام شود. همچنین در بخش انبارداری تولید نیز IoT بسیار مفید واقع خواهد شد.

- خانه و ساختمان
معمولا برای توضیح اینترنت اشیاء همین مثال زده می شود. روشنایی خودکار، گرمایش و سرمایش هوشمند، تلویزیون هوشمند، ماشین لباسشویی، یخچال دارای سنسور جهت اطلاع رسانی محتوای داخل آن و ... بخش های مختلف داخل خانه و ساختمان هستند که به اینترنت اشیاء مجهز می شوند.

کاربردهای ایتنرنت اشیاء

فعالیت بخش های فوق و به طور کلی فعالیت اینترنت اشیاء تنها در صورتی به درستی انجام خواهد شد که بخش های ارتباطی و رایانه ای به خوبی عمل نمایند. چراکه در صورت عدم فعالیت اینترنت، شبکه، رایانه و گوشی های هوشمند، به کلی فعالیت IoT مختل شده و به نوعی از کار خواهد افتاد. لزا موارد مذکور اهمیت بالایی در IoT دارند. 

اینترنت اشیاء چه کاربردی دارد؟

گرچه در بخش قبل فواید و کاربردهای اینترنت اشیاء ذکر شد، اما برای درک بهتر موضوع لازم است مواردی به صورت محسوس ذکر شود. زندگی روزمره خود را تصور کنید که در آن برای استفاده از هر یک از دستگاه های داخل خانه باید به سراغ آن بروید. حال با استفاده از اینترنت اشیاء دیگر لازم نیست چنین کاری را انجام دهید. به عنوان مثال برای تغییر روشنایی ساختمان و روشن و خاموش لامپ ها لزومی ندارد به سراغ کلید بروید و می توانید این کار را به کمک گوشی هوشمند انجام دهید. 

زمانی که خارج از منزل هستید و قصد خرید دارید به راحتی می توانید به کمک موبایل وضعیت اقلام داخل یخچال را بررسی کرده و در صورت کمبود هر یک را خریداری نمایید. سپس پیش از رسیدن به خانه خنک کننده را روشن می کنید تا دمای ساختمان مطلوب شود. صدها کاربرد این چنینی برای IoT وجود دارد که در صورت تکامل یافتن آن می توان از آنها استفاده نمود.

منبع: ایتنا

به این مطلب امتیاز دهید (امتیاز ۴ از ۵ از مجموع ۱ رای)

مطالب مرتبط

مطالب پیشنهادی

نظرات کاربران (۱)

javad

من هنوز نفهمیدم این اینترنت اشیاء واقعا یک اینترنت یا این که تنها دستگاه ها هوشمند هستند؟

۲ هفته پیش
آن‌دیجیتال

هر دو، هم دستگاه ها هوشمند می شوند و هم هر یک از این دستگاه ها با اتصال به اینترنت، برای خود هویت پیدا می کنند.