پایان فعالیت تلگرام طلایی و هاتگرام؛ سرورها خاموش شدند
موبایل

پایان فعالیت تلگرام طلایی و هاتگرام؛ سرورها خاموش شدند

نویسنده: تحریریه آن‌دیجیتال

پس از ماه ها فعالیت پرفراز و نشیب دو اپلیکیشن تلگرام طلایی و هاتگرام، امروز سرورهای این دو نسخه غیررسمی تلگرام خاموش شده و آنها برای همیشه تعطیل شدند. تعطیلی تلگرام طلایی و هاتگرام خیلی هم غیرمنتظره نبود و حذف آنها از گوگل پلی و کاهش تعداد کاربران آن درروزهای اخیر گویای خداحافظی نزدیک این دو پوسته تلگرامی بود.

چند روز پیش دادستان کل کشور گفته بود که از ابتدای تیرماه شاهد تحولات اساسی در فضای مجازی کشور خواهیم بود. به نظر می رسد تعطیلی دو پوسته تلگرام طلایی و هاتگرام در ابتدای تیرماه شاهدی بر این ادعا باشد و در ادامه این ماه نیز خبرهای داغی در خصوص فضای مجازی در راه باشد.

یکی از مدیران دو اپلیکشین تلگرام طلایی و هاتگرام اعلام کرده است که قصد دارند یک پروژه بومی (که به نظر یک پیام رسان بومی می باشد) را راه اندازی نمایند؛ اما به دلیل محدودیت سرورها و نیاز به زیرساخت های سخت افزاری در این پروژه جدید تصمیم بر این شد تا تلگرام طلایی و هاتگرام از روی سرورها حذف شود. بنابراین با حذف این دو پوسته پرحاشیه تلگرام در آینده ای نزدیک شاهد راه اندازی پروژه بومی جدیدی خواهیم بود.

سرورهای تلگرام طلایی و هاتگرام خاموش شد

همچنین پروژه جدید پس از پایان کار در گوگل پلی نیز به طور رسمی منتشر خواهد شد. این مقام مسئول که هنوز نامش مشخص نشده است در گفتگو با باشگاه خبرنگاران جوان تاکید کرده که به احترام فضای قانونی کشور سرورهای این دو کلاینت تلگرام یعنی هاتگرام و تلگرام طلایی خاموش شدند.

بنا داریم تا یک پروژه بومی رابه زودی به بازار عرضه کنیم اما چون در تعداد سرورها محدودیت داریم باید در ابتدا زیرساخت نرم افزاری تلگرام طلایی و هاتگرام از این سرورها پاک شود تا بتوانیم پروژه بومی را بر روی آن راه اندازی کنیم،همچنین نسخه بومی باید توسط گوگل پلی تایید شود.

این مسئول تاکید کرد که هدف از قطع فعالیت سرورهای تلگرام طلایی و هاتگرام احترام به قانون داخلی کشور بوده است و به همین دلیل ارتباط این دو کلاینت با نسخه اصلی تلگرام و سرورهای آن قطع شد.

با توجه به این که این دو برنامه بیش از یک سال با فیلترشکن داخلی خود به کلی عملیات فیلترینگ تلگرام را بی اثر کرده و از مهاجرت کاربران به پیام رسان های داخلی جلوگیری کردند، چطور است که پس از گذشت این مدت حالا مدیران این دو برنامه به فکر تبعیت از قانون افتاده اند. به نظر می رسد که حذف شدن آنها از گوگل پلی دلیل منطقی تری باشد.

تعطیلی هاتلگرام و تلگرام طلایی

اگرچه چندی پیش این دو اپلیکیشن از گوشی کاربران حذف شد اما این مسئول گفت که این بار اپلیکیشن ها از روی گوشی کاربران حذف نشده است.

اپلیکیشن ها از روی گوشی کاربران به دلیل اینکه آرشیوشان حفظ شود، پاک نمی‌شود.

تعطیلی این دو اپلیکیشن توسط کاربران آنها نیز تایید شده و در آغازین لحظات اول تیرماه کاربران شاهد قطع شدن این دو اپلیکیشن بوده اند. اما همانطور که این مقام مسئول گفته است اپلیکیشن ها از روی گوشی کاربران حذف نمی شود تا کاربران بتوانند به آرشیو داده های خود دسترسی پیدا کنند. برخی از کاربران از این موضوع گلایه دارند که چرا تنها چند ساعت پیش از تعطیلی این برنامه ها اطلاع رسانی انجام شده است در حالی که می شد از چند روز قبل این خبر داده شود.

آمار ۴۰ میلیونی کاربران تلگرام طلایی و هاتگرام؛ مهاجرت به پیام رسان های داخلی

گفتنی است این دو پوسته غیررسمی تلگرام پس از فیلتر شدن تلگرام کار خود را به طور جدی آغاز کردند و پس از مدت کوتاهی میزبان تمام کاربران تلگرام در ایران بودند که تعداد آنها تقریبا نزدیک به ۴۰ میلیون کاربر ایرانی بود. در طول فعالیت این دو برنامه چندین بار قرار بر تعطیلی آنها گذاشته شد اما هر بار پس از پایان مهلت مجددا تمدید آن صورت می گرفت.

مدیران پیام رسان های داخلی نظر دارند که فعالیت تلگرام طلایی و هاتگرام و ارائه فیلترشکن جهت دسترسی به تلگرام توسط این دو برنامه باعث بی اثر شدن فیلترینگ تلگرام و مانع پیشرفت پیام رسان های بومی می شود. آمار ۴۰ میلیونی کاربران این دو اپلیکیشن در برابر آمار کمتر از ۱۵ میلیونی کاربران پیام رسان های بومی تایید این ادعا می باشد. 

این اتفاق (خاموش شدن سرورهای تلگرام طلایی و هاتگرام و تعطیل شدن آنها) باید پیش از این رخ می داد اما به دلایل اساس این مهم با چند ماه تاخیر رخ داد. تاخیری که خسارات زیادی به کشور از جمله بی اثر کردن فیلترینگ تلگرام و جلوگیری از پیشرفت پیام رسان های بومی را تحمیل کرد. به هر حال با پایان کار این دو برنامه پر حاشیه امیداریم نسخه های بومی پیام رسان ها شاهد جریان ورودی کاربران در آینده بوده و رشد و پیشرفت سریعی را داشته باشند. 

به این مطلب امتیاز دهید (امتیاز ۴ از ۵ از مجموع ۱ رای)

مطالب مرتبط

نظرات کاربران (۰)