ظرفیت پیام‌ رسان‌ های داخلی بیش از ۵۰ میلیون نفر است
موبایل

ظرفیت پیام‌ رسان‌ های داخلی بیش از ۵۰ میلیون نفر است

نویسنده: تحریریه آن‌دیجیتال

مدیر پیام‌رسان‌ ایرانی آی‌گپ در گفتگوی خود اعلام کرده که ظرفیت پیام رسان های ایرانی برخلاف تصورات بیش از ۵۰ میلیون نفر می باشد. برخی می گویند که پیام رسان های ایرانی تنها ۱۵ میلیون ظرفیت دارند که این سخن به هیچ عنوان صحیح نیست و پیام رسان های بومی بسیار بیشتر از این مقدار توان میزبانی کاربران را دارند.

چندی پیش محمدجواد آذری جهرمی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات گفته بود: «پیام‌رسان‌های داخلی در شرایط کنونی با ظرفیتی که دارند توانستند بیش از ۱۰ میلیون کاربر را جذب نمایند. بر اساس توانایی حقیقی پیام رسان های ایرانی، روند رو به رشدی در انتظار آنها می باشد؛ اما برخی افراد که موافق فیلتر شدن تلگرام بودند از از پیام رسان های بومی تصور اشتباهی داشتند. ما از همان ابتدا اعلام کردیم که ظرفیت این پیام‌رسان‌ها حدود ۱۵ میلیون نفر است.»

این اظهار نظر وزیر ارتباطات به کلی خلاف تصور رایج در مورد پیام‌رسان‌های داخلی بود و باعث شد اعتراض برخی از مدیران پیام رسان ها شد. از این روی برخی جهت روشن شدن موضوع با مدیر یکی از پیام رسان های ایرانی گفتگویی انجام شد که در ادامه مشروح آن ذکر شده است.

محمدرسول کاظمی مدیر پیام‌رسان آی‌گپ در گفتگویی انجام شده سخنان وزیر ارتباطات را نادرست خوانده و ظرفیت پیام‌رسان‌های داخلی را بسیار بیشتر از این مقدار دانست.

من به هیچ وجه این ادعا را قبول ندارم که گفته می‌شود ظرفیت پیام‌رسان‌های داخلی ۱۵ میلیون کاربر است؛ در حال حاضر ظرفیت پیام‌رسان‌های داخلی در مجموع بیش از ۵۰ میلیون نفر است. این تعداد فقط مربوط به ثبت‌نام کاربران نمی‌شود بلکه ۵۰ میلیون نفر با همان کیفیت که در تلگرام فعال بودند، می‌توانند در پیام‌رسان‌های داخلی فعالیت کنند.

طبق نظر مدیر آی گپ مجموع ظرفیت پیام رسان های بومی بیش از ۵۰ میلیون نفر می باشد؛ در حالی که تعداد کاربران تلگرام در ایران ۴۵ میلیون نفر بوده است. بنابراین می توان نتیجه گرفت که پیام رسان های بومی ظرفیت استقبال از تمام کاربران ایرانی تلگرام را دارند و می توانند بدون مشکل به آنها ارائه خدمات نمایند.

حل نواقص پیام رسان های داخلی با حمایت مردم

مدیر پیام‌رسان آی‌گپ در مورد علل وجود ضعف در پیام‌رسان‌های داخلی و روش حل آن نیز گفت: هیچ یک از نرم افزارهای معروف نیز از ابتدا کامل نبودند. به عنوان مثال پیام‌رسان واتساپ که یکی از معروف ترین اپلیکیشن های موبایلی دنیا می باشد پیش از تلگرام فعالیت داشته است و در حال حاضر امکان ویرایش پیام را به کاربر نمی دهد. در صنعت آی‌تی و نرم افزار چنین مشکلاتی وجود دارد که به مرور زمان قابل حل است. اگر نگاهی اجمالی به پیام رسان های داخلی داشته باشید قطعا متوجه می شود که این پیام‌رسان‌ها از سال گذشته تا کنون رشد چشمگیری داشته و بسیاری از مشکلات آنها نیز حل شده است. در حقیقت همه ایرادات آنها قابل حل است.

مدیر پیام رسان ای گپ

کاظمی اضافه کرد:  همه ایرادات ما به شرطی قابل حل است که اقبال عمومی به پیام‌رسان‌های داخلی وجود داشته باشد. اقبال مردم ما را به جنب‌وجوش وامی‌دارد و باعث می شود با شناختن ایرادات، آنها را برطرف کرده و کیفیت پیام رسان ها را افزایش دهیم.

عدم اجرای صحیح فیلترینگ علت ضعف پیام رسان های ایرانی است

ایشان در مورد تأثیر فیلترینگ تلگرام و اجرای ناقص آن بر فعالیت پیام‌رسان‌های داخلی نیز گفت: فیلترینگ تلگرام تنها در هفته اول به درستی انجام شد و پس از آن دیگر انجام نشد. عمده کاربران پیام رسان های داخلی نیز ناشی از همین یک هفته فعالیت صحیح فیلترینگ می باشد. پس از مدت کوتاهی از فیلترینگ طلاگرام (تلگرام طلایی) و هاتگرام وارد عرصه شدند و مجددا فکر استفاده از تلگرام را در ذهن مردم ایجاد کردند. با ورود این دو برنامه گاهی شاهد کاهش تعداد کاربران پیام‌رسان‌های داخلی بودیم. علاوه بر این در همان هفته اول شاهد کاهش سرعت فیلترشکن ها بودیم و دیدیم که فیلترشکن‌ها و ابزارهای عبور از فیلترینگ دارای محدودیت بوده و سرعت بسیار کمی دارند. اما پس از آن مدت کوتاه مجددا فعالیت آنها عادی شده و به راحتی و بدون مشکل مردم را از فیلترینگ تلگرام عبور می دادند.

مدیر پیام‌رسان آی‌گپ در خصوص عدم حل مشکلات پیام رسان های بومی گفت: نظر مسئولین تمام پیام رسان های ایرانی این است که علت اصلی برطرف نشدن بسیاری از مشکلات و ضعف های پیام‌رسان‌های بومی، اجرای ناقص فیلترینگ تلگرام است. در هفته اول که فیلترینگ به درستی انجام شد ما شاهد مهاجرت جدی کاربران به پیام‌رسان‌های داخلی بودیم؛ در حالی که پس از آن دیگر این اتفاق تکرار نشد که در آن زمان دیگر فیلترینگ تلگرام اجرا نمی‌شد.

با توجه به وضعیت موجود و گلایه های مدیران پیام رسان های داخلی و همچنین فیلتر شدن تلگرام به نظر می رسد حمایت جدی از پیام رسان های داخلی راه اول و آخر است و تنها راه چاره می باشد. بنابراین انتظار می رود مسئولین اقدامات لازم جهت مهاجرت مجدد کاربران ایرانی به پیام رسان های بومی را انجام دهند.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

به این مطلب امتیاز دهید

مطالب مرتبط

مطالب پیشنهادی

نظرات کاربران (۰)