استخراج ارز دیجیتال چگونه انجام می شود؟
شبکه و امنیت

استخراج ارز دیجیتال چگونه انجام می شود؟

نویسنده: تحریریه آن‌دیجیتال

افزایش قیمت بیت کوین و ارزهای دیجیتال باعث شد بسیاری از کاربران به دنبال استخراج ارز دیجیتال باشند. برخی کاربران برای بدست آوردن ارز دیجیتال از ماینرهای بیت کوین استفاده کرده و برخی دیگر نیز با رایانه شخصی به دنبال استخراج ارز دیجیتال می باشند. در این میان سوال برخی افراد تازه وارد این است که ارز دیجیتال چطور استخراج می شود؟ در ادامه به این سوال پاسخ خواهیم داد.

پیش از آنکه در مورد استخراج بیت کوین و ارزهای دیجیتال توضیح دهیم بهتر است ابتدا کمی در مورد ماهیت ارز دیجیتال اطلاعات بدست آورید. پس از آشنایی با ارز دیجیتال و روش کار آن در ادامه به سراغ ماینینگ یا استخراج ارز دیجیتال خواهیم رفت.

ارز دیجیتال چیست؟

ارز دیجیتال (Cryptocurrency) یا رمزارز، پول مجازی و ارز رمزنگاری همانطور که از نامش مشخص است نوعی پول الکترونیکی می باشد که از آن جهت مبادلات پولی در فضای اینترنت استفاده می شود. ارزهای دیجیتال بر پایه بلاک چین یا زنجیره بلوکی ساخته شده اند و همین باعث شده ارزهای دیجیتال هیچگونه مرکز یا نهادی مانند بانک جهت مدیریت و پردازش تراکنش ها نداشته باشد. استفاده از بلاک چین باعث شده کل کاربران فعال، شبکه را تشکیل داده و تراکنش های آن را انجام داده و تایید نمایند.

ارز دیجیتال بر پایه بلاک چین

ارزهای دیجیتال به جهت بهره گیری از فناوری جدید بلاک چین و رمزنگاری شدن داده ها امنیت بالایی دارند. همین ویژگی این نوع ارزهاست که آنها را با پول های رایج متفاوت می کند. «رمزنگاری شده» بودن ارزهای دیجیتال باعث می شود این نوع ارزها قابل سرقت و هک شدن نباشند. علاوه بر این کاربرانی که به وسیله ارز دیجیتالی نظیر بیت کوین معاملات خود را انجام می دهند توسط شخص ثالث قابل ردیابی نبوده و ناشناس باقی خواهند ماند.

اولین ارز دیجیتالی رمزنگاری شده در سال ۲۰۰۹ با نام «بیت کوین» وارد بازار شد و هم اکنون محبوب ترین و رایج ترین ارز دیجیتالی دنیا بوده و دهمین ارز پرارزش جهان نیز می باشد. در حال حاضر افراد بسیاری از بیت کوین استفاده می کنند که برخی آن را خرید و فروش کرده و در آن سرمایه گذاری می کنند. برخی دیگر نیز به دنبال استخراج بیت کوین بوده و تلاش می کنند بیت کوین تولید نمایند.

حال که با ارزهای دیجیتال و ماهیت آنها آشنا شدیم بهتر است به اصل موضوع یعنی «استخراج ارز دیجیتال» بپردازیم. 

ارز دیجیتال چگونه استخراج می شود؟

اگر در فضای ارزهای دیجیتال فعالیت کرده باشید حتما دو عبارت «ماینینگ» و «ماینر» را شنیده اید. در این حوزه به استخراج یا تولید ارز دیجیتال ماینینگ (Mining) و به وسیله ای که عملیات استخراج را انجام می دهد ماینر (Miner) گفته می شود. برای روشن تر شدن موضوع بهتر است کمی در این خصوص توضیح دهیم.

همانطور که ذکر شد ارزهای دیجیتالی رمزنگاری شده نظیر بیت کوین بر پایه بلاک چین طراحی شده اند و بنابراین ماهیت غیرمتمرکز دارند. یعنی ساختار آنها همچون سایت های اینترنتی در یک مکان (سرور) قرار نگرفته است و کل شبکه میزبان آن بوده و تراکنش های آن را انجام می دهد. پس برای این که شبکه ارزهای دیجیتال فعالیت داشته و تراکنش های آن پس از پردازش تایید شود لازم است افراد خدماتی را در اختیار آن قرار دهند.

