هوش مصنوعی گوگل برنامه نویسان را شکست داد!
نرم افزار و سیستم عامل

هوش مصنوعی گوگل برنامه نویسان را شکست داد!

نویسنده: تحریریه آن‌دیجیتال

یکی از پروژه های هوش مصنوعی گوگل که در آن از فناوری یادگیری ماشینی استفاده شده است اخیرا موفق شده کدهایی تولید کند که عملکرد بهتری نسبت به توسعه دهندگان خود داشته است. یعنی هوش مصنوعی طراحی شده توسط برنامه نویسان گوگل از خودشان بهتر کدنویسی می کند و عملکرد بهتری دارد.

شرکت گوگل روی پروژه های هوش مصنوعی و یادگیری ماشین تحقیقات زیادی انجام می دهد که یکی از آنها پروژه AutoML می باشد. این ربات نرم افزاری جهت طراحی کدهای یادگیری ماشینی شده است تا از هوش مصنوعی برای تحلیل و بررسی نقاط مثبت و منفی کدهای برنامه نویسی و بهبود آنها استفاده شود. این پروژه که در آن هوش مصنوعی کدهای برنامه نویسی طراحی می کند به تازگی توانسته کدهایی تولید کند که نسبت به کدهای نوشته شده توسط انسان برتری داشته و عملکرد بهتری دارد.

کارشناسان شرکت گوگل نظر دارند که این اتفاق همچون قضیه میمون نامتناهی می باشد که در آن اگر میمون به مراتب دکمه های کیبورد را به طور تصادفی بفشارد پس از مدتی خواهد توانست یک کلمه معنادار تایپ کند. در این قضیه هوش مصنوعی به جای میمون قرار گرفته و این هوش مصنوعی است که به نوعی دکمه های کیبورد را فشار می دهد.

ما در این قضیه با نوعی از هوش مصنوعی طرق هستیم که توانایی یادگیری ماشینی دارد و می تواند کدهای برنامه نویسی خود را بر خلاف برنامه نویسان که زمان طولانی صرف آن کرده اند در زمان کوتاهی کپی کند. این برنامه هوش مصنوعی کدهای برنامه نویسان گوگل را که در طول هفته ها یا حتی ماه ها نوشته شده است در عرض چند ساعت به اتمام می رساند.

به نوعی می توان گفت که ربات برنامه نویس گوگل که از هوش مصنوعی استفاده می کند در این اتفاق توانسته با خلق کدهای برنامه نویسی سازندگان خود را شکست دهد!  این رویداد جالب اگرچه جامعه فناوری دیجیتال را حیرت زده کرد اما در عین جالب بودن نگران کننده نیز می باشد. زیرا این اتفاق هشداری برای برتری ربات ها بر انسان می باشند. هشداری که چند سازی می شود به صدا در آمده و هر سال پس از یک اتفاق خالق العاده توسط ربات ها مجددا به صدا در می آید.

موضوع وقتی جالب تر یا به نوعی ترسناک تر می شود که ربات هوش مصنوعی AutoML توانسته کدهای باکیفیت تری نسبت به متخصصین نرم‌افزاری گوگل ارائه دهد. این موضوع زمانی مشخص شد که که این ربات نرم افزاری هوشمند کدهای برنامه نویسی جهت تشخیص عکس طراحی کرد که توانست این کار را با ۸۲ درصد دقت انجام دهد.

در موضوعی پیچیده تر همچون تشخیص نقاط چندگانه درون یک تصویر کدهای این ربات توانسته ۴۲ درصد دقت داشته باشد. حال آنکه نرم افزارهای ساخت انسان تنها ۳۹ درصد دقت عمل داشته اند. این اتفاق نشان دهنده برتری کدهای این ربات گوگل نسبت به انسان می باشد.

همانطور که این اولین اتفاق جالب و نگران کننده در فضای ربات و هوش مصنوعی نیست قطعا آخرین بار آن نیز نمی باشد و در آینده نیز شاهد چنین حیرت هایی از جانب ربات ها و ماشین های هوش مصنوعی خواهیم بود. اما در این پروژه برخی پژوهشگران نظر دارند که ربات AutoML همچون پدر نسل جدید ربات های هوشی مصنوعی و دارای یادگیری ماشینی (Machine-learning) می باشد.

منبع: اقتصاد نیوز

به این مطلب امتیاز دهید

مطالب مرتبط

نظرات کاربران (۰)