استخراج ارزهای دیجیتال

خدمات کاربران به شبکه به صورت در اختیار قرار دادن رایانه و دستگاه‌های محاسباتی مخصوص می باشد. به این صورت که فرد رایانه یا دستگاه مخصوص استخراج ارز دیجیتال خود را در اختیار شبکه قرار می دهد تا فرایند پردازش تراکنش ها انجام شود. کاربرانی که در این امر مشارکت نموده و به شبکه خدمت ارائه دهند متحمل دریافت پاداش خواهند شد.

پس از آنکه فرایند پردازش یک بلاک داده به اتمام رسیده و آن بلاک به اصطلاح استخراج شود، کاربری که این پردازش را انجام داده است پاداشی با عنوان پاداش بلاک (Block Reward) از شبکه دریافت می نماید. این پاداش در قالب ارزهای دیجیتالی به آنها ارائه خواهد شد و همین پاداش است که باعث تولید ارزهای دیجیتالی همچون بیت کوین، اتریوم و … می شود.

ماینینگ چیست و به چه کسی ماینر گفته می شود؟

بنابراین به عملیات پردازش یک بلاک داده استخراج ارز دیجیتال یا ماینینگ گفته می شود. همچنین به فردی که این بلاک داده را پردازش کرده یا دستگاهی که چنین کاری را انجام می دهد استخراج کننده ارز یا ماینر گفته می شود.

علت اطلاق کلمه استخراج به این عملیات شباهت آن با کار معدن می باشد. استخراج در معدن کاری پرزحمت و سخت می باشد که به تخصص و تلاش فراوان نیاز دارد. همچنین فردی که در معدن کار می کند نیز به پاس زحمات فراوان سنگی باارزش نظیر طلا بدست آورده و آن را استخراج می کند. در دنیای ارزهای دیجیتال نیز به همین صورت است و عملیات انجام تراکنش ها و پردازش داده ها کاری سخت و طولانی است و به پاس خدمتی که توسط کاربر ارائه می شود پاداشی باارزش همچون بیت کوین به او تعلق گرفته و به اصطلاح بیت کوین استخراج می شود.

انواع روشهای استخراج ارز دیجیتال

به طور کلی دو روش سخت‌افزاری و نرم‌افزاری جهت استخراج ارز دیجیتال وجود دارد. در روش سخت افزاری برای استخراج لازم است از دستگاه‌ها و الگوریتم های مخصوصی استفاده شود. دستگاه های مخصوصی جهت استخراج ارز دیجیتال تولید شده است که دارای پردازنده و کارت گرافیک قوی می باشد و عملیات های پردازش داده در شبکه را به سرعت انجام می دهد.

دستگاه مخصوص استخراج ارز دیجیتال

این دستگاه ها با استفاده از الگوریتم های مخصوص عملیات رمزگشایی، پردازش و تایید تراکنش‌های ارسالی به شبکه را انجام داده و مبلغ از قبل تعیین شده را به عنوان پاداش کسب می کند. البته باید توجه داشت که مصرف برق این دستگاه ها بالا بوده و ممکن است هزینه بالایی برای مالک آن داشته باشد.

روش نرم افزاری بر خلاف روش اول بدون استفاده از سخت افزار و دستگاه خاصی می باشد. در این روش دستگاه بخصوصی مورد استفاده نیست و عملیات مورد نظر با استفاده از رایانه شخصی انجام می شود. رایانه کاربر عملیات پردازش در شبکه را انجام می دهد و به میزان تایید تراکنش ها پاداش دریافت می کند. این روش اگرچه دارای دستگاه مخصوصی نیست اما در عوض میزان فعالیت آن نیز کمتر (متناسب با ظرفیت رایانه) بوده و در نهایت پاداش دریافت شده آن نیز کمتر می باشد.

به این مطلب امتیاز دهید

مطالب مرتبط

مطالب پیشنهادی

نظرات کاربران (۰)